Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« kdy: 14. 11. 2022, 15:27:42 »
Hledam jakekoliv informace k ZVT SPU 800 (a "CPU" TP8) ("minipocitac" vyrabeny v ZVT z roku cca 1980, z casti postaveny na ALU obvodu 74181, vse ostatni jsou TTL 74xx obvody). Hledam vlastniky cele sestavy, karet, periferii, pametniky, majitele literatury. Aktualne mam pouze knihu "Programovani mikropocitace TP8".

S ohledem na tema serveru a ze se tu v clancich obcas neprimo vyskytly podobne veci, tak treba se tady trefim (zkousel jsem i jinde, celkove bez vetsiho uspechu - mam tedy 2 kontakty na SK na nefunkcni SPUcka ve sbirkach).

Pro ty, kteri vubec netusi o co jde:
Citace
SPU 800 je stavebnicový systém pre prípravu, predspracovanie a prenos dát, vyrábaný v k. p. ZVT Banská
Bystrica. Jadro tohto systému tvorí osembitový procesor TP 8. Operačná pamšť je polovodičová a má rozsah 1 – 64 KByte. Je možné kombinovať památi ROM a RAM. Procesor je vybavený vstupne-výstupnou zbernicou, ktorá umožnuje ovládať až 32 vstupných alebo výstupných zariadení. Periférie pripojitelné k SPU 800 sú mozaiková tlačiaren DZM 180, sériová tlačiaren CONSUL 2111, magnetopásková pamáť GM 5300,
magnetická kazeta, zariadenie pre prenos dát ZPD 1200, dierovač diernej pásky DT 1055, snímač diernych štítkov ARITMA 2050 a ďalšie.

Unix na tom zadny nebezel, ten CPU je hodne primitivni, ale "zle jazyky" tvrdi, ze se autori inspirovali u nejakeho zapadniho minipocitace. Ma to pekny panel se spinaci, kterymi se da naplnit instrukcni registr (a tim programovat pocitac). Neco na zpusob PDP/11 :).

SPU800 byla jakymsi predchudcem 8bitovych pocitacu TNS (periferni sbernice se zda byt kompatibilni).

Dekuji
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 16:00:43 od Petr Krčmář »


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #1 kdy: 14. 11. 2022, 15:59:37 »
Teď máš ten projekt s wifinama ne?
https://forum.root.cz/index.php?topic=26884.0

Dotáhni jednu věc a pak dělej další ne?
Hlavně když se všichni snaží se přetrhnout ti pomoct.
Nebo tam napiš, že jsi přišel k rozumu a půjdeš do LTE  :P

Jinak k ZVT SPU 800 bych měl mít schéma a myslím, že znám i někoho, kdo ho fyzicky má.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #2 kdy: 14. 11. 2022, 16:17:32 »
Dokumentaci je možné získat od lidí tady:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=31456&postdays=0&postorder=asc&start=0

Mohl(měl) bych to mít zazálohované, ale nekouknu se dřív než o víkendu, mám to někde v archivu.
Případně je možné oslovit ty kluky tam přímo, třeba to dostaneš dřív.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #3 kdy: 14. 11. 2022, 17:38:54 »
Byl bych za ta data velmi rad, stejne tak za cokoliv dalsiho.  Byl jsem v kontaktu s nekym kdo tam psal a ten ten archiv z uloz.to taky nema a je to celkem stary thread, takze jsem se neregistroval. Ale napisu tam pripadne.

V threadu "zarohovy spoj 5km" odpovim az bude na co a nebude to offtopic. Prilezitostne tam mrknu.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #4 kdy: 14. 11. 2022, 18:36:45 »
Můžu požádat kolegu o vystavení jednoho kousku ZVT TP8 k ZVU SPU 800 na aukro.
ZVT TP8 je terminálový procesor.

Citace
První terminálovou učebnou byla učebna vybudovaná na systému SPU 800, což byl výrobek ZVT (Závody výpočtové techniky) v Banské Bystrici. Terminálová učebna byla připojena k minipočítači ADT 4316 přes sériový komunikační protokol TC-99, její využívání bylo zahájeno v roce 1983.

