Gigabitový router pro OpenWRT

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #15 kdy: 03. 08. 2022, 17:23:56 »
Takto. Hned na zaciatku napisem, ze nechcem to pre seba ale pre znameho. Zatial viem, len ze je to GPON od nejakeho miestneho ISP. Chce aby mu tam isiel gigabit (aj ked spominal, ze viac ako 700-800 Mbps to asi neda).
ONT sme vybrali HUAWEI HG8110H a teraz hladame router. Bez wifi 1x WAN, 1x LAN
Nepises nic o cene ani cpu vykonu, vybavil sem si tyhle 2 vykone a "drahe" :-)
(oba bez eMMC s microSD slotem, flashnes nahranim image na kartu)
NanoPi R2S RK3328 + 1GB RAM, OpenWRT 21.02
NanoPi R4S RK3399 + 4GB RAM, OpenWRT snapshot
Ano tieto sa mi celkom pacia, pokial su vykonne a zvladaju gigabit, tak by som mozno uvazoval nad tym z 1GB RAM. Ale bude to OK s SD kartou ?
TP-Link Archer C7, provozuji V5, stabilní a fuknční: https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_c7
Ten archer C7 sa mi tiez pozdava, ale Adolf.Shitler.2 pise, ze je to vykonovo nie az tak idealne
da se tem nanopi verit? mi to prijde jak router z kindervajicka
Já mám doma Orange Pi R1 Plus s OpenWrt a je to skoro stejné jako NanoPi R2S. Běhá krásně, bez problémů.
Na tom Orange Pi používám obraz OpenWrt pro NanoPi R2S
Aj toto vyzera OK https://www.neven.cz/kategorie/elektronicke-soucastky/elektronicky-vyvoj/vyvojove-desky/orange-pi/orange-pi-r1-plus-rk3328-1gb-ddr4-ram/ ale asi to nebude mat vykon ako NanoPi R2S/R4S usudzujem podla ceny.
Turris MOX v konfiguraci AD. Kdyby byla konstelace příznivá, třeba by se dalo sehnat i kompatibilní GPON SFP, takže by šel nahradit i ONT (ale to provozovatel GPONu nejspíš nebude chtít).

Nejsem si jist podporou pro OpenWRT, ale současný TurrisOS je OpenWRT velmi blízko a přidává navíc pěkné věci jako Btrfs as snapshoty. Když se nezapnou automatické aktualizace, je to v podstatě totožné s instalací OpenWRT :)
Ondro, SFP by urcite ISP nepovolil, je tam SC/APC
Ja uz podobna reseni opustil a presel na OPNsense. Umi toho vyrazne vic a nemam problemy s routovacim vykonem.
Mam to rozjete v ProxMox virtualizaci, kde bezi i spousta dalsich veci a na pidistroji (Asus PN50) s procesorem Ryzen 4500U to cele zere 8-10W (protoze je to principielne ultrabookovy HW, pri 100% zatezi 23W, ale v tom rezimu nejede prakticky nikdy). Takze za podobnych naroku jako dedikovany router vyrazne vice muziky.
OT
Toto ma zaujma. Ja mam podobne riesenie ale mam to postavena na odroid h2 s j4105. Ja viem, ze ten vykon oproti R 4500U je ubohy.
Mam tam proxmox 7 a v KVM pfsense, avsak mne to neda viac ako 600-700 Mbps (ze vraj to CPU nezvladne). Pre KVM som  vyclenil 2 jadra a 2 GB RAM
Inak to ide super


robin martinez

  • *****
  • 1 028
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #16 kdy: 04. 08. 2022, 06:04:10 »
Prosim pekne, trosku bych si dovoli offtopic otazku - ale kdyz se tu bavite o tom SFP GPON adapteru - jak to obecne tedy je? Ja mam optiku, kde je nejaky hujahej bridge se SC APC konektorem a jelikoz jsem takovy to hovadko, co ma rado vsechno svoje, tak jsem si chtel zkusit koupit PCIe SFP kartu do routeru a do toho NEJAKEJ GPON ONT(OLT?) adapter - samozrejme zase se SC/APC konektorem (coz je samo o sobe haluz sehnat). Muzu nejak predpokladat, ze to je kompatibilni, nebo na co vse se musi koukat? A proc by to ISP nedovolil? Diky.
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #17 kdy: 04. 08. 2022, 07:35:08 »
Mám Archer C7 V5 s OpenWrt a speedtest na 400 Mbps linke nameria tak 340 (keď robí NAT). S orig fw to ide 400. Neskúšal som to ale nejako tuniť. A tiež som mal problém rozbehať wifi mesh (802.11s) na 5GHz wifi, na 2,4 OK. Ináč funguje fajn.

