horší detekce dotyků touchscreen když je položen "ve vzduchu"

Začínám si posledního půlroku všímat, že dotykový smartphone někdy nereaguje na dotyky (konkrétně jedním prstem). Když jde o dva prsty  těsně vedle (jakožto náhrada dotyku na jedno místo) nebo taky v cajku nebo když má jít o dotyk na 2 místa (scrollování)

Není to nijak ostře černo-bílé, jsou situace kdy to funguje.

Teď jsem zjistil jeden faktor, který to dost ovlivňuje, když telefon držím druhou rukou, problém není, když je na stole, stávájí se obě situace a když je na vrchu krabičky od jídla bez víka (hrany krabice ho podpírají), tak je to hodně často, ale taky ne uplně vždy. Platí stále, že problémový je jen dotyk jedním prstem, ostatní jde vždy.

Je to nějaká známka poškození displeje a nikoli ochranného skla? Displej mám náhradní už přes 2 roky a doteď problém nebyl, ochranné sklíčko má poměrně dot prasklin ,řekněme vidím 8 úseček a 5 průsečíků, jejich četnost vzniku se dá říct že je konstantní v čase, takže akumulovaně lineární), ale samotné sklo displeje prohlížím a to prasklé není.

Je v tomhle nějaké vysvětlení? Vím, že jsou kapacitní displeje, asi tam jsou nějaké speciální interpolační algoritmy a filtry šumu a  různé opravy že to funguje i když je displej rozstřískaný do nějaké míry a že  z RAW  výstupu by nešlo triviálně naprogramovat nějaké scrollování aby to bylo plynulé jak hlazení zadekky osmnáckty a ne  mihotání hejna komárů.  Taky že od RAW výstupu senzoru (otázka co to je, nějaká matice změn kapacit) přes nějaké souřadnice až po nějakou interpretaci driverem který to až pak předá androidu a ten pak konkrétní akci aplikaci, ale nic konrétního. Že tahle činnost je offloadovaná do dedikovaného čipu(až pocamcaď do nějaké fáze)