RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #15 kdy: 27. 09. 2022, 23:15:15 »
Zaměstnavatel nedělá věci jen tak a zadarmo, nicméně podepisovat dodatek ke smlouvě nebo to jakkoliv řešit u certifikátu za 10k nebo 20k se nikomu nevyplatí. A pokud ano, pak je to spíš neobratná snaha o to zavázat si schopného zaměstnance. A jestli dělám u takového zaměstnavatele, tak bych si měl začít vážit sám sebe a takovou certifikaci si zaplatit sám a zvýšit tím svou cenu na trhu práce.

To že někdo má schopnosti na úrovni té certifikace ještě neznamená, že by tu certifikaci dokázal složit. Když je certifikace potřeba, tak její získání také nějakou dobu trvá. A já zrovna teď sháním člověka s touhle certifikací, ale nikdo ji nemá a i kdyby byl sebeschopnější, tak mi to nepomůže, protože při nejlepší vůli bude pár týdnů trvat, než se ocertifikuje. A nejde vůbec o těch 10k.


Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #16 kdy: 27. 09. 2022, 23:42:42 »
Zaměstnavatel nedělá věci jen tak a zadarmo, nicméně podepisovat dodatek ke smlouvě nebo to jakkoliv řešit u certifikátu za 10k nebo 20k se nikomu nevyplatí. A pokud ano, pak je to spíš neobratná snaha o to zavázat si schopného zaměstnance. A jestli dělám u takového zaměstnavatele, tak bych si měl začít vážit sám sebe a takovou certifikaci si zaplatit sám a zvýšit tím svou cenu na trhu práce.

To že někdo má schopnosti na úrovni té certifikace ještě neznamená, že by tu certifikaci dokázal složit. Když je certifikace potřeba, tak její získání také nějakou dobu trvá. A já zrovna teď sháním člověka s touhle certifikací, ale nikdo ji nemá a i kdyby byl sebeschopnější, tak mi to nepomůže, protože při nejlepší vůli bude pár týdnů trvat, než se ocertifikuje. A nejde vůbec o těch 10k.

Ten dodatek ke smlouvě je právě velice jednoduché nechat podepsat a stojí to za to. Pak se vám nestane, že člověk kterýho potřebujete vám ještě před dokončením projektu nebo podepsáním kontraktu zdrhne a ste pak namydlenej.

A tuna je jich tuna:https://www.upwork.com/hire/rhce-freelancers/
Nebo na linkedinu...
« Poslední změna: 27. 09. 2022, 23:47:32 od Karmelos »
Gréta je nejlepší.

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #17 kdy: 28. 09. 2022, 08:59:28 »
Díky za odkaz, nicméně tam je jeden RHCE (RHCA) z ČR a zbytek jsou mimo Evropu. Na linkedinu jsem hledal podle fráze RHCE i podle dosažených certifikátu v rámci ČR a našlo mi to pět stránek lidí, ale jejich certifikace Red Hat byly vyexpirované.

Dotaz jsem položil na roota proto, že jsem si myslel, že je tady výkvět (v dobrém slova smyslu) českého linux/unix světa a nebude problém najít kontraktora s RHCE a od něj relevantní informace. Evidentně je to problém a zbytek diskuze už tak zajímavá není, protože řeší spíš odpovědi na otázky proč je tak málo RHCE nebo proč zrovna je zbytečné mít RHCE.

Čili, je tady někdo s platným RHCE?


Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #18 kdy: 28. 09. 2022, 16:26:37 »
Koukám, že je RHCE docela prestižní záležitost - zatím jsem nepotkal nikoho kdo tu certifikaci má platnou. Je háček v tom, že je to drahé, nebo v tom, že je to těžké?

Problem dnesni RHCE imho neni ani to, ze by byla tezka nebo draha, ale to ze je orientovana prevazne na jednu jedinou technologii (hlavne ansible), coz rozhodne v soucasne turbulentni dobe neni znalost, ktera ma nejakou trvalou hodnotu. Pokud to srovnam s objectives RHCE7, kde se clovek potka se selinuxem (ktery vyuzije napr konteknerech), kerberosem (integrace s AD), ldap (taktez) tak ta cerifikace pro mne neni zajimava. Navic pokud uz vlastnim (byt expirovanou) nejakou rhce tak z hlediska hledani zamestnani to taky nema uplne smysl. A posledni vec bylo jiz nekolikrat zminivane zariznuti centos8, protoze kdo mel rhce umel i centos.

Zkratka atraktivita teto certifikace at uz z hlediska hledani zamestnani ci pouhe radosti se z uceni znacne upadla. Mam dat opravdu minimalne 10k za to, ze budu master na ansible ?

Ja chci vedet jak ten system funguje, jak se chova a jak ho konfigurovat na te nejnizsi urovni, protoze me to jednak zajima a jednak to uziju i jinde. Ansible nebo jinej tool, kterej firma bude pouzivat se naucim za pochodu.

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #19 kdy: 28. 09. 2022, 19:42:22 »
Díky @bobprasak za věcnou diskuzi. Ano, RHCE na RHEL8 je více produktově zaměřené než dříve a je to škoda. Je to certifikace výrobce, který si představuje, že právě takoví lidé mají jeho systémy spravovat a právě takovým způsobem. Ansible jako takový je a ještě dlouho bude přinejmenším jedním z hlavních automatziačních směrů, nicméně rozsah a způsob jakým je v RHCE zařazen se mi příliš nelíbí - na kdeco se používají role/playbooky a admin se může snadno dostat do situace, že přestane řešit co dělají, ale jen je spouštět jak opička.

