Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik

Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« kdy: 12. 09. 2022, 15:43:09 »
Ahoj, nechal sem si zavest opticky internet od t-mobilu 1000/500, verejna ip za 520 kc. rekl jsem ze router pronajimat nepotrebuju protoze mam vlastni mikrotic, jejich obchodak  rekl ze ok, ze to pude.

technik, ktery to instaloval mi v byte zapojil opticky modem Huawei HG8145V5, ten bezi v rezimu bridge a za nim mam ten muj mikrotic. Metodou pokus omyl jsem prisel na to, ze na microtiku musim nastavit prihlasovaci udaje u protokolu pppoe, jinak nedostanu adresu, coz zcela nepochopitelne nikde nepisou a nerekli mi to ani na podpore, ale to je vedlejsi.

me ted de o to, ze tam mam dve krabicky, misto jedne. Ten modem by sel prepnout z modu bridge do nat, a mikrotik bych uz nepotreboval. jenze na podpore mi rekli ze v tomto pripade bych musel zacit platit za vyuzivani routeru 30kc za mesic.

cely mi to pride takovy nestastny, kdyz je zarizeni v rezimu bridge tak ho jako nepouzivam a platit nemusim, a kdyz se prekonfigoruje, tak najednou platit musim? dava to nekomu smysl?

mam k tomu 2 dotazy:

1. vezmeme li v potaz zvysujici se cenu elektricke energie, vyplati se platit 30 kc za mesic, nebo neplatit a provozovat dve zarizeni misto jednoho?

2.  kdyz ten Huawei HG8145V5 zresetuju do tovarniho nastaveni, dokazu to tam pak nastavit sam tak jak potrebuju, nebo tam bude potreba asistence t-mobilu? jmeno a heslo k tomu pppoe mam.


predem dik za informace.
« Poslední změna: 12. 09. 2022, 17:04:39 od Petr Krčmář »


Re:Optika od T-mobile, dotaz
« Odpověď #1 kdy: 12. 09. 2022, 16:31:59 »
Já bych se do toho jejich zařízení nemontoval, bůchví co tam mají nastavené (updaty/vzdálenou správu/etc.) a navíc to není vaše. Pokud to nedáte korektně dokupy, dojede technik a vymění za jiný kus. A pokud forenzně zjistí že jste se jim do toho montoval, bál bych se o to že budou vymáhat zaplacení výjezdu a "opravu" zařízení.
Jako providera si nechceš naštvat.
Já bych měl dvě krabičky. Skoro nic to nežere.
Můj názor.
Gréta je nejlepší.

Re:Optika od T-mobile, dotaz
« Odpověď #2 kdy: 12. 09. 2022, 16:44:38 »
Já bych měl dvě krabičky. Skoro nic to nežere.
Můj názor.
diky za nazor, asi to tak udelam, dle specifikace ma ten jejich modem spotrebu ve standby jen 5w. to neni zas tak hrozny, me trosku vydesilo ze sem si na nej dal ruku a byl teply, tak sem si rikal, ze to musi mit velky odber, ale asi slo jen o muj pocit.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-mobile, dotaz
« Odpověď #3 kdy: 12. 09. 2022, 16:48:00 »
Nechaj si obe krabičky. Ľubovoľný Mikrotik je lepší router, ako Huawei ONT.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #4 kdy: 12. 09. 2022, 17:51:41 »
Tak nejlepší by bylo ten Huawei úplně zahodit, a pořídit s Mikrotik s odpovídajím optickým modulem. Otázkou je, zda je takový modul k mání.

Při nejhorším ho fakt nechat jen jako bridge a těch 30kč prostě neřešit (co se dá dělat).


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #5 kdy: 12. 09. 2022, 19:31:15 »
Ahoj,
jestli seohu pripojit s nazorem, tak jsem se to snazil taky resit a ont modul do mikrotiku stoji takobou raketu, ze se nevyplati resit spotrebu ONT od operatora. Ja teda chtel resit to, ze maji blbe resenou IPv6, ktera mi za ONT nejde, kdyz mam soucasne verejnou IPv4, ale za ty penize a jejich neochotu (PODA) mi zo nestalo.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #6 kdy: 12. 09. 2022, 19:37:36 »
Při nejhorším ho fakt nechat jen jako bridge a těch 30kč prostě neřešit (co se dá dělat).

