Neochota firmy zvednout plat

Maor

Neochota firmy zvednout plat
« kdy: 21. 11. 2022, 21:18:53 »
Dostal jsem nabídku do jiného týmu, kde bych mohl lépe růst, bude se hodně inovovat a projekty mají potenciál mít velký dopad na firmu. Řekl jsem si s přesunem o vyšší plat, ale narazil jsem.

Cca dva a půl roku zpátky jsem si řekl, že si při postgraduálním studiu najdu přivýdělek. Vzal jsem pozici SW vývojáře na částečný úvazek v jednom českém "start-upu." Firma nevydělává, ale má dobré financování, otevírá pobočky po světě a nabírá lidi.
Bohužel ve firmě se používá velmi specifický programovací jazyk, který nemá jinde uplatnění.
Dělal jsem na celkem úspěšném produktu o který mají zákazníci zájem. Na posledním projektu jsem dostal na starost celou featuru a v průběhu mi propůjčili pár newhires, aby mi pomohli s bugfixováním, ale mimo projekt reportovali jinému člověku. Projekt nakonec zákazník ukončil před dokončením.
Po posledním projektu, jsem se rozhodl předčasně ukončit studium, jít na full time a přejít do jiného týmu, kde shání lidi.
K mému údivu mi firma zvedla úvazek, ale zařadila mě na pozici juniora a v Praze mi nabídla 2500/MD s výmluvou, že po zkušebce v novém týmu se to podle mého výkonu může upravit a další typické výmluvy HR, žádná snaha přiblížit se mému požadavku na 3500/MD. Takhle málo jsem nebral ani jako postgraduální student zaměstnaný na škole.

Takže moje otázka zní, jak se k tomu postavit?
Za tyhle peníze jim na full time blbce dělat nebudu, to radši dělat blbce v Lidlu, mít jasnejch 35hodin týdně a po práci čistou hlavu.
Počkat 3měsíce a doufat, že mi daj kolik chci nebo začít hned hledat něco jinýho, dokud ještě neni krize na plný obrátky?


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #1 kdy: 21. 11. 2022, 21:25:57 »
mam potize ti ty castky uverit.

Dostal jsem nabídku do jiného týmu, kde bych mohl lépe růst, bude se hodně inovovat a projekty mají potenciál mít velký dopad na firmu. Řekl jsem si s přesunem o vyšší plat, ale narazil jsem.

Cca dva a půl roku zpátky jsem si řekl, že si při postgraduálním studiu najdu přivýdělek. Vzal jsem pozici SW vývojáře na částečný úvazek v jednom českém "start-upu." Firma nevydělává, ale má dobré financování, otevírá pobočky po světě a nabírá lidi.
Bohužel ve firmě se používá velmi specifický programovací jazyk, který nemá jinde uplatnění.
Dělal jsem na celkem úspěšném produktu o který mají zákazníci zájem. Na posledním projektu jsem dostal na starost celou featuru a v průběhu mi propůjčili pár newhires, aby mi pomohli s bugfixováním, ale mimo projekt reportovali jinému člověku. Projekt nakonec zákazník ukončil před dokončením.
Po posledním projektu, jsem se rozhodl předčasně ukončit studium, jít na full time a přejít do jiného týmu, kde shání lidi.
K mému údivu mi firma zvedla úvazek, ale zařadila mě na pozici juniora a v Praze mi nabídla 2500/MD s výmluvou, že po zkušebce v novém týmu se to podle mého výkonu může upravit a další typické výmluvy HR, žádná snaha přiblížit se mému požadavku na 3500/MD. Takhle málo jsem nebral ani jako postgraduální student zaměstnaný na škole.

