SNMP z lokálního PC

SNMP z lokálního PC
« kdy: 24. 09. 2022, 21:23:55 »
Ahoj všem, prosím o radu. Mám doma PC, který nemá veřejnou IP, nebo možná jo, ale nemá ji nastavenou staticky, ale spíše nemá.

Problém je v tom, že mu potřebuji zapnout SNMP a číst data toho protokolu tím portem, nebo nějakým přesměrováním oklikou, například shell script/ Jenkins periodicky spouštějící Ansible roli, co ta data vezme a pošle je např přes rsync/scp na VPS, kde je monitoring. Či něco i kdyby obdobně zvráceného, ale funkčního. Monitoring ta data čte každých 5 minut a vykresluje je do grafů.

Napadá Vás njěaké takové řešení ideálně, abych nemusel řešit VPN či nějaké složitosti? Doma mám poměrně obyčejný modem.


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #1 kdy: 24. 09. 2022, 21:27:25 »
Spustíš si RPI, která bude běžet 24/7, bude ti monitorovat SNMP a forwardovat ti to na server.

Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #2 kdy: 24. 09. 2022, 21:41:06 »
A bez toho rpi by to prosím nešlo? Proč to co má dělat rpi nemuže dělat přímo ten počítač?

Myslím, že mám doma tento modem: https://www.conrad.cz/p/zyxel-vmg3925-b10b-vsdl-modem-priloha-a-1707591

Třeba umí nějaký port forwarding nějak, ale musel bych si to asi hodně nastudovat, o sítařině vím kulový.
« Poslední změna: 24. 09. 2022, 21:43:07 od scientific »

Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #3 kdy: 24. 09. 2022, 22:12:31 »
Myslel jsem to tak, že když nemůže Mohamed k hoře (monitoring číst z portu PC), tak nějak dostat horu k Mohamedovi (Počítač by posílal data přímo do serveru).

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #4 kdy: 24. 09. 2022, 22:32:21 »
Tak když nemůže Mohamed k hoře, tak přestěhuj svůj počítač do toho housingu k VPS....

Ale ano, nejprve je potřeba oddělit SNMP a SNMP.
Pokud máš počítač (typicky server nebo workstationa), který podporuje SNMP, pak SNMP funguje bez ohledu na to, jestli je počítač zapnutý, uspaný nebo vypnutý v pohotovostním režimu. Na a pokud je vypnutý, tak ti na něm asi nepoběží software, který ti zařídí forwarding těch požadavků na tvoje VPS.

ALE - pokud ti jde JEN o to, aby ti BĚŽÍCÍ počítač předával SNMP požadavky, tak to samozřejmě může běžet v rámci OS.

https://snmp4windows.com/SNMP/snmp-service-proxy-forwarder-application/

Taky samozřejmě netuším, jak chceš to SNMP tunelovat - třeba by ti stačil SSH tunel, který vzdálenému serveru zpřístupní lokální SNMP port. Tj. po startu počítače se spustí dávka, která sestaví tunel a zpřístupní lokální SNMP vzdálenému serveru. Pak by ses obešel bez Forwarderů...
« Poslední změna: 24. 09. 2022, 22:37:17 od CPU »


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #5 kdy: 24. 09. 2022, 22:42:04 »
BTW, provozovat to na RPI nezatracuj...
Jak na svém domácím PC začneš vytáčet nějaké VPN spojení, mohou se začít dít hodně zvláštní věci.
Někdy je lepší mít izolované řešení, přes SNMP můžeš hlídat i stav NAS, lepší switche umí SNMP, tiskárny umí SNMP...

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #6 kdy: 25. 09. 2022, 09:46:56 »
VPN (WG) me prijde jako nejrozumnejsi reseni pro live monitoring. Prece nechcete to sve SNMP poustet verejne do internetu.

Ukol mate jasne danej: mate pod sebou dva pocitace, protokol je danej, mate marne pripojeni bez verejne staticke ip. co vice potrebujete, aby jste se rozhodl spravne?

V zavislosti toho co monitorujete, a jak je to dulezite.. je pak druha varianta s rezignaci na live snmp, a predavat ty data za nejake obdobi (10 min az hodinu zpet).

Coz ma ale i sve vyhody. Treba v tomto rezimu monitoruji snimace z UPS, ktera posle kazdou hodinu balik dat na FTP (a zkusi to co 10 minut kdyby neslo). Ta vyhoda tkvi v tom, ze kdyz nejede monitoring/kolektor tech dat, tak se o data neprijde.. u live by tam bylo prazdne okno.

Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #7 kdy: 25. 09. 2022, 21:58:09 »
To jako neuvažujete polling?

ksfj

Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #8 kdy: 27. 09. 2022, 11:45:10 »
a co ipv6? kdekdo uz ji poskytuje. A nemusi se platit pevna ipv4.

Re:SNMP z lokálního PC
« Odpověď #9 kdy: 29. 09. 2022, 21:21:06 »
Vyřešil jsem to jednoduše právě přes free službu noip.com + port forwardingu, kterou jsem si přidělil IP statické hostname neco.zapto.com a hotovec mám veřejné statické hostname namísto dynamické IP adresy, easy, není to ideální řešení, ale pro můj ametérský způsob to stačí. Protože se odmítám trápit všelijakými ssh tunely, proxy forwardery a co já vím co ještě. :-) Děkuji všem za tipy.