Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4

Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« kdy: 05. 10. 2022, 10:22:46 »
Ahoj,

rád bych zjistil, jestli jsem něčím speciální, nebo se to děje i někomu z vás..

Nejsem síťař, tak se předem omlouvám za případné nepřesnosti v terminologii.

Po updatu na RouterOS za pár hodin Mikrotik přestane zvládat I/O jak LAN, tak WAN.

Zařízení:
Chateau 4G a HaP ac2
(Žádné změny konfigurace)

Projevy (vše co pár vteřin):
- Odpojování VPN (WAN->nativní mikrotik ipsec -> LAN) HaP ac2
- Odpojování VPN (LAN -> WAN a nativní ipsec WAN) Chateau
- Stream videa LAN -> LAN (po pár minutách přestane zvládat i nízký bitrate)

Při potížích:
CPU - ca. 10%
RAM - >50% free
LOG - čistý

Po restartu Mikrotiku je vše pár desítek minut až jednotek hodin OK a jede se znovu.


Na supportu mi odpověděli, že o žádné chybě neví a pokud to chci vyřešit, mám si zaplatit premium support  >:(

Downgradoval jsem tedy na 7.3 a vše běží naprosto normálně, Mikrotik s tím zvládá routovat vše naprosto bez potíží.


Díky za info  :)


David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #1 kdy: 05. 10. 2022, 12:47:14 »
Ahoj,

používám 7.5 a problém nepozoruji. Zkusil bych netinstall na 7.5 a čistě nastavit znovu (ručně), třeba to pomůže.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #2 kdy: 05. 10. 2022, 13:36:47 »
Ahoj,

používám 7.5 a problém nepozoruji. Zkusil bych netinstall na 7.5 a čistě nastavit znovu (ručně), třeba to pomůže.

Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

To je totiž jediná věc, kterou mají společnou.
Oba jsou v jiné síti, oba mají naprosto jiný účel a použití :/

U jednoho je problém zejména odpojování vzdáleného VPN připojení a u druhého I/O v LAN.

Po downgradu na 7.3 se vše chová normálně/očekávaně.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #3 kdy: 05. 10. 2022, 17:26:30 »
Jak souvisí I/O v LAN s MikroTikem? To by souviselo leda v případě, že jsou to VLAN, jinak to odbaví switch.

Ahoj,

používám 7.5 a problém nepozoruji. Zkusil bych netinstall na 7.5 a čistě nastavit znovu (ručně), třeba to pomůže.

Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

To je totiž jediná věc, kterou mají společnou.
Oba jsou v jiné síti, oba mají naprosto jiný účel a použití :/

U jednoho je problém zejména odpojování vzdáleného VPN připojení a u druhého I/O v LAN.

Po downgradu na 7.3 se vše chová normálně/očekávaně.

David

  • ***
  • 143
    • Zobrazit profil
Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #4 kdy: 05. 10. 2022, 17:34:41 »
Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

Nepoužívám. Tak to může být ten důvod tvých problémů a nic než update nepomůže. Kdo ví.


Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #5 kdy: 05. 10. 2022, 21:03:06 »
Jak jsem zmiňoval na začátku, nejsem síťař, takže se omlouvám za případnou špatnou terminologii.

Obě jsou soho zařízení, switch je integrován.
Souvisí to tak, že s routeros7.3 běží normálně/očekáváně a s routeros >=7.4 se během desítek minut až hodin dostávám se stejným traffickem do timeoutů a brutálně klesá bendwidth jak LAN<->LAN, tak LAN -> WAN a WAN -> LAN.
Po restartu chvíli OK. Workaround je downgrade na 7.3.
Konfigurace mikrotiku je stejná.

Jak souvisí I/O v LAN s MikroTikem? To by souviselo leda v případě, že jsou to VLAN, jinak to odbaví switch.

Ahoj,

používám 7.5 a problém nepozoruji. Zkusil bych netinstall na 7.5 a čistě nastavit znovu (ručně), třeba to pomůže.

Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

To je totiž jediná věc, kterou mají společnou.
Oba jsou v jiné síti, oba mají naprosto jiný účel a použití :/

U jednoho je problém zejména odpojování vzdáleného VPN připojení a u druhého I/O v LAN.

