Adobe Reader - rozdílné fonty u písmena č/ř oproti ž.

Zdravím všechny, prosím pokud chci vyplnit formulář PDF v Adobe Reader a vepisuji do formuláře např. z pojišťovny písmeno jako je č nebo ř, tak je jiného fontu než písmeno ž. Pokud tedy píšu něco bez diakritiky je to jiný font a s diakritikou, kde obsahuje písmeno "č" nebo "ř" je font celého slova jiný = dokument je psány dvěma rozdílnými fonty. Viz příloha. Odinstalace AR vyzkoušena i jiná verze, vím, že na jiném PC to funguje správně. Děkuji za radu. MT


Re:Adobe Reader - rozdílné fonty u písmena č/ř oproti ž.
« Odpověď #1 kdy: 13. 10. 2022, 10:06:31 »
Podle mě je to chyba (autora) formuláře, resp. nastavení jeho polí. Byl použit font, který neumí česky nebo nějaké špatné kódování češtiny.

Re:Adobe Reader - rozdílné fonty u písmena č/ř oproti ž.
« Odpověď #2 kdy: 13. 10. 2022, 13:04:31 »
Je tam použitý font, který nemáte na počítači, nebo máte variantu bez českých znaků. Fonty se mohou vložit jako součást PDF, obvykle se pak nevkládá celý font, ale jen část – obvykle znaky, které jsou v PDF použité. Nevím, zda se to samé používá i pro formulářová pole v PDF, ale pravděpodobně ano. Pak by to znamenalo, že autor toho PDF zapomněl do PDF vložit buď celý font nebo alespoň část pokrývající všechny české znaky. Takže pokud se některý ze znaků, který napíšete, v dokumentu nachází, je vložený i znak pro něj. Pokud napíšete písmeno, které tím fontem v PDF není, musí prohlížeč použít náhradní písmo.

Vy s tím nic neuděláte (tedy pokud si nechcete do systému doinstalovat to písmo, které tam chybí – ale to písmo klidně může být placené), opravit to musí autor toho formuláře.