Proč mi vypadavá internet při bouřkách?

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #30 kdy: 16. 08. 2022, 15:32:45 »
Myslím si, že je ke prospěchu spousty lidí, aby ti, kteří mají zájem a možnost bydlet mimo velká města, tak činili. Už jen kvůli nedostatku bydlení ve městech, dopravě, přetížených službách... Pokud lidé mohou pracovat z domova a nemusí někam dojíždět, určitě to má i svůj ekologický význam. Jen nedostatečně kvalitní připojení k internetu může lidem stát v cestě.

Bydlet mimo velky mesto je mene ekologicky, nez bydlet v nem. Malo bytu ve meste (a tim i jejich drahotu) rozhodne nevyresite tak, ze se nekteri odstehuji na venkov ;-)

Na venkove vytapite (leckdy ne zcela zatepleny - stary) dum ktery ztraci teplo vsemi obvodovymi stenami. Byt v panelaku/cinzaku je na tom VYRAZNE lepe. Pro vsechno si musite neklam jezdit (nekdo vam to musi vozit). Atd....

Kdo chce bydlet na venkove at si bydli, ale at nepocita s tim ze mu spolecnost bude hradit (ztratove) pokladani optiky. Je treba se postarat sam: Bud s nekym sdilet ten starlink (treba i wifinou do sousedni vesnice), nebo si pro uprk z mesta vybrat lepsi lokalitu.
U nas je ale obyvatelstvo vice rozprostreno v malych sidlech. Nejsme skandinavie nebo US. A je zde vysoka hustota osidleni.Bydleni v mene osidlene oblasti snizuje moznost v zajemnych konfliktu a i kriminalita na obyvatele je nizsi. V ulicich neklickujes mezi auty, nemusis cuchat smrady a prach(kuju, ani blizka R6 a letiste neprodukuje tolik svinstva jako Evropska), mas moznost kde zaparkovat auto,letadlo,lod, kde dobit. Se sousedy se znas a neni problem si vzajemne pomoci - coz je opet ucelne uziti surovin a zdroju v miste. Muzes si kolem sebe osadit stromy a neresit v panelaku drahou klimu nebo se handrkovat o instalaci predokennich roletach v podkrovnim byte.

Mohlo by se rici ze z hlediska sdilenych nakladu je skupinove bydleni lepsi. Nicmene realita je takova ze sdruzeni najemniku/vlastniku atd. vetsinou odmita investovat a investuje se jen minimum. Resite zbytecne konflikty typu cizi pes, cizi predlozka, cizi boty, ukradeny kocarek, bezdak na chodbe atd. Ne kazdeho to bavi.

Rodice zbourali na pozemku starou rujnu(veprovice, zvetrale kameni) a prestehovali se na venkov - totalni vystrkov o 250ti lidech. Vytapeni/ohrev TUV na 1/3 ceny proti zateplenemu panelakovemu bytu s novymi okny a to topi plynem a docela plytvaji na TUV. Naklady za vodu o 1/4 nizsi proti mestu. Maji moznost splachovat wc a zalevat destovkou (v panelaku nebylo). Nakupy jim vozi kosik nebo mistni dodavkova sluzba - vietnamsky obchodnik. V miste maji i dvoje boxy na vyzvedavani baliku.
Jedine na co zatim nedosahly je FVE a kanalizace (provoz vlastni cisticky je znatelne drazsi). Nicmene trubky obec jiz prozirave dotahla 10 let zpatky(dobry hospodar a planovac) a jen ceka na posileni spadove cisticky.
 Obec ma zajisteno veskere trideni odpadu tak ze kazdy dostane 3 male kontejnery ke svemu smesnemu plus komposter od obce. To je neskutecny luxus proti mestum kde jsem bydlel (KV,Usti,Brno,Praha). Optika az do domu se tam buduje z k domumm ackoliv i nejblizsi PoP je hodne daleko a ISP ji tahne zkrz nekolik vesnic vlastni pozemni trasou.
 
Takze ja bych to s tou ekologii zas tak uplne nekategorizoval.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #31 kdy: 16. 08. 2022, 16:06:28 »
Bydlet mimo velky mesto je mene ekologicky, nez bydlet v nem. Malo bytu ve meste (a tim i jejich drahotu) rozhodne nevyresite tak, ze se nekteri odstehuji na venkov ;-)

Na venkove vytapite (leckdy ne zcela zatepleny - stary) dum ktery ztraci teplo vsemi obvodovymi stenami. Byt v panelaku/cinzaku je na tom VYRAZNE lepe. Pro vsechno si musite neklam jezdit (nekdo vam to musi vozit). Atd....

