Ano ano, "sledování prostředků", jinak též "resmon.exe". Je hloupé, že dnešní noťasy často nemají kontrolku vytížení disku. Jinak pod Windows je snad deset různých věcí, které občas z ničeho nic začnou vytěžovat systém, a pokud je to od Microsoftu, tak se navíc můžou částečně maskovat v task manageru... Defrag, antivirák, Windows Update, indexing service, "optimalizace složek" mailového klienta (vytěsnění prázdného místa po smazaných emailech), někdo tu zmínil .NET apod.
Taky se může stát, vinou bugu v nějakém ovladači nebo v BIOSu (např. v ACPI tabulkách) že se "zblázní interrupt". Pod Windows toto tuším není vidět přímo, zaznamenal jsem zmínky že snad
Process Explorer od Sysinternals zobrazí vytížení taky v interruptech, nebo se dá zkusit
LatencyMon od Resplendence, kde by se zaseklý interrupt měl projevit vysokou zátěží v DPC (Deferred Procedure Calls - něco jako SoftIRQ pod Linuxem), dokonce by z toho mohl vypadnout ovladač, kterému patří obsluha, kterou to spouští (ovšem není jisté, že zrovna tenhle ovladač za to může, pokud mu to IRQ chodí vinou chybného routování IRQ). Splašené IRQčko dokáže způsobit i zadrhávání kurzoru myši a podobné žertovné příznaky :-)
Ten současný a předchozí počítač - nejsou to noťasy?
Zejména pokud jsou to noťasy, hrozí taky "throttling" při přehřívání.
Zkuste nainstalovat windowsové utilitky
Core Temp a
ThrottleStop, co Vám k tomu řeknou.
Zajímavý je údaj o aktivaci BD PROCHOT, plus aktuální stav MSR registrů MSR_CORE_PERF_LIMIT_REASONS, MSR_GRAPHICS_PERF_LIMIT_REASONS a MSR_RING_PERF_LIMIT_REASONS - netuším, zda je ThrottleStop už umí, jsou vývojově mladší než klasické IA32_THERM_STATUS a IA32_PACKAGE_THERM_STATUS které obsahují flagy starobylého PROCHOTu. V zimě jsem kolem toho trochu bádal, mám v šuplíku pár hrubě neotesaných kousků softwaru, které se na to umí mrknout pod Windows, ale nějak nebyl čas to celé zdokumentovat a v kostce publikovat...
Ve chvíli, kdy je to tuhé, jak vypadá frekvence procesoru, udávaná v device manageru v záložce "výkon" nebo tak něco? Nevím jak to vypadá v desítkách/jedenáctkách, naposledy jsem si o to natloukl nos pod Windows 2012 R2 (= cca 8.1). Projevem zádrhele na bázi throttlování může být, pokud je udávaná frekvence bizardně nízká hodnota (v mém případě 220 MHz), přitom počítač se vleče.