Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #15 kdy: 23. 09. 2022, 17:29:45 »
Omlouvám se, že kladu dotaz, ale docela mě to zařízení zaujalo. Potřeboval bych vědět:
1. Jakou formou se to připojuje k WiFi? Nebo se musím vždy připojit k WiFi, kterou to vysílá, jinak se s tím bavit nedá?
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)
Díky.


Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #16 kdy: 23. 09. 2022, 17:48:27 »
Něco dražšího a snad přesnějšího (slibují odchylku asi do 0.5 %): Netio PowerCable. Ale je to řádově dražší. Chlubí se spínáním v nule, což by asi mělo ulehčit spotřebičům citlivým na vytažení ze zásuvky. Otázka je, jestli to stojí za tu cenu – hádám, že se to u výrobku za 10K vzhledem k ceně zásuvky nevyplatí. Fungovat má i bez cloudu lokálně po síti, ale asi ne přes Tasmotu.

Staré Francouzské zástrčky nekompatibilní se Schuko jsou kulaté úplně, takže jak píše uwe.filter, by tam neměly pasovat. Dnes je běžné UniSchuko, které jsou kompatibilní s oběma typy zásuvek. Nevím, jestli je Schuko v ČR legální, ale prakticky vzato bych se toho nebál, pokud není významné riziko, že to bude někdo kontrolovat.

Pokud někoho zajímá nebezpečná kombinace zásuvky a zástrčky, tak třeba stará Dánská zásuvka + Schuko zástrčka. Shodou okolností v Dánsku koexistují oba typu zásuvek. Nebo zásuvka typu C, do které pasují Schuko i Francouzské.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #17 kdy: 23. 09. 2022, 19:39:03 »
Omlouvám se, že kladu dotaz, ale docela mě to zařízení zaujalo. Potřeboval bych vědět:
1. Jakou formou se to připojuje k WiFi? Nebo se musím vždy připojit k WiFi, kterou to vysílá, jinak se s tím bavit nedá?
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)
Díky.
1 - po rozbaleni/zapojeni aktivuje svuj tasmota_KusMAC Wifi AP, pripojis se na to mobilem, zobrazi se ti automaticky nastaveni wifi te zasuvky kde vyberes tvoji Wifi v dosahu (muzes i druhou zalozni) a na ni se to pripoji a AP sve uz nevysila... (nebo sestavit vlastni FW s prednastavenym SSID+psswd (u teto sem to jeste nezkousel, jen u "Sonoff POW"))

2. po 1s nevim, ja zkusil pred par dny prvne Home Assistant, graf zda se umi minimalne po 5m, ciselnou hodnotu aktualni spotreby ukazuje "hned"

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #18 kdy: 23. 09. 2022, 22:01:39 »
Home Assistant může být cesta. Zkoušel jsem se podívat na vlhkost po otevření ledničky, tam mám data po 10s. Nicméně to může být omezení na straně vlhkoměru (data rychleji neposkytne). Nenapadají mě teď jiná vhodnější data, kde bych mohl vidět prudkou změnu v řádu sekund.

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #19 kdy: 23. 09. 2022, 22:49:08 »
Krapet off topic, ale jak je to s legálnosti používání těchto zařízení, když to nemá kolík?

Dejme tomu, že chce někdo změřit spotřebu babičce u její 35 let staré Tatramatky, která pravděpodobně bude mít ještě vidlici, která napočítá i s kontakty na boku a stane se neštěstí. Za kým to pak jde?
No je to spíše nepochopení. Ochranný vodič - země, tam je, ale jiným způsobem. České zásuvky mají ochranný vodič jako kolík co trčí ze zásuvky. To co se do zásuvky strká musí mít díru, aby tam kolík zapadl.
A třeba německé EU zásuvky, ten kolík v zásuvce nemají, ochranný vodič má kontakty na okraji zásuvky.

Co se týče bezpečí tedy není rozdíl, jde jen o to, aby se ten měřák dal zapojit do české zásuvky nebo prodlužky bez nějakého mezikusu. Naznal jsem že máme stejné zásuvky jako francie. Proto pokud se něco objednává z Ali, někdy EU zásuvka nemusí stačit a je třeba vybrat francouzskou, protože ta vypadá jako shodná s českou.

Obrázek níže jsou z wikipedie.
A je u nich napsáno:
Plugs and sockets may sometimes combine male and female contacts. Clockwise from top left: CEE 7/4 (German) plug; a matching CEE 7/3 socket with exposed earth (ground) projections on circumference of socket; CEE 7/5 (French) socket with projecting earth pin. Typically no energy is supplied to any exposed pins or terminals on the socket, for safety.







