Práca IT vo Švajčiarsku

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #45 kdy: 21. 12. 2022, 14:10:44 »
Jenže třeba vláda vám ručí za první hypotéku, pokud jste rodina s dětmi.
Bratr tam žije už 18 let, a i když nedělá nějak moc kvalifikovanou práci, tak si např. dům v Dublinu celkem v pohodě koupil. Zkuste si koupit dům z Praze...

Pokud za první hypotéku ručí vláda, pak stačí v podstatě jen to, aby měl člověk na prvních pár splátek... není to třeba tím? Kdyby tady ručila rodinám s dětmi za první hypotéku vláda, dům v Praze si koupí podstatně víc lidí. Srovnávat se to ale obecně moc nedá. ČR není Irsko a Praha není Dublin, makroekonomická hlediska jsou kompletně odlišná.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #46 kdy: 21. 12. 2022, 14:41:27 »
Jenže třeba vláda vám ručí za první hypotéku, pokud jste rodina s dětmi.
Bratr tam žije už 18 let, a i když nedělá nějak moc kvalifikovanou práci, tak si např. dům v Dublinu celkem v pohodě koupil. Zkuste si koupit dům z Praze...

Pokud za první hypotéku ručí vláda, pak stačí v podstatě jen to, aby měl člověk na prvních pár splátek... není to třeba tím? Kdyby tady ručila rodinám s dětmi za první hypotéku vláda, dům v Praze si koupí podstatně víc lidí. Srovnávat se to ale obecně moc nedá. ČR není Irsko a Praha není Dublin, makroekonomická hlediska jsou kompletně odlišná.

To zcela bez pochyby. Nicméně to nic nemění na tom,že zvláště jako IT v Irsku dosáhnete mnohem snáz vysoké životní úrovně, a to i s tím, že jdete z nuly. V ČR už je to dnes víc o pomoci rodiny a dědictví, než o vlastní práci a snaze. Bratr tam přišel sám, bez koruny, bez jazyka a živí se manuální prací. Dnes má rodinu se dvěma dětmi, manželku, vlastní rodinný dům a koupil si 3. auto pro radost....přitom stále je obyčejný zaměstnanec pracující rukama. Lidé v IT vydělávají cca trojnásobek než on.
Švýcarsko je krásná země, ale je velice těžké se tam asimilovat, za cizince vás berou ještě ve 3. generaci. Tohle v Irsku není. Bratr už je Ir, dnes už má většinu lidí kolem sebe ne imigrantů, ale rodilých Irů, jde to tam velice rychle.
Z hlediska Evropy, a IT zvlášť, moc lepších míst k životu není (když tedy skousnete počasí).

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #47 kdy: 21. 12. 2022, 14:55:45 »
Z hlediska Evropy, a IT zvlášť, moc lepších míst k životu není (když tedy skousnete počasí).
Počasí a knackers.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #48 kdy: 21. 12. 2022, 16:22:44 »
Nicméně to nic nemění na tom,že zvláště jako IT v Irsku dosáhnete mnohem snáz vysoké životní úrovně, a to i s tím, že jdete z nuly.

To asi ano, to jsou právě ta makroekonomická hlediska. Dublin i Irsko obecně jsou oproti Praze zapadákov. Ovšem s tou výhodou, že minimálně co se IT týká, je tam kapitálově značně silný IT segment. Výsledkem je, že poměr nákladů na život a příjmů je velmi příznivý.

Jak je to v Irsku v jiných segmentech netuším, ale obecně se to takhle tvrdit nedá. On takový malíř pokojů (zvlášť v Praze) taky pracuje rukama, moc toho ani umět nemusí a když je šikovný, vydělá si víc než programátor a taky s minimálními náklady. A neptejte se, o kolik si v ČR říkají třeba revizáci plynu, přitom nedělají prakticky nic a stačí k tomu být vyučený instalatér s příslušnou nepříliš náročnou nástavbou a papírem.

(Jinak věřím, že je Irsko fajn a je to zajímavý postřeh. Jen srovnávat ho s Prahou a naopak na základě zkušenosti jednoho vašeho bratra je nesmysl. Ostatně i obecně to lze dělat maximálně tak na úrovni "víc si vydělám". A to bych pak teď mohl sedět třeba v UAE. A taky nesedím, přestalo mě to záhy bavit a to to bylo za velké peníze. A jsem za to rád.)

r223

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #49 kdy: 21. 12. 2022, 16:52:16 »
Nicméně to nic nemění na tom,že zvláště jako IT v Irsku dosáhnete mnohem snáz vysoké životní úrovně, a to i s tím, že jdete z nuly.

