Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #30 kdy: 15. 09. 2022, 21:12:59 »
Mám též optiku od T-Mobile. Již přímo při zařízování jsem se domluvil s Cetinem, že nechci žádný router a tak mi dodali pouze Comtrend GRG-4284 (GPON ONT; 12V 0.5A). Za ním je už přímo můj Mikrotik. Ano, musel jsem též laborovat s nastavením (PPPoE Client, vlan848). Přijde mi to lepší, než nějaký jejich router. BTW, 1000/500Mbit, veřejku mi ještě ani jednou nezměnili a to si za ní nepřiplácím. UPC (které jsem měl předtím) mi za deset let změnilo veřejku jednou (stěhoval jsem se asi 7x) - mají to MAC adresu, takže stačí klonovat na nová zařízení pouze tu stejnou macovku.
« Poslední změna: 15. 09. 2022, 21:14:47 od asdf.root »


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #31 kdy: 15. 09. 2022, 21:17:31 »
Pro ISP je téměř vždy předávací rozhraní ethernet port.
Nic více odběratele nemusí zajímat, protože na tom ethernetu mu ISP právě garantuje službu.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #32 kdy: 17. 09. 2022, 20:23:44 »
Aktualne mam optiku 300/300 a resil jsem stejny problem. Hostuji si doma na malem serveru par veci pro samostudium a hrani takze sem sel cestou Huawei ONT v bridge modu od poskytovatel + Mikrotik a naprosta spokojenost, jedine co jsem nemusel resit je pppoe nastaveni. Mikrotik v tovarnim nastaveni jsem zapojil a vsechno slapalo pak uz jsem jel podle Mikrotik wiki a snazil se to nastavit a zabezpeceni dle vlastnich potreb. Vetsinu veci ktere jsem si tam vymyslel by nebylo s poskytnutym Huawei mozne.
Nobody is perfect, but i'll try my best!

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #33 kdy: 19. 09. 2022, 11:12:30 »
Mám též optiku od T-Mobile. Již přímo při zařízování jsem se domluvil s Cetinem, že nechci žádný router a tak mi dodali pouze Comtrend GRG-4284 (GPON ONT; 12V 0.5A). Za ním je už přímo můj Mikrotik. Ano, musel jsem též laborovat s nastavením (PPPoE Client, vlan848). Přijde mi to lepší, než nějaký jejich router. BTW, 1000/500Mbit, veřejku mi ještě ani jednou nezměnili a to si za ní nepřiplácím. UPC (které jsem měl předtím) mi za deset let změnilo veřejku jednou (stěhoval jsem se asi 7x) - mají to MAC adresu, takže stačí klonovat na nová zařízení pouze tu stejnou macovku.
Pokud jste to domlouval s CETINem, tak to není optika T-Mobile, ale optika CETINu, na které prodává T-Mobile maloobchodní služby podobně jako na DSL.

V takovém případě vám gratuluji, máte asi nejlepší kombinaci optické služby, která je pro české domácnosti dostupná. T-Mobile totiž na infrastruktuře CETINu standardně nabízí statickou veřejnou IPv4 adresu i statický veřejný IPv6 prefix /56 bez jakýchkoli příplatků. Což je v ostrém kontrastu s vlastní optickou infrastrukturou od T-Mobile, o které se v tomhle vlákně píše, kde dostanete jen IPv4 s CGN a ještě s tím obludným Wi-Fi routerem.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #34 kdy: 21. 09. 2022, 11:02:22 »
Mám též optiku od T-Mobile. Již přímo při zařízování jsem se domluvil s Cetinem, že nechci žádný router a tak mi dodali pouze Comtrend GRG-4284 (GPON ONT; 12V 0.5A). Za ním je už přímo můj Mikrotik. Ano, musel jsem též laborovat s nastavením (PPPoE Client, vlan848). Přijde mi to lepší, než nějaký jejich router. BTW, 1000/500Mbit, veřejku mi ještě ani jednou nezměnili a to si za ní nepřiplácím. UPC (které jsem měl předtím) mi za deset let změnilo veřejku jednou (stěhoval jsem se asi 7x) - mají to MAC adresu, takže stačí klonovat na nová zařízení pouze tu stejnou macovku.
Pokud jste to domlouval s CETINem, tak to není optika T-Mobile, ale optika CETINu, na které prodává T-Mobile maloobchodní služby podobně jako na DSL.

V takovém případě vám gratuluji, máte asi nejlepší kombinaci optické služby, která je pro české domácnosti dostupná. T-Mobile totiž na infrastruktuře CETINu standardně nabízí statickou veřejnou IPv4 adresu i statický veřejný IPv6 prefix /56 bez jakýchkoli příplatků. Což je v ostrém kontrastu s vlastní optickou infrastrukturou od T-Mobile, o které se v tomhle vlákně píše, kde dostanete jen IPv4 s CGN a ještě s tím obludným Wi-Fi routerem.

