Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit

Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« kdy: 22. 11. 2022, 17:21:28 »
Vážení kolegové debatéři,

lámu si hlavu s jednou záhadou v placeném datovém éteru.
Samozřejmě jsem zkusil zaprudit u výrobců modemů a taky (nepřímo) u mobilního operátora, ale poněkud bez výsledku. Nějaké tipy jsem dostal, ale problém vyřešen není a schází mi možnost nějak ladit komunikaci MT se sítí operátora. V poslední instanci zkouším nesměle lovit tady veřejně, zda by někdo nevěděl...

Disclaimer, hrozně nerad bych se někoho dotkl: zcela chápu, že lidé zdatní a znalí jsou vzácní i na straně mobilních operátorů, a jestli se něco vyvažuje zlatem, je to jejich čas. Mají na krku hordu standardních telefonních zákazníků, plus rostoucí skupinu "připojených počítačů" apod., a celá ta záplava mobilních zařízení generuje vzorce provozu, které třeba nejsou nepodobny DoS útoku na vzácné zdroje mobilní sítě apod. Takže nezbývá mnoho času a elánu, řešit první vlaštovku, která věští nějakou okrajovou nekompatibilitu. Popravdě nechci příliš kvantifikovat, nakolik je ten problém hromadný a "slibný" do budoucna - třeba se k nějaké představě dopracujeme.

Blíže technicky k věci:

Řeším zas po nějaké době jakési "WWAN modemy". Takové ty krabičky, co kdysi mívaly jenom sériový port, na něm Hayes-compatible AT příkazy, poměrně záhy jim k 2G CSD přibyla schopnost 2G GPRS (jakožto první paketová mobilní síť). Dále se vývoj ubíral postupným přidáváním 3G, 4G, nejnověji 5G - kolmo k RAN technologiím přibývala podporovaná pásma. Od původního sériového portu jsme se dostali k USB 2.0 (a na obzoru je USB3 a PCI-e). Co do mechanického provedení jsem dříve potkával hlavně externí krabičky, později "vestavbový" formát MiniPCI-e, nově M.2 (NGFF). Dlouhá léta mi procházely rukama převážně modemy zn. Sierra, vzácně něco jiného... (Huawei, Telit, Siemens) ovšem v posledních několika letech se mým osobním favoritem stala značka Quectel, konkrétně jejich moduly EC25E (2G/3G/4G a skoro všechna naše pásma).

Všimněte si, že u nás už všichni tři operátoři zhasli 3G = UTRAN. Já to zjistil až minulý týden, pohledem do éteru - ale údajně je tahle novinka stará už asi půl roku.

Momentálně dumám nad dvěma modemy ve formátu M.2. Jedná se o modely Sierra EM7455 a konkurenční Quectel EM05EFA. Na první pohled společným jmenovatelem je, že oba modemy shodně umí 3G a 4G, a shodně NEpodporují 2G. Prostě E-UTRA ano, UTRAN ano, ale GERAN už ne - RIP GSM+GPRS+EDGE.

Problém nastává se SIMkou jednoho tradičního tuzemského operátora. Oba modemy se chovají stejně: modem najde SIM kartu, následně "vyhledává síť", případně skončí ve stavu "registrace odmítnuta".

Kód: [Vybrat]
AT+CPIN?
+CPIN: READY

OK

at+creg?
+CREG: 0,2

OK
Konkrétně jsem u AT+CREG viděl tyto result kódy:
+CREG 0,2 = vyhledává síť
+CREG 0,3 = registrace odmítnuta/selhala

Základní AT+CREG znamená, zda se MT podařilo navázat minimální prvotní kontakt se sítí operátora. Normální telefon je schopen v tomto stavu posílat SMS a navazovat hovory (hlasové nebo CSD).

Teprve v dalších krocích případně dochází k navazování "paketové" komunikace: registraci k paketovým službám lze ověřit příkazem AT+CGREG (registrace ke "GPRS"), a teprve poté (se objeví rákosníček) lze případně "navázat PDP kontext", a využít ho skrz jedno z potenciálně několika rozhraní, kterými modem k tomuto účelu oplývá (emulace PPP, nebo nějaká ta "nativní WWAN síťovka na USB" v jednom z asi čtyř obvyklých formátů).

