Jaký jazyk na malé portabilní programy

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #15 kdy: 15. 09. 2022, 15:36:11 »
Ten flutter/dart vypada zajimave, diky, vyzkousim

mikrom: nainstalovat python znamemu, kteremu jsem udelal klikatko a poslal mailem je nekdy scifi

java - prijde mi, ze o jave ted uz moc neslysim, driv jsem ji potkal vice. V jave jsem kdysi kdysi delal jeden projekt, syntaxe byla prakticky stejna jako C#


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #16 kdy: 15. 09. 2022, 16:19:17 »
nainstalovat python znamemu, kteremu jsem udelal klikatko a poslal mailem je nekdy scifi

java - prijde mi, ze o jave ted uz moc neslysim, driv jsem ji potkal vice. V jave jsem kdysi kdysi delal jeden projekt, syntaxe byla prakticky stejna jako C#
ok, nevedel som ze to chces distribuovat niekomu inemu, ale myslel som ze to potrebujes spustat sam na viacerych platformach, kde si mozes doinstalovat co chces. S javou by si mal potom asi podobny problem, lebo znamy ju nemusi mat naistalovanu.


a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #17 kdy: 15. 09. 2022, 17:29:23 »
java je jebnuta, ale je fakt, ze drive jsem apku naklikal nejrychleji v netbeans a swing a neresil jsem kraviny, vysledek byl jeden jar.

c++ delam v praci a s qt by to slo pouzit, ale my mame silene projekty velke jako obludarium, chce to trosku odvahy.

pro windows urcite c#, android kotlarnu, hmmm.



Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #18 kdy: 15. 09. 2022, 18:29:33 »
Dost často je nejjednodušší to prostě udělat jako webovku (bohužel)

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #19 kdy: 15. 09. 2022, 21:30:21 »
Ten Flutter + Dart tiez nie je nejaky zazrak, lebo ako pisal Jakub (13:37:15), na vytvorenie spustitelneho suboru vo windows to treba prevadzkovat na windows PC a na vytvorenile spustitelneho suboru na linuxe treba linux PC. Pozeral som, ci by bol ten jazyk pre mna nejako uzitocny, ale nenasiel som k tomu nap. driver DB2 for IBM i a vyzera to tak ze nevie pouzivat ani JDBC. Nejake db drivers co som nasiel na githube su stare cca 6-7 rokov, t.j. bud sa ten jazyk na tieto ucely nepouziva, alebo je jeho popularita dost slaba. Radsej zostavam nadalej pri pythone, ktory je plne multiplatformny a bezne v nom pisem command line appky, ktore bezia na 3 platformach a GUI-appky na 2 platformach. 


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #20 kdy: 15. 09. 2022, 21:40:47 »
mikrom: nainstalovat python znamemu, kteremu jsem udelal klikatko a poslal mailem je nekdy scifi
Pro Python existují bazmeky co z toho udělají jeden .exe. py2exe, pyInstaller, cx_Freeze. Ale osobně jsem to nikdy nezkoušel, dělám programy na Linux pro systémový python.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #21 kdy: 15. 09. 2022, 21:55:56 »
mikrom: nainstalovat python znamemu, kteremu jsem udelal klikatko a poslal mailem je nekdy scifi
Pro Python existují bazmeky co z toho udělají jeden .exe. py2exe, pyInstaller, cx_Freeze. Ale osobně jsem to nikdy nezkoušel, dělám programy na Linux pro systémový python.
Ja som este za za ery python 2 robil nejake appky (Tkinter) na windows, ktore som musel poslat inym ludom. Cez py2exe sa vytvoril exe file + nejake podadresare, kde bol prislusny runtime. Potom sa to cele este zabalilo do instalacneho programu cez InnoSetup. Nebolo to nijako casovo narocne - len par command line prikazov.

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #22 kdy: 16. 09. 2022, 09:15:16 »
Dost často je nejjednodušší to prostě udělat jako webovku (bohužel)

Souhlasím.

Bohužel požadavky "malé" a "portabilní s GUI" jdou proti sobě.

Protože jsou platformy odlišné, musíš si vybrat, jestli program chceš malý (a napíšeš ho pro konkrétní platformu za použití minima funkcí), nebo bude program portabilní, a pak někdo bude muset ty rozdíly platforem řešit.

