Generátor diskuzních fór na způsob e-shopu Shopify

Generátor diskuzních fór na způsob e-shopu Shopify
« kdy: 19. 09. 2022, 08:29:47 »
Zdravim,

zabyval jsem se takovou myslenkou, ze bych jako jednotlivec vyrobil generator eshopu podobne, jako to ma Shopify nebo Shoptet, ale po zbezne analyze jsem z toho napadu vysrizlivel, protoze by to trvalo tak 3 roky vyvoje.

A tak me napadla podobna myslenka, ale udelat generator diskuznich for. Vyhoda pro uzivatele by mela byt ta, ze jim odpadne otrava s udrzbou fora - videl jsem za poslednich 17 let hodne for, ktera zanikla, protoze se o ne proste majitel prestal starat, nemel na to cas delat na nejakem PhpBB udrzbu atp. Taky tim, ze bych to udelal v cloudu a bylo by to serverless vcetne databaze, tak by to melo obrovskou skalovatelnost a rychlost.

Co si o tom napadu myslite?
« Poslední změna: 19. 09. 2022, 10:08:07 od Petr Krčmář »


Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #1 kdy: 19. 09. 2022, 08:49:07 »
Já myslim, že klasická diskuzní fóra jsou v podstatě, tedy až na pár výjimek, mrtvá. Nahrazuje to facebook, nebo třeba discord, případně se vrací do módy reddit.

Takže pokud by tam nebyla nějaká wow fíčura (třeba pokročilá chatovací AI) a nebylo to nějak integrovaný do fejsbůku, tak to, podle mě, moc smysl dělat tak nějak nejspíš nemá.

Ale to je jen můj názor, třeba to má potenciál odrovnat fejs i twítr a vydělat miliardy . 
Gréta je nejlepší.

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #2 kdy: 19. 09. 2022, 09:00:26 »
Hele ono Facebook diskuze maji spoustu nevyhod, malych i velkych. To by byl dost velky vycet. Ja bych sazel na to, ze lidi porad chteji mit moznost diskutovat anonymne s prezdivkou, neriskovat, ze co napisou bude s jejich jmenem spojeno dalsich 100 let, a kazdy si muze co napsali precist, staci aby se podivali do Groups kde ti uzivatele jsou prihlaseni. To mi neprijde vubec v poradku.

Kdybych to udelal International, tak i kdyz by byly fora mrtva, porad v celosvetoem meritku by to mohlo par tisicovek uzivatelu mit. Nejde mi o to, vydelat miliardy, stacilo by mi, kdyby mi to jednou alespon trochu vydelalo na zivobyti.
« Poslední změna: 19. 09. 2022, 09:03:35 od registrovany123 »

Molex1

  • ***
  • 215
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #3 kdy: 19. 09. 2022, 09:09:59 »
V podstatě chceš udělat to co nabízí Wordpress... Také se divím, že to phpBB nemá... Nicméně stejně jako je to + z jednoho pohledu... (bezúdržbovost, tak je tu riziko druhé - není to moje, poskytovatel = Ty - to může zrušit, stáhnout atd...) GDPR... a případně kdo bude zodpovědný za to, že někdo na forum umístí nevhodný či závadný obsah... Podle mě z tohoto důvodu do toho phpBB nešlo...

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #4 kdy: 19. 09. 2022, 09:27:05 »
Podle mě ta nutnost moderace nevhodného obsahu je dneska zásadnější z pohledu provozu než vlastní platforma - třeba fejsbůk si myslim najímá armádu lidských moderátorů pravděpodobně někde z asie.

Já osobně, kdybych byl provozovatel platformy, bych nevěděl jak to mám jinak zařídit, než najmutím lidského modcentra, minimálně do začátku, než na ostrém provozu natrénuju tu AI.
Gréta je nejlepší.


Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #5 kdy: 19. 09. 2022, 09:40:46 »
Ja bych sazel na to, ze lidi porad chteji mit moznost diskutovat anonymne s prezdivkou, neriskovat, ze co napisou bude s jejich jmenem spojeno dalsich 100 let, a kazdy si muze co napsali precist, staci aby se podivali do Groups kde ti uzivatele jsou prihlaseni. To mi neprijde vubec v poradku.
S tímhle přístupem vám tam ovšem nakonec zbydou jenom lidi, kteří chtějí škodit. Ostatní odejdou, když uvidí, že škodiči mají pré. Navíc ve spoustě států už je naštěstí provozovatel zodpovědný za obsah, takže by to ani nešlo provozovat v téhle formě, ať si tam každý píše, co chce.

Nejde mi o to, vydelat miliardy, stacilo by mi, kdyby mi to jednou alespon trochu vydelalo na zivobyti.
To ovšem znamená, že někdo bude platit provoz diskusního fóra pro nějakou komunitu. Kdo a proč by to dělal?

