Firemní síť přes optický router od Telekomu

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #15 kdy: 28. 09. 2022, 08:10:07 »
Adolf.Shitler.2: nejde o to, co uvidi zamestnanec, ale ak si tam pripoji svoj zavirovany notas, tak co potom? Vzdy sa oddeluje firma a verejna siet, najma z dovodu bezpecnosti.
a vies im tam napr. nastavit aj max. rychlost, aby ti nejaky stahovac nezahltil firemnu linku.
Ja by som nechal firemnu siet, a v nej len potiahol vlan pre ten verejny net. - samozrejme ine ssid, nech je pekne izolovany


Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #16 kdy: 28. 09. 2022, 09:52:41 »
Když si tam připojí zavirovaný NB, tak se neděje vůbec nic jiného, než co se bude dít i v případě, že ho oddělíš na extra VLAN. Podobně i vytížení lajny, což opět primárně nemusí řešit VLAN, ale stačí omezení rychlosti na UniFi (předpokládám, že WiFi bude udělaná trochu na úrovni a ne nějakým AP a la Tenda, kde výrobce o omezení rychlosti nikdy neslyšel).

Ymzk

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #17 kdy: 28. 09. 2022, 10:02:03 »
BTW, nejedna sa o moju firmu a majitel to chce mat vzdy co najlacnejsie. Preto som uvazoval ostat na jednom zariadeni, ktore doda ISP, ale obavam sa, ze tam bude problem nastavit aj forward portov (o nejakom VLAN uz nehovoriac).
Doma mam na optike samozrejme modem od ISP v bridge a za nim pfsense v KVM.
Predpokladam, ze majitel nebude chciet investovat do nejakeho mITX s dvoma ETH, takze budem musiet najst nejaku lacnejsiu alternativu (najskor sa priklanam k openwrt).
Na optike nebudu nejake sialene rychlosti, zatial vzal tu poslednu moznost 50/20  ;D ale verim, ze to po case navysi. Viem, ze s openwrt dobre fungovali tp-linky (este za starch cias), ale teraz neviem ako to je.
Pozeram rozne archery, ale nejak sa mi to vobec nepaci. Hladam nieco v rozmedzi 50-60€

Od takychto ludi treba davat ruky prec, ked niekto svoj zaklad, kriticku infrastruktury firmy sa chysta usetrit, tak zober nohy na ramena a zacni utekat. To je vzdy pruser. Ked chce usetrit. nemate sa o com bavit. takemu cloveku sa neda nic vysvetlit.

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #18 kdy: 28. 09. 2022, 12:12:02 »
Když si tam připojí zavirovaný NB, tak se neděje vůbec nic jiného, než co se bude dít i v případě, že ho oddělíš na extra VLAN. Podobně i vytížení lajny, což opět primárně nemusí řešit VLAN, ale stačí omezení rychlosti na UniFi (předpokládám, že WiFi bude udělaná trochu na úrovni a ne nějakým AP a la Tenda, kde výrobce o omezení rychlosti nikdy neslyšel).
UniFi som nasiel najlacnejsie od 150€. Nemyslim si, ze majitel bude chciet investovat do wifi min. 150€, ked vie, ze wifi routery a la tenda sa pohybuju od 20€.
Nic v zlom, ja nie som zastancom lacnych sra*iek, ale myslim si, ze nejaky tplink on wall za 60€ by na wifi bohate stacil.
Od takychto ludi treba davat ruky prec, ked niekto svoj zaklad, kriticku infrastruktury firmy sa chysta usetrit, tak zober nohy na ramena a zacni utekat. To je vzdy pruser. Ked chce usetrit. nemate sa o com bavit. takemu cloveku sa neda nic vysvetlit.
Praveze treba im to vysvetlit aby zistil, ze investovat sa oplati. Samozrejme, ze kazdy chce vsetko vzdy co najlacnejsie. Urcite mu nebudem hovorit o podnikovych rieseniach (hp, cisco apod.), ale v ramci moznosti mu spomeniem aspon openwr, pfsense, mk a pod.

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #19 kdy: 28. 09. 2022, 13:15:47 »
mi vzdycky v takovyhle debate pomaha analogie s vozovym parkem. to je blizky i it negativnim lidem. ale opakuju z toho co pises, to je jasnej client from hell :)
a silne pochybuju ze kdyz nechce dat na unifi ze ti da normalni prachy...prace je hodne, lidi malo...


Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #20 kdy: 28. 09. 2022, 14:31:02 »
Tak, tak - od takového "kšeftu" rychle prchat pryč a neztrácet na tom ani minutu času :P

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #21 kdy: 28. 09. 2022, 15:12:17 »
UniFi som nasiel najlacnejsie od 150€. Nemyslim si, ze majitel bude chciet investovat do wifi min. 150€, ked vie, ze wifi routery a la tenda sa pohybuju od 20€.
Nic v zlom, ja nie som zastancom lacnych sra*iek, ale myslim si, ze nejaky tplink on wall za 60€ by na wifi bohate stacil.

Unify by tu bolo aj zbytocne a osobne ich ani nemusim(neprehladne a krkolomne ovladanie/nastavovanie, slusne zabugovany FW a problem s mixovanim s EoL zariadeniami a controllerom). Kludne nejake TPLink EAP AP-cko za nizsiu cenu a s vyhodou, ze to ma aj stary dobry standalone rezim, ked ti staci jedno/dva AP a clovek nepotrebuje controller.
Pouzivam v takych malych instalaciach a pohoda.

m-a

Re:Firemní síť přes optický router od Telekomu
« Odpověď #22 kdy: 28. 09. 2022, 15:42:49 »
Od takychto ludi treba davat ruky prec, ked niekto svoj zaklad, kriticku infrastruktury firmy sa chysta usetrit, tak zober nohy na ramena a zacni utekat. To je vzdy pruser. Ked chce usetrit. nemate sa o com bavit. takemu cloveku sa neda nic vysvetlit.
Praveze treba im to vysvetlit aby zistil, ze investovat sa oplati. Samozrejme, ze kazdy chce vsetko vzdy co najlacnejsie. Urcite mu nebudem hovorit o podnikovych rieseniach (hp, cisco apod.), ale v ramci moznosti mu spomeniem aspon openwr, pfsense, mk a pod.

Co presne mu chces vysvetlovat, ak nemal ani tolko chochmesu, aby si kupil pripojenie pre firmy a zivnostnikov a snazi sa to obist najlacnejsim pripojenim pre domacnosti? Vid https://www.telekom.sk/internet/magio-internet - 50/20 je OptikNET Start. Pre firmy je to Biznis OptikNET M - 70/20 - https://www.telekom.sk/biznis/biznis-net