Typicky to tedy bude runtime, který bude tím pádem "větší než malý". Tím se vlastně dostáváš do situace, že musíš vybrat runtime, který je ideálně všude kde potřebuješ a nemusíš ho distribuovat. A takový runtime je typicky právě browser, takže skončíš s HTML+JS.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #23 kdy: 16. 09. 2022, 09:39:28 »
Byt tebou zostanem pri C#, ked chces multiplatformove GUI pouzi Avaloniu (od .Net 7 aj s podoporu nativnej kompilacie).

Co sa tyka ostatnych Python - na gui a portabilitu rozhodne nie, navyse je top priserne pomale a s runtime obrovske.
Go - nevidel som nikoho, kto v tom robi GUI, navyse je to dost zly jazyk.

Ine moznosti:
Rust - na CLI tooly fain.
Elektron - multpiplaformne, javascript no je to velke a zerie RAM.
Delphy - asi rozumny editor, vysledok je maly a prenositelny, no v tom asi robit nechces.

V dnesnej dobe je tvorba GUI problemticka, lebo kazdy sa hrajka s webom alebo tyra pouzivatelom pomocou Electronu.

Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #24 kdy: 16. 09. 2022, 09:53:07 »
Python bezi na Androidu?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #25 kdy: 16. 09. 2022, 10:15:55 »
je to dost zly jazyk
Kouše?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #26 kdy: 16. 09. 2022, 10:23:00 »
No jestli ma Dart problemy s pripojovanim k databazim, tak je to problem. Instaluju flutter/dart od vcera a jeste to nemam funkcni ;-) To je ale ok, uvidni nastaveni se dela jen jednou.

Ach jo, proc se nemuze nejaky z novym jazyku zamerit taky na jednoduchost designu a propojeni s GUI. Presne jako byl prastary visual basic, nebo jak tu nekdo zminil delphi a visual studio s c#. Proste zalozim formular, pridam pet policek a dve tlacitka, tlacitku nastavim funkci a za 15 minut mam hotovo. Nechci poustet externi designer, generovat xml a pak ho rucne volat z kodu ... To je ok pro velky projekt, ale ne pro mala klikatka.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #27 kdy: 16. 09. 2022, 10:39:44 »
No jestli ma Dart problemy s pripojovanim k databazim, tak je to problem. Instaluju flutter/dart od vcera a jeste to nemam funkcni ;-) To je ale ok, uvidni nastaveni se dela jen jednou.

Ach jo, proc se nemuze nejaky z novym jazyku zamerit taky na jednoduchost designu a propojeni s GUI. Presne jako byl prastary visual basic, nebo jak tu nekdo zminil delphi a visual studio s c#. Proste zalozim formular, pridam pet policek a dve tlacitka, tlacitku nastavim funkci a za 15 minut mam hotovo. Nechci poustet externi designer, generovat xml a pak ho rucne volat z kodu ... To je ok pro velky projekt, ale ne pro mala klikatka.
Já psal ve Flutteru jen aplikace, které k datům přistupovaly na backend přes HTTP, tak bohužel s databází neporadím. Ale zajímá mě to, podívám se, co mají dnes k dispozici.

Jo, “starý” VB, to byla super věc. Až na přenositelnost, ale tehdy ještě nebyly skoro ani mobily, natož chytré.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #28 kdy: 16. 09. 2022, 10:40:39 »
No jestli ma Dart problemy s pripojovanim k databazim, tak je to problem.
hladal som ako sa pripojim na DB2 UDB IBM i, lebo tu primarne pouzivam a nenasiel som. Ale tu som nasiel nejake na ine DB: SQLite, MySQL, Postgress a ODBC.
https://github.com/pylaligand/dart-sqlite
https://github.com/jamesots/sqljocky
https://github.com/xxgreg/dart_postgresql
https://github.com/jcmellado/dart-odbc
Ale vsetko je to dost stare. Ak ti staci niektora z tych DB, vyskusaj, mozno zafunguje.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký jazyk na malé portabilní programy
« Odpověď #29 kdy: 16. 09. 2022, 10:45:07 »
No jestli ma Dart problemy s pripojovanim k databazim, tak je to problem.
Například pro Postgres jsem našel tohle: https://www.oneclickitsolution.com/blog/integrate-postgres-database-connection-in-flutter/
Nevypadá to na první pohled špatně.