Chci říct, že i pokud by "pro SIM kartu nebyly povoleny datové služby", základní registrace k RAN by se každopádně zdařit měla (kýžený stav: +CREG: 0,1). Ovšem u kýženého operátora tato selže. Prostě síť s tím modemem (nebo SIMkou?) nechce nic mít.

Problém jsem původně zaznamenal se Sierrou, následně reprodukoval na Quectel EM05EFA. Nakonec jsem ho reprodukoval i s EC25E MiniPCI-e, pokud jsem mu v konfiguraci zakázal 2G RAN.

Přitom ale oba zmíněné M.2 modemy (bez podpory 2G) se s odpovídající SIMkou bez problému regnou ke konkurenčnímu operátorovi (s matkou v Německu), tzn. chytí se přímo jeho 4G = E-UTRA RAN, a taky datové služby se následně bez problému rozběhnou.

A již zmíněný EC25E MiniPCI-e, pokud mu nechám povolené taky 2G (+3G+4G), tak se v něm SIMka kýženého tuzemského operátora normálně chytí. Tuším se mi i podařilo pozorovat, že se chytí napřed 2G GERAN, ale následně přeskočí na 4G E-UTRA. A datové služby fungují, tzn. jsou povolené. Tzn. touto cestou to jde.

Zkusil jsem pro zábavu taky starou Sierru MC8092 = 2G+3G. Ta se chytla spokojeně 2G, a datové služby jely EDGE.

Pokud si správně pamatuji, někdy začátkem léta nám Sierra EM7455 u "kýženého operátora" ještě fungovala. Je možné, že v té době ještě svítilo 3G.

V určité fázi testování ve mně taky hrklo, jestli nemám jenom starý známý banální problém s kvalitou/sílou signálu. Jako že síť ve městě poňouká klienty, aby se přihlašovali na "městská" vysoká pásma 1800 a 2100 MHz. Takže jsem si dal záležet, abych měl ověřenou (known-good) anténku na krátkém kabelu venku z okna. Prakticky jenom na pigtailu U.FL resp. MHF4 na SMA (venku z okna byl celý modem v USB redukci). Modemy Quectel jsou schopny nahlásit, co vidí ve vzduchu a jak silný je ten signál, a následně jim mohu říct (v mém případě) ať se drží Bandu 20 (800 MHz), který tu má nejsilnější signál, a od kterého síť operátora své klienty obvykle odrazuje, pokud ji nepřehlasujete. Nic z toho nepřekoná popisovaný problém s registrací "přímo na 4G" u kýženého operátora.
Naopak pokud použiju modem, který umí i 2G, tak se registrace 2G->4G povede a data tečou, ať už mám anténu kdekoli (na stole v paneláku za pokovenými okny a žaluziemi) - tzn. prakticky to rádio funguje i "na vařené nudli", pokud má pěšinku k registraci věcně v pořádku.

Ještě mi poradili, abych pomocí AT+CRSM získal ze SIM karty seznamy HPLMN, OPLMN, UPLMN a FPLMN. Získal jsem, dekódoval, nevidím tam žádný problém. SIM karta "kýženého operátora" má správně Home PLMN, Operator-controlled PLMN selector obsahuje jenom zahraniční roamingové partnery, atribut/"soubor" UPLMN není přítomen a FPLMN obsahuje místní konkurenci. Všechno jak má být, a všechno analogicky se SIMkou od konkurenta.

Podle mého to všechno znamená, že síť kýženého operátora vyžaduje, aby se MT chytil napřed 2G (nebo 3G, které mezitím už neexistuje), než je MT připuštěn k registraci do 4G RAN.
Nebo je problém v nějakém dalším aspektu, který je společný oběma zlobícím M.2 modemům. (Něco ve společném základu firmwaru od Qualcommu?)

Bohužel, pokud mohu soudit, paleta trvale dostupných modemů ve formátu M.2 není zrovna široká - takže nějak nemám po ruce M.2 modem od ještě dalšího výrobce, nebo jiný model v tomto formátu s podporou 2G. Určitě jsou tu vedle Sierry a Quectelu i další značky, ale nejsou trvale dostupné "lusknutím prstů". Kromě toho si troufnu rejpnout, že trend "vynechat podporu 2G" s příchodem nových 5G-capable modemů nejspíš ještě zesílí. No... uvidíme.

"Změnit operátora" taky nemusí být cesta nejmenšího odporu, pokud máte flotilu vozítek, kde jezdí směs různých modemů staršího data dodání v exotických formátech, a třeba jste už jednou z podobných důvodů operátora vyměnili...

