Systémová zpráva Not read:

Systémová zpráva Not read:
« kdy: 06. 10. 2022, 20:21:29 »
Už někdo narazil na to, že by dostal systémovou zprávu, že jeho zpráva byla z poštovního serveru odstraněna bez přečtení?

Takto reportovaná příchozí zpráva měla nastavený příznak potvrzení přečtení. Osobně jsem se s tím doteď nesetkal a zdá se mi to trochu za hranou.

Mimo jiné inkriminovaná zpráva byla přesunuta z cílové schránky do jiného systému pomocí API rozhraní, tedy nikoliv pomocí poštovního klienta nebo webového rozhraní.

Kód: [Vybrat]
Not read: Test doručení
========================

Vaše zpráva

   Komu: XXXX@YYYYY.cz
   Předmět: Test doručení
   Odesláno: čtvrtek 6. října 2022 13:35:46 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague

 byla odstraněna bez přečtení dne čtvrtek 6. října 2022 13:36:16 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
« Poslední změna: 06. 10. 2022, 21:26:49 od Petr Krčmář »


Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #1 kdy: 06. 10. 2022, 20:55:27 »
Vůbec nechápu, co řešíte. Tak třeba vaše zpráva spadla do spamu. Můžete být rád, že jste se o tom vůbec dozvěděl. O většině nedoručených zpráv se vůbec nedozvíte.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #2 kdy: 06. 10. 2022, 21:21:28 »
Vůbec nechápu, co řešíte. Tak třeba vaše zpráva spadla do spamu. Můžete být rád, že jste se o tom vůbec dozvěděl. O většině nedoručených zpráv se vůbec nedozvíte.

Soukromě by mi to bylo jedno, ale jsou jedinci kteří si stěžují, že jejich podnět byl smazán bez přečtení. Pokud tento důvod nechápete, tak promiňte...


Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #3 kdy: 06. 10. 2022, 22:10:05 »
Soukromě by mi to bylo jedno, ale jsou jedinci kteří si stěžují, že jejich podnět byl smazán bez přečtení. Pokud tento důvod nechápete, tak promiňte...
Tak jim vysvětlete, že e-mail je negarantovaná služba, e-mail může třeba spadnout do spamu a nedozví se o tom.

Nevím, co byste chtěl jiného. Máme se modlit, aby e-maily z vašeho serveru chodily adresátům do schránek? Vždyť ani nevíme kdo je odesílatel a příjemce. Maximálně můžete zkusit kontaktovat správce serveru adresáta, jestli vám řekne, proč k tomu smazání e-mailu došlo a jestli můžete udělat něco pro to, aby se to příště nestalo.

Mne na tom nejvíc překvapuje to, že vám ta nedoručenka vůbec přišla. Kdyby to nebyla zjevně odpověď na váš e-mail, považoval bych to za spam.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #4 kdy: 07. 10. 2022, 16:13:10 »
Mne na tom nejvíc překvapuje to, že vám ta nedoručenka vůbec přišla. Kdyby to nebyla zjevně odpověď na váš e-mail, považoval bych to za spam.

..protože jsem ověřoval hypotézu proč se toto děje.

Na celé se musíte dívat očima Běžného Franty Uživatele, který ji obdržel jako odezvu na zprávu zaslanou do podatelny OVS, obsahující podnět na Joudu z Horní Dolní. Takováto systémová odpověď v něm zpění krev a on obratem píše další novou zprávu, tentokrát obsahující podnět, že si někdo na OVS dovolil odstranit jeho první zprávu, bez toho aby si ji přečetl. Samozřejmě na tuto další zprávu obdrží stejnou systémovou odpověď, protože i tato zpráva má nastavený příznak požadavku o přečtení zprávy.

Osobně já už nemám sil neustále široké veřejnosti vysvětlovat, že u e-mailů doručení není garantované.

Nehledám řešení, protože řešení je na programátorovi rozhraní přístupu k poštovní schránce, aby zprávu staženou ze schránky před jejím smazáním označil jako přečtenou. Tedy jestli to půjde.

Já se jenom ptám, "Zda se už někdo s takovýmto chováním poštovního serveru setkal", protože tato funkcionalita poštovního serveru se mi zdá již za hranou toho co by měl poštovní server reportovat.

Osobně jsme se s tímto setkal úplně poprvé a to můj první počítač byl klasický gumák ZX Spectrum.


Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #5 kdy: 07. 10. 2022, 18:19:04 »
Mne na tom nejvíc překvapuje to, že vám ta nedoručenka vůbec přišla. Kdyby to nebyla zjevně odpověď na váš e-mail, považoval bych to za spam.

..protože jsem ověřoval hypotézu proč se toto děje.