Změnu přístupu k CentOS sice vnímám (neopodstatněně) jako křivdu, na druhou stranu nic moc se s ním nestalo a komu to vadí má na výběr z alternativ.

Nechceš si RHCE udělat, bylo by to dost narychlo, ale platím :).


Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #20 kdy: 28. 09. 2022, 22:20:00 »
Nechceš si RHCE udělat, bylo by to dost narychlo, ale platím :).

Moc dekuju za nabidku ale musim odmitnout. A ponizene priznavam, ze v mem soucasnem pracovnim i dusevnim rozpolozeni by to z Tve strany byly nejspis vyhozene penize :)

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #21 kdy: 29. 09. 2022, 12:57:37 »
RHCE jsem dělal asi před měsícem. Určitě to lze dělat i bez školení, ale určitě ne bez přípravy. Některé postupy je potřeba se naučit a nelze je vymýšlet na místě, jelikož na to není čas. Zadání nevodí za ručičku, takže i když máte některé playbooky v pořádku a funkční, tak to nefunguje, jelikož jste například nenastavili SELinux o kterém v zadání není ani zmínka. Počítá se s tím, že máte praxi a s některými věcmi počítáte.
Je pravda, že oproti RHCE7 se fokus zmenšil pouze na Ansible. Na druhou stranu se o témata, která dříve byla v RHCE7 rozšířilo RHCSA8 (já měl RHCSA ještě na 7, takže zde čerpám jen ze zkušenosti kolegů). Mně to nevadilo, jelikož jsem si tím alespoň zacelil díry ve znalostech automatizace a v rámci přípravy si dané téma systematicky prošel.
Ohledně hodnoty té zkoušky. Nejsem schopen zhodnotit její dopad na trhu práce, stávající smlouvy apod. Nicméně zkoušky od RH mám rád, jelikož mají nějakou hodnotu. Probíhají ve striktně kontrolovaném prostředí (2 kamery, přerušování zkoušky a kontrola místnosti na přítomnost dalších osob, zkušební volání na telefon, zda je opravdu vypnutý, ...), jsou prakticky zaměřené (tedy žádné chytáky v multiple choice otázkách apod) a bez znalosti se udělat nedají. A vlastně to byla i zábava, jelikož 4h něco konfigurovat bez vyrušování se mi už dlouho nepovedlo  ;D
Oproti jiným certifikacím, kde jsem se nezřídka setkal s tím, že i v certifikačních centrech to byla doslova spolupráce si těchto certifikací vážím. Nejen u sebe, ale i u ostatních. Možná se to nějak fixlovat dá, ale já o tom nevím.

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #22 kdy: 30. 09. 2022, 14:36:57 »
Nicméně zkoušky od RH mám rád, jelikož mají nějakou hodnotu. Probíhají ve striktně kontrolovaném prostředí (2 kamery, přerušování zkoušky a kontrola místnosti na přítomnost dalších osob, zkušební volání na telefon, zda je opravdu vypnutý, ...)

Tady bych rad pripadne zajemce upozornil, aby si dobre rozmysleli, kde budou zkousku skladat. Bud je to mozne v ramci skoleni primo v ucebne, kde je na to klid (doufam ze tato moznost stale plati). A nebo v tzv. kiosku (nekterymi kolegy familierne prekrteno na suicide budka), kde jste sam a hlida Vas vzdalene indicky kolega. Tento zpusob skladani zkousky zdal se mi ponekud nestastnym.

Jednou za cas jste vytrzeni ze sveho soustredeni a musite projit svou mistnost s kamerou, zda se pod stolem neschovava kolega s tahakem, nesmite ani hybat rty (napriklad kdyz si pro sebe ctete otazky), nesmite sebou zadne jidlo a tusim ze je povolena sklenice vody.

Celkove je to dost frustrujici zkusenost a obcas byste nejradsi vzdaleneho indickeho kolegu umlatili rycem ci mu privodili nejakou jinou, velmi bolestivou formu smrti. Takze radim spis si zvolit termin v ucebne, kde je na to fakt klid (tech ale neni tolik).

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #23 kdy: 03. 10. 2022, 16:24:03 »
Díky za odpovědi, pobavily mě inzultace rýčem a nemožnost hýbat rty :). Naštěstí existují i standardní způsoby zkoušky, takže v tom ten nedostatek lidí s RHCE nebude. Ono to bude opravdu o té náročnosti. Zatím se tu v diskuzi ukázal jenom Pheella s certifikací, jinak jenom teoretici :).

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #24 kdy: 06. 10. 2022, 12:00:26 »
Není tady někdo, kdo by si chtěl RHCE udělat? Mohu nabídnout významnou pomoc...

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #25 kdy: 07. 10. 2022, 10:03:18 »
Já mám platné RHCE a v Brně takových lidí bude myslím taky víc. Můžu potvrdit co psal Pheella. Narozdíl od něho ale nemám s hlídáním v kiosku problém. Každopádně je to intenzivní zážitek.  :)

Re:RHCE - Red Hat Certified Engineer zkušenosti s využitím
« Odpověď #26 kdy: 07. 10. 2022, 10:13:57 »
O Brně nepochybuju, tam je Red Hat zaměstnanců s certifikacemi plno. Je to sice trochu nereprezentativní vzorek, zajímal mě vzorek z populace, ale odpověď je to správná :).