ByCzech

  • *****
  • 1 849
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #20 kdy: 23. 09. 2022, 22:59:55 »
No je to spíše nepochopení. Ochranný vodič - země, tam je, ale jiným způsobem. České zásuvky mají ochranný vodič jako kolík co trčí ze zásuvky. To co se do zásuvky strká musí mít díru, aby tam kolík zapadl.
A třeba německé EU zásuvky, ten kolík v zásuvce nemají, ochranný vodič má kontakty na okraji zásuvky.

Co se týče bezpečí tedy není rozdíl, jde jen o to, aby se ten měřák dal zapojit do české zásuvky nebo prodlužky bez nějakého mezikusu. Naznal jsem že máme stejné zásuvky jako francie. Proto pokud se něco objednává z Ali, někdy EU zásuvka nemusí stačit a je třeba vybrat francouzskou, protože ta vypadá jako shodná s českou.

Nemají náhodou francouzi sice stejnou zásuvku, ale opačně zapojenou fázi a nulový vodič?

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #21 kdy: 23. 09. 2022, 23:00:24 »
Omlouvám se, že kladu dotaz, ale docela mě to zařízení zaujalo. Potřeboval bych vědět:
1. Jakou formou se to připojuje k WiFi? Nebo se musím vždy připojit k WiFi, kterou to vysílá, jinak se s tím bavit nedá?
2. Existuje na to nějaká appka, která by v reálném čase ukazovala nějaký graf aktuální spotřeby s rozlišením dejme tomu na sekundy? (nebo i jemněji)
Díky.
Funguje to tak, že nejdříve to vytvoří vlastní wifi, jen proto abych si na webu vybral nějakou dostupnou wifi a zadal k ní heslo. Poté mi ještě stihne napsat adresu na stávající wifi, kam se přepojí. No četl jsem, že když se ke stávající domácí wifi nepodaří nepřipojit, přepne se do režimu, kdy si udělá opět vlastní wifi. Což je bezpečnostní riziko, protože zásuvku by mi pak mohl unést třeba soused. Ale dá se to nějak omezit, aby to nebylo možné.

Hotových aplikací  co sbírají data a případně řídí tyto zásuvky existuje vícero, ale nám s tím zatím zkušenost.
Ten opensource firmware má webové stránky zde https://tasmota.github.io/docs/, podporuje více protokolů.
https://tasmota.github.io/docs/About/  Možná bude vědět odpověď někdo zkušenější.

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #22 kdy: 23. 09. 2022, 23:11:48 »
Krapet off topic, ale jak je to s legálnosti používání těchto zařízení, když to nemá kolík?

Dejme tomu, že chce někdo změřit spotřebu babičce u její 35 let staré Tatramatky, která pravděpodobně bude mít ještě vidlici, která napočítá i s kontakty na boku a stane se neštěstí. Za kým to pak jde?

Ten nemají ani zásuvky v EC vlacích Českých drah.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #23 kdy: 23. 09. 2022, 23:12:23 »
[...] No četl jsem, že když se ke stávající domácí wifi nepodaří nepřipojit, přepne se do režimu, kdy si udělá opět vlastní wifi. Což je bezpečnostní riziko, protože zásuvku by mi pak mohl unést třeba soused. Ale dá se to nějak omezit, aby to nebylo možné. [...]

zamezis to prikazem WifiConfig zakazanim "Wi-Fi Manager"

EDIT: pro info ostatnim:
- jde o tohle: https://templates.blakadder.com/athom_PG01V2-EU16A-TAS.html
- je v tom stock tastmota, OTA normalne z ofiko: https://ota.tasmota.com/tasmota/release/
   (do cestiny tede staci upgrade URL zmenit na: http://ota.tasmota.com/tasmota/release/tasmota-CZ.bin.gz)
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 23:16:27 od k3dAR »

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #24 kdy: 23. 09. 2022, 23:15:29 »
No je to spíše nepochopení. Ochranný vodič - země, tam je, ale jiným způsobem. České zásuvky mají ochranný vodič jako kolík co trčí ze zásuvky. To co se do zásuvky strká musí mít díru, aby tam kolík zapadl.
A třeba německé EU zásuvky, ten kolík v zásuvce nemají, ochranný vodič má kontakty na okraji zásuvky.

