Falešné prozvánění z mého čísla

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Falešné prozvánění z mého čísla
« kdy: 08. 09. 2022, 10:46:55 »
Od včerejška mi volají lidi, že mají ode mě nepřijatý hovor. Vše pochází z tel. čísla, které je už profláklé a volají mi na něj prodejci všeho možného, dokonce i podvodníci nabízející "pomoc s převodem peněz ze zrušeného účtu", atd. Jeden takový mi volal v minulý týden a nebyl jsem na něj milej. A teď mám spoustu hovorů z neznámých čísel a vždy, když to zvednu, tak prý že mají nepřijatý hovor z mého čísla. A já fakt nikomu nevolal.

Už jsem si ty neznámá čísla zablokoval, ale stejně by mě zajímalo, jak se toho zbavit. Podle mě je to nějaký Voip, kam podstrčili moje číslo. Jinak si to vysvětlit neumím. V záznamech v telefonu mám jen přijaté telefonáty, žádné vyzvánění z mého telefonu jsem nenašel. Na telefonu mám antivir a ten nic nehlásí.

Co s tím? Mám to číslo odepsat, nebo se s tím dá něco dělat?
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 11:04:04 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #1 kdy: 08. 09. 2022, 11:10:58 »
A jsou to uplne cizi lidi?

Osobne bych podal nejakou stiznost (na CTU), ve zneni ktere jsi tady napsal, a dolozil tam cislo X, a cisla Y1..Yn ktere ti volaji zpet. Pokud nejakeho volajiciho prijmes k identifikaci casu toho neprijateho hovoru, tak to bude jeste lepsi.

Naivne predpokladam, ze CTU se pak ozve operatorovi, ktery by mel zjistit odkud dany hovor byl vytvoren. Az se dopatraji na nekoho, kdo to fejknul.

Tim, ze cislo je tvoje nepouzivane / honeypot, tak Ti nehrozi velka skoda.. ale pokud by se to stalo na tvem treba osobnim/pracovnim telefonu co pouzivas, tak jeste stoji za to jit podat oznameni na Policii - je na to paragraf o obcanskem souziti - ze te proste nemuze jen tak nekdo "terorizovat" (vyuzil jsem toho kdyz mi nekdo opakovane svitil laserem do oken).

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #2 kdy: 08. 09. 2022, 11:27:45 »
Pokud nekecáš tak je to fakt zajímavé. I když jsem kdysi zaregistroval, že přes ústřednu jde podvrhnout falešné volání s jiným číslem. Pokud by se to stalo mě, tak nelituji času a začnu to řešit s policií a ČTÚ, už jenom abych se dozvěděl něco víc.

Na druhou stranu jsi na 100% nevyloučil že to mohl udělat tvůj telefon. Jestli je smart tak nějaká apka by mohla dokázat provést provolání a okamžité poté smazat daný záznam z logů volání. V tomto případě bych doporučil vyjmout SIM a vložit ji do nesmart telefonu a budeš mít jistotu jestli je to přes ústřednu nebo ti v mobilu řádí nějaká havěť.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #3 kdy: 08. 09. 2022, 11:31:51 »
Podle mne jediná možnost je zkusit to řešit s operátorem – ten jediný má teoretickou možnost zjistit, kdo to vaše číslo podvrhnul (musel by na to jít přes ty nepřijaté hovory čísel, která vám volají). Ale pravděpodobně na tom bude muset spolupracovat s jinými operátory, možná zahraničními – nevím, zda se do toho bude operátorovi chtít.

Pokud už je to číslo profláknuté i jinde a nebude pro vás příliš bolestné to číslo změnit, bude zdaleka nejjednodušší to číslo zrušit.

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #4 kdy: 08. 09. 2022, 11:39:57 »
Zatím to řeším s operátorem.
A jsou to uplne cizi lidi?

Různí lidé a velmi často nějaké firmy. Telefon jsem kdysi používal jako pracovní, takže se dostal do různých databází. Že mi volají s nabídou akcií, kryptoměn, holítek, atd. jsem si už zvykl. Tohle je nové. A začalo to po telefonátu, kdy mi chlápek chtěl pomoc s převedením peněz ze zrušeného účtu. Jen jsem si měl nainstalovat chatovací aplikaci AnyDesk, takže jsem ho poslal do zadeke, ať si to zkouší na někoho jiného. A cca dva dny poté začalo tohle. Nevím, jestli to má spojitost, nebo jsem stihl nasrat ještě někoho.


siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #5 kdy: 08. 09. 2022, 11:41:32 »
Pokud už je to číslo profláknuté i jinde a nebude pro vás příliš bolestné to číslo změnit, bude zdaleka nejjednodušší to číslo zrušit.

