Studium IT na vysoké

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #90 kdy: 12. 01. 2023, 15:16:19 »
Odkaz o stránku zpět to ale moc nedokazuje.
Průměrná mzda v odvětví Informační a komunikační činnosti je 67 053 a zaměstnanci střední s maturitou mají průměrnou mzdu nižší než v celém odvětví, a zaměstnanci se vzděláním vyšší odborné a bakalářské a vysokoškolské mají vyšší průměrnou mzdu než v celém odvětví a to je fakt.

Ze priemerna mzda nonVS je nizsia ako priemerna mzda VS hadam nik nerozporuje.
To co som pisal je, ze si myslim, ze sikovny clovek bez VS moze dostiahnut +- rovnaky plat ako rovnako sikovny clovek s VS (v IT, to je oborova zvlastnost).

Tak ista diskusia sa da viest pre hrst inych pripadov, kde prihodne rozdelite ludi: napriklad sa to pouziva ako "dokaz" toho, ze zeny dostavaju nizsi plat za tu istu pracu.
Všiml jste si že ten "můj" text popisuje situaci v IT? A i tam platí že nonVŠ má v průměru méně než VŠ. To že šikovný nonVŠ může mít více než VŠ platí v asi jakémkoliv oboru pokud tam není nějaká umělá bariéra (např. doktor bez VŠ prostě nebudete). Takže to že SŠ může mít více než VŠ není žádná výjimka pro IT obor a statistika výše nedokazuje že to byl v IT nějaký masový jev. To neznamená že šikovní bohatí SŠ v IT nejsou, jen to není typický případ.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #91 kdy: 12. 01. 2023, 15:44:52 »
Všiml jste si že ten "můj" text popisuje situaci v IT? A i tam platí že nonVŠ má v průměru méně než VŠ. To že šikovný nonVŠ může mít více než VŠ platí v asi jakémkoliv oboru pokud tam není nějaká umělá bariéra (např. doktor bez VŠ prostě nebudete). Takže to že SŠ může mít více než VŠ není žádná výjimka pro IT obor a statistika výše nedokazuje že to byl v IT nějaký masový jev. To neznamená že šikovní bohatí SŠ v IT nejsou, jen to není typický případ.

Není to typický případ, většina mých kolegů má VŠ, většina pozic kde jsem dělal vyžaduje VŠ (ačkoliv to po mě osobně nikdo nikdy nechtěl, v požadavcích je VŠ, ale dělám to se SŠ a věřím že i základka by stačila).

Stejně tak brát 100k prostě není normální, normální je brát medián 27k hrubého, 20 čistého a když zvedne majitel nájem, tak mrznout ve frontě na sociálce půl dne a brečet tam. To je normální průměr.

Pokud se budeme bavit o normálním životě, je to docela smutná statistika.

Já osobně jsem svůj život nikdy nekoncipoval jako normální, průměrný. Statistika je neúprosná, už Earl Nightgale na začátku 20 století (a jak se to nemění) říkal, že 95% lidí skončí svůj život v důchodu bez prostředků, ne-li zadlužení.

Položím tedy jinou otázku, chcete být typický normální případ?

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #92 kdy: 12. 01. 2023, 16:54:27 »
Položím tedy jinou otázku, chcete být typický normální případ?
Otázku bych naopak otočil. Každý by si měl v cca 18 letech položit dotaz zda si myslí že je nadprůměrně schopný? Třeba je a třeba je budoucí další Bill Gates. Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže a pokud je tak super dobrý že by ho VŠ brzdila, tak ať jde rovnou pracovat/podnikat. Ale realisticky, kolik takových lidí je, že ?

Mimochodem medián už je 35 000 hrubého.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #93 kdy: 12. 01. 2023, 18:20:05 »
Otázku bych naopak otočil. Každý by si měl v cca 18 letech položit dotaz zda si myslí že je nadprůměrně schopný? Třeba je a třeba je budoucí další Bill Gates. Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže a pokud je tak super dobrý že by ho VŠ brzdila, tak ať jde rovnou pracovat/podnikat. Ale realisticky, kolik takových lidí je, že ?

Mimochodem medián už je 35 000 hrubého.

Asi souhlas, pokud si někdo odpoví na otázku, že je průměrný a moc od života nečeká, tak VŠ bude dobrá volba. A asi jo, takových lidí je dost.