Systém SPU 800 sestával z terminálového procesoru TP8, 9 expanderů, jimiž bylo možné zvyšovat počet připojených zařízení a jednotlivých pracovišť. V naší terminálové učebně byly těmito zařízeními alfanumerické zobrazovací jednotky AZJ 6416 vyráběné rovněž v ZVT Banská Bystrica. Byly to monitory vyrobené z černobílých televizorů MiniTesla. Z původního televizoru zůstala pouze obrazovka, celé zařízení bylo digitální včetně digitální komunikace mezi TP8 a AZJ 6416. Monitory byly značně poruchové, při opravě musel být navíc monitor připojen k TP8. Pro opravy monitorů vyvinul Zdeněk Kotásek tester (tester realizoval Karel Kappler), čímž se opravy monitorů zjednodušily a nemusel být používán procesor TP8.
« Poslední změna: 14. 11. 2022, 18:40:08 od CPU »


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #5 kdy: 14. 11. 2022, 21:11:30 »
Aby bylo vidět, že jen tak nekecám, tak jádro ZVT SPU by se dalo ještě pořídit, je v tom ještě docela dost karet.
Psal jsem mail.

FYI: V případě pokusu o oživení se hodí mít víc než jeden kousek.
A až se to všechno rozběhá, tak se zbytek prodá někomu, koho popadne podobná chuť.
Ale ano, chvilku v tom leží peníze.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #6 kdy: 14. 11. 2022, 21:29:27 »
Mail mi dorazil, dekuji, odpovim, ale opravdu bych byl vdecny primarne za ty materialy, to je to co ted potrebuju(/-eme). Asi vic nez nejake nefunkcni SPUcko.

Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #7 kdy: 15. 11. 2022, 08:38:03 »
Vojín Kotas, já mám dotaz:
To jsi zprivatizoval ve SD a chceš si s tím pohrát nebo to někde vyšťoural pan majitel firmy a chce ušetřit ať to stojí co stojí?
IMHO takové řešení co nahrazuje mikroprocesor sestavou TTL obvodů malé a střední integrace není ojedinělé. Třeba já jsem před plyšákem pracoval ve firmě kde v řídicích systémech CNC NS 660 a odvozených (je to například ve velkém modrém katalogu TESLY ELTOS, druhý díl) je to použité (třídeskáč Tesla) údajně proto, že 8080 by to v daném použití nestíhala.
BTW: Na tyhle systémy tahle firma nabízí servis: http://www.iats.cz/iats/secla.asp?kat=E
Není nějaký servis na systémy SPU800?

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #8 kdy: 16. 11. 2022, 15:58:28 »
Chci delat pochopit jak TP8 fungoval, opravdu do detailu. A kdyz mi nekdo pomuze (coz se deje :) ), tak postavit treba repliku.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #9 kdy: 16. 11. 2022, 23:29:23 »
kdyz je to z hradel, tak to snad neni tezke pochopit ne? :) jsem zrovna zaevidoval 7485 ... 4bit komparator a premyslel jak by se to hodilo do ALU na nastaveni flagu a vystaveni pocitace kolem toho :P

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #10 kdy: 19. 11. 2022, 18:13:54 »
No je to 5 karet, schema nebo alespon pinout sbernice by bodnul, mam i dost jine prace nez to zkoumat uplne od nuly. Hlavne kdyz uz vim o par lidech, kteri k tomu meli nebo dokonce stale maji ruzne podklady.

Zacetl jsem se vcera v noci do knizky o tom systemu, je tam celkem hodne informaci, tak jsem spichnul assembler, pidiemulatorek, a udelal video na ktere snad nejakeho znalce nekdy nalakam :). Pokud se o to nekdo zajimate a mate 20 minut casu nazbyt ... https://www.youtube.com/watch?v=L_LIFZsIlWc

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Sháním informace o ZVT SPU 800 (TP8)
« Odpověď #11 kdy: 13. 03. 2023, 17:34:49 »
Dovoluji si ozivit toto starsi tema - nejake informace k pocitaci se podarilo sehnat, a co vic, zapujceny mam i pocitac samotny (zrejme nefunkcni, nedovolim si ho dat pod napeti :) ). Aktualne tedy shanim jakykoliv SW k tomuto pocitaci. Pokud nekoho zajima jak zhruba to realne vypada a vnitrne funguje, zde je dalsi video: https://www.youtube.com/watch?v=qxyII20Vylo