Rasberry Pi 4 jako domácí NAS

kvas

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rasberry Pi 4 jako domácí NAS
« Odpověď #30 kdy: 27. 12. 2022, 08:34:39 »
dakujem vsetkym za komentare. ked som si to tu tak cital, tak som si vlastne uvedomil, ze RAID1 (resp. vysoku dostupnost dat) nepotrebujem. mne bohato staci nejaky pocitac s nizkou spotrebou  (napr. RPi4) a k tomu externy box s 2 diskami. neviem co by sa stalo v pripade, ak by klakol samotny pocitac (alebo SD karta v RPi) - co by sa stalo s tym RAIDom, ci je mozne ho nejako rozchodit na inom PC (prip. ak by zostal len jeden disk - nemam s tym skusenosti, asi to pojde, ale naco si komplikovat zivot).

ako som spominal, 2 disky s rsync(alebo nejaky podobny zalohovaci nastroj), ktory max 1x denne zosynchronizuje niekolko adresarov. 95% dat tam bude ulozenych staticky (vacsinou domace fotky, videa a zaloha dokumentov, ktore mam teraz na externych diskoch v skrini).

co sa bude menit, to su repositare gitu a data pod bug trackingovym systemom. okrem toho tam planujem spustat aj nejake vlastne drobnosti (cron, bash, python, mozno php) to je dovod, preco mi nevyhovuje klasicky NAS, ktory primarne/vyhradne sluzi ako ulozisko dat, prip. media center.



Re:Rasberry Pi 4 jako domácí NAS
« Odpověď #31 kdy: 27. 12. 2022, 12:42:08 »
Raspberry Pi 4 nabootuje OS aj z USB HDD/SSD/Flash, takže SD karte by som sa vyhol (samozrejme na odskúšanie stačí).

Písal si že RPi4 doma máš. Tak tam daj na skúšku SD kartu, nahraj Raspbian, nainštaluj OpenMediaVault podľa jedného z milióna návodov na internete a máš hotový veľmi základný NAS like systém na Debiane. Pripoj jeden USB disk ktorý máš v skrini a odskúšaj či ti to vyhovuje. Cron, Rsync, Python, SMB, atď. to všetko tam už je pripravené aj s klikacím UI... Robota na 30min a potom už len testovať či tam je všetko čo požaduješ a či ti bude vyhovovať rýchlosť...

HDD musíš kúpiť jak do NASu, tak do RPi. USB rámik na HDD ťa bude stáť cca 20€, možno menej a zíde sa aj keď ho na RPi nepoužiješ, tak načo nad tým týždeň špekulovať?