Falešné prozvánění z mého čísla

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #60 kdy: 13. 09. 2022, 22:07:38 »
Podle mne je jediné řešení, aby OP změnil číslo a své kontakty o tom informoval.
Ostatní mají smůlu, ale to už není problém OP.
Filipe, prosím, nereagujte.


Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #61 kdy: 14. 09. 2022, 06:05:08 »
Jediné, co lze doporučit, je zablokování takového čísla na straně volaného - a výměna čísla na straně "volající", za kterou se někdo vydává. Nic dalšího nemá význam.

Budu se opakovat: pokud je pomocí tohoto podvrhu čísla páchána trestná činnost, a pachatel mluví česky, tedy je dost možná českým občanem, tak má smysl upozornit policii. Protože policie o trestné činnosti sbírá data, vede spisy a trestní řízení, a asi jako jediná má důležitý nástroj: "follow the money", pokud se nejedná zrovna o kryptoměnové operace (navíc správně provedené, aby konečný beneficient nebyl dohledatelný).

Popravdě netuším, zda je či není skutkovou podstatou už užití cizího telefonního čísla (a vydávání se za legitimního uživatele toho čísla) = krádež identity. Sama o sobě asi nezpůsobí újmu - tu způsobí až návazný podvod.
Že někdo mluví česky vůbec nic neznamená, na světě je spousta lidí, jenž ovládají náš mateřský jazyk, resp. jsou to zdejší rodáci, kteří se odstěhovali za hranice. A vzhledem k tomu, že si dotyčná osoba poradí s podvrhem tel. čísla, tak to nebude úplná lama - a tudíž tato osoba dobře ví, že podvrhnout číslo pomocí operátora z EU by byla sebevražda, tj. provádí to mimo území EU. Což je pro Policii prakticky neřešitelná věc. Samozřejmě jsou situace, kdy orgány činné v trestním řízení spolupracují i se státy mimo EU, typicky drogové kauzy, ale u nějakých obtěžujících tel. hovorů se tím sotva na mezinárodní úrovni mimo EU bude někdo zabývat.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #62 kdy: 14. 09. 2022, 06:41:36 »
Dovolím si do vašeho textu doplnit pojmenování, abyste se v tom volaný, volající, dotyčný neztrácel:

Zjevně vůbec nechápeš o čem tato debata je, takže aby ses trochu uvedl do reálu - dotyčný údajně volající (siva01) nemá žádné falešné číslo, ale má řádně přidělené číslo některým ze zdejších operátorů. Toto číslo ovšem dokáže někdo jiný (X), obvykle z ciziny, podvrhnout při telefonním hovoru. A ty (N), jakožto volaný (N), pak sice můžeš na to číslo zavolat zpátky a něco chtít řešit, ovšem protistrana (siva01) na tebe bude koukat jak tele na vrata, protože nejspíš nepochopí o co jde, když sama žádný hovor neuskutečnila (siva01 - ve skutečnosti bude vědět, o co jde, protože takových telefonátů absolvoval už spoustu - proto tady o tom píše). Jediné, co lze doporučit, je zablokování takového čísla na straně volaného (N) - a výměna čísla na straně "volající" (siva01), za kterou se někdo vydává. Nic dalšího nemá význam.
Teď už zbývá jenom vyřešit záhadu, proč tu siva01ovi radíte, že si N má dané číslo zablokovat. Pokud N je někdo neznámý, má mu siva01 kromě vysvětlování, že on opravdu nevolal, ještě radit, jak si to telefonní číslo zablokovat? Případně by mohl ještě pomoci s trestním oznámením, ne? Vlastně by se siva01 mohl o to falešné číslo starat na plný úvazek... No a pak je také samozřejmě možnost, že N je někdo, se kterým siva01 jinak normálně komunikuje a zablokovat si ho nechce.
"siva01" si svoje vlastní číslo opravdu blokovat nemusí, protože mu sotva bude někdo na jeho číslo volat tím stejným číslem. A já mu toto ani nikde neradil, byla zde obecná debata co dělat, a to nejenom na straně údajně volajícího, ale i volaných. Že ty ses probral až po nějaké době a utekl ti kontext, není můj problém.
A ano, "siva01" může opravdu všem těm, kteří se na něho obrátí s tím, že jim údajně volal, doporučit pouze zablokování čísla, protože ani jinou možnost nemá a nikdy nelze vyloučit, že se podvržený hovor nebude opakovat (tedy "siva01" si může pochopitelně svoje číslo vyměnit za jiné a pak už ho to nemusí zajímat, protože na jeho původní se nikdo nedovolá).