Uvítám jakoukoli reakci. Vlídné slovo, technický tip, nakonec i fundovaný odsudek člověka kamsi posune :-)
Děkuji za pozornost.
« Poslední změna: 22. 11. 2022, 22:22:53 od Petr Krčmář »


Předem říkám, že o tom vím kulové, takže spíš tematická úvaha. Dřív to fungovalo vždy a všude? Pokrytí 3G mimo větší města bylo tragické, takže pokud by to prvně chtělo registraci do 3G a pak až přeskočit do 4G, tak by s tím měly být problémy i v minulosti v oblastech bez 3G pokrytí. To by mohlo naznačovat nějakou změnu v chování sítě.

Také střílím od boku - nemohl by být přece jenom problém v simce? Při přechodu na novější "G" operátor simky vyměňuje.
Jestli by nepomohla výměna u operátora za "novější", anebo  naopak, zda není na uvedené modemy příliš "nová".
Gréta je nejlepší.

...Pokrytí 3G mimo větší města bylo tragické, takže pokud by to prvně chtělo registraci do 3G a pak až přeskočit do 4G, tak by s tím měly být problémy i v minulosti v oblastech bez 3G pokrytí. To by mohlo naznačovat nějakou změnu v chování sítě.

Díky za nápad. Popravdě... nemám úplně představu. Já i můj zákazník jsme ve dvou velkých městech. A v naší branži "průmyslového" PC hardwaru je formát M.2 v oblasti WWAN modemů stále ještě relativní novinka, ve srovnání s MiniPCI-e (co do statistiky prodaných kusů) a tamtéž vede dělící čára mezi modemy, které ještě podporují vs. už nepodporují 2G. Takže... těžko říct.

A že těch "WCDMA" (3G) transpondérů bylo v éteru vždycky relativně málo, když jsem občas u někoho doma za městem zkoumal pokrytí, to je pravda. Ale moje paměť zrovna v tomhle ohledu a schopnosti sahá zpátky jenom asi posledních 3-5 let.

Také střílím od boku - nemohl by být přece jenom problém v simce? Při přechodu na novější "G" operátor simky vyměňuje.
Jestli by nepomohla výměna u operátora za "novější", anebo  naopak, zda není na uvedené modemy příliš "nová".

Děkuji za nápad. Popravdě zrovna tomuhle moc nevěřím, v tomto případě. V minulosti jsem nějaké problémy z tohoto soudku řešil (že to chtělo SIMku z jiné tranše / od jiného výrobce) - taky je pravda, že jeden konkrétní problém vypadal jinak (SIMka nedokončila "načtení", nedosáhla +CPIN: READY).

Tady se SIMka tváří zcela spokojeně, a data v ní obsažená ohledně podporovaných PLMN a v jejich rámci RAT jsou v pořádku. SIMka chodí správně v citelně starších modemech (staré Sierry), ne až tak starých (EC25E) a taky mi fungovala v relativně moderním levném exotovi EC200T. EM7455 není úplně nejmladší, už je pár let na trhu. Naopak EM05 je myslím dost čerstvý model, zhruba před rokem to byla novinka. Pokud se týče podpory moderních datových služeb, tak v tom by taky problém být neměl, SIMka chodí v EC25E a EC200T bez problému na 4G RAN včetně zmíněných paketových dat nad touto sítí.

Máte pravdu, jsou to v konečné instanci stejně jenom moje dojmy. Ale aspoň kdyby se k tomu operátor vyjádřil, navrhl výměnu SIM karty nebo tak něco. K tomu pokud vím nedošlo, a podnět ze strany svého klienta = "držitele flotily SIMek" operátor rozhodně dostal.


Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2022, 07:12:40 »
Procetl jsem si https://forums.quectel.com/t/a-sim-fails-to-register-to-the-ran-if-mt-cannot-speak-2g-geran/18330/9 a musim rict, ze je to opravdu zajimavy problem.

O2 je zname blokovanim VoLTE, pokud se zarizeni snazi fungovat v LTE-only, ale o blokovani dat jsem jeste neslysel.

