QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4

QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« kdy: 08. 08. 2022, 15:12:04 »
Ahoj všem, začnu tím, že sem částečně znalý ve Win, na Linuxu vůbec.
Po bouřce došlo k výpadku el. a když došly i UPS natvrdo se mi vypnul QNAP NAS. NAS se po opětovném zapnutí choval podivně a nakonec chcípnul úplně. Mám tedy disk s daty z tohoto původního NASu a potřebuji ho připojit a zpřístupnit v novém NASu (opět QNAP). Z dřívějších zkušeností vím, že disk nebude čitelný a systém ho uvidí jen fyzicky, k datům se nedostanu.

Otázka tedy zní:
je způsob jak tento disk "zviditelnit" a zpřístupnit jeho data v novém NASu?

Doplňující info:
disk je OK, data sem zkusil načíst přes recovery SW a viděl jich docela dost (nemám pochopitelně tušení o velikosti původního obsahu, nemůžu porovnat to co vidím s původním stavem). Na disk se nic nového nezapisovalo, měl by být v původním stavu.

Ještě doplním o co mi primárně jde:
měl sem blbě nastavenou zálohu. Data můžu mít k dispozici, nicméně na tomto NASu byla data rozdělena do adresářové struktury, ke které se potřebuji dostat. Recovery SW a původní data mi poskytnou jenom gigantickou hromadu neroztříděných souborů, což mě vrátí do stavu, který nechci. Proto hledám nějaké jednoduché řešení, jak se dostat k původní struktuře.

Předem moc děkuji, za pomoc nabízím finanční odměnu.



Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #1 kdy: 08. 08. 2022, 15:32:50 »
podělím se o zkušenost, radu nemám
když mi zdechnul po 3 letech QNAP TS-431P3 se 4x 4T HDD
koupil jsem "skoro" stejný, do něj dal ty 4 disky a vše naběhlo a data byla dostupná OK
mám dva TS-431P3, jestli jsi poblíž Sokolova/KV, tak to můžeme zkusit...

Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #2 kdy: 08. 08. 2022, 15:43:53 »
podělím se o zkušenost, radu nemám
když mi zdechnul po 3 letech QNAP TS-431P3 se 4x 4T HDD
koupil jsem "skoro" stejný, do něj dal ty 4 disky a vše naběhlo a data byla dostupná OK
mám dva TS-431P3, jestli jsi poblíž Sokolova/KV, tak to můžeme zkusit...

Bohužel, Ostrava
Nicméně na tom disku byl zároveň i systém toho NASu, předpokládám, že tohle nebude cesta, protože nový NAS potřebuje vždy inicializovat a tím by ten disk přepsal.
Ale i tak moc děkuji za nabídku

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #3 kdy: 08. 08. 2022, 16:17:22 »
protože nový NAS potřebuje vždy inicializovat a tím by ten disk přepsal.

Pokud QNAP najde na discích sám sebe, tak to rozhodně nepřepíše.

Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #4 kdy: 08. 08. 2022, 16:58:57 »
rozhodne doporucuju se obratit na support qnapu, mam s nima ty nejlepsi zkusenosti (dlouhodobe). samo prvni faq
https://www.qnap.com/en/how-to/faq/article/what-should-i-do-if-i-accidentally-unplug-one-or-more-disks-from-my-qnap-nas


Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #5 kdy: 08. 08. 2022, 19:50:13 »
Trošku přispěji svou zkušeností. Já zas mám NAS326 od Zyxelu. Nedávno jsem řešil ten samí problém ale z jiného důvodu.
Různé programy běžící pod Windows mě ext4 partition nezpřístupnily.

1) Technická podpora mě doporučil koupit stejný nebo novější NAS od Zyxelu a že dané disky budou načteny
2) Nicméně někde přes google jsem zjistil, že se dané disky dají přečíst a zkopírovat data z nich přes Ubuntu. Udělal jsem si live Ubuntu na flasku a naistaloval "mdadm" trochu nakonfiguroval a dané disky šlo vidět a i kopírovat z nich.

Re:QNAP NAS - opětovné připojení disku s EXT4
« Odpověď #6 kdy: 09. 08. 2022, 16:54:29 »
Pokial ste na NASku nemal nastavene ziadne raidove pole. Tak disk s ext4 particiou nacita akykolvek linux. Staci na to akakolvek live distribucia linuxu, nabootovat ju z usb a disk si pripojit. Data sa nasledne daju cez siet preniest na novy nas, alebo lokalny disk v pc ci usb.

Malo by fungovat aj vlozenie disku do noveho nasu. Avsak ako uz niekto spomenul pokial ide iba o jednodiskovy nas, tak to nemusi nabehnut. Ak by to bol nas na dva disky, tak staci do prveho slotu dat prazdny disk nabootovat, nastavit nas a nasledne do druheho slotu dat stary disk. NAS by ho mal vidiet ako dasli disk aj s particiami, ktore by sa mali dat cez web rozhranie pripojit.