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #63 kdy: 14. 09. 2022, 06:54:07 »
Jediné, co lze doporučit, je zablokování takového čísla na straně volaného - a výměna čísla na straně "volající", za kterou se někdo vydává. Nic dalšího nemá význam.

Budu se opakovat: pokud je pomocí tohoto podvrhu čísla páchána trestná činnost, a pachatel mluví česky, tedy je dost možná českým občanem, tak má smysl upozornit policii. Protože policie o trestné činnosti sbírá data, vede spisy a trestní řízení, a asi jako jediná má důležitý nástroj: "follow the money", pokud se nejedná zrovna o kryptoměnové operace (navíc správně provedené, aby konečný beneficient nebyl dohledatelný).

Popravdě netuším, zda je či není skutkovou podstatou už užití cizího telefonního čísla (a vydávání se za legitimního uživatele toho čísla) = krádež identity. Sama o sobě asi nezpůsobí újmu - tu způsobí až návazný podvod.
Že někdo mluví česky vůbec nic neznamená, na světě je spousta lidí, jenž ovládají náš mateřský jazyk, resp. jsou to zdejší rodáci, kteří se odstěhovali za hranice. A vzhledem k tomu, že si dotyčná osoba poradí s podvrhem tel. čísla, tak to nebude úplná lama - a tudíž tato osoba dobře ví, že podvrhnout číslo pomocí operátora z EU by byla sebevražda, tj. provádí to mimo území EU. Což je pro Policii prakticky neřešitelná věc. Samozřejmě jsou situace, kdy orgány činné v trestním řízení spolupracují i se státy mimo EU, typicky drogové kauzy, ale u nějakých obtěžujících tel. hovorů se tím sotva na mezinárodní úrovni mimo EU bude někdo zabývat.

...já bych tyhle věci netvrdil takto paušálně. Mezinárodní spolupráce se využívá, nejsou všechny země mimo EU úplně "banánové", a nejsou všichni internetoví šmejdi hyper-opatrní. Možná byste se divil, jak trapnými metodami a jak nedostatečně se někteří blbečci snaží maskovat.  Kromě toho, "follow the money". Pokud to není kryptoměna, tak vlastník účtu v bance je dost solidní stopa. Ano pár lidí vycestovalo. Ale většina šmejdů prostě bydlí tady - stačí venku hacknout nějaký počítač (nebo dvacet) a udělat z něj "trampolínu".
= za pokus to stojí.



Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #65 kdy: 14. 09. 2022, 08:59:56 »
"siva01" si svoje vlastní číslo opravdu blokovat nemusí, protože mu sotva bude někdo na jeho číslo volat tím stejným číslem. A já mu toto ani nikde neradil,
Já jsem také nikdy netvrdil, že jste vy něco takového napsal. Měl byste být pozornější při čtení textů.

byla zde obecná debata co dělat, a to nejenom na straně údajně volajícího, ale i volaných.
Ne, debatuje se tu jenom o tom, co má dělat ten, komu patří to číslo, které zřejmě falešně používá někdo jiný. Měl byste být pozornější při čtení textů.

A ano, "siva01" může opravdu všem těm, kteří se na něho obrátí s tím, že jim údajně volal, doporučit pouze zablokování čísla, protože ani jinou možnost nemá
Doporučovat to samozřejmě může, akorát že to siva01ovi nijak nepomůže, zato bude trávit s nevyžádanými telefonáty další čas, kdy bude někomu vysvětlovat, jak si zablokovat telefonní číslo. Jiné možnosti samozřejmě má – jsou to všechny ty možnosti, které tady byly uvedené. Některé jsou lepší, některé horší, ale všechny jsou daleko lepší, než ten váš nápad s proškolováním ohledně blokování čísla.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #66 kdy: 14. 09. 2022, 11:17:28 »
Debatuje se tu o všem možném a rozhodně nejenom o tom, co si jakýsi troll obecný Jirsák usmyslí, viz třeba strana 2 diskuze a příspěvky od "ppy". Dál to nebudu rozebírat a krmit tak trola :P

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #67 kdy: 14. 09. 2022, 11:23:52 »
Jediné, co lze doporučit, je zablokování takového čísla na straně volaného - a výměna čísla na straně "volající", za kterou se někdo vydává. Nic dalšího nemá význam.

