Proč mi vypadavá internet při bouřkách?

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #15 kdy: 11. 08. 2022, 21:27:05 »
za me je dost nestastne ze se nedava do rDSLAMu aspon nejaka zakladni zaloha na 15min treba. V bource blikne EON a ustredna letí do restartu. Nez ta nabehne a modem se chytne, klidne 5-8 minut. Jinak na VDSL nemam zadnou stiznost.  8)


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #16 kdy: 12. 08. 2022, 00:47:54 »
Pokud je fakt velkej chcanec (tzv. bílej děšť - podle barvy na meteoradarech), tak na chvilku spadne i satelitni TV či mobilní síť. Množství vody ve vzduchu v ten moment prostě přesáhne kritickou mez, za kterou nikdo soudnej už sítě nedimenzuje (katování kostů).

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #17 kdy: 12. 08. 2022, 08:46:15 »
za me je dost nestastne ze se nedava do rDSLAMu aspon nejaka zakladni zaloha na 15min treba. V bource blikne EON a ustredna letí do restartu. Nez ta nabehne a modem se chytne, klidne 5-8 minut. Jinak na VDSL nemam zadnou stiznost.  8)
rDSLAM ma zalozni zdroj. A rDSLAM je c asto je i napajen dalkove po starych medenych parech primo z blizke ustredny RSU nebo HOST.

Nemas nahodou nadzemni vedeni nekde po ceste?

Jinak nevylucuji ze klidne baterie jeklidne i ve stavu "ceka se na na kontejner ze singapuru".
Coz je samozrejme geopoliticky problem za ktery si muzeme castecne sami.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #18 kdy: 12. 08. 2022, 14:47:28 »
Pokud je fakt velkej chcanec (tzv. bílej děšť - podle barvy na meteoradarech), tak na chvilku spadne i satelitni TV či mobilní síť. Množství vody ve vzduchu v ten moment prostě přesáhne kritickou mez, za kterou nikdo soudnej už sítě nedimenzuje (katování kostů).
Pokud je to u toho satelitniho prijmu pravidelne, tak byla pri pominuta signalova rezerva na spatne pocasi protoze se se zhorsenim signalu vlivem pocasi pocita pokud to neinstaloval matlal. Je-li to jednou za cas pri extremnim pocasi je to ok. Ty problemy ma i pozemni prijem - odrazy pri inverzi, namrzle anteny. Nektere instalace ktere maji diky prekazkam malou signalovou rezervu (napr. pres vrcholky porostu) by samozrejme vyuzily vetsi parabolu, ale franta z hospody na ruzku ma vzdycky pravdu ze...

U satelitniho prijmu je tech problemu vice. Tam kde casto fouka vitr je treba konstrukci poradne ukotvit nebo jednou za cas sestelovat. Matlaci od instalacnich firem casto nenastavuji u lnb pootoceni - tzv. skew coz je zejmena znatelne od 1W dal. Je to jak pest na oko videt 6 parabol po sobe takto blbe nainstalovanych. Taky se pouzivaji prilis male paraboly 40-50cm nebo nejaky hypermoderni "placak" nebo karavanisticka parabola v radomu. Coz je mozna fajn u silne astry 19/23.5 a docasneho prijmu na karavanu, ale na trvaly prijem v pevnem miste s nejakou signalovou rezervou je to proste malo. Nehovoric o zapadnejsich pozicich.

Pozoruhodne muze byt pro nektere divnolidi ze problemy se signalem byvaji zpusobeny vyhnitymi konektory nebo zateklou voda do nekvalitnich montazi. Kolikrat staci jen vymenit konektor a razem je po problemu - coz se tyka take anten na pozemak.

Mate-li dobrou signalovou rezervu, tak u silnych druzic nepoznate nic i kdyz je spatne pocasi a padaji trakare nebo je parabola lehce  zavata. LNB vetsinou kvuli lehce vyssi teplote nad okolim (je to aktivni napajeny prvek) namrza az jako posledni. Horalove maji vytapene i paraboly a u nekterych systemu je to i volitelnou soucasti montaze.

Wifinari dimenzuji site vselijak, nicmene u tech mobilnich siti to neni tak jednoduche. Pokud je backhaul na fixni siti a ne mw spojem a BTSka neni moc daleko, tak to prezije i trakare. Uz vzhledem k tomu ze anteny jsou vytapene.
« Poslední změna: 12. 08. 2022, 14:49:09 od Trident Vasco »

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #19 kdy: 12. 08. 2022, 17:05:51 »
U SAT příjmu bývají nejčastější výpadky v podobě přerušeného uplinku při bouřce nad Německem (když vynecháme mizerně provedené instalace u lidí, viz text výše) a to pak může mít člověk doma parabolu jakého chce průměru a bezvadně nastavenou a stejně smůla. Naštěstí ale jde jenom o pár minut ročně.


Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #20 kdy: 12. 08. 2022, 18:48:59 »
HINT: na LTE nevypadává. Rychlost je plná, nebo 75% (12/10Mbps)

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #21 kdy: 13. 08. 2022, 21:45:05 »
U SAT příjmu bývají nejčastější výpadky v podobě přerušeného uplinku při bouřce nad Německem (když vynecháme mizerně provedené instalace u lidí, viz text výše) a to pak může mít člověk doma parabolu jakého chce průměru a bezvadně nastavenou a stejně smůla. Naštěstí ale jde jenom o pár minut ročně.
To bohužel clovek neovlivni. Da se sice vyresit uplinkem v jine geolokaci a  prenosem pozemnim okruhem az k nemu, vetsina provozovatelu to ale neresi. Tyhle vypadky jsou kratsi nezz odstavky pozemnich vysilacu tj. nema cenu to resit.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #22 kdy: 13. 08. 2022, 22:20:54 »
Kdysi byla situace o něco lepší, protože byť větší část programů šla z uplinku SES z Německa, tak zbytek programů byl přes uplink Towercomu v Bratislavě a nějaká část programů při bouřkách tedy vždy fungovala (bouřka takového rozsahu, aby vypadlo vše současně v SRN i v SK, snad nebyla nikdy). Dneska už má Towercom jenom pár programů (Noe, Óčka) a přišel o RTVS a Barrandovy, takže jak to lehne v SRN, tak smůla. Ale ano, je to pár minut ročně, nic co by stálo za nějaké extra řešení (navíc domácí user to může vyřešit souběžným příjmem přes DVB-T2 nebo IPTV/OTT, pokud tedy jeho poskytovatel netové TV nemá Astru jako primární zdroj také).

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #23 kdy: 15. 08. 2022, 23:45:12 »

Já se občas divím, jakou vesnici se ISP obtěžuje pokrývat a pak chtít za připojení dvě stovky. Jen návratnost investice za HW je často 2 a více let.
Zrovinka jsem nedávno zjišťoval, jak na „konec světa“ dostat vůbec nějaký slušný internet (ano, Starlink jsme zvažovali, ale není to žádná láce a nikdo se tam nechtěl podělit). Je tam jen LTE a ještě špatný, žádný vesnický poskytovatel, žádný DSL, nic. Cetin na daném místě v tom svém „zrychlujemecesko“ říká, že „na tomto místě bude dostupný internet“. Už to tam říká asi půl roku.
Tak jsem zkusil zjistit, co to znamená. Je to tzv. „věta poutací“, která má zmapovat zájem, ovšem internet se tam Cetin uráčí dotáhnout, až to např. obec zadotuje. Sami se na to ani nevys…. protože návratnost by v téhle lokalitě, kde jestli bydlí 50 lidí, tak je to moc, byla hodně dlouhodobá.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #24 kdy: 16. 08. 2022, 11:00:45 »

Já se občas divím, jakou vesnici se ISP obtěžuje pokrývat a pak chtít za připojení dvě stovky. Jen návratnost investice za HW je často 2 a více let.
Zrovinka jsem nedávno zjišťoval, jak na „konec světa“ dostat vůbec nějaký slušný internet (ano, Starlink jsme zvažovali, ale není to žádná láce a nikdo se tam nechtěl podělit). Je tam jen LTE a ještě špatný, žádný vesnický poskytovatel, žádný DSL, nic. Cetin na daném místě v tom svém „zrychlujemecesko“ říká, že „na tomto místě bude dostupný internet“. Už to tam říká asi půl roku.
Tak jsem zkusil zjistit, co to znamená. Je to tzv. „věta poutací“, která má zmapovat zájem, ovšem internet se tam Cetin uráčí dotáhnout, až to např. obec zadotuje. Sami se na to ani nevys…. protože návratnost by v téhle lokalitě, kde jestli bydlí 50 lidí, tak je to moc, byla hodně dlouhodobá.

Já myslel že do takovejhle zadekí se lidi stěhujou právě proto, aby byli od civilizace "odstíneni". Pokud chcete mít klid díry a zároveň civilizační vymoženosti, musíte si holt připlatit ten Starlink a nebo jsou i jiný satelitní poskytovatelé...

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #25 kdy: 16. 08. 2022, 11:21:35 »
Cetin asi nemá cenu řešit, protože oni jednou po kabelech a to je prostě drahé a je okolo plno byrokracie. Wifináři nic takového řešit nemusí.