Na druhou stranu, moje zkušenost, a asi zkušenost hodně úspěšných lidí je, že ti okolí namlouvá, že nejsi dost dobrý, i když to třeba není pravda, a dokud tomu odmítáš věřit, tak to prostě pravda ani nebude. Já prošel základku a střední tím, že mě chtěli učitelé nechat propadnout z angličtiny, a říkali mi, že prostě nemám talent. Můj problém byl, že mě o tom nikdy nepřesvědčili, a já se dostal na úroveň C2.

Mě už se tolik lidí snažilo přesvědčit že na tolik věcí nemám, a problém vždy byl, že prostě nepřesvědčili. Otázka je, chceš se nechat přesvědčit okolí o tom, že jsi průměrný a na víc nemáš?

A další otázka, vysoká nic nestojí, hele je to 5 let. Za to procestuješ svět 2x a naučíš se jazyk a vyzkoušíš 2 práce, jako ten čas jde rozhodně využít lépe, o tom bych se hádal.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #94 kdy: 12. 01. 2023, 18:47:16 »
Otázku bych naopak otočil. Každý by si měl v cca 18 letech položit dotaz zda si myslí že je nadprůměrně schopný? Třeba je a třeba je budoucí další Bill Gates. Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže a pokud je tak super dobrý že by ho VŠ brzdila, tak ať jde rovnou pracovat/podnikat. Ale realisticky, kolik takových lidí je, že ?

Mimochodem medián už je 35 000 hrubého.

Asi souhlas, pokud si někdo odpoví na otázku, že je průměrný a moc od života nečeká, tak VŠ bude dobrá volba. A asi jo, takových lidí je dost.

Na druhou stranu, moje zkušenost, a asi zkušenost hodně úspěšných lidí je, že ti okolí namlouvá, že nejsi dost dobrý, i když to třeba není pravda, a dokud tomu odmítáš věřit, tak to prostě pravda ani nebude. Já prošel základku a střední tím, že mě chtěli učitelé nechat propadnout z angličtiny, a říkali mi, že prostě nemám talent. Můj problém byl, že mě o tom nikdy nepřesvědčili, a já se dostal na úroveň C2.

Mě už se tolik lidí snažilo přesvědčit že na tolik věcí nemám, a problém vždy byl, že prostě nepřesvědčili. Otázka je, chceš se nechat přesvědčit okolí o tom, že jsi průměrný a na víc nemáš?

A další otázka, vysoká nic nestojí, hele je to 5 let. Za to procestuješ svět 2x a naučíš se jazyk a vyzkoušíš 2 práce, jako ten čas jde rozhodně využít lépe, o tom bych se hádal.

Na vysokou školu chodí jen ti průměrní? Tohle povězte prosím například svému lékaři.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #95 kdy: 12. 01. 2023, 18:50:18 »
Všiml jste si že ten "můj" text popisuje situaci v IT? .... To neznamená že šikovní bohatí SŠ v IT nejsou, jen to není typický případ.

vsimol, hovorilo sa o dosiahnutelnom strope, t.j. nie o masovom priemere.

Otázku bych naopak otočil. Každý by si měl v cca 18 letech položit dotaz zda si myslí že je nadprůměrně schopný? Třeba je a třeba je budoucí další Bill Gates. Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže a pokud je tak super dobrý že by ho VŠ brzdila, tak ať jde rovnou pracovat/podnikat.

to je to co by ma zaujimalo... iste percento deti je zjavne nadpriemerne schopne... ma byt spravne uplatnenie ich schopnosti, ze sa budu hrabat na "zbytocnu VS" ?