Budu se opakovat: pokud je pomocí tohoto podvrhu čísla páchána trestná činnost, a pachatel mluví česky, tedy je dost možná českým občanem, tak má smysl upozornit policii. Protože policie o trestné činnosti sbírá data, vede spisy a trestní řízení, a asi jako jediná má důležitý nástroj: "follow the money", pokud se nejedná zrovna o kryptoměnové operace (navíc správně provedené, aby konečný beneficient nebyl dohledatelný).

Popravdě netuším, zda je či není skutkovou podstatou už užití cizího telefonního čísla (a vydávání se za legitimního uživatele toho čísla) = krádež identity. Sama o sobě asi nezpůsobí újmu - tu způsobí až návazný podvod.
Že někdo mluví česky vůbec nic neznamená, na světě je spousta lidí, jenž ovládají náš mateřský jazyk, resp. jsou to zdejší rodáci, kteří se odstěhovali za hranice. A vzhledem k tomu, že si dotyčná osoba poradí s podvrhem tel. čísla, tak to nebude úplná lama - a tudíž tato osoba dobře ví, že podvrhnout číslo pomocí operátora z EU by byla sebevražda, tj. provádí to mimo území EU. Což je pro Policii prakticky neřešitelná věc. Samozřejmě jsou situace, kdy orgány činné v trestním řízení spolupracují i se státy mimo EU, typicky drogové kauzy, ale u nějakých obtěžujících tel. hovorů se tím sotva na mezinárodní úrovni mimo EU bude někdo zabývat.

...já bych tyhle věci netvrdil takto paušálně. Mezinárodní spolupráce se využívá, nejsou všechny země mimo EU úplně "banánové", a nejsou všichni internetoví šmejdi hyper-opatrní. Možná byste se divil, jak trapnými metodami a jak nedostatečně se někteří blbečci snaží maskovat.  Kromě toho, "follow the money". Pokud to není kryptoměna, tak vlastník účtu v bance je dost solidní stopa. Ano pár lidí vycestovalo. Ale většina šmejdů prostě bydlí tady - stačí venku hacknout nějaký počítač (nebo dvacet) a udělat z něj "trampolínu".
= za pokus to stojí.
Pokud má autor dotazu čas se někde tahat po policajtech, tak já mu v tom zcela jistě bránit nebudu, ale osobně bych se na to prostě vykašlal. Policie v naprosté většině případů nezjistí ani všemožné podvržené "Bazoš kurýry", kde už jsou škody i ve statisících a všechno končí za hranicemi EU na neznámých účtech (nebo už se podařilo někoho ztotožnit a trestnou činnost mu dokázat? Nevím, ptám se, ale nikdy jsem nečetl, že by tomu tak bylo). Jinak tedy vlastník účtu v bance, kam chodí peníze z této a obdobné organizované trestné činnosti, je na 99,99% bílý kůň.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #68 kdy: 14. 09. 2022, 12:48:54 »
Pokud má autor dotazu čas se někde tahat po policajtech, tak já mu v tom zcela jistě bránit nebudu, ale osobně bych se na to prostě vykašlal. Policie v naprosté většině případů nezjistí ani všemožné podvržené "Bazoš kurýry", kde už jsou škody i ve statisících a všechno končí za hranicemi EU na neznámých účtech (nebo už se podařilo někoho ztotožnit a trestnou činnost mu dokázat? Nevím, ptám se, ale nikdy jsem nečetl, že by tomu tak bylo). Jinak tedy vlastník účtu v bance, kam chodí peníze z této a obdobné organizované trestné činnosti, je na 99,99% bílý kůň.
Takhle jsem jednou naletěl platbou předem na (anonymní) bankovní účet k anonymní simce (o čemž jsem neměl tušení, že něco takovýho u nás existuje).
Nahlášeno, zdokladováno, vyslyšeno na pčr, přiloženo k další cca dvacítce podobných případů a za pár měsíců vyrozuměno odložení případu. Takže nic.
Gréta je nejlepší.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #69 kdy: 17. 09. 2022, 09:01:17 »
Tak trošku ironicky vtipné je, když mi před časem volala Česká spořitelna, tak si chtěli ověřit, jestli se dovolali fakt na mě a ptali se na rodné číslo, nebo něco takového. Když jsem se paní zeptal, jak mám poznat, že ona opravu zastupuje Českou spořitelnu, tak mi doporučila, ať si zkontroluji číslo, ze kterého mi volá, že je na webu České spořitelny.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #70 kdy: 17. 09. 2022, 09:12:05 »
Tak trošku ironicky vtipné je, když mi před časem volala Česká spořitelna, tak si chtěli ověřit, jestli se dovolali fakt na mě a ptali se na rodné číslo, nebo něco takového. Když jsem se paní zeptal, jak mám poznat, že ona opravu zastupuje Českou spořitelnu, tak mi doporučila, ať si zkontroluji číslo, ze kterého mi volá, že je na webu České spořitelny.
Na tom jsou zvláštní dvě věci. Jednak proč se lidé bojí sdělit někomu poslední čtyřčíslí rodného čísla, které neznamená vůbec nic a je to veřejný údaj. Za druhé, že bankám apod. stačí ověření tím posledním čtyřčíslím, které může znát prakticky kdokoli.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #71 kdy: 17. 09. 2022, 11:06:14 »
Za druhé, že bankám apod. stačí ověření tím posledním čtyřčíslím, které může znát prakticky kdokoli.
Když chceš někomu po telefonu vnutit další produkt typu pojištění karty, kreditka, ..., tak potřebuješ něco, co ten dotyčný bude vědět.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #72 kdy: 17. 09. 2022, 11:34:48 »
Za druhé, že bankám apod. stačí ověření tím posledním čtyřčíslím, které může znát prakticky kdokoli.
Když chceš někomu po telefonu vnutit další produkt typu pojištění karty, kreditka, ..., tak potřebuješ něco, co ten dotyčný bude vědět.
No jo, ale k čemu to je, když to kromě dotyčného ví ještě spousta dalších lidí. Je to skoro jako kdybyste se ptal, jaký je den v týdnu - to také bude dotyčný vědět. Ale nejen on...

