Práce na častečný úvazek jako nestudent

Práce na častečný úvazek jako nestudent
« kdy: 14. 12. 2022, 18:34:02 »
zdravim, neviem co mam robit. Je realne najst si robotu ako part time lopata ako nestudent? momentalne studujem na slabej skole a vacsinu prinosnych predmetov mam za sebou, bude sa zvysovat podiel neprinosnych predmetov(neprenosne skilly akoze lopatenie webov\aplikacii).
Bc nedam, lebo neprejdem matematickymi predmetmi, su nad moje moznosti(som hlupy). Neprijde mi trpenie na tej skole dalej nejak extra prinosne, nemam motivaciu robit BS predmety, ked titul nebude ajtak, je to strata casu.Aj kebyze prejdem matikov, a ziskam Bc, pokia
l sa budem ucit len co ma skola nuti, budem vediet  tiez nic - tiez nezamestnatelny(a necitim nejaku buducnost v praci ako 30K lopata, chatGPT lopati lepsie a rychlejsie ako ja). svoj cas cas, co som venoval zanedbavanim studia a pocas prazdnin, som venoval analyze
malwaru(PMA knizka), a teraz mam pauznute ucenie  lopatenie exploitov. long term by som sa chcel venovat bezpecnosti(haxorenie), alebo aspon systemovemu lopateniu.

Problem je, ze skola ide opacnym smerom, ucenie sa veci do skoly mi zabera dost casu a niesom dost inteligentny nato ze by som stihal venovat prinosnym veciam + skola(bud sa ucim len svoje veci, zanedbavam skolu a potom nestiham, alebo prokrastinujem + troska skola)
.
Napadlo mi, ci by nebolo lepsie dropnut skolu, najst si nejake lopatenie na 3 dni a zvysok casu venovat studiu, problem je ze sa obavam ze 3dni part time ako nestudent je nerealne, ziaden zamestnavatel nebude mat o to zaujem(mozno ak je niekto 1337 haxxor co si moze
 vyberat[nie moj pripad]).
Co mam robit? dokonca aj nato lopatenie mi chybaju skilly, nepresiel by som pohovorom(potrebujem cas nastudovat si a implementovat si algoritmy a datove struktury, potrapit sa s tym). Vsetky skilly co mam su tak na stvrtinu max. Som v tretom semestri.
« Poslední změna: 14. 12. 2022, 18:45:03 od Petr Krčmář »


Re:part time lopata ako nestudent
« Odpověď #1 kdy: 14. 12. 2022, 18:36:05 »
takysto nechcem ist fulltime 5dni, max co by som si nasiel nejaku hlupost za 25K a potom by som sa uz v zivote nikdy nic nestihol naucit

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #2 kdy: 15. 12. 2022, 06:43:48 »
Řeknu ti mojí zkušenost, po čas VŠ jsem trávil pokuřování travky na místním sídlišti, samozřejmě jsem to nedodělal. Myslel jsem si, že nejsem chytrý, jsem blbý, nic mi nejde atd.

Dneska jsem relativně topka v oboru, beru tady peníze, které tu jsou na rootu brány asi jako nemožné.

Na co jsem přišel je to, že každému nevyhovuje ústavní systém vzdělávání, to neznamená, že je člověk hloupý. Pro mě největší otvírák na oči byl sestavit si nějakou vizi, nějaký plán do života a každý den pro něj něco dělat, divil by ses kam se jen pravidelným denno denním studiem 10 minut denně za rok za dva dostaneš a co teprve za 5 let.

Pro mě největší osobní procitnutí od mládí je to, že jsem chtěl dřív všechno strašně hned a všechno jsem strašně rychle vzdával. Když se nedostavili výsledky za hodinu, tak jsem si šel dát brčko, a pak se zhulený válel v depresích. Furt jsem spekuloval a po prvním neúspěchu věci vzdával.

Dneska mám o něco vyšší cílevědomost. Za mě, udělej si nějakou představu kde bys chtěl za rok být (realistickou, ne jachta a výlet do vesmíru), a věnuj rok jejímu naplňování, nevzdávej se po prvním neúspěchu. Když to fakt rok nepůjde, tak to změň. Ale trošku si jdi za tím co ty chceš, jinak budeš vždycky jen týpek v depresích s nízkým sebevědomým co to bude řešit travkou nebo alkoholem.

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #3 kdy: 15. 12. 2022, 15:16:46 »
Ano jistě...a kdyby se někdo učil angličtinu denně 10 minut, tak za dva roky dělá C2 zkoušky.  ;D ;D ;D

lol...

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #4 kdy: 15. 12. 2022, 15:28:14 »
bez delat weby na plny uvazek a mezitim se sam vzdelavej. za rok budes v mnohem lepsi pozici i kondici, ale ten rok normalne pracuj a samovzdelavej se a setri penize.


Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #5 kdy: 15. 12. 2022, 15:46:38 »
Full-time práce je 8 hodin denně 5 dnů v týdnu, jsi mladej, ženu ani děti (nejspíš) nemáš, takže zbývá dost času na samostudium..