Po downgradu na 7.3 se vše chová normálně/očekávaně.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #6 kdy: 05. 10. 2022, 21:05:05 »
P.S. VLAN to nejsou. Je degradován veškerý traffic, zatímco se mikrotik tváří, že se nic neděje.

Jak jsem zmiňoval na začátku, nejsem síťař, takže se omlouvám za případnou špatnou terminologii.

Obě jsou soho zařízení, switch je integrován.
Souvisí to tak, že s routeros7.3 běží normálně/očekáváně a s routeros >=7.4 se během desítek minut až hodin dostávám se stejným traffickem do timeoutů a brutálně klesá bendwidth jak LAN<->LAN, tak LAN -> WAN a WAN -> LAN.
Po restartu chvíli OK. Workaround je downgrade na 7.3.
Konfigurace mikrotiku je stejná.

Jak souvisí I/O v LAN s MikroTikem? To by souviselo leda v případě, že jsou to VLAN, jinak to odbaví switch.

Ahoj,

používám 7.5 a problém nepozoruji. Zkusil bych netinstall na 7.5 a čistě nastavit znovu (ručně), třeba to pomůže.

Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

To je totiž jediná věc, kterou mají společnou.
Oba jsou v jiné síti, oba mají naprosto jiný účel a použití :/

U jednoho je problém zejména odpojování vzdáleného VPN připojení a u druhého I/O v LAN.

Po downgradu na 7.3 se vše chová normálně/očekávaně.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #7 kdy: 06. 10. 2022, 08:57:32 »
Díky za odpověď! Za mě je divné, že se problém týká obou používaných Mikrotiků.

Používáš na tom ipsec?

Nepoužívám. Tak to může být ten důvod tvých problémů a nic než update nepomůže. Kdo ví.


Díky! To bude asi ono, ikdyž souvislost s tím mi naprosto nejde dohromady, jelikož ipsec nemá s LAN -> LAN traffickem co dělat..

Zkusil jsem na třetím mikrotiku dát 7.5, se stejnou konfigurací jen bez ipsecu a běží normálně.  :o

Bůh ví, kde to vězí, zůstanu na 7.3, co se dá dělat.

M_D

  • ****
  • 319
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #8 kdy: 06. 10. 2022, 11:41:17 »
Mám tu na stole hAP ac2, přes který jedu, a IPsec šlape OK na ROS7.5 i poslední 7.6 betě. IPsec transport jede po IPv6 (je to 2x GRE6 tunel obalený IPsec transportem). V IPsec transportu přes IPv6 je mi známa chyba ve fragmentaci, ale ta se projevuje rebootováním routeru a ne kuckáním provozu.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #9 kdy: 06. 10. 2022, 13:33:51 »
Díky za info! Asi jsem raritní případ  :)

Routerboard je též aktualizovaný? (U mě ano). Ten ipsec (u mě ipv4) je střela do prázdna, jelikož to je opravdu jediné, co mají oba mikrotiky společného. Oba byly konfigurovány separátně, jinak, jinde a pro jiné použití.

Mám tu na stole hAP ac2, přes který jedu, a IPsec šlape OK na ROS7.5 i poslední 7.6 betě. IPsec transport jede po IPv6 (je to 2x GRE6 tunel obalený IPsec transportem). V IPsec transportu přes IPv6 je mi známa chyba ve fragmentaci, ale ta se projevuje rebootováním routeru a ne kuckáním provozu.

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #10 kdy: 07. 10. 2022, 09:59:05 »
Jen tak pro jistotu, i když to problém asi nevyřeší, je aktualizovaný i firmware? System - Routerboard - Current Firmware

Re:Mikrotik I/O problém s RouterOS >=7.4
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2022, 07:57:16 »
Ano ano, firmware aktualizovaný. Problém to bohužel neřeší.
Mikrotik nakonec akceptoval můj ticket, hrabou se v supoutech a zatím nemám feedback.

Jen tak pro jistotu, i když to problém asi nevyřeší, je aktualizovaný i firmware? System - Routerboard - Current Firmware