Mate moznost vyzkouset nejakou jinou O2 SIM, treba 5G SIM z Datamanie? Tenhle Quectel doma nemam, ale se starsim kusem v rezimu LTE-only a tou Datamanii mi sit O2 bezi bez problemu.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #6 kdy: 23. 11. 2022, 07:17:45 »
BTW, co v pripade nepovedene registrace rika AT+CEER=? (Reference https://forums.quectel.com/uploads/short-url/yWs5zzBa4x2LyGytODTAUu7WvIf.pdf)

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #7 kdy: 23. 11. 2022, 12:10:44 »
O2 je zname blokovanim VoLTE, pokud se zarizeni snazi fungovat v LTE-only, ale o blokovani dat jsem jeste neslysel.

Mate moznost vyzkouset nejakou jinou O2 SIM, treba 5G SIM z Datamanie? Tenhle Quectel doma nemam, ale se starsim kusem v rezimu LTE-only a tou Datamanii mi sit O2 bezi bez problemu.

Díky rozhodně za tip.

SIM z Datamanie po kapsách nemám a můj zaměstnavatel má hromadnou smlouvu s T-mobilem, ale možná náš zákazník u O2 by se k takové "alternativní" SIMce dokázal dostat.

Zejména zmínka o blokování VoLTE v čistém 4G režimu je v obecné rovině "zajímavá" a mohla by být k jádru pudla - přestože v tomto případě má zákazník hromadnou smlouvu jmenovitě s privátní APN jmenovitě kvůli datům, takže hypotetický "blok dat s ohledem na VoLTE speciálně v čistém 4G" (implementovaný na straně sítě zákazem registrace rovnou na E-UTRA) by zde představoval docela humorný prvek. Žeby nedomyšlenost na straně O2 kdesi mezi obchodem, product managementem, technickým rozvojem služeb a provozem? Jsme nakonec jenom lidi... Ale přijde mi ta hypotéza přitažená za vlasy :-)

BTW, co v pripade nepovedene registrace rika AT+CEER=? (Reference https://forums.quectel.com/uploads/short-url/yWs5zzBa4x2LyGytODTAUu7WvIf.pdf)

Díky taky za tenhle pointer. Koukám, že Sierra EM7455 (tu bych nejradši) CEER nepodporuje - tak praví zmínka v jejím AT Commands manuálu. Takže druhý na řadě je Quectel EM05E. Bohužel nejsem schopen dostat modem záměrně či vyčkáváním do stavu AT+CREG=0,3 (registration denied). Taky se mi nedaří, zapnout +CMEE=2 a vyvolat zopakování registrace k síti (zkouším AT command port i USB modem device, oba zároveň, ukecané hlášky +CME atd. se prostě nekonají) takže mám opravdu jenom ten jednořádkový výsledek, na který se ptáte:

Kód: [Vybrat]
at+creg?
+CREG: 0,2

OK
at+ceer
+CEER: 5,38

OK

5 = "PS LTE cause" = přišlo to ze sítě v LTE režimu
38 = "Concur service not supported by network"

Za mě: kryptická chybová hláška, která možná neodpovídá příliš podstatě problému. Lepší než drátem do oka.

Velice na okraj / pro dokreslení situace:
Kód: [Vybrat]
AT+QCOPS=7,1
+QCOPS: "4G","","56047","LTE BAND 3",1379,5e7,3A,-80,-111,-11
+QCOPS: "4G","","56047","LTE BAND 20",6300,5e7,EB,-71,-100,-12
+QCOPS: "4G","","56047","LTE BAND 28",9260,5e7,14F,-67,-98,-13
+QCOPS: "4G","","56031","LTE BAND 1",473,3866,FC,-74,-105,-12
+QCOPS: "4G","","56031","LTE BAND 3",1579,3866,B4,-75,-114,-19
+QCOPS: "4G","","56031","LTE BAND 20",6200,3866,AE,-68,-100,-14
+QCOPS: "4G","","56063","LTE BAND 1",300,8dcc,84,-75,-109,-13
+QCOPS: "4G","","56063","LTE BAND 3",1849,8dcc,2C,-74,-116,-20
+QCOPS: "4G","","56063","LTE BAND 20",6400,8dcc,84,-71,-98,-10

OK
AT+QENG="neighbourcell"
+QENG: "neighbourcell intra","LTE",9260,335,-11,-96,-68,-20,27,255,20,8,62
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",100,-,-,-,-,-,-,0,20,6
+QENG: "neighbourcell inter","LTE",1379,-,-,-,-,-,-,0,20,5

OK
AT+QENG="servingcell"
+QENG: "servingcell","LIMSRV","LTE","FDD",230,02,64407B4,335,9260,28,3,3,5E7,-96,-11,-68,7,27

OK

Koukám O2 LTE v Band 28 je tu ještě o chlup silnější než v Bandu 20. Pokud vím, ostatní mají v Bandu 28 jenom 5G (New Radio). Takže mimochodem takový EC25E, který umí jenom spodní půlku bandu 28 (tzv. Band 28a) nemusí být smutný, že neumí Band 28b, protože tak jako tak neumí 5G/NR.
Zkoušel jsem EM05 i omezit pásmo jenom na Band 20 - bez úspěchu = omezit množinu pásem se podařilo, ale registrace selhala stejným způsobem.