To asi ano, to jsou právě ta makroekonomická hlediska. Dublin i Irsko obecně jsou oproti Praze zapadákov. Ovšem s tou výhodou, že minimálně co se IT týká, je tam kapitálově značně silný IT segment. Výsledkem je, že poměr nákladů na život a příjmů je velmi příznivý.

Jak je to v Irsku v jiných segmentech netuším, ale obecně se to takhle tvrdit nedá. On takový malíř pokojů (zvlášť v Praze) taky pracuje rukama, moc toho ani umět nemusí a když je šikovný, vydělá si víc než programátor a taky s minimálními náklady. A neptejte se, o kolik si v ČR říkají třeba revizáci plynu, přitom nedělají prakticky nic a stačí k tomu být vyučený instalatér s příslušnou nepříliš náročnou nástavbou a papírem.

(Jinak věřím, že je Irsko fajn a je to zajímavý postřeh. Jen srovnávat ho s Prahou a naopak na základě zkušenosti jednoho vašeho bratra je nesmysl. Ostatně i obecně to lze dělat maximálně tak na úrovni "víc si vydělám". A to bych pak teď mohl sedět třeba v UAE. A taky nesedím, přestalo mě to záhy bavit a to to bylo za velké peníze. A jsem za to rád.)

- nominální částky nemá cenu srovnávat, ale např. to, zda si vydělám na dům ano. To je v ČR velký, a z pozice i dost nadprůměrných příjmů v podstatě neřešitelný problém. OSVČ práce nepomůže, protože vám zase nikdo nechce dát úvěr.
- zkušenost z UAE by mě zajímala. Také mi tam často nabízí práci a pokud mi nevyjde USA, určitě to budu zvažovat.
-  jaké makro? ČR čeká náraz do zdi min. s demografiií a důchodci.
- kolik lidí ze své individuální pozice řeší makro? Spíš pro ně dosažitelnou životní úroveň.
- pokud si člověk zvykne rutině používat letadlo, zapadákov se dost relativizuje. A zrovna z Prahy / Blavy je Dublin za rohem, normálně jsem tam létal v pátek po práci a v pondělí byl zpět. Ani to není drahé.
- lidí znám několik desítek. Často tam jezdím a Čechslováků jsou jen v Dublinu desítky tisíc.


Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #50 kdy: 21. 12. 2022, 17:21:38 »
- nominální částky nemá cenu srovnávat, ale např. to, zda si vydělám na dům ano. To je v ČR velký, a z pozice i dost nadprůměrných příjmů v podstatě neřešitelný problém. OSVČ práce nepomůže, protože vám zase nikdo nechce dát úvěr.

Pravda, výběr je značne omezen, ale naštěstí jsou v tomhle ohledu i uvažující banky.

- zkušenost z UAE by mě zajímala. Také mi tam často nabízí práci a pokud mi nevyjde USA, určitě to budu zvažovat.

Ty vám klidně někde předám, ale byli bychom trochu off-topic. Což jsme ostatně už teď. Mimochodem, USA jsou pro život zatraceně drahé. UAE byly tak na úrovni západní Evropy, ale dost tam záleží, jaký chcete standard.

- kolik lidí ze své individuální pozice řeší makro? Spíš pro ně dosažitelnou životní úroveň.

O to mi nešlo. Nemluvě tedy o tom, že celý pojem "životní úroveň" je v podstatě jen formální ukazatel, nic víc.

- pokud si člověk zvykne rutině používat letadlo, zapadákov se dost relativizuje. A zrovna z Prahy / Blavy je Dublin za rohem, normálně jsem tam létal v pátek po práci a v pondělí byl zpět.

No děkuju. Ale jo, zvyknout se dá na všechno, že. Jakkoliv mi o tohle taky nešlo. Spíš o to, že světové metropole jsou prostě drahé. Prakticky všechny a prakticky bez výjimky. Ostatně před pár lety jsme na Vysočině kupovali dům i s pozemkem za cenu, za kterou se v Praze neprodávají ani garáže. Když si zvyknete používat vlak, můžete tam mít splátku hypotéky na úrovni dvou hodin vaší práce. A ani to není drahé. A není to dokonce ani v Irsku, je to doma a nejste tam expatem.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #51 kdy: 21. 12. 2022, 18:20:07 »
- nominální částky nemá cenu srovnávat, ale např. to, zda si vydělám na dům ano. To je v ČR velký, a z pozice i dost nadprůměrných příjmů v podstatě neřešitelný problém. OSVČ práce nepomůže, protože vám zase nikdo nechce dát úvěr.