pokud mam modem v rezimu bridge tak paradoxne nechteji zadne penize za pronajem, to by chteli jen kdyby mi to prepli na nat - taky mi to hlava uplne nebere;)
Ahoj,
jestli seohu pripojit s nazorem, tak jsem se to snazil taky resit a ont modul do mikrotiku stoji takobou raketu, ze se nevyplati resit spotrebu ONT od operatora. Ja teda chtel resit to, ze maji blbe resenou IPv6, ktera mi za ONT nejde, kdyz mam soucasne verejnou IPv4, ale za ty penize a jejich neochotu (PODA) mi zo nestalo.
me navic jejich technik rekl ze mi tam nepovoli dat vlastni zarizeni, i kdyby mel port na ten jejich optickej kabel, takze jedina varianta by byla pouzivat ten jejich levny huawey.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #7 kdy: 13. 09. 2022, 08:18:48 »
ako ISP by som tiez nechcel, aby mi hocikto pripajal svoje zariadenia ako koncovy bod a pripadne mi tak zhodil celu siet. Ak tam maju svoje koncove zariadenie, tak dokazu jednak monitorovat, ci internet funguje az k tebe ku zasuvke, ale podstatnejsia vec, maju tam potahane v sieti vlan pre iptv, servisne ukony, a dalsie veci, ktore teba ako zakaznika nemusia zaujimat, ale musia byt nastavene v tom koncovom zariadeni.
Co sa tyka elektriny, ja mam pocit, ze ludia su z toho uz totalne zblbnuti. Vypinaju vsetko vytahovanim zo zasuviek, ale neuvedomuju si, ze pre spinany zdroj je lepsie, ak bezi a prudove narazy pri zapnuti mu skracuju zivotnost. Ale zaroven kupuju vykonne pocitace, ktore maju zapnute nonstop.
taky huawei, alebo mikotik ma spotrebu par w, tych 30kc by ti spotrebovali mozno za par mesiacov.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #8 kdy: 13. 09. 2022, 09:47:11 »
Při spotřebě řekněmě 5W ten modem sežere téměř 4KWh/měsíc (0.005x24x31), tak si to vynásobte aktuální cenou za kWh.

Ten Huawei tam teď ISP má především jako media convertor, a je pro ně jednodušší i levnější, když používají jednu krabičku na všechno, protože to kupují po vagonech. Pro zákazníka to tedy přidanou hodnotu nemá, takže nic za to nechtějí.

Předpokládám, že tazateli nejde jen o to, že je tam krabička co žere proud, ale že je tam "zbytečná" čínská krabička, nad kterou nemá kontrolu. To připojení je ale tak levné, že asi nestojí za to to řešit, navíc takových zařízení je plná síť T-Mobile...


Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #9 kdy: 13. 09. 2022, 11:33:30 »
Kdo chce mít internet, ten holt nemůže řešit cenu el. energie (a jestli je na tom někdo finančně tak špatně, že to řeší, pak je asi lepší sáhnout do úspor jinde, např. u chlastu, cigár, provozu auta atd., kde se ušetří podstatně víc).

Pokud jde o krabičky, nad kterými nemá user kontrolu, pak to není jenom zdejší případ, ale třeba u VF a kabelovky naprosto totéž a v podstatě i u všech operátorů, kteří mají Docsis, anebo optiku až domů a samozřejmě i poskytovatelé na bezdrátu, kde má každý user vlastního klienta připojeného k AP. Akorát ISP typu Netbox, jenž mají někde v baráku switche a do bytů tahají pouze UTP, to mají bez "krabiček".

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #10 kdy: 13. 09. 2022, 11:41:30 »
Kdo chce mít internet, ten holt nemůže řešit cenu el. energie (a jestli je na tom někdo finančně tak špatně, že to řeší, pak je asi lepší sáhnout do úspor jinde, např. u chlastu, cigár, provozu auta atd., kde se ušetří podstatně víc).

Pokud jde o krabičky, nad kterými nemá user kontrolu, pak to není jenom zdejší případ, ale třeba u VF a kabelovky naprosto totéž a v podstatě i u všech operátorů, kteří mají Docsis, anebo optiku až domů a samozřejmě i poskytovatelé na bezdrátu, kde má každý user vlastního klienta připojeného k AP. Akorát ISP typu Netbox, jenž mají někde v baráku switche a do bytů tahají pouze UTP, to mají bez "krabiček".

existuji jeste svobodne projekty jako cz_free_net, nebo to usnulo?
zavislost na isp se stale zvysuje.

