Firemní počítač na soukromé použití

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #15 kdy: 28. 12. 2022, 09:02:09 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...

No to je obecně pravda, ale pak to končí tím, že na služebku jedeš se dvěma notebooky, aby sis pak večer na hotelu projel weby a pustil film.

Chápu, že ve velké firmě je to neumanagovatelné, ale pro mě to je skutečný benefit, když šéfstvo neprudí s tím, na jaké stránky lezu a nemá problém s instalací "všeobecně normálních" aplikací typu Netflix, Spotify, Minecraft.

Já dělám v průmyslové automatizaci, takže tam je pro programátory instalace neznámých programů z flashdisků v podstatě pracovní nutnost a někdy se to řeší tak, že ti lidé ta práva mají, někdy se to řeší tak, že ta práva mají jenom ve virtuálce, ale někde je mají. Tedy ve firmách velikosti do střední. Ve velké firmě v tomto oboru jsem nikdy nepracoval.

Nicméně už jsem viděl i to, že někdo jel na pracovní cestu se 3 laptopy: Soukromým na zábavu na hotelu, firemním oficiálním (kde nešlo nic nainstalovat) a firemním z šedé zóny o kterém IT předstírá, že neví.


Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #16 kdy: 28. 12. 2022, 12:46:09 »
Nicméně už jsem viděl i to, že někdo jel na pracovní cestu se 3 laptopy: Soukromým na zábavu na hotelu, firemním oficiálním (kde nešlo nic nainstalovat) a firemním z šedé zóny o kterém IT předstírá, že neví.
Robil som v korporate a nosil som 3x mobil. Firemny na komunikaciu, bezpecny firemny a sukromny.

Sukromny + 2 firemne laptopy som uz videl (1 je "technologicky" a nema pristup do domeny); ja som to nikdy nepotreboval. Hlavne sa na to pripravte pri praci, kde by ste na PC mohli spustat alebo analyzovat potencialny malware, aj ked vo virtualke. Z virtualky sa da nezriedka utiect a existuju perzistentne virusy na urovni UEFI a firmy to nechcu riskovat.

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #17 kdy: 28. 12. 2022, 12:49:56 »
To mi připomnělo předchozí korporát, kde se ani neobtěžovali mi říct, co všechno můžu či nemůžu instalovat. Ty appky jen po pár sekundách po instalaci zmizely. Jak časem utahovali smyčku, tak přestal fungovat třeba iTerm2, který jsem docela nutně potřeboval a nepodařilo se mi ho oficiální cestou dostat zpátky. Takže jsem nakonec skončil tak, že jsem vyhackoval přístup na Slack a jel na soukromém notebooku. Emaily jsem prakticky nečetl. Kalendář se mi podařilo propojit se Slackem, takže jsem měl odkazy na meetingy a kolegové mě tam pouštěli z mého soukromého emailu. Naštěstí už jsem pryč. Tím tempem, jakým jeli, tam teď už asi nefunguje ani browser. Snažili se nás hodně omezit v tom, abychom z toho notebooku nedostali žádná data. Nefungovaly třeba USB disky a SMB byl jen stín v konfiguračním okně. Když jsem odcházel, tak mi ale nic nezabránilo dostat ven data rsyncem přes SSH.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #18 kdy: 28. 12. 2022, 15:07:28 »
U mě v korporátu mám celkem volnou ruku, mohu si vlastně instalovat co chci, akorát nějaké webové stránky jsou zakázané.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #19 kdy: 28. 12. 2022, 15:31:56 »
Když jsem do firmy nastupoval, tak to bylo pro "poučené" uživatele (admini, programátoři) volné a omezení žádná nebyla, takže jsem si přinesl vlastní laptop z bývalé práce.

S přibývajícíma ransomware útokama nastavilo vedení pravidla jako centrální management, firemní antivir s remote shellem atd. Pokud někomu nevadí, že jeho data nejsou sokromá a některé osoby mají ke všemu přístup, tak si tam dál může dělat co dřív. Já si stroj soukromý notebook přeinstaloval a mám ho pouze pro firemní použití. Na soukromé věci na cestách používám tablet.


Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #20 kdy: 28. 12. 2022, 15:35:16 »
Používání čehokoliv firemního ke svému prospěchu vždy záleží jak velkou škodu můžeš udělat.
Bagrista si může "půjčit" bagr a jít bagrovat rybník a utopit ho tam. To je viditelné, a potrestání je účelné.
Ale to že obchodník/programátor apod. může zcizit něco nehmotného, od adresáře firem, po interní záznamy o úplatcích, ev. vykradení programového kódu, vč. návazných souvislostí know-how je velmi problematické a náročné.
A škoda je tam, nebo může být, řádově vyšší.
Velká firma má kapitál na pokrytí a řešení těchto rizik, a zároveň je schopna přirozenou fluktuaci zaměstnanců rychle kompenzovat. Problém mají malé firmy, a tím myslím do +- do 50 zaměstnanců pracující s výpočetní technikou, ty mají problémy to ufinancovat, protože fixní náklady na infrastrukturu jsou víceméně stejné, ale při přepočtu na uživatele a rok je to úplně diametrálně jinde.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #21 kdy: 28. 12. 2022, 17:41:51 »
Ti, kteří máte firemní počítač, používáte ho i na osobní věci (sledování videí, filmů, brouzdání po internetu, atp.), nebo ho máte čistě jenom na práci? Máte k němu administrátorský přístup nebo jste uživatel s omezenými pravomocemi?