Na celé se musíte dívat očima Běžného Franty Uživatele, který ji obdržel jako odezvu na zprávu zaslanou do podatelny OVS, obsahující podnět na Joudu z Horní Dolní. Takováto systémová odpověď v něm zpění krev a on obratem píše další novou zprávu, tentokrát obsahující podnět, že si někdo na OVS dovolil odstranit jeho první zprávu, bez toho aby si ji přečetl. Samozřejmě na tuto další zprávu obdrží stejnou systémovou odpověď, protože i tato zpráva má nastavený příznak požadavku o přečtení zprávy.

Osobně já už nemám sil neustále široké veřejnosti vysvětlovat, že u e-mailů doručení není garantované.

Nehledám řešení, protože řešení je na programátorovi rozhraní přístupu k poštovní schránce, aby zprávu staženou ze schránky před jejím smazáním označil jako přečtenou. Tedy jestli to půjde.

Já se jenom ptám, "Zda se už někdo s takovýmto chováním poštovního serveru setkal", protože tato funkcionalita poštovního serveru se mi zdá již za hranou toho co by měl poštovní server reportovat.

Osobně jsme se s tímto setkal úplně poprvé a to můj první počítač byl klasický gumák ZX Spectrum.
Poštovní server samozřejmě může jako odpověď na e-mail poslat, co chce. To, že posílá odpověď v případě nedoručení, je z hlediska standardů naopak vyžadováno. Že server takto odpovídá, to s největší pravděpodobností nebude jeho výchozí konfigurace – myslím, že se musel někdo docela snažit, aby server takhle odpovídal.

Předtím jste ale vůbec nenapsal, že se jednalo o podatelnu OVM. Protože ta se musí řídit především platnou legislativou. A podle vyhlášky 259/2012 Sb. § 14 musí odesílatele – pokud je to možné – informovat, pokud zprávu nemůže zpracovat, protože je ve formátu, který nepodporuje, obsahuje škodlivý kód apod.

Jako vždy se opět ukázalo, že kdybyste hned na začátku napsal, co doopravdy řešíte za problém, dostali bychom se k cíli mnohem rychleji.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #6 kdy: 07. 10. 2022, 20:15:23 »
Už někdo narazil na to, že by dostal systémovou zprávu, že jeho zpráva byla z poštovního serveru odstraněna bez přečtení?
Před X lety se přesně tak choval "velký" outlook, pokud měl uživatel povoleno zasílat potvrzení o přečtení a zprávu si přečetl pouze v okně náhledu (takže ji vlastně neotevřel) a poté ji smazal.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #7 kdy: 07. 10. 2022, 23:06:17 »
Mne na tom nejvíc překvapuje to, že vám ta nedoručenka vůbec přišla. Kdyby to nebyla zjevně odpověď na váš e-mail, považoval bych to za spam.

..protože jsem ověřoval hypotézu proč se toto děje.

Na celé se musíte dívat očima Běžného Franty Uživatele, který ji obdržel jako odezvu na zprávu zaslanou do podatelny OVS, obsahující podnět na Joudu z Horní Dolní. Takováto systémová odpověď v něm zpění krev a on obratem píše další novou zprávu, tentokrát obsahující podnět, že si někdo na OVS dovolil odstranit jeho první zprávu, bez toho aby si ji přečetl. Samozřejmě na tuto další zprávu obdrží stejnou systémovou odpověď, protože i tato zpráva má nastavený příznak požadavku o přečtení zprávy.

Osobně já už nemám sil neustále široké veřejnosti vysvětlovat, že u e-mailů doručení není garantované.

Nehledám řešení, protože řešení je na programátorovi rozhraní přístupu k poštovní schránce, aby zprávu staženou ze schránky před jejím smazáním označil jako přečtenou. Tedy jestli to půjde.

Já se jenom ptám, "Zda se už někdo s takovýmto chováním poštovního serveru setkal", protože tato funkcionalita poštovního serveru se mi zdá již za hranou toho co by měl poštovní server reportovat.

Osobně jsme se s tímto setkal úplně poprvé a to můj první počítač byl klasický gumák ZX Spectrum.
Poštovní server samozřejmě může jako odpověď na e-mail poslat, co chce. To, že posílá odpověď v případě nedoručení, je z hlediska standardů naopak vyžadováno. Že server takto odpovídá, to s největší pravděpodobností nebude jeho výchozí konfigurace – myslím, že se musel někdo docela snažit, aby server takhle odpovídal.

Předtím jste ale vůbec nenapsal, že se jednalo o podatelnu OVM. Protože ta se musí řídit především platnou legislativou. A podle vyhlášky 259/2012 Sb. § 14 musí odesílatele – pokud je to možné – informovat, pokud zprávu nemůže zpracovat, protože je ve formátu, který nepodporuje, obsahuje škodlivý kód apod.

