TrueNAS + parity HDD

TrueNAS + parity HDD
« kdy: 27. 09. 2022, 14:12:05 »
Pod Proxmoxem se chystám virtualizovat TrueNAS a v něm mít ZFS úložiště. Nyní mám jeden 4TB HDD a chtěl bych dokoupit další dva 4TB HDD a zapojit je do RAIDZ1 (snad to píšu dobře). Zatím jsem na zkoušku připojil dva HDD z NB, které mi zbyly po výměně za SSD a u těch mi nabídl akorát Mirror nebo Stripe. Nevím, co mi nabídne u více disků, ale chtěl bych, aby se ten starší HDD zapojil jako paritní.
Půjde to v TrueNAS takto naklikat?


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #1 kdy: 27. 09. 2022, 14:35:26 »
Mysilm, ze i u ZFS to funguje tak, ze paritni disk je kazdy, jen se to pri zapisu strida.


edit: tak asi ne. Uz mlcim :X
« Poslední změna: 27. 09. 2022, 14:37:12 od robin martinez »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #2 kdy: 27. 09. 2022, 19:04:12 »
Stejně asi požaduji blbost, protože bez toho paritního HDD ty data asi neobnovím.

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #3 kdy: 28. 09. 2022, 07:31:37 »
Neni nahodou lepsi misto 4x4TB upradovat na 2x8TB + SSD cache? Jeden paritni disk vestsinou pri obnove stejne selze a 4 rotacni disky maji vetsi spotrebu pri provozu nez 2. SSD cache vyresi vykon pri cteni, ale jde tam dat i log cache.

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #4 kdy: 28. 09. 2022, 20:24:52 »
Chtěl jsem jenom 3x 4TB. A jak se bude chovat 2x HDD + SSD cache? To bude taky nějaký RAIDZ?

Když jsem si to zkusil nasimulovat ve VBoxu, tak mi nabídl RAIDZ, ale žádné detailnější nastavení. Když jsem v systému hledal nějaký konfigurák, kde by bylo patrno, jak jsou ty HDD řazeny, tak jsem nic nenašel.


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #5 kdy: 28. 09. 2022, 22:04:28 »
Pokud bys chtel 4TB WD RED, tak jich mam hromadu a 2 jsou ted pripravene na prodej :)

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #6 kdy: 30. 09. 2022, 15:14:30 »
Zacal bych treba http://www.raidz-calculator.com/raidz-types-reference.aspx . Vemes 3 disky, das je do raidz1 a mas ekvivalent raid5. Vemes 4 disky, das je do raidz2 a mas ekvivalent raid6. Raidz3 nema ekvivalent v klasickem raid. Raidz3 pouzivam na extremne dulezita data (v zfs options k tomu pouzivam 3 kopie), raidz2 na normalni data kde me netrapi rychlost a raidz1 nepouzivam.

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #7 kdy: 30. 09. 2022, 15:54:59 »
Spíše bych to viděl, že ten paritní disk bych musel přidat "ruční" cestou, jako např. SSD cache, když to nejde naklikat v tom webovém rozhraní.

@RDa: Ohledně nabídky HDD jsem ti napsal předevčírem SZ.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #8 kdy: 01. 10. 2022, 10:34:50 »
Napsal jsem email.

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #9 kdy: 01. 11. 2022, 20:58:09 »
Můžu se "přiživit"?

Používám TrueNAS-13.0-U2. Stroj: Ryzen, 16GB RAM, 2x8TB..... Používám ho dva roky, doteď absolutně bez ztráty kytičky. Primárně pracovní server (afp - jsme jablíčkáři), TimeMachine. Jediné dva pluginy - transmission a EMBY server. Média (filmy, hudba - tu přehrávám přes volumio) běží pod SMB. Pro firmu jsem si chtěl rozběhnout ještě nextcloud, ale k tomu jsem se zatím nedostal. V podstatě naprostá nuda, nic závratného....