Takže moje otázka zní, jak se k tomu postavit?
Za tyhle peníze jim na full time blbce dělat nebudu, to radši dělat blbce v Lidlu, mít jasnejch 35hodin týdně a po práci čistou hlavu.
Počkat 3měsíce a doufat, že mi daj kolik chci nebo začít hned hledat něco jinýho, dokud ještě neni krize na plný obrátky?

alex6bbc

  • *****
  • 1 464
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #2 kdy: 21. 11. 2022, 21:33:28 »
zkusebka jsou 3 mesice, to vydrzis ne :-)
a jak nezvednou, tak ji udelej papa lala.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #3 kdy: 21. 11. 2022, 21:41:03 »
"muze upravit.." hezka formulace, vzivote jsem nevidel, ze by se to nejak zrealizovalo.

ty castky jsou  mene nez polovicni nez standard v Praze. Soucasnou realitu tady vsichni neustale diskutujou.



zkusebka jsou 3 mesice, to vydrzis ne :-)
a jak nezvednou, tak ji udelej papa lala.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #4 kdy: 21. 11. 2022, 21:53:58 »
zkusebka jsou 3 mesice, to vydrzis ne :-)
a jak nezvednou, tak ji udelej papa lala.

Smlouva na prvni den po zkušebce by měla bejt jasná už ve zkušebce. Takže žádné "doufat" a čekat, ale aktivně z nich dostat podmínky po zkušebce. Ale bych si troufnul tvrdit, že vás má zaměstnavatel na háku. Evidentně je mu vaše ukončení studia u zádele, naopak toho využívá. Snaží se vás stáhnout co nejvíc a myslí že vás má v hrsti. tak to aspoň vypadá z mého pohledu...
Gréta je nejlepší.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #5 kdy: 21. 11. 2022, 23:11:22 »
Začni dělat pohovory u jiných firem.

2500/3500 MD je tak málo, že do týdne máš lepší job - 5000 Kč ti dají všude i bez nějakých zkušeností.

BTW ukončit studium kvůli 2500 MD, tak tomu říkám životní chyba!

Maor

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #6 kdy: 22. 11. 2022, 00:25:49 »
Postgraduální studium jsem končil kvůli duševní pohodě. Akademické prostředí je plné psychopatů a ten stres mi za to nestál.

5000 mi ve stávající firmě nedaj ani omylem. Není teda na co čekat. Podle mě reálné max mám 4000, ale asi nejsem dost ambiciózní.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #7 kdy: 22. 11. 2022, 00:38:10 »
HR ti koncem zkusebky rekne:
1. nedame ti vic
2. pockej jeste chvili, resi to management
3. dame ti to po roce/dvou/...
4. jakakoliv jina vymluva
Pokud nemas v pracovni smlouve uvedeno kolik dostanes po zkusebce tak dostanes jenom tolik kolik tam mas uvedeno. Z vlastni zkusenosti - nenech se odrbavat, najdi si jinou firmu kde dostanes to co chces.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #8 kdy: 22. 11. 2022, 07:48:44 »
Moc nechapu MD rate vs zkusebni doba. Nikdy jsem se nesetkal u zamestnancu s hodnocenim podle MD.

Jinak 55k hrubyho na HPP pro juniora mi neprijde hrozny (nekdo kdo je vic nez junior by tohle neresil na rootu)
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #9 kdy: 22. 11. 2022, 09:03:58 »
Začni dělat pohovory u jiných firem.

2500/3500 MD je tak málo, že do týdne máš lepší job - 5000 Kč ti dají všude i bez nějakých zkušeností.

BTW ukončit studium kvůli 2500 MD, tak tomu říkám životní chyba!

mně zajímá v kterém státě pracuješ, nevídám takhle vysoká čísla. Trochu mi to připadá jako tahání si trika...