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #6 kdy: 15. 12. 2022, 16:13:28 »
Full-time práce je 8 hodin denně 5 dnů v týdnu, jsi mladej, ženu ani děti (nejspíš) nemáš, takže zbývá dost času na samostudium..
Taky jsem si myslel. To je dalsi uroven procitnuti mladi. A pak jsem nemohl rok pracovat ani si poradne precist knizku. Je rozdil 8 hodin denne neco  obcas udelat a pak se v ramci toho poflakovat a 8 hodin pracovat na plno. Tim spis pokud delas hromadou hovad a je tam ten lidsky aspekt vycerpani. Porad se s nekym o necem dohadovat a za par mesicu si muze introvert hodit masli.

Muzu ti rici ze po takovych 8mi hodinach mas chut jen otisknout oblicej do polstare. 8x5 muze delat mozna delnik u pasu. U kreativnich/dusevne narocnych zamestnani to nelze dlouhodobe prezit bez nasledku.
A to i pokud te prace bavi a musi te z ni nekdo vykopnout. Organismus neoblbnes. Prave ze u tech lidi co je prace bavi az moc je to nenapadne. Jednou delas jakoby nic a druhy den to s tebou slehne tak ze napriklad prestanes rozumet zadani neb vubec nevstanes z postele.

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #7 kdy: 15. 12. 2022, 17:20:14 »
Full-time práce je 8 hodin denně 5 dnů v týdnu, jsi mladej, ženu ani děti (nejspíš) nemáš, takže zbývá dost času na samostudium..
Taky jsem si myslel. To je dalsi uroven procitnuti mladi. A pak jsem nemohl rok pracovat ani si poradne precist knizku. Je rozdil 8 hodin denne neco  obcas udelat a pak se v ramci toho poflakovat a 8 hodin pracovat na plno. [...] 8x5 muze delat mozna delnik u pasu. U kreativnich/dusevne narocnych zamestnani to nelze dlouhodobe prezit bez nasledku.

To je naprostý nesmysl. Záleží na čem děláte, kde to děláte a s kým to děláte. Kdybych pracoval deset hodin denně, dal bych to třeba tady, kde pracuju teď úplně v pohodě. Kolegové většinou nejsou programátoři ale architekti (a tím nemyslím softwaroví) a atokonto jsou fajn. Pracuju jen osm protože mám dost dětí a skvělou ženu a zbytek času je pro ně. A mám to tak už roky.

Samozřejmě ano, když pracujete s trotly, pak jsou čtyři hodiny denně moc. To je ale, když se to vezme do důsledků, moc i pět minut protože vždycky je co lepšího na práci než se zaobírat s pitomci. Na to je život moc krátkej.
« Poslední změna: 15. 12. 2022, 17:23:32 od Martin Poljak »

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #8 kdy: 15. 12. 2022, 17:29:14 »
Co mam robit? dokonca aj nato lopatenie mi chybaju skilly, nepresiel by som pohovorom(potrebujem cas nastudovat si a implementovat si algoritmy a datove struktury, potrapit sa s tym).

Marně přemýšlím, jestli na těch desítkách pohovorů, co jsem kde v životě absolvoval po mně někdo někde chtěl nějaké algoritmy. Mám dojem, že jednou snad ano. No, možná dvakrát a jednou jsem ten šestikolovej ohovor s díky odmítl rovnou. Na webové aplikace to rozhodně nepotřebujete a pokud s tím někdo bude prudit, je lepší jít o dům dál.

Rada, abyste šel dělat třeba ty a mezitím se vzdělával v tom, co dělat chcete dlouhodobě co tu někdo napsal je, myslím, naprosto nejlepší. S tím, pro koho budete pracovat je ovšem jen třeba si přesně ujasnit, že chcete čas věnovat i studiu a rozhodně tedy nechcete práci věnovat víc, než domluvené množství času. Aby vás to nezchlamstlo a pak jste se za pět let nedivil, že děláte něco, co dělat vůbec nechcete a neposunul jste se mezitím nikam.

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #9 kdy: 15. 12. 2022, 19:42:54 »
bez delat weby na plny uvazek a mezitim se sam vzdelavej. za rok budes v mnohem lepsi pozici i kondici, ale ten rok normalne pracuj a samovzdelavej se a setri penize.

weby je zrovna to co ma odpudzuje, absolutne ma to nelaka. A ani to neviem. Ak by ma to lakalo tak by som sa asi nesnazil vyhnut tej skole kde som.


Bohuzial take ze by som 8h lopatil a potom studoval nieco po robote, to je bohuzial nad moje moznosti. Bezne ked sa ucim, nejake ctfko napriklad riesim, tak zabijem nato aj viac dni, studovanie trva dlho a potom samotne riesenie je na dlho.

