Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #15 kdy: 13. 09. 2022, 22:49:40 »
me ted de o to, ze tam mam dve krabicky, misto jedne. Ten modem by sel prepnout z modu bridge do nat, a mikrotik bych uz nepotreboval. jenze na podpore mi rekli ze v tomto pripade bych musel zacit platit za vyuzivani routeru 30kc za mesic.

cely mi to pride takovy nestastny, kdyz je zarizeni v rezimu bridge tak ho jako nepouzivam a platit nemusim, a kdyz se prekonfigoruje, tak najednou platit musim? dava to nekomu smysl?

Ked je v bridge, tak ten modem sa sprava len ako prevodnik z gpon na ethernet. Ked je v bridge, tak tam nic nevyuzivas, preto je to zadarmo. Ak by bol v mode NAT, tak vyuzivas jeho dalsie sluzby ako dhcp, wifi atd... a preto musis za to platit

To nemusi byt celkom pravda; napr. slovensky Telecom a Orange bridguju iba jednu vlan-u (internet); do iptv vlan ta nepustia. Preto musis pouzit port 1 pre svoj router (ten je zapojeny do bridge) a na zvysnych portoch je stale NAT+DHCP+IGMP proxy s uplinkom do iptv vlan.

Skor by som povedal, ze to ma co do cinenia s technickou specifikaciou ucastnickych rozhrani; maju tam zadefinovane, ze je to 1000BASE-T, tak poskytuju 1000BASE-T. Ze zakaznika vedia presvedcit, aby si prenajal router s wifi, to je sluzba navyse, za ktoru ho skasiruju. Ze to poskytuje ta ista krabicka, ktoru by mal doma aj tak? No a co?
[/quote]
Nevyuzival som nikdy IPTV od poskytovatelov internetu, takze som to nevedel. Ale v kazdom pripade ak pytajuci sa nema od ISP ziadnu TV, tak na porte 1 bude bridge a dalsie porty budu pre neho nepouzitelne


killowatthoddiny
« Odpověď #16 kdy: 14. 09. 2022, 13:29:20 »
Při spotřebě řekněmě 5W ten modem sežere téměř 4KWh/měsíc (0.005x24x31), tak si to vynásobte aktuální cenou za kWh.

Mám pro tebe trik: počet wattů vynásob "8" a máš spotřebu v kwh za rok (1000 * 24*365≈24/3 = 8)
Citace
tak si to vynásobte aktuální cenou z kWh

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:killowatthoddiny
« Odpověď #17 kdy: 14. 09. 2022, 14:27:46 »
Při spotřebě řekněmě 5W ten modem sežere téměř 4KWh/měsíc (0.005x24x31), tak si to vynásobte aktuální cenou za kWh.

Mám pro tebe trik: počet wattů vynásob "8" a máš spotřebu v kwh za rok (1000 * 24*365≈24/3 = 8)
Citace
tak si to vynásobte aktuální cenou z kWh

sorry, ale musim pridat debilni humor: a jaky ma modem ucinnik? :-)

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #18 kdy: 14. 09. 2022, 15:12:11 »
Dovtedy sa budete operatorovi vrtat v remesle a zakazdu cenu si presadzovat nejake svoje krabicky, az vam proste vypovie zmluvu a maily si budete chodit vyzdvihovat na postu v pisomnej podobe.

Nikto neni dost je.bnuty na to aby uspesne prevadzkoval telekomunikacnu firmu a zaroven si nechal skakat po hlave od zakaznikov lebo Jozko tam chce svoj 10 rokov stary modem (co tam po tom ze to je najnovsi model, hej jozko, ale pre dial-up), pretoze ho uz raz kupil a nebude predsa platit euro mesacne za prenajom ineho. Druhy, Ferko, si zasa mysli aky je super hacker a tak si tam chce dat svoj router so svojim firewallom, ktory bude urcite bezpecnejsi ako poskytovatelova siet. Este par dalsich takich exotov a operator bude mat v sieti 500 roznych koncovych zariadeni.

