Zapojení patch panelu

Zapojení patch panelu
« kdy: 23. 10. 2022, 10:40:43 »
Zdravím.
Jsou věci co člověk dělá dnes a denně z pozice zaměstnání a pak je člověk co tuto věc dělá jedinkrát za život a potřebuje se tedy poradit.
Rozhodl jsem se doma předělat síť a beru to z gruntu. Zakoupil jsem větší rack 19" 4U než mám doteď a rád bych sestavit LAN lépe. Pořídil jsem tedy patch panel, mám i narážeč, vše potřebné k zapojení. Ale jak to zapojit? Kabeláž mám všude patch kabely CAT6, plánuji koncovku současného vedení (mám to podhledech u stropu) ucvaknout a zapojit do patch panelu. Ale jak? Poradí mi někdo bez zbytečných invektiv a emocí jak zapojit dvojice kabelů oranžová, hnědá, modrá a zelená?
Děkuji moc za pomoc.
Fotky:

Re:Zapojení patch panelu
« Odpověď #1 kdy: 23. 10. 2022, 11:05:33 »

f-k-r

« Odpověď #2 kdy: 23. 10. 2022, 11:55:23 »
patch panelu. Ale jak? Poradí mi někdo bez zbytečných invektiv a emocí jak zapojit dvojice kabelů oranžová, hnědá, modrá a zelená?

Nevím přesně, jestli Vám rozumím, ale nehledejte v tom vědu. Zapojení vodičů řeší americká norma TIA568, kde jsou dvě varianty, TIA568A a TIA568B (T568A, T568B) - liší se jen tím, že mají prohozené dva páry, oranžový a zelený. V datařské praxi se použivá T568B (doporučuji), americká vláda chce T568A (viz wiki).
Ve Vašem případě je zapojení jednotlivých vodičů nejzřejmější na posledním obrázku (Schritt 3, Anschluss T568A/T68B), v horní půlce je pořadí dle T568A, ve spodní podle T568B). Pro jeden kabel použijete vždy čtyři kontakty z horní řady a odpovídající čtyři z dolní, jak je to naznačeno na prvním obrázku (opět - je tam pořadí barev dle T568A i T568B, vyberte to druhé).
Nenechte se zmást tím, že v horní i spodní řadě jsou tři osmipólové konektory - do zásuvek jsou vytaženy vždy čtyři póly z horního konektoru a čtyři ze spodního.
Jo - na druhém konci kabelu to zapojte stejně, tj. nejspíše T568B. Také bacha na ten narážeč, abyste jej napoprvé nenasadil obráceně, aby Vám neusekl vodič před konektorem :-).

RDa

• 1 996
    • Zobrazit profil
« Odpověď #3 kdy: 23. 10. 2022, 12:27:33 »
Ten stitek je bohuzel velice neprakticky natisten:
Kód: [Vybrat]
B hore
A hore
cislo portu
B dole
A dole

Musite si vybrat zda chcete A nebo B - u AUTO MDI-X zarizeni (1GbE a vejs) je to uz jedno a vas kabel muze byt A-A, A-B, B-A, B-B. Osobne bych bral nekrizenou variantu, tj. vybrat A-A nebo B-B podle toho jak je zapojenej druhej konec kabelu - u vas cca tedy v zasuvce na zdi?

Takze kazdej kabel prijde na 4 horni a 4 spodni kontakty, a barvy vyberte dle radku podle A nebo B. Mozna bych ten radek s nepouzitymi popisky vymaskoval papirovou lepici paskou, nebo tam natiskl pomucku jen s jednou variantou.

« Odpověď #4 kdy: 24. 10. 2022, 00:11:49 »
Podle mého pod nadpisem "Schritt 2" varianta TIA586A je barevně namalovaná blbě. Ale to je jedno, stejnak chcete béčko, to je namalované správně.

Molex1

• 192
    • Zobrazit profil
« Odpověď #5 kdy: 24. 10. 2022, 12:00:46 »
Variantu A si všude černým fixem přetři, ať to není zbytečně matoucí a jeď podle toho co tam zbývá :)

« Odpověď #6 kdy: 25. 10. 2022, 08:38:00 »
Na patch paneli býva častokrát vyznačené iné poradie farieb na svorkách, ako má byť podľa normy poradie farieb na konektore. Dôležité je, ako výrobca na plošáku prepojil svorky so zásuvkou RJ45.