Najblizsie znesitelne by mi bolo asi nieco s embedded lopatenim, tam by mi asi chybalo k zakladom "len" tie algoritmy(to mi prijde  prinosne, aspon zo zaciatku urcite.) asi by som si mal ako cvicenie skusit bitbangovat nejake tie zakladne protokoli, ako i2c a spi. A ako si ohmatat niektor systemove veci(teoriu som uz trosku cital), mi prijde ako dobre cvicenie urobit vsetky cvicenia z xv6.  A asi by som si mal este automaty sa naucit, a potrapit sa s nejakymi multithread problemami. Nizsie veci s HW by som asi najradsej zanedbal(a urcite sa im nevzdelavat do hlby, to je mimo toho co chcem robit). Lenze toto vsetko je robota na niekolko mesiacov sustavneho ucenia(ale su to zaujimave veci), a obavam sa, ze mozno by som si po tomto treningu nasiel robotu ako junior lopata za 30K, ale zobral by ma niekto na part time? vsetci co hladaju part time chcu studenta(RH, siemens napr)(co zatial som), ale studium + part time je proste pre mna nepredstavitelne(kedy cas na moje veci?), v skole v dalsich semestroch sa tieto veci ucit nebudem a ide to opacnym smerom. Zmenou skoly by som musel ist na tazsku skolu, ktora by bola nad moje moznosti a skoncilo by to tak ze by som sa vo svojom volnom case zacal fakt radsej venovat tym webom.... Eset avast analyza malwaru part time myslim ze nemaju. Na nejake blackhat\freelance veci nemam skill :((a take veci ako davat vyrusi do torentovych hier alebo prehovarat deti na discorde aby si spustili freenitro.exe mi prijde take nezaujimave/malo vynosne).

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #10 kdy: 16. 12. 2022, 03:46:48 »
Napis mi zpravu, mozna mam neco zajimaveho pro tebe.

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #11 kdy: 16. 12. 2022, 08:27:59 »
Tak za prvé, ukončením studia ti začíná povinnost platit zdravotní a sociální.
Za druhé, když zmiňuješ že tě nebaví škola a nejde ti matika, a tušíš že přes to co tě baví neprojdeš přes pohovory, tak to v žádném případě neznamená že není žádná jiná práce. Bohužel tě pak budou brát jako nevyučeného.
Takže má rada je abys radši začal řešit jak si zajistíš životní potřeby, klidně jako dělník/prodavač apod. a pak se "restartuj", tedy pakliže to dokážeš, a zkus se samostudiem dostat na nějakou úroveň kdy tě vezmou na nějakou vysněnou pozici.
Ale nebudeš dělat za moc, protože ti chybí taková ta dravost a cílevědomost. Asi bych ti nyní nedoporučil ani OSVČ protože to chce jistou osobní zodpovědnost, minimálně na placení odvodů a daní.

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #12 kdy: 16. 12. 2022, 11:08:59 »
Ale nebudeš dělat za moc, protože ti chybí taková ta dravost a cílevědomost.

To je docela pěkný opis pro méně oprávněné či v lepším případě oprávněnější sebevědomí a drzost!

S "dravostí" a "cílevědomostí" jsem se v IT potkal mnohokrát a jediné, co mohu za sebe říci je, že ano, čím lépe firma platí, tím je v ní obvykle těch "dravých" více a tím je lepší se takové firmě vyhnout pokud člověk tu práci nechce dělat jen pro peníze nebo není dostatečně odolný proti arogantním zmetkům (a to já tedy nejsem, nemám to zapotřebí). A cílevědomě můžete i pracovat za pár korun a zase za to mít mnoho jiných věcí; třeba dost času. To správné vyvážení je na každém a je to zcela individuální.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #13 kdy: 16. 12. 2022, 15:36:30 »
vsetci co hladaju part time chcu studenta(RH, siemens napr)(co zatial som), ale studium + part time je proste pre mna nepredstavitelne(kedy cas na moje veci?)
Rozne zaujmy sa casom menia. Co si teraz myslis, ze jedine to ta bavi, ta moze za par rokov omrziet, alebo ta zacne bavit nieco ine. Myslim ze mas dost nerealne predstavy a zabijas teraz cas robenim toho co prave robit netreba. Podla mna to co nazyvas cas na svoje veci je zabity cas. Ja by som ti radil odlozit to, venovat sa skole aspon v takom rozsahu aby ta odtial nevyhodili a popri skole si najst pracu v solidnej firme (napr. ten Siemens). Tam si mozes rozsirit obzory a naucit sa nieco, co ta v buducnosti uzivi. Cas na svoje veci budes mat napriklad cez prazdniny ked dorobis skusky, napr. v lete za 2-3 mesiace sa da toho stihnut velmi vela. 

Re:Práce na častečný úvazek jako nestudent
« Odpověď #14 kdy: 16. 12. 2022, 18:09:26 »
tak naucil som sa vela veci kvoli tomu, a rozsirilo mi to obzori. Ucenie sa do roboty budem musiet ajtak investovat z mojho casu. Bojim sa ze nastupim na part time, budem lopatit a studovat, skoncim studium, dajme tomu ze nastupim na fulltime, a potom sa uz v zivote nedostanem na rozumny plat, nenajdem si cas na ucenie. studium po 8h lopateni je nad moje sily, to si fakt neverim ze by som sa zvladol este ucit nejaku uplne novu latku. Nejake korporatne rebricky a manazement, s tym tiez neratam. Ak by som mal vyborne komunikacne a medziludske schopnosti tak by som neriesil take veci co riesim.