Wifi na festival - co koupit?

Wifi na festival - co koupit?
« kdy: 04. 08. 2022, 00:19:02 »
Ahoj,

řeším situaci, kdy chceme nabídnout backup wifi připojení na větší akci, kde je šance, že vypadne operátor nebo minimálně spadne rychlost 4G na minimum.

Úplně nejradši bych nakoupil pár user friendly AP typu: Ubiquiti UniFi AP 6 Pro, se kterýma jsem neměl nikdy jediný problém a prostě fungují.

Jenže, aby tahle sranda taky nepadla, potrebuji zařízení, kde budu schopen nastavit:

1. časový limit na připojení jednoho zařízení
2. limit na celkový počet zařízení
3. omezit na zařízení domény, které půjde načíst

Ten první bod je asi trochu méně standardní a těžko se i hledají správné keywords pro vyhledávání - zatím jsem toho moc nenašel. Ten druhý požadavek je docela standard, co jsem viděl nespočet admin panelů, včetně OpenWRT.

Dovedl by mi někdo poradit co koupit?
Co nakonfigujuji ideálně v UI případně jednoduchým config file, scriptem a hravě otestuji doma, nestrávím nad tím celý den? 🙏



Re:Wifi na festival - co koupit?
« Odpověď #1 kdy: 04. 08. 2022, 08:18:35 »
A pro kolik to je lidí a pro jaké prostředí? Uzavřený areál nebo louka?

Většinou půjčujeme řešení od Cisca (DNA, Catalyst 9100 AP, Catalyst 9000 switch/router). Konfigurace je přes DNA na webovém rozhraní.

Bod 3 je ale problém, s TLS 1.3 to už není snadné a dělat DPI v terénu není levné, pokud to můžeš vyřešit přes vyjmenované IP, je to snadné.

U wifi je obtížné správně umístit AP, aby se nerušily, signál se neodrážel pryč, aby nebyla slepá místa. Doporučuji na to najmout firmu, HW se dá půjčit a nemusíš to kupovat. Dělat to sám, když máš takovéhle otázky spíše vypadá, že s tím nemáš moc zkušeností (to nevadí, nikdo nezná vše, ale pak je vysoké riziko, že to uděláš špatně).

noger

Re:Wifi na festival - co koupit?
« Odpověď #2 kdy: 04. 08. 2022, 08:47:19 »
Tak ako písal @Tomáš, chýbajú vstupy aby sme ti vedeli poradiť. Čo sa týka Ubiquity, s nimi som robil zopár konferencií a moje skúsenosti nie sú moc pozitívne. Konferenica bola pre 200 hostí vrátane organizátorov, požidavky na live streamy atď.
Občas sa nám prehrievali APčka, reštartovali sa a to sme boli v klimatizovanom prostredí kongresového hotela. V našom prostredí nám našťastie vyhoveli a vypli ich AP v prenajatej časti, lebo sme sa potýkali s problémamy.
Čo sa týka festivalu, samozrejme záleží aký je veľký, ale odporúčam ti spoj sa s mobilným operátorom nech tam pristaví mobilnú BTSku/BTSky, tak sme festivali robili my. A z BTSiek sme si natahali uplinky na wifi AP pre personál festivalu, organizátorov a pre backstage. Hostia/návštevníci mali freew wifi len na niektorých miestach festivalu, kde sme dali "totem" z lešenia ktorý sa oblepil reklamným bannerom a v ktorom bolli smerové APčka. V našom prípade pokryť celý festival by bolo veľmi náročné. Aj bez toho sme riešili sieťovú infraštruktúru 5 až 7 dní od rána do večera.

Re:Wifi na festival - co koupit?
« Odpověď #3 kdy: 04. 08. 2022, 10:03:15 »
A z čeho ta záložní WiFi bude brát konektivitu? Jestli zase od mobilních operátorů přes LTE, pak je to celé nesmysl. Jinak to vyřešit přes Ubiquiti UniFi, resp. jak někdo psal, tak si vše pronajmout a nechat instalovat tzv. na klíč.

Re:Wifi na festival - co koupit?
« Odpověď #4 kdy: 04. 08. 2022, 14:23:53 »
Na velkých akcích mají operátoři vlasní mobilní BTS.