Co se týče bezpečí tedy není rozdíl, jde jen o to, aby se ten měřák dal zapojit do české zásuvky nebo prodlužky bez nějakého mezikusu. Naznal jsem že máme stejné zásuvky jako francie. Proto pokud se něco objednává z Ali, někdy EU zásuvka nemusí stačit a je třeba vybrat francouzskou, protože ta vypadá jako shodná s českou.

Nemají náhodou francouzi sice stejnou zásuvku, ale opačně zapojenou fázi a nulový vodič?

Jo je to tak. Tady o tom v diskzi pod článekm diskutují, že to problém není, protože norma raději nesmyslně mlčí, je to je zvyklost.
https://blog.vyoralek.cz/iot/eu-zasuvky-dvojiho-typu/

Tedy prohodit to, je sice špatně z hlediska vypínání fáze, ale norma to neřeší, tedy všechno je "v pořádku".
Problém těch wifi zásuvek často je, že místo fáze vypínají nulák.

Co se týče toho měřáku spotřeby, tam to problém není,  protože to je  jen mezikus a nic to nevypíná.
« Poslední změna: 23. 09. 2022, 23:18:49 od xsouku04 »

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #25 kdy: 24. 09. 2022, 00:15:30 »
Problém těch wifi zásuvek často je, že místo fáze vypínají nulák.

Doufám, že to je jen hloupý vtip  :o

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #26 kdy: 24. 09. 2022, 00:33:05 »
Vtip to není, adekvátně dimenzované 2pólové relé s dostatečnou separací mezi oběma trasami stojí víc peněz a zabere víc místa, takže se častěji používají malá DPST/DPDT relátka s oběma kanály zapojenými paralelně. Tím rozepínají jen jeden vodič. Fáze vlevo je anomálie (snad jen CZ a SK?), zbytek Evropy i světa má fázi na pravé straně, a to včetně klíčových trhů jako US nebo UK. Takže typická levná smart věcička rozepíná pravý kolík, se všemi důsledky.

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #27 kdy: 24. 09. 2022, 00:36:17 »
Problém těch wifi zásuvek často je, že místo fáze vypínají nulák.

Doufám, že to je jen hloupý vtip  :o

v těhle cenách moc na výběr nemáš a nějaký vodič si výrobce musí dopředu vybrat a my jsme holt trochu exotika. Vypnutí nuláku je trochu lehce nebezpečné, člověk má tendenci do té "vypnuté" zásuvky občas sáhnout, je přece vypnutá...

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #28 kdy: 24. 09. 2022, 12:12:35 »
Vtip to není, adekvátně dimenzované 2pólové relé s dostatečnou separací mezi oběma trasami stojí víc peněz a zabere víc místa, takže se častěji používají malá DPST/DPDT relátka s oběma kanály zapojenými paralelně. Tím rozepínají jen jeden vodič. Fáze vlevo je anomálie (snad jen CZ a SK?), zbytek Evropy i světa má fázi na pravé straně, a to včetně klíčových trhů jako US nebo UK. Takže typická levná smart věcička rozepíná pravý kolík, se všemi důsledky.

Hmm, dobré vědět...  :o

Re:Wi-Fi zásuvka naměří naprázdno spotřebu 2 W
« Odpověď #29 kdy: 24. 09. 2022, 13:01:04 »
Vtip to není, adekvátně dimenzované 2pólové relé s dostatečnou separací mezi oběma trasami stojí víc peněz a zabere víc místa, takže se častěji používají malá DPST/DPDT relátka s oběma kanály zapojenými paralelně. Tím rozepínají jen jeden vodič. Fáze vlevo je anomálie (snad jen CZ a SK?), zbytek Evropy i světa má fázi na pravé straně, a to včetně klíčových trhů jako US nebo UK. Takže typická levná smart věcička rozepíná pravý kolík, se všemi důsledky.
Zkusil jsem pro zajímavost vyhrabat letitou WiFi zásuvku z Lidlu Silvercrest SWS-A1 a dělá přesně to co píšeš. Fáze je trvale pod napětím a spíná to nulák.  :-[

Pro zajímavost jsem tu zásuvku strčil do zásuvkového wattmetru a nezměří to nic. Když do stejného wattmetru vrazím 29W USB-C nabíječku od Apple na przádno, tak to to přeskakuje mezi 0 a 0.1W. Je to nějaký starý měřák z Conradu, který měří od 0,1W a v rozsahu do 2W měří +-15% + omezení displeje na jednu desetinu.