Pravda, výběr je značne omezen, ale naštěstí jsou v tomhle ohledu i uvažující banky.

- zkušenost z UAE by mě zajímala. Také mi tam často nabízí práci a pokud mi nevyjde USA, určitě to budu zvažovat.

Ty vám klidně někde předám, ale byli bychom trochu off-topic. Což jsme ostatně už teď. Mimochodem, USA jsou pro život zatraceně drahé. UAE byly tak na úrovni západní Evropy, ale dost tam záleží, jaký chcete standard.

- kolik lidí ze své individuální pozice řeší makro? Spíš pro ně dosažitelnou životní úroveň.

O to mi nešlo. Nemluvě tedy o tom, že celý pojem "životní úroveň" je v podstatě jen formální ukazatel, nic víc.

- pokud si člověk zvykne rutině používat letadlo, zapadákov se dost relativizuje. A zrovna z Prahy / Blavy je Dublin za rohem, normálně jsem tam létal v pátek po práci a v pondělí byl zpět.

No děkuju. Ale jo, zvyknout se dá na všechno, že. Jakkoliv mi o tohle taky nešlo. Spíš o to, že světové metropole jsou prostě drahé. Prakticky všechny a prakticky bez výjimky. Ostatně před pár lety jsme na Vysočině kupovali dům i s pozemkem za cenu, za kterou se v Praze neprodávají ani garáže. Když si zvyknete používat vlak, můžete tam mít splátku hypotéky na úrovni dvou hodin vaší práce. A ani to není drahé. A není to dokonce ani v Irsku, je to doma a nejste tam expatem.

US jsou drahe jak kde. Zkusenosti ze zivota:
1. dum v CR za Prahou - ze sveho platu bych to splatil za ~10 let; koupit a pronajmout - navratnost ~20 let
2. dum v DE u Mnichova - ze sveho platu bych to splatil za ~9 let; koupit a pronajmout - navratnost 35 let
3. dum v Dublinu - ze sveho platu bych to splatil za ~5 let
4. dum v US - koupil jsem ho druhy rok po imigraci za hotovost

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #52 kdy: 21. 12. 2022, 19:13:30 »
4. dum v US - koupil jsem ho druhy rok po imigraci za hotovost

Možná, ale kde? Jak jsem psal, já jsem taky koupil za hotové dům na Vysočině za cenu průměrné pražské garáže. Nemluvě o tom, že zvlášť pro USA ve srovnání s Evropou platí, že není dům jako dům a navíc k tomu není daň z nemovitosti jako daň z nemovitosti.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #53 kdy: 21. 12. 2022, 19:40:56 »
4. dum v US - koupil jsem ho druhy rok po imigraci za hotovost

Možná, ale kde? Jak jsem psal, já jsem taky koupil za hotové dům na Vysočině za cenu průměrné pražské garáže. Nemluvě o tom, že zvlášť pro USA ve srovnání s Evropou platí, že není dům jako dům a navíc k tomu není daň z nemovitosti jako daň z nemovitosti.
Tak asi se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku na Vysocine, stejne jako se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku nekde v Detroitu. Prvni dum jsem kupoval v Tampa, slusna lokalita.

r223

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #54 kdy: 21. 12. 2022, 20:56:23 »
4. dum v US - koupil jsem ho druhy rok po imigraci za hotovost

Možná, ale kde? Jak jsem psal, já jsem taky koupil za hotové dům na Vysočině za cenu průměrné pražské garáže. Nemluvě o tom, že zvlášť pro USA ve srovnání s Evropou platí, že není dům jako dům a navíc k tomu není daň z nemovitosti jako daň z nemovitosti.
Tak asi se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku na Vysocine, stejne jako se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku nekde v Detroitu. Prvni dum jsem kupoval v Tampa, slusna lokalita.