Jako vždy se opět ukázalo, že kdybyste hned na začátku napsal, co doopravdy řešíte za problém, dostali bychom se k cíli mnohem rychleji.

Pane Jirsák to že se jedná o OVS bylo a je nepodstatné, protože nehledám řešení, ale pouze zjišťuji, zda se někdo s tímto setkal. Pouze Vy jste to začal rozebírat do zbytečných detailů.
Citace
Už někdo narazil na to, že by dostal systémovou zprávu, že jeho zpráva byla z poštovního serveru odstraněna bez přečtení?

HOW

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #8 kdy: 07. 10. 2022, 23:15:50 »
Už někdo narazil na to, že by dostal systémovou zprávu, že jeho zpráva byla z poštovního serveru odstraněna bez přečtení?
Před X lety se přesně tak choval "velký" outlook, pokud měl uživatel povoleno zasílat potvrzení o přečtení a zprávu si přečetl pouze v okně náhledu (takže ji vlastně neotevřel) a poté ji smazal.

Chápal bych, kdyby to posílal poštovní klient, ale poštovní server? Vždyť pouze klient skutečně ví co se nakonec se zprávou stalo po jejím přečtení ze serveru. To by pak mohl server také posílat oznámení o tom, že zprávy považované za spam byli sprostě odstraněny aniž by je někdo četl. :-)

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2022, 01:15:27 »
Mozna pro doplneni - mohl bys pridat timestampy pro odeslanou zpravu a tuto NotRead notifikaci?

Tj. zda se to oznacilo hned jako fujky fuj, nebo to trvalo treba hodiny - tj. prisel k tomu uzivatel a kdyz klient vyblafl okno "Chcete odeslat zpravu o precteni?" klikl na NE, a valka byla na svete - odeslal se "not read" jako na truc :)

Vidim ze tam mas taky  "Test doruceni", tak treba provest dalsi test, nekdy v hluboke noci, kdy bezni useri nezijou?

EDIT: casy tam vidim.. ale je to odpoledne. Porad to nevylucuje lidsky zasah. A pokud to udelal automat - zda na to neni treba nejaky filtr - napr. "Uzivatel na blacklistu".
« Poslední změna: 08. 10. 2022, 01:17:23 od RDa »

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2022, 05:25:22 »
Pane Jirsák to že se jedná o OVS bylo a je nepodstatné, protože nehledám řešení, ale pouze zjišťuji, zda se někdo s tímto setkal. Pouze Vy jste to začal rozebírat do zbytečných detailů.

Tedy pokud ti jde pouze o to, tak ne. A to používám emaily 1/4 století.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2022, 10:02:04 »
Pane Jirsák to že se jedná o OVS bylo a je nepodstatné, protože nehledám řešení, ale pouze zjišťuji, zda se někdo s tímto setkal.
OK. Když vám jde jenom o tohle – setkal.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2022, 10:49:12 »
Už někdo narazil na to, že by dostal systémovou zprávu, že jeho zpráva byla z poštovního serveru odstraněna bez přečtení?

Takto reportovaná příchozí zpráva měla nastavený příznak potvrzení přečtení. Osobně jsem se s tím doteď nesetkal a zdá se mi to trochu za hranou.

Mimo jiné inkriminovaná zpráva byla přesunuta z cílové schránky do jiného systému pomocí API rozhraní, tedy nikoliv pomocí poštovního klienta nebo webového rozhraní.

Kód: [Vybrat]
Not read: Test doručení
========================

Vaše zpráva

   Komu: XXXX@YYYYY.cz
   Předmět: Test doručení
   Odesláno: čtvrtek 6. října 2022 13:35:46 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague

 byla odstraněna bez přečtení dne čtvrtek 6. října 2022 13:36:16 (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague
Jo setkal, podrobnosti už nevím, myslím, je to jen dohad, že je to přirozená reakce serveru, když mu to to API nestandardně klofne (z fronty ?) pod rukama. Možná to tak bylo i tehdy.

Re:Systémová zpráva Not read:
« Odpověď #13 kdy: 08. 10. 2022, 11:17:48 »

O nevhodné načasování se nejedná. Při testu se zaslána ověřovací zpráva objevila v příslušné schránce. Pak po pokynu uživatele pracujícího se systémem, modul pro zpracování došlé pošty stáhnul celý obsah schránky do vlastní interní fronty, nad kterou uživatel pak činí další potřebné kroky. A právě v tuto chvíli do schránky, z které byla odeslána ověřovací zpráva, dorazil inkriminovaný bonz.