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #73 kdy: 03. 10. 2022, 12:30:11 »
Mám úplně stejný problém...
Volají mi lidé, že ode mě mají nepřijatý hovor...
Vlastně to začalo asi před rokem nebo dvěma že mi občas volali podvodníci s kryptem a tak... Tam to byla alespoň zábava. Pak přestali volat ale začali volat zmatení lidé s nepřijatým hovorem. Možná jsem podvodníky nasral, tak dali moje číslo do databáze ze kterých volají obětem?
Začátkem roku to chvíli trvalo, pak přestali a teď poslední týden to začalo zase...

Řešil jsem s operátorem, ale oni s tím nedokážou nic udělat. Prý mám počkat až to samo přestane nebo změnit číslo. Jenže to se snadno řekne změnit moje hlavní číslo...

Každopádně co jsem zjistil, tak jsou to nějací podvodníci ze zahraničí, kteří volají lidem a pomocí VoIP falšují telefonní čísla. Zmatení lidé pak volají zpátky a dovolají se mě. Blokace je k ničemu, beztak pořád volají jiní lidé a jiná čísla.

Tohle je prostě problém samotné technologie... Možná by mohli operátoři trochu máknout a udělat nějaké ověřování, aby nebylo možné volat z čísla které vám nepatří.
Něco jako public/private key pair? Když přes síť operátora půjde volání z čísla a nebude podepsané privátním klíčem, tak to operátor dropne, protože to znamená že ten člověk nevlastní dané číslo.
« Poslední změna: 03. 10. 2022, 12:35:00 od FoxtrotCZ »

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #74 kdy: 03. 10. 2022, 14:50:14 »
Ani se mi nechce věřit, že v dnešní době je něco takového vůbec možné. Na druhou stranu, je to prehistorická technologie, která se v různých částech vyvíjela různě, a vše to spolu musí být kompatibilní.

To si potom říkám, jesli není lepší to brát jako prehistorickou technologii, kdy volat mi může kdokoliv a já vůbec nemám možnost si ověřit, kdo je na druhé straně, a kdo poslouchá po cestě. Dřív telefony žádná čísla nezobrazovaly, a taky se žilo.

Otázkou potom je, jaké jsou alternativy...