Placení času na onboard školení

Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #15 kdy: 03. 08. 2022, 13:39:47 »
Nekdy ti certifikaci ci oborove skoleni plati i agentura, ale to moc nechci. Protoze fakt ze u nich musim mit rok dva galeje mi prijde omezujici. Proto si taky nerikam plat jak vedouci pobocky v lidlu ale nastavuji to tak aby mi to pokrylo naklady. Cimz nepotesim chlapika co mi zde vysvetloval jak funguje trh prace :-)


Máš pravdu, nepotěšil jsi mě. Fakt jsem se snažil, není to těžké, ale ty to pořád nechápeš. Ale moje učitelské geny mi nedají a zkusím ti to vysvětlit ještě jednou.
Nasaď si cenu, aby ti to pokrylo náklady a nabídni to. A když tě vezmou, tak super. Ale možná ses zbytečně okradl, protože tržní cena je dvojnásobná, mohl sis říct i dvakrát tolik. A možná ti řeknou, že jiní nabízí stejnou práci za hodinovou sazbu, která je poloviční. Pak ti nezbývá než se zamyslet, proč máš tak velké náklady a jak to ti jiní dělají, se vejdou do poloviční ceny. Ale pokud je ten zaměstnavatel schopen na tu práci nabírat lidi za poloviční sazbu, tak se prostě musíš smířit s tím, že ty to dělat nebudeš vůbec, nebo to budeš dělat za poloviční sazbu. Tvůj výpočet nákladů je irelevantní.
Porad nechapu jaka jsou sdeleni tvych zprav. Mozna vydelas, mozna prodelas. Nabidka - poptavka. Proste to zkusim a uvidim a pak budu videt kde je moje pozice na trhu. O cem se tu dal bavime? Moje pozice na trhu je nekde kolem 150-200kkc na full time projekty.

A ze projekt nebudu delat vubec je taky nekdy dobre vychodisko. Musel by se objevit zajimavy projekt kde bych byl ochoten vymenit penize za ziskani know how. Tech je ale tady fakt malo.

Jinak jake ma byt sdeleni teto zpravy? Ze neumim vyjednavat o cene? Naklady vyzadovanym skolenim/certifikaci jsou vetsinou +- par tisicovek + cesta stejne. Optimalizovat naklady lze pak delegaci pres zodpovednou osobu( i agentury) -  ma omezeny dosah ale da se pouzit. Pak uz jedine trestnou cinnosti - podvodem,uplatkem, nastrcenim bileho kone nebo fiktivni agentury. Tech metod je mnoho.

Naklad ve forme skoleni muzu rozprostrit do jinych projektu nebo si je udelat predem, ale muj manipulacni prostor jako infrastrukturnika je v tomto o dost mensi nez kdybych delal nejaky webovy/androidi blbitka ci byl 100% progros. Infrastrukturni pozice proste takove jsou ze jeden projekt sezere dost casu pripadne je to to jedine cim se zabyvas. Je to nevyhoda pozice ve ktere pracuji a musim ji tak brat.

Jini se vejdou treba do polovicni ceny protoze:
- nemaji takove zkusenosti a nedokazi zhodnotit narocnost projektu v pomeru k vynalozenemu usili
- bydli u maminky
- nemaji rodinu
- neznaji cenove naklady zivota v CR - hodne cizinci/studenti kteri to po roce ci dvou zabali
- povaha/neporozumeni kulture - napr.vsechno vsem slibi
- nemaji zadne jine konicky vyjma IT

Tyto veci bohuzel take ovlivnuji negativne nacenovani projektu. A je nutno si to priznat pri vyjednavani kdy napriklad "horda naivnich studentu z jiste fakulty" ovlivnuje velkou merou negativne moji vyjednavaci pozici. Je to dane tim ze cesky trh je proste maly a tak se i pres neatraktivitu technickych oboru tohle nerozmelni ale projevi na cenach na trhu prace.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2022, 03:39:34 »
Koukám že se z toho stává meme tak bych přidal odkaz pro ty co to prošvihli: https://forum.root.cz/index.php?topic=26206.30

Porad nechapu jaka jsou sdeleni tvych zprav. Mozna vydelas, mozna prodelas. Nabidka - poptavka. Proste to zkusim a uvidim a pak budu videt kde je moje pozice na trhu. O cem se tu dal bavime?
Teď tě nechápu, všude jinde píšeš že cenu stanovuješ podle nákladů, ale v této jedné větě píšeš o nabídce-poptávce jak tvrdí hahel?