Kdo chce bydlet na venkove at si bydli, ale at nepocita s tim ze mu spolecnost bude hradit (ztratove) pokladani optiky. Je treba se postarat sam: Bud s nekym sdilet ten starlink (treba i wifinou do sousedni vesnice), nebo si pro uprk z mesta vybrat lepsi lokalitu.

Jenže lidé v králíkárnách často topí třeba 24°C, zatímco venkovanům stačí třeba 18°C. Teplárny spalují fosilní paliva, často z dovozu, zatímco na venkově se běžně topí dřevem z blízkého okolí, což je obnovitelný zdroj.

Vidláci jezdí do krámu třeba jednou týdně, a nakupují po kartonech, zatímco měšťáci i několikrát denně, kdy si jednou pro rohlíky k snídani a pak pro mraženou pizzu k večeři. A to, co si všechno nechají přivézt až pod nos ani nezmiňuji... A díky tomu, že to máme "všude daleko" tak toho ve výsledku nakoupíme mnohem méně, protože nemáme možnost lézt celé dny po krámech a nakupovat zbytečnosti, nebo na to ani nemáme, takže vyprodukujeme i méně odpadu. Chováme slepice, pěstujeme ovoce a zeleninu, kompostujeme a praktikujeme výměnný obchod.

S těmi dotacemi je to těžké, trh už je šíleně pokřivený. Infrastrukturu vlastní nadnárodní korporace a kvůli nesmyslné byrokracii je téměř nemožné, pro běžného člověka, budovat novou infrastrukturu na nějaké slušné úrovni. Pod zem se nedostanete, na stožáry vás nikdo nepustí, kabely vám nikdo na existujících sloupech nedovolí. Zasíťovat malé obce i optikou lze technicky snadno, protože do těch obcí vede většinou elektřina vzduchem po sloupech, často až do jednotlivých domů, stačí tam jen natáhnout kabel s nákladem desítek tisíc na kilometr. Na to jsou schopni se obyvatelé složit, jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí. Frekvence jsou zabrané, ale né všude využité.

Sloupy CETINu jsou často v katastrofálním stavu, na pokraji pádu. Obnova se jim nevyplatí, protože o pevnou linku a ADSL (až 8Mbps) nikdo nestojí, takže sjou nevyužité. Zkuste ale dneska postavit sloup nový... hodně štěstí...

Osobně nemám problém se finančně podílet na výstavbě infrastruktury, ale určitě ne tím nejnákladnějším způsobem. A levně v čechách zjevně nic nejde, protože se musí pakovat spousta lidí okolo.

Bohužel, právě proto je ČR rájem bezdrátu, ale díky za něj.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #32 kdy: 16. 08. 2022, 16:45:49 »
To je hezke. U mne veta poutaci vzapeti presla behem par tydnu na vetu zapiraci. Asi proto ze jsem v Jenci za okrajem bile zony kde za to cetin teoreticky ani nedostane penize. Proti vedeni za 700kkc je starlink krute levny. Ty penize jsem radeji investoval do elektrarny a tepelneho cerpadla - zivot je otazkou priorit. A to ziju prakticky na predmesti prahy/letiste.

Já vím, že to bude asi plácnutí do prázdna, ale můžete zkusit ještě Nordic, Podu nebo někoho dalšího, kdo má vydražené 3,7GHz frekvence: https://forum.root.cz/index.php?topic=20114.0
Mozna by stacilo si usetrit tento zbytecny prispevek a podivat se jake asi mohu mit pokryti.Nordic telecom na Prahu-Zapad z vysoka kasle. Nehlede na to ze 3,7Ghz fakt blbe prochazi stromy. Uz to tu zabalily i Pe3ny a ty tu ze zacatku pokryti meli.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #33 kdy: 17. 08. 2022, 15:31:38 »
jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí.
Nejspíš nechce, aby jeho sloupy vypadaly jako někde v Indii :-)

Bydleni v mene osidlene oblasti snizuje moznost v zajemnych konfliktu a i kriminalita na obyvatele je nizsi. V ulicich neklickujes mezi auty, nemusis cuchat smrady a prach(kuju, ani blizka R6 a letiste neprodukuje tolik svinstva jako Evropska), mas moznost kde zaparkovat auto,letadlo,lod, kde dobit. Se sousedy se znas a neni problem si vzajemne pomoci - coz je opet ucelne uziti surovin a zdroju v miste. Muzes si kolem sebe osadit stromy a neresit v panelaku drahou klimu nebo se handrkovat o instalaci predokennich roletach v podkrovnim byte.
Podle mne se to nedá takhle zjednodušit. Vždycky záleží na tom, jací jsou sousedé. To platí pro panelák i pro domky na vesnici. Jsou vesnice, kde je to v pohodě a pak vesnice, kde se nedá ani odložit kolo a v topné sezoně venku normálně dýchat.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #34 kdy: 17. 08. 2022, 19:59:48 »
jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí.
Nejspíš nechce, aby jeho sloupy vypadaly jako někde v Indii :-)