S operátorem to řeším. Číslo zruším, ikdyž asi přijdu o nějaké kontakty, ale kdo mě chce dostihnout, ten si cestu snad najde.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #6 kdy: 08. 09. 2022, 11:43:53 »
...
A začalo to po telefonátu, kdy mi chlápek chtěl pomoc s převedením peněz ze zrušeného účtu. Jen jsem si měl nainstalovat chatovací aplikaci AnyDesk, takže jsem ho poslal do zadeke, ať si to zkouší na někoho jiného. A cca dva dny poté začalo tohle. Nevím, jestli to má spojitost, nebo jsem stihl nasrat ještě někoho.

To byl pokus vás okrást, to je na nahlášení policii.
Gréta je nejlepší.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #7 kdy: 08. 09. 2022, 11:44:55 »
Btw dneska mi volali zas nejaci scammeri.. 773* 775 * 776* ... to vypada ze maj VOIP a vybiraj si randomizovane zdrojove cislo (at uz skrze nativni pripojeni, nebo ty obeti jsou prostrednici.. ale nevim zda je fakt realne udelat ze smartfonu exit node).

Souvislost zde je takova, ze jsem taky firma (znaji me jmeno a cislo), odkud asi.. ze.

... Jen jsem si měl nainstalovat chatovací aplikaci AnyDesk, takže jsem ho poslal do zadeke, ať si to zkouší na někoho jiného.

Ano, ja prvniho hned poznal ze je scammer a poslal ho dopic, a pak prislo to volani z dalsich cisel.
Ze je to bavi, blbouni.
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 11:47:50 od RDa »

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #8 kdy: 08. 09. 2022, 11:48:40 »
Btw dneska mi volali zas nejaci scammeri.. 773* 775 * 776* ...

Já mám taky 776*. Od včerejška je to cca 8 telefonátů, co volali zpět. Úplně random číslo to asi nebude. To by se tak často náhodně nevygenerovalo.

ppy

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #9 kdy: 08. 09. 2022, 11:52:43 »
Zravím, narazil jsem náhodou na toto téma.

Mám podobný problém od poloviny léta, ale jakoby z opačné strany. Do té doby nevyžádaných hovorů pár do měsíce, ale nyní to je klidně pět hovorů denně. Jak píšete, jsou to čísla převážně mobilní 733, 737, 774.... a také nějaké cizí předvolba +44 atd.

Pokud to náhodou zvednu, je tam ticho. Je divné, že některé čísla najdu na googlu - jsou to existující firmy (převážně živnostníci) instalatér, rizik. kácení stromů, vinařství atd. Zkoušel jsem volat na ty co jsem identifikoval nazpět, ale pouze vyzvání a nikdo nebere.

Už jsem poslal dotaz na CTU, ale bez reakce. Vysvětluji si to jedině tak, že je někde napadená nějaká voip a ta by dokázala volat s podvrženým číslem volajícího (nevím zda to je možné) nebo v androidu má někdo nějakou neplechu a volá to samo, aniž by o tom dotyčný věděl.

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #10 kdy: 08. 09. 2022, 12:03:35 »
Už jsem poslal dotaz na CTU, ale bez reakce. Vysvětluji si to jedině tak, že je někde napadená nějaká voip a ta by dokázala volat s podvrženým číslem volajícího (nevím zda to je možné)

Možné to je. Kolega dělal kdysi v call centru a prý to zkoušeli a podařilo se jim prozvonit scénář, kdy  jde někomu zavolat, a když to zvedne, tak to  jemu začne vytáčet tebou zadané číslo na jeho účet

Jinak na Google také je pár věcí na "how to spoof caller id", např. https://www.tripwire.com/state-of-security/off-topic/how-spoof-caller/
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 12:07:57 od siva01 »

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #11 kdy: 08. 09. 2022, 12:09:15 »
Jinak ten kolega teď říkal, že se mu to stalo taky a operátor s tím nic nezmohl. Musel se prý zbavit toho čísla.

Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #12 kdy: 08. 09. 2022, 12:13:55 »
Taky jsme to v praci resili, taky s tim operator nezmohl nic nez spálit cislo.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #13 kdy: 08. 09. 2022, 12:22:11 »
je velka sance, ze to skutecne vola vas telefon. Zkuste ho vypnout (pripadne dat sim do jineho) a uvidite, jestli to prozvaneni cizich cisel prestane.

siva01

  • *
  • 23
  • Linuxák, Drupalista a fanda open source
    • Zobrazit profil
    • LudekKvapil.cz
Re:Falešné prozvánění z mého čísla
« Odpověď #14 kdy: 08. 09. 2022, 13:15:07 »
je velka sance, ze to skutecne vola vas telefon. Zkuste ho vypnout (pripadne dat sim do jineho) a uvidite, jestli to prozvaneni cizich cisel prestane.

Jak jsem psal, mám tam antivir. Eset. DB je aktuální a nic nenašel. A ta čísla nemám ani v kontaktech. Takže je to divné. Zkusil jsem odinstalovat poslední appku, kterou jsem přidával ("Můžu to zvednout" od Mister Group). Ta měla sloužit k blokování hovorů. To byla jediná změna v systému, kterou jsem od té doby dělal.
« Poslední změna: 08. 09. 2022, 13:17:44 od siva01 »