V tom baráku je to celé zvláštní - vlastní optické rozvody tam má i T-mobile, ale než to stihl dotahat, tak tam naběhl CETIN a stihl to dotahat rychleji, než T-mobile. Takže výsledek je ten, že jsou tam dvoje optické rozvody. T-mobile si pronajímá konektivitu od CETINu, místo toho, aby využil vlastní. Takový zvláštní paradox.
Děkuji za informaci, že je dostupná i IPv6 - to mi T-mobile neprozdradil.


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #35 kdy: 04. 10. 2022, 08:43:48 »
Nějak stále nechápu kde je problém, ISP dodá port (zásuvku) kam připojím své zařízení, a nadiktuje si konfiguraci, aby mu to nedělalo bordel v síti.

Gpon je v podstatě  jen převodník z optiky na kabel, takže pokud budu mít Mictotik, Ubiqutity, Tplink atp. rovnou připojené do sftp, tak v čem je to jiné? Jasně nebudou mi to moc vzdáleně, restartovat a updatovat. Ale pokud jsem uživatel co to chce tak vím proč. Jasně jediné kde to může být problém je že pokud se provádí nějaký vetší změny na infra tak musím dotyčného včas informovat aby si upravil nastavení.

U tchýně zavedli optiku, je od Cetinu, a platí si tam službu od O2.  Je tam Tplink či co, co dělá media konvertor, a ten super moderní modem od 02. Takže v tomhle případě už jsou to krabičky dvě, jen od ISP. To že ten modem je dost sám od sebe děsný je věc jiná, chápu že většina uživatelů je radostná že si to nastaví přes mobil, a můžu si tam připojit "chytrou domácnost", a pokud jim to vyhovuje tak v pořádku, ale rozhodně to nemá být tak že to dostanu automaticky. A nevidím jediný rozumný důvod proč náklad za tu krabičku bych měl platit nějaké peníze za pronájem. Když se nechci nechat strhávat tak ten pronájem platit nechci, a holt si tam připojím svůj modem.

ISP by si měli uvědomit že nejsou prodejci elektroniky a dodávají službu.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #36 kdy: 04. 10. 2022, 09:49:53 »
ISP potřebuje mít především jistotu, že jím dodávaná služba bude funkční a ne spoléhat na to, že opto-metalické převodníky, které by si případně mohli zákazníci sami někde nakupovat, budou funkčnost splňovat. ISP tím v podstatě předchází případným problém. Mimochodem naprosto stejná situace je u kabelovek s Docsis, kde modemy také nelze používat svoje vlastní, ale výhradně ty od provozovatele.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #37 kdy: 04. 10. 2022, 09:55:54 »
Nejde jen o nájem za krabičku, ale i o elektřinu, kterou to spotřebuje. Obojí jde za zákazníkem, a přidaná hodnota je nulová. Pokud je nějaký media konvertor či modem součástí infrastruktury ISP, ať si náklady hradí sám. Zejména u velkých ISP je tohle iritující.

Neřeknu, když nějaký malý ISP, který nabízí 100Mbps za 250Kč/měsíc, chce abych mu napájel reverse POE switch někde na chodbě či na půdě, to lze ještě pochopit. Ale platit 600Kč/měsíc, 50kč za pronájem, krmit to elektřinou a ještě být nucen mít vlastní router, protože do toho co platím ISP mě nepustí, je na hlavu.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #38 kdy: 04. 10. 2022, 10:40:53 »
Buď na to mám a neřeším ptákoviny typu spotřeba el. energie, anebo na to nemám a pak se holt musím bez netu obejít, případně si vzít službu od jiného ISP, který má připojení vyřešené jinak.

A to, aby si ISP hradil náklady sám by v praxi znamenalo jenom tolik, že je pak stejně přeúčtuje zákazníkům.
« Poslední změna: 04. 10. 2022, 10:43:04 od Adolf.Shitler.2 »

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #39 kdy: 04. 10. 2022, 11:11:57 »
Však ať si ty náklady promítne do cen, to je v pořádku. Bude to alespoň průhledné. Aktuálně jsou tyto náklady skryté, a to je ten problém. Aktuálně jsou z ISP prodejci/nájemci super rychlých, super stabilních,... zařízení za super výhodnou cenu... ale jen pro ně.