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #10 kdy: 22. 11. 2022, 09:33:02 »
5-6000 Kč/MD je úplne normálna taxa pre vývojára v Prahe. na IČO samozrejme.
Bacha ale na vec, že nemáš preplatenú žiadnu dovolenku, žiaden štátny sviatok. Proste odmakáš 21 dní za mesiac, dostaneš 21 dní zaplatené. Odletíš v lete na 3t dovolenku? Dostaneš zaplatených len 5 MD.
Na to ťa väčšina ľudí, ktorí machrujú s MD rate zabudne upozorniť...
« Poslední změna: 22. 11. 2022, 09:42:17 od schrapnel »

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #11 kdy: 22. 11. 2022, 09:41:12 »
Takové platy / MD raty jsou opravdu reálné, i výrazně vyšší. Ale souhlas, určitě to nefunguje stylem Ahoj, právě jsem se naučil hello world, dokonce se mi to i zkompilovalo, dejte mi stovku měsíčně. Musíš se k tomu propracovat, pokud jsi schopný, jde to rychle. A přidat něco navíc k technickému základu - komunikativní angličtina, spolehlivost, samostatnost, přesah do analýzy. Základní orientace v businessu, pro který pracuješ. Schopnost v tom chodit v korporátním prostředí apod.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #12 kdy: 22. 11. 2022, 09:52:14 »
Buď si najdi jinou práci, nebo šoupej nohama a doufej.

Jestli ses vrhnul na něco specifickýho, takže seš odkázán na jednu firmu, tak to je asi ta největší hloupost. Na druhou stranu, je hloupost odtud utíkat, dokud nemáš nic jinýho, takže klidně zůstaň, hledej si něco lepšího a dělej poměrně tvýmu ohodnocení. No a kdybys náhodou dostal přidáno na penězích, tak zůstat můžeš vždycky.

Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #13 kdy: 22. 11. 2022, 12:12:08 »
5-6000 Kč/MD je úplne normálna taxa pre vývojára v Prahe. na IČO samozrejme.

Takové platy / MD raty jsou opravdu reálné, i výrazně vyšší.

Opravdu? Tady Maor píše, že to dělal při postgraduálu, očekávám, že papírových zkušeností měl pramálo, neznám nikoho, kde by dávali 5000/MD za juniora po škole.

Na konci léta jsem si zkusmo obněhnul asi 15 pohovorů (C++ nebo Java programátor) a situace stejná, přes nějaké 4000/MD (alias cca 120k HPP) jsem se nedostal, ač v inzerátu slibují vysoké částky, až na pohovoru řeknou, že to jsou bonusy, které nejsou nárokové a další pohádky. To se bavíme o věcech jako DHL INT., generali, salesforce, cleverlance, siemens, profinit, unicorn, O2 aj.

O tom, že bez problémů člověk dosáhne na takhle vysoké částky čtu opakovaně snad jen tady na root.cz. Znám lidi s vysokými platy, ale to jsou často matadoři s 10+ lety praxí a vysokou odborností v oboru, nikoliv lidi 3 roky po škole, jak se tady zpravidla prezentuje.


Re:Neochota firmy zvednout plat
« Odpověď #14 kdy: 22. 11. 2022, 12:41:09 »
_Tomáš_ tak bud zijes v lese alebo si mimo. V dnesnej dobe tych 5t/MD nie je nic extra. Inflacia, atd.. Aj u nas to bolo pred nedavnom junior nastup cca 1300E/Month ale realita je taka ze dnes uz za tie peniaze nezozenieme cloveka pretoze uz robos na linke nehce ist pod 1000e/month. Takze IT-ckar po skole ktory nevie dokopy nic a jeho jedina deviza je chut ucit sa zacina v zaprdenom meste kde nic nie je na 1500e/Month. A to je zamestnanec s full benefitmy. Proste naklady idu hore a pokial nie si dilinky ktory je ochotny v podstate so svojho prispievat firme. (ok este vydrzim pol roka a mozno, atd ...) nemas problem. Problemom su casto prave ty 35+ ktory to budu v pohode klepat za 1500 lebo on uz je tam 10 rokov a vies... a taky to "kur*ia" lebo su to prave oni v tych firmach ktory ju drzia "platovo nizko" (mam rodinu/stabilnu pracu nechcem o to prist radsej budem makat za drobne ale v istote).