PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy

PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« kdy: 05. 10. 2022, 21:23:56 »
Ahoj,
do paneláku nám PODA tahá GPON. Jejich nabídka vypadá oproti HFC od Vodafonu dost dobře, ale mám pár nejasných věcí.

- Je pořád aktuální, že dávají jen /64 IPv6 prefix? Našel jsem, že to plánují měnit, ale nenašel jsem nic o tom, že už by s tím něco udělali.
- Umožňují použití vlastního koncového HW? Ideálně bych si pořídil nějaký SFP modul a strčil do Turrisu (Huawei SmartAX MA5671A?)
- Dá se při zřízení vyhandlovat veřejná IPv4 v ceně služby?

A cokoli dalšího, co bych měl vědět nebo si na to dát pozor...
« Poslední změna: 05. 10. 2022, 22:14:52 od Petr Krčmář »


Re:PODA GPON
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2022, 21:52:16 »
1. Ano, nebo jsem zatím nic víc nedostal.
2. Není to možné, snažil jsem se to řešit opakovaně, ale není zájem se tím zabývat. Mají aktuálně několik Huawei ONT.
3) Je vždy za připlatek a je možné pro domácí přípojky dostat pouze jednu. Nejde navíc vůbec v kombinaci s 2 Gb tarifem.
Info navíc: Pokud máš mít v lokalitě i 2 Gb tarif a zvažuješ jej, tak se informuj hned, pozdější upgrade stojí několik tisíc.
« Poslední změna: 05. 10. 2022, 21:53:49 od David Lanc »
Všichni lidé jsou špatní, dokud je nutnost nepřivede k tomu, aby byli dobří. (Machiavelli)

Re:PODA GPON
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2022, 22:06:56 »
2 Gbps tu k dispozici mám, ale vzhledem k tomu, že mám doma jen 1Gbps prvky, zvažuju jen 1 Gbps. Na webu mi u 2G ukazují poplatek za zřízení 5000, ten by byli schopní odpustit?

Zkusím se na tu IPv6 ještě zeptat toho člověka, na kterýho mi dal kontakt domovní prodejce, že mi zodpoví technický dotazy, třeba se potutelně usměje a řekne, že když se tak hezky ptám, tak mi teda dá /48.

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2022, 23:00:25 »
1) IPv6 = k lejnu.

2) Nikoliv, to neumožňuje prakticky žádný ISP a o důvodech se již opakovaně psalo a nemá smysl to dál řešit.

3) Veřejná IPv4 je u PODA za ceníkový příplatek 80 Kč měsíčně a je úplně jedno, jestli při zřízení přípojky nebo někdy později (dokud IPv4 samozřejmě jsou). V tomto je Vodafone trochu někde jinde, protože pokud je smlouva na IČO, pak je veřejná IPv4 automaticky součástí a dokonce pevná.

Cokoliv dalšího znamená číst recenze o PODA...

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #4 kdy: 06. 10. 2022, 08:55:56 »
Kvadriliony IPv6 /64 se dají nasekat na /112, nebo použít NAT66 s ULA (fd00::/8), ale samozřejmě to není správně. ONT musí být jejich a u nich autorizovaný, protože v něm vzdáleně nahazují presety. Veřejná IPv4 /30 může být pro stálé klienty bez poplatku, protože kdysi měli celou síť pouze na veřejných IPv4 a kdo si řekl, tak dostal i /29.


vlna

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #5 kdy: 06. 10. 2022, 09:19:52 »
Při přechodu z metaliky (září 2021) mi PODA nabídla veřejnou IPv4 na rok zdarma, ale předtím jsem už veřejnou měl. Po roce jsem pak na veřejnou IPv4 se využil body z věrnostního programu. Za Huaweiem mám svůj router s OpenWrt a funguje mi IPv4 i IPv6 (nastaveno podle diskuzí zde a na fóru routeru Turris).

Sice mám teď vyšší rychlost, ale
- po necelém roce jsem vyměnil poskytnutý router, protože se začal restartovat
- poměrně často se stává, že na několik sekund přestane internet fungovat

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #6 kdy: 06. 10. 2022, 11:42:14 »
1) IPv6 stale pouze /64 - "pracuji" na uprave uz asi 2 roky

2) vlastni ONT je mozne - overeno v praxi na firemni i SOHO pripojce

3) verejne IPV4 - k SOHO pripojce uz pouze za priplatek,

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2022, 18:50:17 »
Hornik: jaky ONT pouzivas? SFP nebo nejakou samostatnou krabici s ethernetem?

