Rozcestí v kariéře

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #15 kdy: 22. 08. 2022, 09:32:22 »
Jinak kariéra obecně, nejen IT, se po cca 10 letech praxe rozhoduje spíš na to jestli dělat dál "lopatu" teda tvořit, nebo  začít vést lidi - teamlead, manager apod. Dělat lopatu v it pak ještě na to, jestli za sebe, nebo jako zaměstnanec. A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.
Pane vachmajstr, vy jste hlava! Když je někdo nejlepší programátor, je nejlepší to přestat dělat a jít dělat něco úplně jiného!

... což bohužel nic nemění na tom, že se to zhusta děje protože na to tlačí zaměstnavatelé. Někteří manageři totiž mají bůhvíproč pocit, že když něco člověk dělá dobře a baví ho to, měl by toho místo toho nechat a jít vést lidi (nebo se v lepším případě stát spisovatelem a říkat si architekt) což je něco, z čeho má polovina vývojářů zlé sny.

No to je jasný, to je protože ta polovina vývojářů má nějakou formu nějaké psychologické poruchy,  kvůli které jsou ochotni komunikovat víceméně jenom s tím, kdo jim, pro ně smysluplně, zadá práci.
Gréta je nejlepší.


Jimmyx

  • ***
  • 157
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #16 kdy: 22. 08. 2022, 12:48:14 »
Jinak kariéra obecně, nejen IT, se po cca 10 letech praxe rozhoduje spíš na to jestli dělat dál "lopatu" teda tvořit, nebo  začít vést lidi - teamlead, manager apod. Dělat lopatu v it pak ještě na to, jestli za sebe, nebo jako zaměstnanec. A podle mě jen ti "nejlepší" dokážou jít do soukroma a stát se zaměstnavatelem.
Pane vachmajstr, vy jste hlava! Když je někdo nejlepší programátor, je nejlepší to přestat dělat a jít dělat něco úplně jiného!

... což bohužel nic nemění na tom, že se to zhusta děje protože na to tlačí zaměstnavatelé. Někteří manageři totiž mají bůhvíproč pocit, že když něco člověk dělá dobře a baví ho to, měl by toho místo toho nechat a jít vést lidi (nebo se v lepším případě stát spisovatelem a říkat si architekt) což je něco, z čeho má polovina vývojářů zlé sny.

No to je jasný, to je protože ta polovina vývojářů má nějakou formu nějaké psychologické poruchy,  kvůli které jsou ochotni komunikovat víceméně jenom s tím, kdo jim, pro ně smysluplně, zadá práci.
Obecně, lidi chodí na technické obory, protože je baví technika. Koho baví jednat s lidmi, tak ten půjde na ekonomku, pajďák, atd. . Být nějaký střední manažer, na kterého tlačí vedení shora kvůli termínům a kapacitám a zdola podřízení kvůli kolizím v termínech a technických problémech opravdu není sen značné části techniků. Pro mnoho techniků je mnohem zajímavější pozice být senior/odborník který koukne na problém, načrtne řešení a "mladí" ať to rozpracují.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #17 kdy: 23. 08. 2022, 09:34:31 »
Jedna vec sú moderné trendy, druhá vec je, čo ťa baví. Začal by som tým, čo ťa baví. Vyslovene ťa baví programovať a chceš byť full-time-kóder? Alebo len ťa python zaujíma a viac ťa to ťahá k adminovskej práci? Pozri sa na DevOps.Pozícií na DevOps engineerov, SRE a pod. je všade kopec. A vôbec sa zmene zamerania neboj. Popozeraj sa, čo ti príde zaujímavé, nechaj sa nahirovať na nejakú juniorskejšiu pozíciu (ty s 10r praxe určite nebudeš mať problém niečo nenáročné získať) a po 2-3r. môžeš eventuelne zmeniť job za niečo na úrovni.

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #18 kdy: 23. 08. 2022, 12:27:43 »
prosel jsem vsemi obory IT. Pamatuji CP/M a DB2.. Jedine co mohu rict - naucit se ucit a analyticke mysleni. A ucit se stale i veci, ktere prave nedelam. (to se mi uz parkrat sakra vyplatilo).
Take je dobre mit hodne dobre strukturovane poznamky. Casto se ze svych poznamek ucim znova to, co jsem kdysi ucil jine a ted uz ani nevim, ze jsem to znal. A co me dostalo nejvic.. Technologie odepsane v propadlisti dejin se casto vraci..
Puvodne jsem si myslel, ze zakopat se hluboko do jedne problematiky je prima a zajisti to poptavku. Pak jsem zjistil, ze takovych zakopani mam za sebou uz 10..
Pokud nevite co delat - delejte projektaka - budete delat vsechno :)

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #19 kdy: 26. 08. 2022, 00:26:16 »
Abych doplnil proč, tak protože program psaný v Go 1.0 z roku 2012 funguje stále stejně. To asi není překvapení, když je kompilovaný. Ale také jde pak upravit a zkompilovat pod poslední verzí.
O skriptu psaném v Pythonu 3.3 (taky 2012) se to už říci nedá.

Wow, to jsem ani nevěděl, že se skript psaný v Pythonu 3.3 dnes už nedá upravit a "zkompilovat". Máš nějakou hrůznou historku ze života?

Nedávno rychlý debug MSSQL pomocí [mssql-cli](https://pypi.org/project/mssql-cli/).
Python 3.8 není už ani v Debian stable, který je tak nějak pověstný tím, že je lehce pozadu.
Takže jsem musel nahodit kontejner s oldstable
https://packages.debian.org/search?keywords=python3

Edit: asi to jde řešit přidaním nějakého repozitáře, ale prostě bych čekal, že Python verze budou dodržovat https://semver.org/. To už tedy nečekám, ale vždy nadávám.

https://github.com/dbcli/mssql-cli/issues/531
« Poslední změna: 26. 08. 2022, 00:33:58 od Tomáš Procházka »


Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #20 kdy: 26. 08. 2022, 04:19:06 »
to je celkem na hrane protoze to bylo v ty 3.3 v roce 2012 deprecated :)

https://github.com/python/cpython/issues/81505

n0

Re:Rozcestí v kariéře
« Odpověď #21 kdy: 24. 11. 2022, 13:04:02 »
Abych doplnil proč, tak protože program psaný v Go 1.0 z roku 2012 funguje stále stejně. To asi není překvapení, když je kompilovaný. Ale také jde pak upravit a zkompilovat pod poslední verzí.
O skriptu psaném v Pythonu 3.3 (taky 2012) se to už říci nedá.

To je hezke, ale to plati jen pro cisty kod bez externich knihoven ne? Moje zkusenosti z web devu jsou takovy, ze clovek musi prubezne updatovat vsechno jinak za chvili bude mit stare zname dependency hell. Chci rict, ze je to hezky, ale v realu budem resit vic problemu.