OLED displej na notebooku s Linuxem

OLED displej na notebooku s Linuxem
« kdy: 01. 10. 2022, 22:20:39 »
Ahoj,
mate nekdo zkusenosti s OLED na Linuxu? Myslim hlavne zivotnost panelu a vypalovani artefaku. OLED dela Samsung a tam jsem nasel zivnotnost (garance 7000 hodin = takze cca 2.5roku pri 8h denne).
Garance neznamena, ze 7000 hodin a panel je nepouzitelnej, ale zase muj notebook bezi asi vic nez 8h denne.
Ve windows je sluzba OLED care, ktera se stara o panel (hybe obrazem...). Nic takoveho na Linuxu neni.

Mam se tomuhle radeji vyhnout? Nebo je na to OLED technologie uz tak dobre, ze se toho nemusim bat? Obraz je ve srovnani s LCD super, ale zase ne za cenu, ze dva roky pujde ntb do kose :)


Re:OLED displej na notebooku s Linuxem
« Odpověď #1 kdy: 02. 10. 2022, 15:52:30 »
Ani na Windows to nefunguje. Máme tu pár Dell XPS s 3.5K OLED, většina s Windows, na všech jsou zřetelně vidět obrysy panelu a dekorací oken, když se zobrazí full-screen bílá barva (např. pozadí tady na Rootu). Jsou to všechno stroje mladší než 1 rok, ale v provozu tak 15 hodin denně. Paradoxně nejmíň zřetelný burn-in má člověk s linuxem a nějakým tiling WM, kde nemá na obrazovce žádné pevné prvky, kompozitor mu dělá průhledná okna a skript několikrát za hodinu mění anime wallpaper :-)

Windows má funkce na "prevenci" burn-inu ale reálně to hýbe prvky o jednotky pixelů, takže místo ostrých hran je vypálený obrazec trochu máznutý... ale pořád tam je. Nepřečtete vypálený text, ale že to je headerbar Chromu je vidět. Výrobci i Microsoft doporučují nepoužívat statické prvky, nepoužívat full-screen okna, s okny občas hýbat, měnit wallpapery, atd.