Pokud je předávacím rozhraním telefoním zásuvka, neměl by mi ISP nutit nějaký xDSL modem. Může mi ho pochopitelně nabídnout, to je v pořádku. Pokud je u optického připojení předávacím rozraním RJ45, neměl by mi ISP nutit nějaký media convertor a podobně, ten ať si nechá třeba ve společných prostorách domu, já chci jen ten RJ45.

A pokud je předávácím rozhraním něco obskurního, že to lze používat pouze se zařízením od ISP, tak holt službu neprodá.

Představa, že někdo dotáhne optiku, a všichni kvůli tomu padnou na zadek je mylná.Myslím si, že je zcela v pořádku neustupovat, i za cenu toho, že budu nucet využít alternativní službu. Už je nám toho v našich životech, za naše peníze, diktováno až dost...

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #40 kdy: 04. 10. 2022, 12:47:08 »
U tchýně zavedli optiku, je od Cetinu, a platí si tam službu od O2.  Je tam Tplink či co, co dělá media konvertor, a ten super moderní modem od 02. Takže v tomhle případě už jsou to krabičky dvě, jen od ISP. T

Zrovna u O2 se nemusí použít tak jejich úžasná krabice a krabička zůstane jenom 1. Nedávno jsem to řešil tady https://forum.root.cz/index.php?topic=26207.msg370659#msg370659

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #41 kdy: 04. 10. 2022, 13:59:12 »
Však ať si ty náklady promítne do cen, to je v pořádku. Bude to alespoň průhledné. Aktuálně jsou tyto náklady skryté, a to je ten problém. Aktuálně jsou z ISP prodejci/nájemci super rychlých, super stabilních,... zařízení za super výhodnou cenu... ale jen pro ně.

Pokud je předávacím rozhraním telefoním zásuvka, neměl by mi ISP nutit nějaký xDSL modem. Může mi ho pochopitelně nabídnout, to je v pořádku. Pokud je u optického připojení předávacím rozraním RJ45, neměl by mi ISP nutit nějaký media convertor a podobně, ten ať si nechá třeba ve společných prostorách domu, já chci jen ten RJ45.

A pokud je předávácím rozhraním něco obskurního, že to lze používat pouze se zařízením od ISP, tak holt službu neprodá.

Představa, že někdo dotáhne optiku, a všichni kvůli tomu padnou na zadek je mylná.Myslím si, že je zcela v pořádku neustupovat, i za cenu toho, že budu nucet využít alternativní službu. Už je nám toho v našich životech, za naše peníze, diktováno až dost...
Že by cena za pronájem opto-metalického převodníku, případně kabelového či jiného modemu, měla být součástí ceny za službu a ne oddělené zvlášť (když zařízení nelze pořídit vlastní), lze souhlasit. Nelze ovšem souhlasit s tím, že výše uvedené bude někde ve společných prostorách domů jenom proto, aby měl koncový zákazník pocit, že ušetří za elektřinu. To je v případě optiky a kabelovek nesmysl už po technické stránce. Jsou ale služby, kde to takto funguje, např. Netbox, ovšem i to má k ideálu daleko.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #42 kdy: 04. 10. 2022, 14:13:09 »
Mam tu asi rok tmobile optiku, s "premium" routerem Sagemcom 5670 a stat. ipv4 adresou, nechaval jsem to prepnout do bridge asi mesic po instalaci, kdy ohledne tohoto tematu bylo minimum informaci :( Je to obrovska krabice, dost topi a nemam ipv6.

Na stitku pisou 2.5A/12V :o, musim co nejdriv zmerit, kolik to realne spotrebuje v bridge modu s vypnoutou Wifi, zni to dost desive.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #43 kdy: 04. 10. 2022, 15:35:59 »
Na měření spotřeby v jednotkách wattů je potřeba nějaký lepší měřák.  "Hračka" za pár stovek u malé spotřeby nemusí naměřit nic, nebo to bude nepřesné.

Tipoval bych spotřebu okolo 10W.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #44 kdy: 04. 10. 2022, 17:26:16 »
Mam tu asi rok tmobile optiku, s "premium" routerem Sagemcom 5670 a stat. ipv4 adresou, nechaval jsem to prepnout do bridge asi mesic po instalaci, kdy ohledne tohoto tematu bylo minimum informaci :( Je to obrovska krabice, dost topi a nemam ipv6.

Na stitku pisou 2.5A/12V :o, musim co nejdriv zmerit, kolik to realne spotrebuje v bridge modu s vypnoutou Wifi, zni to dost desive.
Na štítek se obvykle píše hodnota, která má uživateli napovědět, jaký zdroj použít. Respektive hodnota max. proudového odběru. Nikoliv reálná spotřeba, která pochopitelně ani nemusí být fixní.