Nedělejte si iluze, v Kanadě nebo v USA je to velmi podobné. Navíc na každém třetím sloupu hrozen transformátorů (viděl jsem i pět) kvůli 120 V.
Druhá věc, v regionu, kam jezdím, ČEZ vnější silové rozvody likviduje a buduje kabelové. Je to po dohodě s obcí, a vlastní přípojka s každým majitelem domu (našli se tací, kteří odmítli, a tak mají u baráku sloup a od něj kabel vzduchem). ČEZ také prakticky zaplatil nové silnice, asfaltovalo se i tam, kde dosud byly stěží štěrkované cesty.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #35 kdy: 18. 08. 2022, 09:15:04 »
jenže ČEZ a podobně vás na sloupy ani za nic nepustí.
Nejspíš nechce, aby jeho sloupy vypadaly jako někde v Indii :-)

Jasně, ono totiž vypadá lépe, když jsou v obci sloupy ČEZu, vedle nich sloupy CETINu, které sotva stojí, mezi tím jsou rozházené sloupy VO a vedení se mezi tím vším už jen tak nějak proplétá. K tomu je na každém baráku hned několik antén, protože internet a televizi je potřeba stále přijímat vzduchem. Antény jsou často i na sloupech VO a kvůli přímé viditelnosti se musí prořezávat či rovnou kácet stromy.

Takže to nejenže nevypadá lépe, není to levnější na výstabu ani údržbu, ale ještě to navíc ani pořádně neplní svůj účel.

Můj názor je takový, že pokud už je někde vybudována trasa nadzemního vedení, měla vy se co nejvíce sdílet, místo budování tras nových. Elektřina vede do každého domu, takže dotáhnout interent je jen otázkou kabelu a práce s jeho natažením.

Paradoxně se děje to, že existující trasy spíše mizí, protože s tím jak ČEZ ruší nadzemní vedení a pokládá kabely, tak tím zaniká poslední míle k domům. ČEZ sice položí kabeky, ale pokládkou chrániček pro nějaké další využití se nezabývá. Ano, není to jejich byznis, ale mohli by se s někým koordinovat, ale to taky není jejich byznis...

V posledních asi 3 letech jsem měl třikrát kozkopanou cestu až k domu, včetně zahrady, protože napřed ČEZ dělal elektřinu, pak se dělal vodovod a pak i kanalizace. No ale položením chráničky navíc se nikdo nezabýval, přitom by vedla ke sloupu ČEZu, který sousedí se sloupem CETINu (co by kdyby). Teď už tam nikdo nic nenatáhne, protože ochraná pásma a náklady...


ČEZ = Eon a jim podobní.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #36 kdy: 18. 08. 2022, 09:44:24 »
Důvodem, proč ČEZ, EG.D a další nechtějí na svých sloupech nic jiného, vyjma obecního rozhlasu je, že při jakékoliv údržbě (výměna sloupů, konzol, vedení, přistavená plošina atd.) jim tam cizí vedení prostě zavazí a v nějaké spleti kabelů už mnohdy ani nelze určit co komu patří.
Jiná situace je u sloupů Cetinu, protože ten dle zákona musí podpěrné sloupy v případě potřeby sdílet s dalšími provozovateli sítí elektronických komunikací.
Ukládání nadzemních vedení pod zem kdesi v Kotěhůlkách je pak taková typická česká pitomost, která se skoro jinde na světě nevidí a všude je vedení venku. Jenom tady se do toho ročně cpou miliardy a pak se mohou lidé divit, když platí za elektriku takové pálky :P

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #37 kdy: 18. 08. 2022, 10:25:02 »
Ukládání nadzemních vedení pod zem kdesi v Kotěhůlkách je pak taková typická česká pitomost, která se skoro jinde na světě nevidí a všude je vedení venku. Jenom tady se do toho ročně cpou miliardy a pak se mohou lidé divit, když platí za elektriku takové pálky :P

To je úplný nesmysl. Když přijedu skoro kamkoliv na rozvinutý Západ (ne, fakt nevím, jak to vypadá na španělském nebo nedejbože portugalském, venkově, to je pravda a USA nepočítám, tam je elektrorozvodná síť obecně mizerná), je vedení v zemi prakticky všude.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #38 kdy: 18. 08. 2022, 10:27:32 »
Já myslel že do takovejhle zadekí se lidi stěhujou právě proto, aby byli od civilizace "odstíneni". Pokud chcete mít klid díry a zároveň civilizační vymoženosti, musíte si holt připlatit ten Starlink a nebo jsou i jiný satelitní poskytovatelé...