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #11 kdy: 13. 09. 2022, 12:48:56 »
technik, ktery to instaloval mi v byte zapojil opticky modem Huawei HG8145V5, ten bezi v rezimu bridge a za nim mam ten muj mikrotic. Metodou pokus omyl jsem prisel na to, ze na microtiku musim nastavit prihlasovaci udaje u protokolu pppoe, jinak nedostanu adresu, coz zcela nepochopitelne nikde nepisou a nerekli mi to ani na podpore, ale to je vedlejsi.
To je zakladna vec, to ako keby si si kupil auto a nikto by ti nepovedal, ze potrebujes k tomu aj povinne zmluvne poistenie.

me ted de o to, ze tam mam dve krabicky, misto jedne. Ten modem by sel prepnout z modu bridge do nat, a mikrotik bych uz nepotreboval. jenze na podpore mi rekli ze v tomto pripade bych musel zacit platit za vyuzivani routeru 30kc za mesic.

cely mi to pride takovy nestastny, kdyz je zarizeni v rezimu bridge tak ho jako nepouzivam a platit nemusim, a kdyz se prekonfigoruje, tak najednou platit musim? dava to nekomu smysl?

Ked je v bridge, tak ten modem sa sprava len ako prevodnik z gpon na ethernet. Ked je v bridge, tak tam nic nevyuzivas, preto je to zadarmo. Ak by bol v mode NAT, tak vyuzivas jeho dalsie sluzby ako dhcp, wifi atd... a preto musis za to platit

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #12 kdy: 13. 09. 2022, 13:38:49 »
me ted de o to, ze tam mam dve krabicky, misto jedne. Ten modem by sel prepnout z modu bridge do nat, a mikrotik bych uz nepotreboval. jenze na podpore mi rekli ze v tomto pripade bych musel zacit platit za vyuzivani routeru 30kc za mesic.

cely mi to pride takovy nestastny, kdyz je zarizeni v rezimu bridge tak ho jako nepouzivam a platit nemusim, a kdyz se prekonfigoruje, tak najednou platit musim? dava to nekomu smysl?

Ked je v bridge, tak ten modem sa sprava len ako prevodnik z gpon na ethernet. Ked je v bridge, tak tam nic nevyuzivas, preto je to zadarmo. Ak by bol v mode NAT, tak vyuzivas jeho dalsie sluzby ako dhcp, wifi atd... a preto musis za to platit
[/quote]

To nemusi byt celkom pravda; napr. slovensky Telecom a Orange bridguju iba jednu vlan-u (internet); do iptv vlan ta nepustia. Preto musis pouzit port 1 pre svoj router (ten je zapojeny do bridge) a na zvysnych portoch je stale NAT+DHCP+IGMP proxy s uplinkom do iptv vlan.

Skor by som povedal, ze to ma co do cinenia s technickou specifikaciou ucastnickych rozhrani; maju tam zadefinovane, ze je to 1000BASE-T, tak poskytuju 1000BASE-T. Ze zakaznika vedia presvedcit, aby si prenajal router s wifi, to je sluzba navyse, za ktoru ho skasiruju. Ze to poskytuje ta ista krabicka, ktoru by mal doma aj tak? No a co?

Re:Optika od T-Mobile a vlastní MikroTik
« Odpověď #13 kdy: 13. 09. 2022, 13:58:59 »
Kdo chce mít internet, ten holt nemůže řešit cenu el. energie (a jestli je na tom někdo finančně tak špatně, že to řeší, pak je asi lepší sáhnout do úspor jinde, např. u chlastu, cigár, provozu auta atd., kde se ušetří podstatně víc).

Pokud jde o krabičky, nad kterými nemá user kontrolu, pak to není jenom zdejší případ, ale třeba u VF a kabelovky naprosto totéž a v podstatě i u všech operátorů, kteří mají Docsis, anebo optiku až domů a samozřejmě i poskytovatelé na bezdrátu, kde má každý user vlastního klienta připojeného k AP. Akorát ISP typu Netbox, jenž mají někde v baráku switche a do bytů tahají pouze UTP, to mají bez "krabiček".

existuji jeste svobodne projekty jako cz_free_net, nebo to usnulo?
zavislost na isp se stale zvysuje.
Existují nějaké veřejné (obecní, městské) WiFi, ale to asi sotva bude někdo brát jako náhradu za běžné (placené) připojení k netu...