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #6 kdy: 19. 09. 2022, 09:51:16 »
Nejde mi o to, vydelat miliardy, stacilo by mi, kdyby mi to jednou alespon trochu vydelalo na zivobyti.
To ovšem znamená, že někdo bude platit provoz diskusního fóra pro nějakou komunitu. Kdo a proč by to dělal?

No tak samozrejme kazde forum by melo vlastnika, podobne jako kazdy vygenerovany Eshop ma vlastnika, a ten vlastnik musi mesicne platit za provoz, videl bych to tak na 50,- Kc.

A potom, mam za to, ze vlastnik fora je zodpovedny za jeho obsah, ne ja. To je jakoby Shopify bylo zodbovedne za zbozi prodavane v tech eshopech. Nekdo prijde kvuli nakoupene polozce k urazu, a misto aby policie stihala majitele eshopu, tak bude stihat Shopify, ktery s tim nema nic spolecneho.

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #7 kdy: 19. 09. 2022, 09:54:38 »
V podstatě chceš udělat to co nabízí Wordpress...

Ono presne tohle ten Wordpress na par kliknuti umi?

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #8 kdy: 19. 09. 2022, 09:55:32 »
kdyby to hostoval v usa, tak muze na foru byt cokoliv ne? jejich dodatek ustavy umoznuje uplnou svobodu slova.

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #9 kdy: 19. 09. 2022, 09:57:36 »
Do haje, fakt to umi a vypada to docela pekne:

https://demo.wpdiscussionboard.com/
https://wpdiscussionboard.com/pricing/

Ale prodavaji to za 100,- mesicne. Takze ja bych musel levneji a k tomu to mit propracovanejsi.

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #10 kdy: 19. 09. 2022, 10:08:19 »
kdyby to hostoval v usa, tak muze na foru byt cokoliv ne? jejich dodatek ustavy umoznuje uplnou svobodu slova.

To není pravda. Psát cokoliv se rozhodně v usa nemůže, pokud nechcete být tahaný po soudech.
« Poslední změna: 19. 09. 2022, 10:10:48 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #11 kdy: 19. 09. 2022, 10:09:58 »
Podle mě ta nutnost moderace nevhodného obsahu je dneska zásadnější z pohledu provozu než vlastní platforma - třeba fejsbůk si myslim najímá armádu lidských moderátorů pravděpodobně někde z asie.

Já osobně, kdybych byl provozovatel platformy, bych nevěděl jak to mám jinak zařídit, než najmutím lidského modcentra, minimálně do začátku, než na ostrém provozu natrénuju tu AI.

Úplně nevím, jestli sem pochopil, jak to autor myslí, ale myslím, že kdyby se to udělalo chytře, tak by bylo možné přenést odpovědnost na majitele každého jednotlivého fora.

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Generátor diskuzních fór na způsob e-shopu Shopify
« Odpověď #12 kdy: 19. 09. 2022, 12:03:37 »
nejjednodussi je hledat v prispevcich klicova slova a pak prekontrolovat. klicova slova vsichni zname :-D

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #13 kdy: 19. 09. 2022, 12:15:07 »
No tak samozrejme kazde forum by melo vlastnika, podobne jako kazdy vygenerovany Eshop ma vlastnika, a ten vlastnik musi mesicne platit za provoz, videl bych to tak na 50,- Kc.
Ano, ale proč by to dělal? Když může mít na Facebooku fórum zadarmo, pro většinu uživatelů to bude jednodušší, bude tam mít docela slušně ověřenou identitu a Facebook za něj bude aspoň částečně řešit ty problematické uživatele.

A potom, mam za to, ze vlastnik fora je zodpovedny za jeho obsah, ne ja.
To záleží na legislativě konkrétního státu. Ale v poslední době se mění právě to, že se dává zodpovědnost i na provozovatele infrastruktury. Protože na majitele „obsahu“ stát často nedosáhne, zatímco na provozovatele infrastruktury ano. Třeba v ČR máte na smazání teroristického obsahu jednu hodinu od doručení příkazu, pokud to bude poprvé, musí vám úřad 6 hodin předem dát vědět, že po vás něco takového může chtít. https://www.lupa.cz/aktuality/smazat-do-hodiny-od-doruceni-prikazu-vnitro-predlozilo-zakon-proti-sireni-teroristickeho-obsahu/

Re:Tip na projekt: Generator diskuznich for na zpusob eshopu Shopify
« Odpověď #14 kdy: 19. 09. 2022, 19:46:02 »
kdyby to hostoval v usa, tak muze na foru byt cokoliv ne? jejich dodatek ustavy umoznuje uplnou svobodu slova.

V USA smůla i pokud jen česká policie požádá...

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/white-media-seznam-info-nefunguje-2019_1901141814_ako