Chcem vas vydiet potom preplacat vyjazd technika ku vam domov ked sa nieco pose.rie, desiatky eur za hodinu, kludne aj na cely den kym rozchodi toho vasho bazmeka. A to vsetko len preto lebo chcete doma iba svoju krabicku, ktora pravdaze nepojde opravit nadialku pretoze operator tam nebude mat spristupnenu vzdialenu spravu.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #19 kdy: 14. 09. 2022, 16:16:07 »
Zajímavý přístup. Dohnáno do opačného extrému by se možná ISP nemusel spokojit jen s dodáním jediného povoleného modemu/routeru/AP, ale taky by mohl určovat, jaká koncová zařízení si lidé mohou do sítě připojit. Třeba Ferko by si rád připojil svůj 20 let starý počítač s Windows XP, Jano má zase oblíbený smartphone s Androidem 2.6. No a Jožko by si zas rád zkusil naprogramovat vlastní operační systém a připojit ho k internetu. Ještě pár dalších takových exotů a ISP bude mít v síti na 500 různých druhů zařízení. To je k zbláznění.

Všichni by si měli mít možnost maximálně vybrat velikost nejnovějšího iPhone, počítač si mohou vybrat jakýkoli, když bude od Apple a televizi jakoukoli od Samsungu, ale jen 50" a větší. Anarchii bych v síti netrpěl. :D


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #20 kdy: 14. 09. 2022, 16:26:11 »
Jde o předávací bod služby, kde za ni ještě odpovídá dodavatel. Dál už je to na odběrateli.

Co sa tyka elektriny, ja mam pocit, ze ludia su z toho uz totalne zblbnuti. Vypinaju vsetko vytahovanim zo zasuviek, ale neuvedomuju si, ze pre spinany zdroj je lepsie, ak bezi a prudove narazy pri zapnuti mu skracuju zivotnost. Ale zaroven kupuju vykonne pocitace, ktore maju zapnute nonstop.
Já mám zase pocit, že spousta spotřebičů odebírá více elektřiny než by bylo nutné. A proč? Protože to platí uživatel, tak ať se stará on :-).

Relativně levná energie k nám odněkud proudí tajemnými dráty, kdyby uživatel musel šlapat na rotopedu s generátorem, který by poháněl všechny stand-by spotřebiče, třeba by uvažoval jinak :-)

a6b

  • ***
  • 119
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #21 kdy: 14. 09. 2022, 16:31:21 »
@ocaletka: smerujeme k centralizaci a hitlersoftu? ja se bojim ze jo a proto se snazim mit vlastni kompy s vykonem, svobodnym os, vlastni uloziste dat.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #22 kdy: 14. 09. 2022, 17:14:02 »
No nutit mi nějaké zařízení od ISP je jako kdyby mi distributor elektřiny nutil obyčejné žárovky místo LEDkových. To by to tak bylo, aby někdo svítil třeba zářivkama, někdo LEDkama,... to by pak mohl mít v síti 500 různých zdrojů světla! To, že 90% lidí stačí lampa z IKEA neznamená, že musí stačit všem...

Je běžné, že pokud ISP provoz jiného než  jím dodaného zařízení umožní, neposkytuje v takovém případě žádnou podporu. I případné výpadky a degradace služby se pak často řeší až po připojení původního zařízení. To je fér.

Ono 5W zdá se nic není, ale takovou spotřebu má dnes třeba LED žárovka nebo nabíječka od telefonu, případně nějaké starší zařízení ve stand-by. Takže zatímco nějaký zbytečný bazmek si bere 24/7 5W, doma budeme děti peskovat, ať zhasínají na hajzlu, protože elektřina je drahá...