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #96 kdy: 12. 01. 2023, 19:21:40 »
Na vysokou školu chodí jen ti průměrní? Tohle povězte prosím například svému lékaři.
To neřeš, to je greenlinuxguru a jeho komplexy. Průměrní vystudujou VŠ, ti nadprůměrní (jako on) ji nedodělaj a pak žijou na Bali.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #97 kdy: 12. 01. 2023, 19:32:37 »
Na druhou stranu, moje zkušenost, a asi zkušenost hodně úspěšných lidí je, že ti okolí namlouvá, že nejsi dost dobrý, i když to třeba není pravda, a dokud tomu odmítáš věřit, tak to prostě pravda ani nebude. Já prošel základku a střední tím, že mě chtěli učitelé nechat propadnout z angličtiny, a říkali mi, že prostě nemám talent. Můj problém byl, že mě o tom nikdy nepřesvědčili, a já se dostal na úroveň C2.
Když někdo na něco nemá talent, tak to v naprosté většině případů neznamená, že tu danou věc nedokáže. Jen ho to stojí násobně víc úsilí než někoho, kdo ten talent má.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #98 kdy: 12. 01. 2023, 19:50:41 »
Položím tedy jinou otázku, chcete být typický normální případ?
Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže
Těm hodně dobrým taky pomůže, jen jinak.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #99 kdy: 12. 01. 2023, 19:54:08 »
Na vysokou školu chodí jen ti průměrní? Tohle povězte prosím například svému lékaři.
To neřeš, to je greenlinuxguru a jeho komplexy. Průměrní vystudujou VŠ, ti nadprůměrní (jako on) ji nedodělaj a pak žijou na Bali.
Bali je Havaj z Wishe :)

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #100 kdy: 12. 01. 2023, 20:04:36 »
Všiml jste si že ten "můj" text popisuje situaci v IT? .... To neznamená že šikovní bohatí SŠ v IT nejsou, jen to není typický případ.
vsimol, hovorilo sa o dosiahnutelnom strope, t.j. nie o masovom priemere.
Tak samozřejmě pro schopného "only sky is the limit", že ? I s nedodělanou VŠ se můžete stát nejbohatším člověkem na světě jako např. Bill Gates (pokud máte do začátku zámožné rodiče). Ale to jsou ty výjimky ze statistiky.

Otázku bych naopak otočil. Každý by si měl v cca 18 letech položit dotaz zda si myslí že je nadprůměrně schopný? Třeba je a třeba je budoucí další Bill Gates. Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže a pokud je tak super dobrý že by ho VŠ brzdila, tak ať jde rovnou pracovat/podnikat.
to je to co by ma zaujimalo... iste percento deti je zjavne nadpriemerne schopne... ma byt spravne uplatnenie ich schopnosti, ze sa budu hrabat na "zbytocnu VS" ?
Pokud je někdo hodně schopný tak by měl být schopný si i pro sebe vybrat vhodnou školu (nebo i několik). VŠ vám dá podněty a základy zvoleného oboru v ucelené formě které jinak získáte jen těžko či vůbec (když o něčem vůbec nevíte že to existuje, tak to nebudete hledat a studovat), takže i ten super schopný na VŠ získá spoustu podkladů a impulzů na kterých může dál stavět. Na VŠ si můžete zapsat předměty i z jiných oborů. Nemusíte tam chodit jen pro "papír". Je to na vás jak to pojmete, ale ty schopní co jsem osobně na VŠ potkal tak naopak si přidávali další předměty nebo i obory a neměli pocit že je pro ně VŠ zbytečná (ti co mají ten pocit na VŠ logicky nejsou).

Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #101 kdy: 12. 01. 2023, 20:12:38 »
Položím tedy jinou otázku, chcete být typický normální případ?
Ale pokud je průměrně dobrý, tak mu VŠ v životě v průměru pomůže, pokud je hodně dobrý, tak proč nejít na VŠ, když jí dá "levou zadní" a životě mu pak asi taky pomůže
Těm hodně dobrým taky pomůže, jen jinak.
Souhlas. Myslel jsem to tak, že hodně schopný člověk by se prosadil i bez VŠ pro své výsledky. Takovému VŠ pomůže trochu na začátku a pak v kariéře díky znalostem a kontaktům co nabral na škole, ne kvůli tomu "papíru".

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #102 kdy: 12. 01. 2023, 21:42:34 »
Tak přece si nenaserete do vlastního hnízda a nenapíšete tu, že jste 5 let dělali něco a ve výsledku se dalo dosáhnout výsledku snadněji, ne?

Tohle není věcná diskuze, to je diskuze na úrovni každý kdo si dá sušenku je tlustý, nezávisle na milionu individuálních parametrů se tu generalizuje něco, co generalizovat nejde, a velmi smutně od vysokoškoláků.

Prostě jednoduše mi tu vysokoškoláci tvrdí, že pro každého, libovolná vysoká škola, libovolně na světě, s libovolnými učitelem, je dobře strávený čas.