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #18 kdy: 04. 08. 2022, 10:11:32 »
Prosim pekne, trosku bych si dovoli offtopic otazku - ale kdyz se tu bavite o tom SFP GPON adapteru - jak to obecne tedy je? Ja mam optiku, kde je nejaky hujahej bridge se SC APC konektorem a jelikoz jsem takovy to hovadko, co ma rado vsechno svoje, tak jsem si chtel zkusit koupit PCIe SFP kartu do routeru a do toho NEJAKEJ GPON ONT(OLT?) adapter - samozrejme zase se SC/APC konektorem (coz je samo o sobe haluz sehnat). Muzu nejak predpokladat, ze to je kompatibilni, nebo na co vse se musi koukat? A proc by to ISP nedovolil? Diky.
U sítí typu *PON je jedno vlákno sdílené mezi více uživateli. To znamená, že nevhodné zařízení u jednoho z nich může ovlivnit službu u ostatních. Taky proto, aby se účastníci nemohli odposlouchávat, je přenos šifrovaný. Takže záleží jen na provozovateli sítě (na straně sítě je OLT, účastníci mají ONT), která zařízení do sítě povolí připojit a která ne. A pak tu je otázka vzájemné interoperability zařízení různých výrobců, která taky není úplně ideální, takže i když ISP zařízení zaregistruje, není úplně jisté, že to bude dobře fungovat. Typ konektoru (LC/SC) a tvar zabroušení (UPC/APC) nehraje velkou roli, to se dá vždycky změnit spojkou a příslušným patch kabelem.

robin martinez

  • *****
  • 1 028
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #19 kdy: 04. 08. 2022, 10:39:36 »
Diky za odpoved. Tak nejak jsem si tohle myslel. Cili kdybych to fakt nedejboze nekdy chtel zkusit, tak zkratka musi sedet konektor, brouseni a potrebuju ONT/OLT SFP modul a modlit se, ze to pujde?
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript


Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #20 kdy: 04. 08. 2022, 10:45:51 »
Naprostá většina ISP si do své sítě cizí zařízení nepustí, takže dost pochybuji, že to bude fungovat...

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #21 kdy: 04. 08. 2022, 11:03:04 »
Diky za odpoved. Tak nejak jsem si tohle myslel. Cili kdybych to fakt nedejboze nekdy chtel zkusit, tak zkratka musi sedet konektor, brouseni a potrebuju ONT/OLT SFP modul a modlit se, ze to pujde?
Asi jsem to nezdůraznil, ale u sítí PON probíhá registrace ONT vůči OLT. Čili ten kdo ovládá OLT určuje, co bude k síti připojeno a co ne. Takže i když si koupíte totožný model ONT jako ten, který vám ISP dodal, bez jeho součinnosti ho na své přípojce nezprovozníte (to je stejné jako třeba s DOCSIS modemy a velký rozdíl proti xDSL nebo Point to point optice).

Takže celý ten proces by měl začít dotazem na majitele OLT, jestli a za jakých podmínek je ochoten do sítě připustit cizí zařízení a případně která.

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #22 kdy: 04. 08. 2022, 11:08:12 »
Citace
Cili kdybych to fakt nedejboze nekdy chtel zkusit, tak zkratka musi sedet konektor, brouseni a potrebuju ONT/OLT SFP modul a modlit se, ze to pujde?

Ked to skusis, tak to pravdepodobne nepojde, lebo nebudes vediet desifrovat tvoj datovy tok kvoli chybajucemu provisioningu u ISP. Mozes sa skusit dohodnut s ISP, ci to tvoje ONT SFP naprovisionuje u seba, aby Ti to islo, ale necakaj velku ochotu - v najlepsom moznom pripade to skusia a pri prvej moznej chybke alebo hlaseni problemu na danom vlakne (nie len u teba, ale aj u 15-63 dalsich ONT, ktore sedia na rovnakom vlakne do OLT) ta radsej odpoja. 

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #23 kdy: 04. 08. 2022, 11:46:07 »
Diky za odpoved. Tak nejak jsem si tohle myslel. Cili kdybych to fakt nedejboze nekdy chtel zkusit, tak zkratka musi sedet konektor, brouseni a potrebuju ONT/OLT SFP modul a modlit se, ze to pujde?
Asi jsem to nezdůraznil, ale u sítí PON probíhá registrace ONT vůči OLT. Čili ten kdo ovládá OLT určuje, co bude k síti připojeno a co ne. Takže i když si koupíte totožný model ONT jako ten, který vám ISP dodal, bez jeho součinnosti ho na své přípojce nezprovozníte (to je stejné jako třeba s DOCSIS modemy a velký rozdíl proti xDSL nebo Point to point optice).