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #23 kdy: 14. 09. 2022, 17:27:53 »
netlaci to sice isp, ale tlaci to eu. logovani vseho, sifrovani s dirama, ledky misto zarovek, kez by tyhle vsecky zmrdy vzalo peklo.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #24 kdy: 14. 09. 2022, 18:19:34 »
No nutit mi nějaké zařízení od ISP je jako kdyby mi distributor elektřiny nutil obyčejné žárovky místo LEDkových.
Podle mne záleží na tom, kam Vám to zařízení nutí. Třeba distributor elektřiny používá vlastní elektroměry a těžko ho přesvědčíte, že si chcete měřit elektřinu sám nějakým vlastním přístrojem.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #25 kdy: 14. 09. 2022, 19:06:31 »
No nutit mi nějaké zařízení od ISP je jako kdyby mi distributor elektřiny nutil obyčejné žárovky místo LEDkových.
Podle mne záleží na tom, kam Vám to zařízení nutí. Třeba distributor elektřiny používá vlastní elektroměry a těžko ho přesvědčíte, že si chcete měřit elektřinu sám nějakým vlastním přístrojem.

Vsak ISP nikto nekeca do toho, ake routre maju pouzivat na svojej strane. Tu hovorime za predavacim rozhranim, ergo za elektromerom.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #26 kdy: 15. 09. 2022, 12:02:37 »
Vsak ISP nikto nekeca do toho, ake routre maju pouzivat na svojej strane. Tu hovorime za predavacim rozhranim, ergo za elektromerom.

Předávací rozhraní je ten modem Huawei a za ním je quandasimův router, je tak? A quandasim by chtěl, aby jejich předávací rozhraní plnilo i funkci routeru a nemusel tam mít vlastní router, případně aby quandasimův router mohl plnit funkci předávacího rozhraní, nebo ne?

technik, ktery to instaloval mi v byte zapojil opticky modem Huawei HG8145V5, ten bezi v rezimu bridge a za nim mam ten muj mikrotic.
...
me ted de o to, ze tam mam dve krabicky, misto jedne. Ten modem by sel prepnout z modu bridge do nat, a mikrotik bych uz nepotreboval. jenze na podpore mi rekli ze v tomto pripade bych musel zacit platit za vyuzivani routeru 30kc za mesic.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #27 kdy: 15. 09. 2022, 18:21:39 »
No nutit mi nějaké zařízení od ISP je jako kdyby mi distributor elektřiny nutil obyčejné žárovky místo LEDkových.
Podle mne záleží na tom, kam Vám to zařízení nutí. Třeba distributor elektřiny používá vlastní elektroměry a těžko ho přesvědčíte, že si chcete měřit elektřinu sám nějakým vlastním přístrojem.

Vsak ISP nikto nekeca do toho, ake routre maju pouzivat na svojej strane. Tu hovorime za predavacim rozhranim, ergo za elektromerom.

Chapes ale ze predavajuce rozhranie je prave ten router/modem?

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #28 kdy: 15. 09. 2022, 18:57:42 »
Chapes ale ze predavajuce rozhranie je prave ten router/modem?

Předávající rozhraní je modem ve správě ISP nebo modem+router ve správě ISP za poplatek 30 Kč.
V případě modemu ve správě ISP je tím routerem druhá krabička ve správě zákazníka.
Aby zůstala v bytě jediná krabička ve správě zákazníka, muselo by být předávací rozhraní na konektoru optického vlákna a ISP by si své věci řešil na druhé straně optického vlákna. To je ale věcí ISP, jestli něco takového umožní.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #29 kdy: 15. 09. 2022, 19:45:26 »
No nutit mi nějaké zařízení od ISP je jako kdyby mi distributor elektřiny nutil obyčejné žárovky místo LEDkových.
Podle mne záleží na tom, kam Vám to zařízení nutí. Třeba distributor elektřiny používá vlastní elektroměry a těžko ho přesvědčíte, že si chcete měřit elektřinu sám nějakým vlastním přístrojem.

Vsak ISP nikto nekeca do toho, ake routre maju pouzivat na svojej strane. Tu hovorime za predavacim rozhranim, ergo za elektromerom.

Chapes ale ze predavajuce rozhranie je prave ten router/modem?

(1) Modem alebo ONT ano, (2) router len ak sa dohodne so zakaznikom.

K predavaciemu rozhraniu sa pripaja zakaznikov router WAN rozhranim (1). Poskytovatel sa moze dohodnut so zakaznikom / zakaznik moze, ale nemusi suhlasit, ze mu poskytne aj sluzby routra a iba vtedy aj moznost (2).