Onboarding? To je něco jako přebrání vstupní kartičky a bezpečnostní školení? Opět, tohle je činnost, která by měl být tvoji řežijí pokud nejsi zaměstnanec.
To mi přijde absurdní, je to čas který ti žere klient. Když si vymyslí kvůli týdenní zakázce měsíční bezpečnostní školení tak to tam taky odsedíš zadarmo, teda pardon, „v režii“? Jako dělejte si co chcete, ale tohle mi nepřijde jako standard.
« Poslední změna: 05. 08. 2022, 03:43:39 od _Jenda »

Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2022, 17:53:31 »
Moje pozice na trhu je nekde kolem 150-200kkc na full time projekty.

to mi přijde v pohodě, to už jsi kolem 80-100k USD ročně, a to je dobrej plat i na USA.

Tyto veci bohuzel take ovlivnuji negativne nacenovani projektu. A je nutno si to priznat pri vyjednavani kdy napriklad "horda naivnich studentu z jiste fakulty" ovlivnuje velkou merou negativne moji vyjednavaci pozici. Je to dane tim ze cesky trh je proste maly a tak se i pres neatraktivitu technickych oboru tohle nerozmelni ale projevi na cenach na trhu prace.

Osobně úplně studenty nevnímám jako konkurenci. To je jak říci, že USB nabíječka z Ali negativně ovlivňuje cenu USB nabíječky z Alza. Jako, pro ty, co to ovlivňuje, tak ty stejně za zákazníky nechceš, protože nemaj ani šajnu o tom, co vlastně kupují. Na trhu je spousta firem, co juniory ani nenabírá, třeba Oracle má požadavek na praxi v oboru 7+ let, jinak se tebou ani nebude zabývat.

Druhý faktor jsou podmínky, řekl bych, že prachy nejsou všechno. Já třeba beru už jen full remote (a to žiju v Praze), protože práce z domova mi neskutečně zvýšila kvalitu života.

A co se týká financí, přijde mi amatérismus finance nastavovat podle svých životních nákladů, to jsem dělal dříve, ale to spolu totálně nesouvisí. Otázka je, kolik trh zaplatí, ne jestli já žeru rohlíky s paštikou nebo kaviár. Také mám relativně nízké životní náklady, ale to neznamená, že budu dělat za polovic.

Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2022, 19:04:15 »
jsem to nechtel prazdne komentovat ale je to vlastne "moje" vlakno.

predpokladam, ze diskuse o nakladech byla o nizsich platovych hladinach. Tohle tema tu jinde bylo, opravdu se neda spokojit s 40k, kdyz clovek zije v Praze a mit  jasno o nakladech je must.
Ovsem jeste extremnejsi je si to omezit shora.." jsem nad naklady tolik a tolik, tak uz vic nepotrebuju. Nevim proc si vsichni chamtive rikaji vic nez o 51k."........... Tohle je uz vazne diagnoza.

Tim nenapadam tvrzeni, ze prachy nejsou vsechno. Uz jsem odesel z projektu, kde bylo 12 schuzi denne nebo sef byl totalni psy- a socio- pat.

A jak tohle vlakno zacalo... proste nepodepisu smlouvu, ktera je fakt oprskla a kdyz se jim neco rekne, tak odpovi "ono to tam je, mi to ve skutecnosti tak nemyslime". Takze v tomhle pripade penize nebyly vsechhno.

Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #19 kdy: 11. 08. 2022, 10:18:15 »

Mozna je kazdemu jasne, co je to zac to "A...e". Je to firma co mivala v internich smernici, ze konzultant musi mit u zakaznika velke ploche hodinky.


Mě by zajímalo, co to jsou velké ploché hodinky.


Re:Placení času na onboard školení
« Odpověď #20 kdy: 11. 08. 2022, 13:28:07 »