Já myslel že do takovejhle zadekí se lidi stěhujou právě proto, aby byli od civilizace "odstíneni". Pokud chcete mít klid díry a zároveň civilizační vymoženosti, musíte si holt připlatit ten Starlink a nebo jsou i jiný satelitní poskytovatelé...

Elektřinu taky považujete v 21. století za vymoženost?

Myslím si, že je ke prospěchu spousty lidí, aby ti, kteří mají zájem a možnost bydlet mimo velká města, tak činili. Už jen kvůli nedostatku bydlení ve městech, dopravě, přetížených službách... Pokud lidé mohou pracovat z domova a nemusí někam dojíždět, určitě to má i svůj ekologický význam. Jen nedostatečně kvalitní připojení k internetu může lidem stát v cestě.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #26 kdy: 16. 08. 2022, 12:02:20 »

Já se občas divím, jakou vesnici se ISP obtěžuje pokrývat a pak chtít za připojení dvě stovky. Jen návratnost investice za HW je často 2 a více let.
Zrovinka jsem nedávno zjišťoval, jak na „konec světa“ dostat vůbec nějaký slušný internet (ano, Starlink jsme zvažovali, ale není to žádná láce a nikdo se tam nechtěl podělit). Je tam jen LTE a ještě špatný, žádný vesnický poskytovatel, žádný DSL, nic. Cetin na daném místě v tom svém „zrychlujemecesko“ říká, že „na tomto místě bude dostupný internet“. Už to tam říká asi půl roku.
Tak jsem zkusil zjistit, co to znamená. Je to tzv. „věta poutací“, která má zmapovat zájem, ovšem internet se tam Cetin uráčí dotáhnout, až to např. obec zadotuje. Sami se na to ani nevys…. protože návratnost by v téhle lokalitě, kde jestli bydlí 50 lidí, tak je to moc, byla hodně dlouhodobá.
To je hezke. U mne veta poutaci vzapeti presla behem par tydnu na vetu zapiraci. Asi proto ze jsem v Jenci za okrajem bile zony kde za to cetin teoreticky ani nedostane penize. Proti vedeni za 700kkc je starlink krute levny. Ty penize jsem radeji investoval do elektrarny a tepelneho cerpadla - zivot je otazkou priorit. A to ziju prakticky na predmesti prahy/letiste.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #27 kdy: 16. 08. 2022, 12:51:46 »
To je hezke. U mne veta poutaci vzapeti presla behem par tydnu na vetu zapiraci. Asi proto ze jsem v Jenci za okrajem bile zony kde za to cetin teoreticky ani nedostane penize. Proti vedeni za 700kkc je starlink krute levny. Ty penize jsem radeji investoval do elektrarny a tepelneho cerpadla - zivot je otazkou priorit. A to ziju prakticky na predmesti prahy/letiste.

Já vím, že to bude asi plácnutí do prázdna, ale můžete zkusit ještě Nordic, Podu nebo někoho dalšího, kdo má vydražené 3,7GHz frekvence: https://forum.root.cz/index.php?topic=20114.0

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #28 kdy: 16. 08. 2022, 14:02:00 »
Myslím si, že je ke prospěchu spousty lidí, aby ti, kteří mají zájem a možnost bydlet mimo velká města, tak činili. Už jen kvůli nedostatku bydlení ve městech, dopravě, přetížených službách... Pokud lidé mohou pracovat z domova a nemusí někam dojíždět, určitě to má i svůj ekologický význam. Jen nedostatečně kvalitní připojení k internetu může lidem stát v cestě.

Bydlet mimo velky mesto je mene ekologicky, nez bydlet v nem. Malo bytu ve meste (a tim i jejich drahotu) rozhodne nevyresite tak, ze se nekteri odstehuji na venkov ;-)

Na venkove vytapite (leckdy ne zcela zatepleny - stary) dum ktery ztraci teplo vsemi obvodovymi stenami. Byt v panelaku/cinzaku je na tom VYRAZNE lepe. Pro vsechno si musite neklam jezdit (nekdo vam to musi vozit). Atd....

Kdo chce bydlet na venkove at si bydli, ale at nepocita s tim ze mu spolecnost bude hradit (ztratove) pokladani optiky. Je treba se postarat sam: Bud s nekym sdilet ten starlink (treba i wifinou do sousedni vesnice), nebo si pro uprk z mesta vybrat lepsi lokalitu.

Re:Proč mi vypadavá internet při bouřkách?
« Odpověď #29 kdy: 16. 08. 2022, 14:18:08 »
A přesto jsou obce, kde lišky dávají dobrou noc a kam se optika díky dotacím dostane. Až se tomu nechce ani věřit, že se na něco takového vůbec utrácí stamilióny z kapes daňových poplatníků...