Kód: [Vybrat]
AT+QCFG="band",d3,1a000080000,0
OK

at+QCOPS=7,1
+QCOPS: "4G","","56047","LTE BAND 20",6300,5e7,EB,-70,-100,-13
+QCOPS: "4G","","56063","LTE BAND 20",6400,8dcc,2C,-68,-102,-16
+QCOPS: "4G","","56031","LTE BAND 20",6200,3866,AE,-64,-100,-18

OK

+CREG: 2
AT+QENG="servingcell"
+QENG: "servingcell","LIMSRV","LTE","FDD",230,02,6440700,235,6300,20,3,3,5E7,-100,-13,-69,0,23

OK
at+creg?
+CREG: 1,2

OK
AT+CEER
+CEER: 5,38

OK
AT+QCFG="band",d3,1a0080800d5,0
OK

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #8 kdy: 23. 11. 2022, 12:34:38 »
Tak mě napadá:
"Concur service not supported by network"
Nezní mi to anglicky správně, ale nemohl by to být lapidární výsledek toho, že se modem v nouzi zkusil chytit RAN některého konkurenta? Přestože ji má v SIMce mezi "zakázanými" (Forbidden/Failed PLMN), což je ve skutečnosti nejspíš dynamický pomocný seznam, doporučující, na které sítě nemá cenu se obracet... jako negativní cache. Já v něm mám právě oba místní konkurenty.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #9 kdy: 23. 11. 2022, 13:00:28 »
Ještě mě napadlo, že bych se pokusil locknout modem na konkrétní nosnou (EARFCN) kýženého operátora, čímž bych snad zabránil pokusům, chytat se na základnovky konkurentů, a snad bych i získal relevantní chybový kód. Takže:

Kód: [Vybrat]
AT+QNWLOCK="common/lte",1,9300,0
OK
AT+QNWLOCK="common/lte"
+QIND: SMS DONE

+QNWLOCK: "common/lte",1,9300,0,0

OK

Aha. Říká mi, že pokus o locknutí už ukončil.

Kód: [Vybrat]
at+CEER
+CEER: 5,38

OK

Hmm... pořád stejný výsledek. Těžko říct, jestli to aspoň zkusil. Jestli třeba tenhle příkaz nezávisí na předchozí úspěšné registraci (a až pak "zasekne" konkrétní buňku).

Tak nic. Zrušíme to.

Kód: [Vybrat]
AT+QNWLOCK="common/lte",0
OK
AT+QNWLOCK="common/lte"
+QNWLOCK: "common/lte",0,9300,0,1

OK

Whoa. ! To jako že se teď začal snažit? Poté co mu řeknu, ať se teda na to vykašle?

Kód: [Vybrat]
at+CEER
+QIND: SMS DONE

+CEER: 5,38

OK

Mjo. Nic nového.
Tak ještě zkusíme vystoupit a nastoupit, jestli modem na ten pokus o lock zapomene.

Kód: [Vybrat]
AT+CFUN=1,1
OK

AT+QNWLOCK="common/lte"
+QNWLOCK: "common/lte",0,0,0,0

OK

Zapomněl. No aspoň že máme zase čistý stůl.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #10 kdy: 23. 11. 2022, 14:01:54 »
Taky o tom nic nevím, ale můžu potvrdit z několika vlastních zkušeností s českým T-Mobile, že SIMka čerstvě po aktivaci na LTE nechodí. Například když jsem v létě 2019 pořizoval předplacenku abych využil neomezené datové léto, běžela mi několik desítek minut na 3G a teprve po restartu telefonu začlo fungovat LTE. Skoro to vypadá, jako by podporu LTE programovali do SIM karty na dálku při prvním zprovoznění.