Jenže: jenže po posledním update nám na OSX začalo problikávat "disk odpojen"..... Když nám to neblikne na počítačích při práci, odpojí se klidně i ta televize (EMBY a SMB). V takové situaci nefunguje ani web rozhraní a ani ping nevidí adresu. Jediné co se dá udělat je tvrdý restart. Doteď to jelo přes onboard síťovku (MB ASUS). Tak jsem si říkal že třeba je po smrti právě ona, nicméně nejdřív jsem vyměnil kabel. Nic. Pořídil jsem kartu do slotu a je to taky naprosto stejné. Nedokážu ani vysledovat co to přesně způsobuje, ale mám takový pocit, že to udělá ochotněji v momentu, kdy je "velký" datový tok - třeba když si na televizi přes EMBY přehrávám filmy z GoPro (2.7k 60hz)..... Ale stejně tak to padne na hubu i v momentu, kdy se nic neděje. Vyměnil jsem boot disk. Byly tam dvě zrcadlené USB, teď je tam m2 SSD. Nabíhá to asi tak 3x rychleji, nicméně na popisovaný problém to vliv nemá. "Alerts" nepíše vůbec nic, kromě popisu že byl provedený restart, který jsem stejně udělal sám. Prolézal jsem nastavení, jestli tam nemám nějaké limity nebo něco takového, co v dřívější verzi nebylo. Nenašel jsem vůbec nic.... No a jsem fakt bezradný :-(

Navíc mi teď vyskočilo varování že zmíněné afp v další verzi systému už nebude. Čím to nahradit?

Re:TrueNAS + parity HDD
« Odpověď #10 kdy: 01. 11. 2022, 21:54:24 »
Můžu se "přiživit"?

Používám TrueNAS-13.0-U2. Stroj: Ryzen, 16GB RAM, 2x8TB..... Používám ho dva roky, doteď absolutně bez ztráty kytičky. Primárně pracovní server (afp - jsme jablíčkáři), TimeMachine. Jediné dva pluginy - transmission a EMBY server. Média (filmy, hudba - tu přehrávám přes volumio) běží pod SMB. Pro firmu jsem si chtěl rozběhnout ještě nextcloud, ale k tomu jsem se zatím nedostal. V podstatě naprostá nuda, nic závratného....

Jenže: jenže po posledním update nám na OSX začalo problikávat "disk odpojen"..... Když nám to neblikne na počítačích při práci, odpojí se klidně i ta televize (EMBY a SMB). V takové situaci nefunguje ani web rozhraní a ani ping nevidí adresu. Jediné co se dá udělat je tvrdý restart. Doteď to jelo přes onboard síťovku (MB ASUS). Tak jsem si říkal že třeba je po smrti právě ona, nicméně nejdřív jsem vyměnil kabel. Nic. Pořídil jsem kartu do slotu a je to taky naprosto stejné. Nedokážu ani vysledovat co to přesně způsobuje, ale mám takový pocit, že to udělá ochotněji v momentu, kdy je "velký" datový tok - třeba když si na televizi přes EMBY přehrávám filmy z GoPro (2.7k 60hz)..... Ale stejně tak to padne na hubu i v momentu, kdy se nic neděje. Vyměnil jsem boot disk. Byly tam dvě zrcadlené USB, teď je tam m2 SSD. Nabíhá to asi tak 3x rychleji, nicméně na popisovaný problém to vliv nemá. "Alerts" nepíše vůbec nic, kromě popisu že byl provedený restart, který jsem stejně udělal sám. Prolézal jsem nastavení, jestli tam nemám nějaké limity nebo něco takového, co v dřívější verzi nebylo. Nenašel jsem vůbec nic.... No a jsem fakt bezradný :-(

Navíc mi teď vyskočilo varování že zmíněné afp v další verzi systému už nebude. Čím to nahradit?

https://www.truenas.com/community/threads/multi-user-time-machine-purpose.99276/