Vlastně to na mě nedělá dojem nějakých inteligentních lidí.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #103 kdy: 12. 01. 2023, 22:02:12 »
Navíc já jsem rád, že se do mě tady pouští banda vysokoškoláků, alespoň je vidět jak jim ležím v žaludku tím, že se mám dobře bez vysoké, jak jim to prostě leží v žaludku, včetně mnoha dalších "vyjímek", které dokazují, že to jde.

Každý inteligentní čtenář, i chytrý kluk v 17 letech si spojí to, že když tu banda vysokoškoláků používá esoterní pojmy, generalizace apod., že to prostě nějaké hlubší myšlení asi nedokazuje. Každému dojde, že si prostě do vlastního hnízda nebudete srát, a že tu chybí nějaké lepší a podrobnější argumenty na mé věci.

Kdybych vám tak neležel v žaludku, tak přeci na to neútočíte, že. Ono je to dobré to vidět. Kdybych tu byl homeless se základkou, tak na mé příspěvky nikdo nereaguje, proč.

Ale právě tím, že skvěle funguji bez vysoké jsem ohrožení toho vašeho matrixu.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #104 kdy: 12. 01. 2023, 23:22:05 »
vsimol, hovorilo sa o dosiahnutelnom strope, t.j. nie o masovom priemere.
Tak samozřejmě pro schopného "only sky is the limit", že ? I s nedodělanou VŠ se můžete stát nejbohatším člověkem na světě jako např. Bill Gates (pokud máte do začátku zámožné rodiče). Ale to jsou ty výjimky ze statistiky.

to co si myslim (netvrdim, ze to musi byt pravda) je, ze clovek nemusi byt Bill Gates (t.j. clovek zo stastim ci velkym talentom), aby sa mu pre ucely slusneho zivotneho standardu oplatilo ist na VS ak sa chce zivit v IT.

Zda sa mi, ze ked chce schopny clovek bez VS si v dnesnej dobe najst pracu v IT, tak ma velmi male obmedzenia a pravdepodobne sa to nijak neprejavi na jeho plate.

Ako hovorim detom: mala loz, velka loz, statistika. Jeden z dobrych prikladov je uvedeny priemerny plat v IT. Neschopni bez VS dvihaju sebavedomie ludom s VS.


iste percento deti je zjavne nadpriemerne schopne... ma byt spravne uplatnenie ich schopnosti, ze sa budu hrabat na "zbytocnu VS" ?
Pokud je někdo hodně schopný tak by měl být schopný si i pro sebe vybrat vhodnou školu (nebo i několik). VŠ vám dá podněty a základy zvoleného oboru v ucelené formě které jinak získáte jen těžko či vůbec (když o něčem vůbec nevíte že to existuje, tak to nebudete hledat a studovat), takže i ten super schopný na VŠ získá spoustu podkladů a impulzů na kterých může dál stavět.

Ako som pisal vyssie, to su pomerne ezotericke argumenty. Skuste sa zamysliet, ze presne taku istu skladbu slov mozte pouzit v principe aj na genderove odbory (alebo si dosadte nieco ine uplne nezmyselne).

Argument proti je jednoduchy: za povedzme 1 rok snahy sa bezne sikovny clovek moze naucit vsetko zaujimave, co mu povedzme studium informatiky na Matfyze ponuka. Zvysne 4 roky je premarneny cas.

Uz zmysluplnejsie mi pride argument v duchu francuzkeho skolstva, kde fakticky cela horna vstva su spoluziaci: ze ide o kontakty. Toto je bod, ktory nedokazem z vlastnej skusenosti zvalidovat. Raz maju fakticky vsetci moji znami ukoncene minimalne 5 rocne studium solidnych odborov :).

Navíc já jsem rád, že se do mě tady pouští banda vysokoškoláků, alespoň je vidět jak jim ležím v žaludku tím, že se mám dobře bez vysoké, jak jim to prostě leží v žaludku, včetně mnoha dalších "vyjímek", které dokazují, že to jde.

Osobne si myslim, ze to beriete prilis sebestredne. Vacsina uspesnych ludi v IT fakt tu VS ma a tym padom su tu vo vacsine. A pomerne logicky svoj zivotny pribeh povazuju za spravny... ved su uspesni :P