Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #15 kdy: 27. 08. 2022, 17:16:02 »
https://www.androidauthority.com/4g-vs-lte-274882/
Tohle je docela zajímavý povídání, má jen jednu nevýhodu. Termín 4G+ se objevuje jen v nadpisu. A mně se u toho O2 právě objevilo i 4G+.

Koukám na to jak bagr na modrej beton...

To já taky. Osobně rozlišuju generace podle technologie rádiové sítě. On už to zmiňoval pan Caletka. 3G = WCDMA/HSPA = UTRAN, 4G=LTE=E-UTRA. 5G = "new radio". Pokud je tu dneska 5G, které jede nad E-UTRA, tak je to IMO zase nějaký marketing.

Vrtá mi hlavou, jestli je zmatenější ten článek na Androidauthority, nebo moje představa.


Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #16 kdy: 27. 08. 2022, 19:16:17 »
Ještě mě napadá, že já tohle řešil zatím jedině na GSM atd. modemech = krabička nebo modul s rozhraním RS232 nebo USB (s emulací sériové linky), a jaké sítě jsou v doslechu a kam se modem registroval, to se dozvídám pomocí vendor-proprietary AT příkazů, kde jsou používány jednoznačné termíny.
Přikládám screenshot.
Buď modem řekne typ RAN (GERAN/UTRAN/E-UTRA) nebo jiná značka říká GSM/WCDMA/LTE. Modem ve screenshotu neumí 5G RAN "new radio". Příkazy mají "polymorfní" vstupy a hlavně výstupy v závislosti na typu RAN - dost různé množiny atributů.
Zatím co jsem viděl, tak ve výpisu viditelných transpondérů je vždycky vidět číslo kanálu, známé též jako "EARFCN" - toto lze dohledat v tabulce a zjistit tak frekvenci (pokud neznáte sekvence EARFCN podle pásem zpaměti).

Co vím je to že co se vám na telefonu ukáže (4G nebo LTE) je věc operátora, jak to má definované a jak si to u výrobce telefonu(ů) sám definuje. Je to součást "operator settings" které může operátor do telefonu i poslat přes síť.

Tzn. telefon ukazuje string, který koupil od sítě? To je zábavná informace, které věřím tak na 80% :-) Nejsem profík, jenom kutil. Možná taky jak který telefon...?

Jisté je, že telefon může být sítí poňoukán, které RAN a kterého pásma se má držet přednostně, má-li na výběr. Takže by mi dávalo smysl, že pak vykoukne na displeji příslušný "symbol pro typ sítě".
Takže se telefony občas (často?) chytají vysokých frekvenčních pásem, ve kterých je horší plošné pokrytí a fakticky horší dosah. Síť k tomu telefony navádí proto, že je v těchto pásmech méně účastníků = nižší vytížení = větší dostupná datová kapacita. Taky už jsem viděl, že různé telefony s těmito doporučeními zřejmě zacházejí různě, tzn. jabko a vedle jiná značka se chytí klidně každý jiného pásma. A podle toho vlastníci různých značek na střídačku vrní blahem, jak to hezky funguje, nebo nadávají na ustavičné výpadky a slabý signál - v té samé kanceláři, ten samý operátor. A spektrákem jsem je pak viděl, jak při hovoru jedou každý v jiném pásmu. Tuším Samsung má v GUI modul pro explicitní volbu pásma. A nejstabilnější hovory má Jabko (konkrétní starší model) které kašle na doporučení a jede si hlasové hovory v pásmu GSM 900MHz (2G=GERAN) - zaujal mě jeho frequency hopping, viděl jsem to na spektráku poprvé.

nameLoginUserWhatever

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #17 kdy: 27. 08. 2022, 21:42:32 »
> Tuším Samsung má v GUI modul pro explicitní volbu pásma.
Ano, mal, potom sa Samsung rozhodol, ze k tomuto menu zablokuje pristup, bolo to na gsmweb.cz. Ale napriklad aj ine mobily to maju, na OnePlus 7T co mam, tak tam ide tiez vybrat konkretne pasmo (alebo ich kombinaciu). Ina moznost je stiahnut Network Signal Guru ale tam treba rootnuty mobil a podporovany baseband.

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #18 kdy: 28. 08. 2022, 11:22:03 »

Co vím je to že co se vám na telefonu ukáže (4G nebo LTE) je věc operátora, jak to má definované a jak si to u výrobce telefonu(ů) sám definuje. Je to součást "operator settings" které může operátor do telefonu i poslat přes síť.

Tzn. telefon ukazuje string, který koupil od sítě? To je zábavná informace, které věřím tak na 80% :-) Nejsem profík, jenom kutil. Možná taky jak který telefon...?


Ano, IMHO je to přibližně tak - telefon má v sobě uloženo jak se která datová síť daného operátora zobrazuje a operátor to může on-air modifikovat pokud to má s výrobcem telefonu dohodnuté. Například AT&T mělo svého času skandál se svým vytvořeným "5Ge":

https://www.androidauthority.com/att-5g-e-indicator-937280/

VVO

Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #19 kdy: 28. 08. 2022, 15:33:47 »
Přidám perličku: Máme s manželkou oba Samsung S21 5G, já mám 256GB verzi. Ani pomoci různých nástrojů jsem nebyl schopen najít žádný další rozdíl v HW. Telefony byly kupovány od různých prodejců s odstupem cca půl roku.

Oba máme Vodafone, různé tarify ale na jednu fakturu.

Já mám 4G, ona LTE. Zobrazuje se to tak i v Nastavení.

V mém telefonu se klasická sim zaregistrovala jako SIM2, u ní SIM1. (Telefon umí i eSIM)

Prvně jsem si navíc myslel, že má můj telefon problém s 5G sítí, protože se k ní nechtěl nikde připojovat. Ukázalo se, že to měl defaultně zakázáno, přestože má 5G v názvu. Po povolení se připojuje k 5G skoro všude. Manželka měla od začátku 5G povolené, ale zase se jí připojuje k 5G mnohem méně ochotně. Oboje dává smysl protože 5G má znatelně větší spotřebu energie a při českých FUP nemá reálný benefit.

Stejný telefon, stejná síť a stejně se to chová rozdílně jak jen může ...



Re:Ukazatel LTE vs. 4G na mobilu
« Odpověď #21 kdy: 29. 08. 2022, 06:32:54 »
Samsung pro své eSkové modely používá Snapdragony od Qualcommu nebo své Exynosy. Sice by se do Evropy měly dodávat Exynosy, ale nemusí být dogma.