Tampa je skvělá lokalita, strávil jsem tam mnoho měsíců a nikde se mi nežilo lépe - a hlavně svobodněji - z člověka tam úplně spadne pocit takového toho podpravového vychovávání a šikany ze strany státu. A ekonomická dynamika je úplně jinde, než jsem viděl kdekoliv v Evropě.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #55 kdy: 21. 12. 2022, 21:26:54 »
4. dum v US - koupil jsem ho druhy rok po imigraci za hotovost

Možná, ale kde? Jak jsem psal, já jsem taky koupil za hotové dům na Vysočině za cenu průměrné pražské garáže. Nemluvě o tom, že zvlášť pro USA ve srovnání s Evropou platí, že není dům jako dům a navíc k tomu není daň z nemovitosti jako daň z nemovitosti.
Tak asi se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku na Vysocine, stejne jako se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku nekde v Detroitu. Prvni dum jsem kupoval v Tampa, slusna lokalita.
Tampa je skvělá lokalita, strávil jsem tam mnoho měsíců a nikde se mi nežilo lépe - a hlavně svobodněji - z člověka tam úplně spadne pocit takového toho podpravového vychovávání a šikany ze strany státu. A ekonomická dynamika je úplně jinde, než jsem viděl kdekoliv v Evropě.
To znám z Miami Beach, byl jsem tehdy doktorandem na jistém prominentním pracovišti a mohl jsem tam strávit pár týdnů. Pak mě to přestalo bavit, tak jsem se přesunul na Havaj, holt konference. A pak na Bali, další konference. Fajn život :)

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #56 kdy: 21. 12. 2022, 21:34:08 »
Já bych tu ČR tak zle neviděl, na severu si člověk koupí 3+1 za to, co vydělá za rok jako kontraktor, asi tak. Osobně jsem na severu žil, a není to tam vůbec špatné, lidi věci nafukují, moji sousedi se neustále bavili o jedné sociálně slabé barevné rodině, já ani nevěděl, že existují, a pak mi soused řekl, že ho před 10 lety poslal týpek někam, a že to špatně nese.

Hlavně informace z maloměsta brát s rezervou, v Praze člověk přejde ležícího feťáka před vchodem a ani nezareaguje, že je problém, na maloměstě na severu si soused zapálí cígo a druhému to smrdí do baráku a už to probírají všichni.

Co se týká půjčování peněz od bank, tak to obecně je v ČR problém. Banky co se týká úvěrování žijí v minulém století, američani si stěžují na kreditní skóre, ale situace v čr, kdy člověk může brát 100k, ale když změní práci, tak je nějakých 5 měsíců pro banky neúvěrovatelný je síla (2 měsíce výpověď + 3 měsíce zkušebka), a pak musí třeba rok pracovat pro hypo.

Částečně řešení je družstevní byt a ty se dají najít.

Strašná výhoda ČR jsou paušály 60% na IČO, HPP si myslím, že v ČR smysl nemá, ať už kvůli mizivé nemocenské a důchodu (což na západě člověk dostane nemocenskou, v ČR pro vysokopříjmové skupiny s redukčními základy skoro neexistuje).

Další věc, co jsem si všimnul v Německu, jak němci jsou bohatí, tak v obchodech je jiný sortiment. Stačí si zajít do elektra nebo kauflandu v německu a v čr, ten rozdíl je hned znát.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #57 kdy: 21. 12. 2022, 21:46:50 »
v Německu, jak němci jsou bohatí, tak v obchodech je jiný sortiment. Stačí si zajít do elektra nebo kauflandu v německu a v čr, ten rozdíl je hned znát.
Bez pochyby.

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #58 kdy: 21. 12. 2022, 22:41:17 »
v Německu, jak němci jsou bohatí, tak v obchodech je jiný sortiment. Stačí si zajít do elektra nebo kauflandu v německu a v čr, ten rozdíl je hned znát.
Bez pochyby.

Zajimave, mne naopak navstevy Nemecka vzdy utvrdi v tom, ze zadny propastny rozdil mezi CR a Nemeckem neexistuje. Do Kaflandu teda nejezdime, obvykle brazdime Aldi/Rewe. Co tak extrovniho bylo k videni v nemeckem Kauflandu?

Re:Práca IT vo Švajčiarsku
« Odpověď #59 kdy: 23. 12. 2022, 18:13:45 »
Tak asi se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku na Vysocine, stejne jako se nemusime bavit o nejakem rozpadlem baraku nekde v Detroitu. Prvni dum jsem kupoval v Tampa, slusna lokalita.

Kdybych běžný "rozpadlý dům" z USA přenesl do Evropy, nebyl by pomalu prodejný. Kdybych to, co jsem koupil na Vysočině přenesl do USA, byla by to jedna z deseti nejstarších bělošských staveb na kontinentu. Nemluvě o tom, že Tampa opravdu není světová metropole. A nejde o velikost ani počet obyvatel. Takže ne, skutečně nemusíme.