U nejmenovaného korporátu v Brně jsem ho používal jenom pro soukromé věci a na práci jsem používal notebook soukromý. Administrátorský přístup jsem na něj měl protože celé IT bylo naprosto nastaveno na Windows, já jsem byl snad první, co tam přišel s Linuxem a poté, co se začal vzpěčovat jsem jim sdělil, že buď Linux nebo odchod po zkušební době a jelikož to opravdu nechtěli, původní Windows jsem zaměnil za vlastní instalaci Linuxu a IT dělalo, že o tom neví.

Ono lze leccos, když má člověk argumenty. Je to různé. Někde třeba v Honeywellu si naopak s čímkoliv vlastním bez oficiálního schválení ani neškrtnete a pokud to zkusíte a podaří se vám to a přijdou na to, můžete si hledat jinou práci, alespoň co jsem slyšel od kolegů.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #22 kdy: 28. 12. 2022, 17:45:19 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...

Vidím, že někteří lidé mají na lokální fašizmus zjevně nějakou zvláštní úchylku. Korporát vám dává vlastní notebook sice nikoliv pro zábavu, to je pravda, ale hlavně proto, že je ze zákona povinen vám zajistit pracovní nástroje. Navíc dost i korporátů to inzeruje jako benefit, že ten notebook nemusí být jen pracovní.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #23 kdy: 28. 12. 2022, 17:48:14 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...
Naprosto přesně. Kompenzace nízkých mezd přes benefity typu PC, auta, telefony...atd. mi přijde dost hloupá.

Co je na ní hloupého? Všechny tyhle řeči ukazují maximálně tak na neschopnost uvažovat ekonomicky. Když mi někdo jako benefit nacpe PC, auto nebo telefon, poskytne mi tím určitou finančně vyjádřitelnou hodnotu. A ta buď mzdu kompenzuje dostatečně nebo nikoliv (obvykle nikoliv, to je pravda, protože je to většinou v zásadě pár korun ale to na věci obecně nic nemění). To je přece celé.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #24 kdy: 28. 12. 2022, 18:26:38 »
Pokud to bylo uvedeno jako benefit u headhuntera a ve skutecnosti tam byl korporatni lock jn na praci tak jsem si vyhadal vyssi plat/kompenzaci za lez pri naberu.
Momentalne si u firem nechavam zapsat vsechny slibene benefity. Pokud nejaky z nich nedostanu tak chci kompenzaci nebo odchazim.

Pokud je u hiringu napsano jako benefit notebook ale ve skutecnosti je jen pro pracovni ucely tak to neni benefit. Je to totez co pro kopace lopata nebo krumpac kterou musi odevzdat do skrinky.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #25 kdy: 28. 12. 2022, 18:58:49 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...
Naprosto přesně. Kompenzace nízkých mezd přes benefity typu PC, auta, telefony...atd. mi přijde dost hloupá.

Co je na ní hloupého? Všechny tyhle řeči ukazují maximálně tak na neschopnost uvažovat ekonomicky. Když mi někdo jako benefit nacpe PC, auto nebo telefon, poskytne mi tím určitou finančně vyjádřitelnou hodnotu. A ta buď mzdu kompenzuje dostatečně nebo nikoliv (obvykle nikoliv, to je pravda, protože je to většinou v zásadě pár korun ale to na věci obecně nic nemění). To je přece celé.
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Osobně mi v ČR už leze krkem udržování nízkých mezd a vyplácení přes nesmyslné benefity.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #26 kdy: 28. 12. 2022, 19:19:35 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Osobně mi v ČR už leze krkem udržování nízkých mezd a vyplácení přes nesmyslné benefity.

To je pěkný nesmysl ukazující maximálně tak na váš snobismus. Mně osobně je to hlavně jedno. Pokud mi zaplatí telefonní služby, je to pro mě prostě totéž (víceméně; nevím už, zda a jak se to daní), jako kdyby mi dal navíc pět stovek, které bych si jinak platil sám. Vůbec nevím, proč bych měl řešit takové zbytečnosti jako jestli mi to leze nebo neleze krkem když bych ty peníze musel stejně platit.  A pokud to je něco, co bych si sám neplatil (typicky ichtylní multisportkarty a jiné podobné hrůzy), pak to pro mě, logicky, má ekonomickou cenu nulovou nezávisle na ceně prodejní.