Z toho my plyne, pokud jste to ještě nezkusil, nejdřív SIMku „oživit“ v nějakém telefonu a pak ji teprve vložit do 3G/4G-only modemu.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #11 kdy: 23. 11. 2022, 14:53:37 »
Z toho my plyne, pokud jste to ještě nezkusil, nejdřív SIMku „oživit“ v nějakém telefonu a pak ji teprve vložit do 3G/4G-only modemu.

Díky za přívětivou reakci. Tohle jsem udělal jako jednu z prvních věcí. SIMka chodí bez problému v modemech EC25E (2G/3G/4G, funguje 4G datová služba), EC200T (2G/3G/4G) nebo třeba Sierra MC8092. Bohužel z různých důvodů tyto moduly v daném "scénáři" nevyhovují - hlavně mechanickým formátem.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #12 kdy: 23. 11. 2022, 15:09:46 »
...ještě jsem překonal lenost a zkusil jsem zmapovat, jaké další M.2 moduly jsou vlastně na trhu. Našel jsem u značek Telit, Huawei, Gemalto (= Siemens/Cinterion) a Fibocom.
Jediný Huawei "ME936 LTE" umí vedle 4G a 3G taky ještě 2G. A neumí Band 28, pouze band 20 = další příznak, že jde možná o starší model.
Ostatní už umí jenom 3G+4G (popř. 5G).

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #13 kdy: 25. 11. 2022, 09:52:29 »
Jo toto je dlouholetá svízel, navíc ještě znásobená tím, že některé nové SIM (hlavně předplacenky) před prvním reálným datovým přenosem vyžadují vlézt na nějakou stránku operátora a odkliknout tam "aktivaci".

Nepodpora dat skrze 2G je mimochodem už dlouhodobá (a i u mobilů - třeba takový Samsung S5 Neo se při GSM-only módu tváří, jako kdyby neměl vůbec žádnou datovou konektivitu). Když jsem volil platformu na internet v autech + GPS tracking, z původních M.2 modemů nezbyl.. žádný. Skončil jsem u Mikrotiku, co má v USB zapíchlý Huawei E3372 s firmwarem s podporou vytáčení PPP, což sice limituje rychlost asi na 20Mbit, zato nechává druhý sériák volný pro AT příkazy, takže z něj dostanu Cell ID a sílu signálu. A tento modem 2G kupodivu umí a přes EDGE z něj vymáčknu 150kbps. Pravda, s geostacionární latencí, ale i tak aspoň něco.
Jen má mizernou interní anténu (vyšel mi zisk cca -10dB na 800MHz, takže jsem do C sloupku musel vyvést externí pětiosminu) a neumí band 28, ale upřímně - tam, kde je band 28, zpravidla je přítomen i band 20 v dostatečné intenzitě.

Držím palce, toto je pro mě osobně hodně zajímavé vlákno.

Re:Modem 3G+4G se na čisté 4G nechce zavěsit
« Odpověď #14 kdy: 26. 11. 2022, 19:04:05 »
... některé nové SIM (hlavně předplacenky) před prvním reálným datovým přenosem vyžadují vlézt na nějakou stránku operátora a odkliknout tam "aktivaci"...

Pokud správně chápu, zmiňujete spíš předchozí problémy, které podle příznaků odhadem nejsou shodné s tím mým aktuálním (ještě to asi prověřím) - ale děkuji za vzpruhu a za popis, co jste zažil. Nikdo nestihne zažít všechno, víc hlav víc ví, proto sem chodím :-)

Mimochodem díky za tip ohledně E3372. On v tom má/měl koukám Huawei svůj vlastní čipset (HiSilicon je původně spinoff Hujaweje), ještě tam vidím výkonový konec rádia zn. Triquint (dnes Quorvo). Viděl jsem nějaké Huawei do MiniPCI-e s čipsetem Qualcomm (na Qualcommu je možná založena většina WWAN modemů na trhu).

Kdysi jsem si pro PPP emulaci k WWAN modemu spatlal svůj vlastní dialer tuším do Windows XP (XPe), protože s příchodem Win7/8/10 Sierra postupně přestala udržovat svůj proprietární dialer (od sedmiček výš mají Windows svou vlastní podporu "MBN") a vanilkový starý MS RAS sice umí odedávna pracovat s Hayes-compatible modemy pro JTS, ale nepobere specifické provozní quirky mobilních datových služeb, už těch pár init stringů navíc je problém apod. A s požadavkem na XPe tehdy nešlo hnout...