Od civilizace (= lidí), nikoliv od internetu. To je rozdíl. Zvlášť, když vás ten internet třeba živí.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #39 kdy: 18. 08. 2022, 10:35:55 »
Rodice zbourali na pozemku starou rujnu(veprovice, zvetrale kameni) a prestehovali se na venkov

Možná trochu škoda. Pokud nejste zrovna v povodňové oblasti, vepřovice je skvělý materiál pokud je chráníte před vodou. Totéž kámen. Jen s nimi samozřejmě musíte pracovat jinak co se izolací i všeho týká, než s ytongem nebo dnešním levným tvárnicovým morem. Ty se používají hlavně proto, že jsou levné, nikoliv proto, že by měly bůhvíjak skvělé vlastnosti.

Vytapeni/ohrev TUV na 1/3 ceny proti zateplenemu panelakovemu bytu s novymi okny

To byl nějaký hodně vymražený panelák. Na druhou stranu je pravda, že my máme třistaletý dům na jižním svahu a letošní zimu se uvnitř prakticky netopilo protože v něm teplota neklesla pod pět stupňů; přes den se stačil sluníčkem vyhřát a akumulační schopnosti kamene jsou úžasné. A to jsme na horách.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #40 kdy: 18. 08. 2022, 10:52:28 »
Ukládání nadzemních vedení pod zem kdesi v Kotěhůlkách je pak taková typická česká pitomost, která se skoro jinde na světě nevidí a všude je vedení venku. Jenom tady se do toho ročně cpou miliardy a pak se mohou lidé divit, když platí za elektriku takové pálky :P

To je úplný nesmysl. Když přijedu skoro kamkoliv na rozvinutý Západ (ne, fakt nevím, jak to vypadá na španělském nebo nedejbože portugalském, venkově, to je pravda a USA nepočítám, tam je elektrorozvodná síť obecně mizerná), je vedení v zemi prakticky všude.
Tak to nevím kam jezdíš - ale namátkou z toho venkova v Portugalsku (Google mapy), když už se o něm bavíš a tyto rozvody jsou poměrně běžné i v jiných státech, vyjma ČR, kde nějaká paka mají utkvělou představu, že v zemi je to všechno lepší: https://www.google.com/maps/@38.6258896,-8.231933,3a,75y,21.31h,102.37t/data=!3m6!1e1!3m4!1snp38eL4_I3zP6aehttY9zw!2e0!7i13312!8i6656
« Poslední změna: 18. 08. 2022, 10:56:28 od Adolf.Shitler.2 »

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #41 kdy: 18. 08. 2022, 10:54:45 »
Důvodem, proč ČEZ, EG.D a další nechtějí na svých sloupech nic jiného, vyjma obecního rozhlasu je, že při jakékoliv údržbě (výměna sloupů, konzol, vedení, přistavená plošina atd.) jim tam cizí vedení prostě zavazí a v nějaké spleti kabelů už mnohdy ani nelze určit co komu patří.
Ano, to je oficiální důvod. Určitě každý "drát" navíc komplikuje práci, každopádně to není neřešitelný problém, spíše ho nikdo řešit nechce. V zahraničí do vyřešit dokázali. Ty sloupy se mohou dalším poskytovatelům prostě pronajmout a výnos určitě více než bohatě pokryje náklady na komplikovanější údržbu.

Určitě uložení pod zem stojí raketu, ale snad mají návratnost spočítanou, přeci jen údržba kabelu pod zemí už pak téměř nic nestojí. Já jsem rád, že zmizela orezlá konzole z fasásy, kabel na zahradou a sloup s "vrabčím hnízdem".

Každopádně jsem po nich chtěl dál elektroměr na hranici pozemku, když už se to předělávalo, bylo by to pěkně ve zdi, která se stejně měla dělat nová. Tak jsem po nich jen chtěl vědět, jak velkou díru jim tam mám nechat na jejich PP a prostě nějaké technické podrobnosti. Rok se nic nedělo, pak jednou přijedu a už z dálky na mě svítí bílá skříň hned před stěnou. Pokaždé když tu od nich někdo byl, tak mi radí jak mám dát elektroměr ven a takový kecy. Já už se jen směju. Nevyhodím 50 tisíc za to, aby oni mohli mít elektroměr venku.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #42 kdy: 18. 08. 2022, 11:05:50 »
Návratnost investic v případě ČEZ nikdo v ČR neřeší a všem je šumák, že je to čistá ztrátovka. Prostě to občané zaplatí v ceně elektřiny a vymalováno.