Ano, zažil jsem pár pohovorů, kde jsem jim otevřeně tohle sdělil a docela se na to ksichtili protože moc dobře chápali, že jejich obvyklá taktika zjevně fungovat nebude, ostatně v tomhle smyslu to skutečně hloupé je, ale i to je podružnost, která mi může být jedno; co se týká financí, mě zajímají na jedné straně pro mě reálně (a to je důležité) užitečné příjmy, na druhé výdaje a to je vše. Zbytek ať si personální vyříká s vedením. Jestli mají podobu finanční nebo jakoukoliv jinou je úplně jedno.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #27 kdy: 28. 12. 2022, 20:47:32 »
Prostě pracovní ntb jen na práci. A tak to má být. Korporát vám dává ntb nikoliv pro vaši zábavu, ale proto abyste víc pro něj pracovali...
Naprosto přesně. Kompenzace nízkých mezd přes benefity typu PC, auta, telefony...atd. mi přijde dost hloupá.

Co je na ní hloupého? Všechny tyhle řeči ukazují maximálně tak na neschopnost uvažovat ekonomicky. Když mi někdo jako benefit nacpe PC, auto nebo telefon, poskytne mi tím určitou finančně vyjádřitelnou hodnotu. A ta buď mzdu kompenzuje dostatečně nebo nikoliv (obvykle nikoliv, to je pravda, protože je to většinou v zásadě pár korun ale to na věci obecně nic nemění). To je přece celé.
Jo auto to bylo komicky. Meli jsme takovy benefit u jedne velke zname  firmy. Cca 10 let zpatky. Mate jako sluzebni benefit auto. Ja ho nechci a po Praze se jezdit boji cela rodina. To je jedno my uz jsme vam ho zapocitali (logika HR).

No tak se na to podivejme.Ani jedno bohuzel pro nas plebs nizsi manazery nemelo automat - cili nemuzu ho ridit. To je vas problem benefit tam mate zapocitany kvuli pohotovostem kdybyste potreboval do kanclu. Oukej. Dostalo se to az na vedeni, kde vsak zjistili ze k nastupu nebyl ani treba ridicak a odmitl jsem i referentske skoleni ridicu.
Dodnes je to v inzeratech teto firmy explicitne uvedeno ze vyzaduji B (manual) protoze ve vozovem parku jeste dozivaji sroty. Jinak to byla velmi dobra firma , ale HR byl takovy slet carodejnic kde varili HR papiry v kotliku z hormonu.

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #28 kdy: 28. 12. 2022, 21:59:53 »
Jo auto to bylo komicky. Meli jsme takovy benefit u jedne velke zname  firmy. Cca 10 let zpatky. Mate jako sluzebni benefit auto. Ja ho nechci a po Praze se jezdit boji cela rodina. To je jedno my uz jsme vam ho zapocitali (logika HR). No tak se na to podivejme.Ani jedno bohuzel pro nas plebs nizsi manazery nemelo automat - cili nemuzu ho ridit.  [...] HR byl takovy slet carodejnic kde varili HR papiry v kotliku z hormonu.

Kvalitu jejich HR nehodlám hodnotit, o tom pochopitelně nic nevím, ale spíš to byly klasické stereotypy protože to tak přece chce každý: každý netouží po ničem jiném než po služebním autě a každý kdo má řidičák ho přece má na manuál. Tyhle stereotypy dovedou zabít leccos. Je to hlavně znak omezenosti, nic víc. S nějakým headhunterem jsem jednou o autě mluvil taky a bylo to totéž: "Vás nezajímá služební auto?" "Ne, fakt ne, po Praze s ním jezdit není důvod a děti se mi do něj fakt nevejdou." "!!?" A s tím Linuxem jak jsem psal výš jsem na totéž narazil u poloviny větších firem, pro které jsem kdy dělal. HR stereotyp: každý má Windows, co je to Linux?

Re:Firemní počítač na soukromé použití
« Odpověď #29 kdy: 29. 12. 2022, 08:23:39 »
Pokud uvažujete ekononicky, tak chápete, že nejlepší benefit je dostatečná mzda.

Pokud uvažujete ekonomicky, tak chápete, že když vám zaměstnavatel nechá užívat pracovní notebook pro soukromé účely, tak ho to stojí velmi málo.
Takže je to win-win situace.

Pokud by vám místo toho zaměstnavatel poskytl peníze, tak to reálně budou měsíčně tak tři koruny padesát.

Neco jiného jsou benefity, kde se pracuje s daňovým zvýhodněním.
I u těch pitomých "stravenek" na kulturu je to tak, že pokud by vám to vyplatil v penězích, tak dostanete zlomek. Takže pro hodně lidí, kteří chodí někam, kde to berou, je to opravdu výhodné.

U služebáku je to tak, že pokud nemáte se služebním autem nějaký zásadní problém (je nutné, aby ho řídili ostatní lidi v rodině, potřebujete větší, terénnější, atd.), tak není výhodnější způsob jak soukromě provozovat auto, než jezdit služebním.

Pokud se zřeknete služebního auta, je ušetření zaměstnavatele různé, v mnoha případech velmi malé až nulové.

Celkově je množství peněz, které byste mohl dostat do výplaty od zaměstnavatele výměnou za zřeknutí se benefitů velmi malé.