Takže celý ten proces by měl začít dotazem na majitele OLT, jestli a za jakých podmínek je ochoten do sítě připustit cizí zařízení a případně která.
Je to tak, když jsem si šel ke svému ISP vyměnit Huawei router za jiný Huawei, kde doma mi měl ihned fungovat, tak jsem stejně musel volat na zákaznickou linku a až po přepojení na techniky mi ho zprovoznili.

robin martinez

  • *****
  • 1 028
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #24 kdy: 04. 08. 2022, 12:08:27 »
aha, tak to jsem treba vubec netusil. Diky moc obema za objasneni :)
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #25 kdy: 04. 08. 2022, 12:18:39 »
Ja mam rad pfSense (pripadne OPNsense), proto bych sel do neceho takoveho. ServeTheHome k tomu ma par videi, jedno treba zde. Ma to usporny, ale docela vykony CPU. 4x 2.5Gbe porty (podotykam Intel chipset) a je to pasivne chlazene. Je to o neco drazsi nez ty male ARM krabicky, ale zas to zvladne vic i nez jen routovat...

Dal bych tam Proxmox a pfSense provozoval ve virtualce.
Na internetu je spousta navodu (psanych i video), jak to cele zprovoznit.

Tonda

  • *****
  • 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #26 kdy: 04. 08. 2022, 12:49:01 »
Mám Archer C7 V5 s OpenWrt a speedtest na 400 Mbps linke nameria tak 340 (keď robí NAT). S orig fw to ide 400. Neskúšal som to ale nejako tuniť. A tiež som mal problém rozbehať wifi mesh (802.11s) na 5GHz wifi, na 2,4 OK. Ináč funguje fajn.
Zkoušel sem OpenWrt na Archer C7 a výkonově je to prostě o dost slabší než stock firmware.
https://forum.openwrt.org/t/switched-client/49654/8

robin martinez

  • *****
  • 1 028
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #27 kdy: 04. 08. 2022, 12:58:41 »
Citace
Ja mam rad pfSense (pripadne OPNsense), proto bych sel do neceho takoveho.

Kolega si to pred rokem kupoval, jen 1Gbps verzi a chvali to, pry super. 2.5Gbps (nevim, jaky driver) verze mela v pfSense do nejakyho cisla neco s ovladacema a bud to nejelo vubec nebo nejak pomalu, ted si nevzpominam, ale melo by to byt uz vyresene.

Edit:
https://www.youtube.com/watch?v=wUcDg_ms0is

Nevim, jestli je to presne ten typ, ale tady o tom neco zvani
« Poslední změna: 04. 08. 2022, 13:03:04 od robin martinez »
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #28 kdy: 04. 08. 2022, 13:03:31 »
bych sel do neceho takoveho.

kolega si asi pred dvema lety kupoval stejnej kram, jen s 1Gbit portama a strasne si to chvali. Pry pecka, bez problemu. U tech 2.5Gbps portu jsem nekde cetl, ze v pfSense myslim nebyl nejaky ovladac ci cosi, ze to nejelo na plno, ale udajne by to melo byt vyresene s novou verzi pf.

To uz je vyresene, s posledni verzi pfSense 2.6.0 jsou uz dodavane ovladace plne funkcni. A linux (Proxmox) uz ma podporu v kernelu taky nekdy uz od drivejsich verzi 5.x (nyni na 5.15).

Myslim si, ze je 2.5Gbps docela fajn do budoucna. Casem se treba dockame internetovych pripojek s rychlosti vyssi nez 1Gbps a i domaci zarizeni (Wifi 6, PC, NASy a podobne) uz dnes zacinaji mit bezne 2.5Gbps sitovky.

Edit:

A to video co linkujes je jedno z tech z kanalu, co linkuji ja v mem prispevku vyse.  ;)
Akorat ty mas link na verzi s J4125 a novejsi jsou s CPU N5xxx a N6005.
Urcite bych sel minimalne do N5xxx. Je o dost vykonejsi nez stary J4125.
« Poslední změna: 04. 08. 2022, 13:09:51 od tr1l1ner »

Tonda

  • *****
  • 557
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gigabitový router pro OpenWRT
« Odpověď #29 kdy: 04. 08. 2022, 13:21:51 »
na pidistroji (Asus PN50) s procesorem Ryzen 4500U to cele zere 8-10W
Tohle má ale jen jednu síťovou kartu, takže jako router to neposlouží, nebo mi něco uniká?

Já mám router PC na mini ITX desce s mobilním procesorem (Ivy Bridge Celeron), ale už to má 9 roků a tyhle desky se prakticky přestaly dělat a mini PC s mobilním HW mají jen jednu síť, celkem past