A vedení v zemi moc ideální není, protože jednak neumožňuje snadný "upgrade" třeba v případě nutnosti posílení vedení skrz větší odběry, problematické jsou i kolize s dalšími sítěmi (plyn, voda, kanalizace), jakákoliv porucha znamená rozkopat komunikaci a následně její oprava nezřídka dopadne tristně a hlavně když nejsou sloupy, tak se tam obvykle ani nehrne žádný poskytovatel internetu, protože kdesi na vesnici s pár baráky prostě nikdo nebude nic zakopávat. Takže máš sice hezký domek bez konzol, ale pak se nesmíš divit, že připojení k netu je mizérie LTE s jednou BTS, kde visí 10 dědin okolo nebo šneko-net ADSL od O2 20/2 za tisícovku měsíčně - samozřejmě bráno obrazně, jak je to konkrétně u tebe nevím.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #43 kdy: 18. 08. 2022, 12:43:55 »
Ukládání nadzemních vedení pod zem kdesi v Kotěhůlkách je pak taková typická česká pitomost, která se skoro jinde na světě nevidí a všude je vedení venku. Jenom tady se do toho ročně cpou miliardy a pak se mohou lidé divit, když platí za elektriku takové pálky :P

To je úplný nesmysl. Když přijedu skoro kamkoliv na rozvinutý Západ (ne, fakt nevím, jak to vypadá na španělském nebo nedejbože portugalském, venkově, to je pravda a USA nepočítám, tam je elektrorozvodná síť obecně mizerná), je vedení v zemi prakticky všude.
Tak to nevím kam jezdíš - ale namátkou z toho venkova v Portugalsku (Google mapy), když už se o něm bavíš a tyto rozvody jsou poměrně běžné i v jiných státech, vyjma ČR, kde nějaká paka mají utkvělou představu, že v zemi je to všechno lepší: https://www.google.com/maps/@38.6258896,-8.231933,3a,75y,21.31h,102.37t/data=!3m6!1e1!3m4!1snp38eL4_I3zP6aehttY9zw!2e0!7i13312!8i6656

Všiml jste si, co jsem psal o Portugalsku nebo si zase jako obvykle budete mlít svou? Portugalsko je ještě chudší země než ČR. Náš venkov je oproti portugalskému ve skvělém stavu. Takže bych spíš řekl, že se tu hlavně nějaký Adolf ještě neprobudil do roku 2022 a jako obvykle vypráví úplné nesmysly.
« Poslední změna: 18. 08. 2022, 12:48:28 od Martin Poljak »

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #44 kdy: 18. 08. 2022, 14:13:50 »
Rodice zbourali na pozemku starou rujnu(veprovice, zvetrale kameni) a prestehovali se na venkov

Možná trochu škoda. Pokud nejste zrovna v povodňové oblasti, vepřovice je skvělý materiál pokud je chráníte před vodou. Totéž kámen. Jen s nimi samozřejmě musíte pracovat jinak co se izolací i všeho týká, než s ytongem nebo dnešním levným tvárnicovým morem. Ty se používají hlavně proto, že jsou levné, nikoliv proto, že by měly bůhvíjak skvělé vlastnosti.

Vytapeni/ohrev TUV na 1/3 ceny proti zateplenemu panelakovemu bytu s novymi okny

To byl nějaký hodně vymražený panelák. Na druhou stranu je pravda, že my máme třistaletý dům na jižním svahu a letošní zimu se uvnitř prakticky netopilo protože v něm teplota neklesla pod pět stupňů; přes den se stačil sluníčkem vyhřát a akumulační schopnosti kamene jsou úžasné. A to jsme na horách.
Barak z veprovic do ktereho leta prselo strechou, tramy shnile, spodek roztrhany mrazem vubec nemelo cenu zachovavat. Kdejaka bouda na naradi by byla lepsi. Investice do izolace aby to vubec dosahlo na level C nerkuli B by byly obrovske. Spodni kamen se rozpadal ale na pozemku zustal. Ne vsechno byla zula nebo kremen. Cele to ujizdelo na jilovitem podlozi. Typicka stavba po valce - co se ukradlo z jzd...

To neni jako pripad nasi chaty ktera je sice na vode ale ma kvalitni kamenne zaklady aspon 1,5 m hluboko a vylite betonem. Izolace zadna ale drzi teplotni normal. Nicmene vytapet celorocne bych to nechtel.