Výber sieťového zariadenia

luvar

 • ***
 • 206
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Výber sieťového zariadenia
« kdy: 19. 12. 2022, 18:29:56 »
Dobry den,
som sietariny neznaly clovek a rad by som nejaky "asi manazovatelny switch", kde by som mohol zapojit "Internet" (kabel z router-u), wifi AP, domáci "kotol", ci rekuperaciu.

Cielom by bolo, aby kotol a rekuperacia mali Internet pristupny, iba po rucnom zapnuti (spristupnenie pre dialkovu diagnostku). Tiez, aby kotol a rekuperacia boli pristupne "vybranym klientom" (napriklad mobil cez wifi, alebo desktop cez ethernet).

Viete ma nasmerovat do pojmov, co hladat, pripadne odporucit rovno nejaky HW? Su VLAN-y to, co je cielom? Kde sa o tom naucim viac (a idealne v style newbies guide)?

PS: bonus, asi z kategorie "snivajte s nami" by bolo lahke kontrolovanie veci ako, "kam mi lezu mobilne aplikacie?". Kludne ale poprosim o info i v tomto smere a idealne info o narocnosti o staranie sa o taketo daco.


A.S.2

Re:Výber sieťového zariadenia
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2022, 05:54:15 »
Čemu vadí trvalé připojení kotle a rekuperace k netu? To je úplně totéž, jako když máš připojený NAS nebo třeba síťovou tiskárnu, všechno je to prostě ve vnitřní síti za NAT a s přístupem k netu. Přístup vybraným klientům pak obstará ideálně nějaké uživatelské jméno a heslo, případně vazba na MAC.

Pokud by ti šlo o vzdálený přístup k zařízením odkudkoliv, tak potřebuješ veřejnou IPv4, ideálně pevnou (když pevná není, tak to lze vyřešit DDNS). A jestli už ji máš, pak je nejsnadnějším řešením spustit na routeru OpenVPN Server, do mobilu (nebo NB) nainstalovat OpenVPN Klient a po jeho spuštění budeš připojen stejně, jako bys byl u sebe doma a máš tedy přístup do celé své sítě.

luvar

 • ***
 • 206
  • Zobrazit profil
  • E-mail
Re:Výber sieťového zariadenia
« Odpověď #2 kdy: 02. 01. 2023, 16:54:18 »
Čemu vadí trvalé připojení kotle a rekuperace k netu? To je úplně totéž, jako když máš připojený NAS nebo třeba síťovou tiskárnu, všechno je to prostě ve vnitřní síti za NAT a s přístupem k netu.

Nieje to rovnake. Pripojeny kotol (ci vysavac typu roomba) ma pri pripojeni cez cez nat, pristup na Internet... Preto by som ho mal rad v separatnom mieste, kde bude offline, ale pre mna bude jednoduche sa k nemu propojit cez wifi (separatna siet, bez konektivity na Internet), alebo pichnutim kablu RJ45 do "spravnej" zasuvky...

H0ax

Re:Výber sieťového zariadenia
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2023, 17:15:11 »
V čem je problém to mít pořád připojené do netu? Vysavače (nevím jak roomba) se stejně většinou ovládají tak, že se aplikace připojuje do cloudu a vysavač s ním pak přes net komunikuje.