Jinak diky vsem za informace, vypada to, ze to bude minimalne stejne spolehlive jako Vodafone (parsekundove vypadky jsou u nej bezne), teoreticky se zbavim samostatneho modemu a jako bonus budu mit nativni IPv6, takze do toho pujdu.

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #8 kdy: 07. 10. 2022, 08:07:50 »
SFP Huawei

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #9 kdy: 07. 10. 2022, 11:19:53 »
O jaký přesný typ SFP jde? Jaké informace se jim musí nahlásit o tom SFP?
Mám zkušenost, že i po výměně routeru v klientském centru jsem měl přijít domů a měl hned fungovat. Nestalo se tak a vyřešilo se to až po několika telefonátech, takže nefunguje vše, co se připojí na jejich optiku.
Jinak také znám pár lidí, co jsou u nich třeba 12 let a mají na faktuře u veřejné IPv4 nulovou částku.

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #10 kdy: 07. 10. 2022, 15:58:17 »
Typ by mě taky zajímal.

Na veřejnou IPv4 zdarma už jsem přestal myslet, ale 80 Kč není zas taková pálka (oproti velké trojce je to málo).

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #11 kdy: 09. 10. 2022, 10:59:55 »
Škoda, že jsme se přesný typ SFP nedozvěděli, protože bych o něm také uvažoval a případně na Podu napsal, že když něco takového umožňují, tak bych toho také rád využil.
Chápu, že to musí být Huawei, protože na tom jim nejspíš běží celá technologie, ale byla by to jistota, vědět jaký.

ksfj

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #12 kdy: 09. 10. 2022, 11:29:16 »
1) IPV6 stale jen NDPPD aby to chodilo

2) tim ze to maj zahackovany pres HUA a asi snad nemaj do necoho pristup tak nic....

3) placena.

Ad ipv6 - dva roky jsem s nima resil ze neslo pres Ipv6 a ten hua kram nahodit IPSEC. Az mi poslali novy device s jinym FW.

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #13 kdy: 09. 10. 2022, 11:50:17 »
Trochu jsem se na to podíval. Prej se v HG8245H vyskytuje SFP modul MA5671A. Našel jsem fotky vnitřku, ale jsou nečitelné https://fcc.report/FCC-ID/QISEG8245H/3553432.pdf . Ideální by bylo, kdyby šlo naklonovat nějaké unikátní číslo, kterým se zařízení registruje do sítě. Našel jsem tohle video https://www.youtube.com/watch?v=17xtWgYPx1g , kde je uvnitř SFP modulu nejspíš eepromka, ve které jdou informace změnit, jenže jak je vyčíst z toho HG8245H, když je modul zapájený na základní desce.
Huawei má SFP OptiXstar MA5671A https://e.huawei.com/cz/products/enterprise-transmission-access/terminal/onu/optixstar-ma5671a , který se na AE pohybuje kolem 90 dolarů, ale i stím programátorem a nejistým načtením eeprom z routeru, je to asi zbytečné se tím zaobírat.

Re:PODA GPON: vlastní SFP a IPv6/IPv4 adresy
« Odpověď #14 kdy: 09. 10. 2022, 20:12:30 »
Na Turris fóru jsem našel odpověď Pody na vlastní zařízení, a prý jim stačí poslat to unikátní číslo, aby ho nastavili. V ceníku mají dokonce položku „Poplatek za konfiguraci sítě pro připojení zařízení ve vlastnictví Zákazníka“, takže to možná fakt jde (předpokládám, že se tohle vztahuje akorát na GPON a WTTx, u metaliky není moc co konfigurovat, MAC jde jednoduše klonovat). Nechám si zatím zapojit ten jejich HG8245H, zkusím zjistit, jestli jde MA5671A zprovoznit v Turrisu a pokud to nějak půjde, tak ho zkusím objednat a pak poreferuju, co mi na to řekla PODA.