Co zvládne ARM počítač

Co zvládne ARM počítač
« kdy: 29. 07. 2022, 10:07:39 »
Zdravím,
bylo by možné na ARM počítači, konkrétně Radxa Rock Pi 4 B+ B4E32 4GB a M.2 diskem, současně provozovat tyto služby:

OS: ARMbian

Home Assistant (Supervized instalace) se Zigbee koordinátorem s cca. 30 zařízení a pár integrací jako LGThinQ, NodeRed atp.
Přehrávač KODI (v současnosti především SD a HD rozlišení, 4K jen výhledově)
MariaDB (pouze pro osobní potřeby => minimální zatížení)
Mail Server s RoundCube
OwnCloud server
Apache nebo Nginx (pro dvě výše uvedené služby)


Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #1 kdy: 29. 07. 2022, 10:48:40 »
Jako asi by to šlo. Možná bych zvolil víc RAM. A rozhodně velký chladič a dobrý zdroj. Na těch SBC je obecně trochu problém se stabilitou. Zasekává se to různě, docela často, na rozdíl od server-grade x86 třeba. Nutností je HW watchdog, který ale na některých deskách (jádrech) nefunguje (teda nerestartuje).

Jednoduše sleduji průměrně kolik vydrží SBC bez restartu. Normálně zapisuji po restartu datum, ale zatím nijak neřeším ty restarty, které jsme chtěl. Celkem nejstabilnější je Raspberry Pi 4 8GB se SSD přes USB3, tam je průměrný čas mezi restarty asi 9 dní.

Orange Pi 4 (teda ten stejný SoC jako chcete vy) se SSD přes USB3 je na tom o poznání hůře a vychází mi jen 2 dny. Ale dost se to liší, někdy to prostě padá vícekrát za den a pak je týden pokoj. Zrovna u tohoto mi nejede watchdog, mám jádro 5.15.48 a Armbian.
« Poslední změna: 29. 07. 2022, 10:53:55 od Jan Fikar »

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #2 kdy: 29. 07. 2022, 11:30:15 »
@Jan Fikar čím to mučíte že Vám to tak umírá??

My máme produkty stavěné na RPi3, XU4, NanoPi M4V2, celkem tisíce kusů a na uptime má vliv jen frekvence updatů, nepamatuju si že by se někdy něco zaseklo! Bez problémů to není, chlazení je důležité jak píšete, například RPi nad 45 °C odpadá spolehlivě, ale spontánní záseky se prostě nedějí. Máme bez nadsázky tisíce reklamních panelů po ČR, Slovensku, Polsku, všechno to přehrává nonstop video po celou délku kampaně (měsíce), než tam nahrajem novou a restartujeme.

Doma mám na tom postavený NAS a dvě media centra (Kodi), uptime NASu je kolem roku.

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #3 kdy: 29. 07. 2022, 11:32:35 »
Mě se nikdy Raspberry PI 4 neseklo a běží 24/7 protože ho nikdy nevypínám :) a to ještě na 2GHz takže jde to.

Jako asi by to šlo. Možná bych zvolil víc RAM. A rozhodně velký chladič a dobrý zdroj. Na těch SBC je obecně trochu problém se stabilitou. Zasekává se to různě, docela často, na rozdíl od server-grade x86 třeba. Nutností je HW watchdog, který ale na některých deskách (jádrech) nefunguje (teda nerestartuje).

Jednoduše sleduji průměrně kolik vydrží SBC bez restartu. Normálně zapisuji po restartu datum, ale zatím nijak neřeším ty restarty, které jsme chtěl. Celkem nejstabilnější je Raspberry Pi 4 8GB se SSD přes USB3, tam je průměrný čas mezi restarty asi 9 dní.

Orange Pi 4 (teda ten stejný SoC jako chcete vy) se SSD přes USB3 je na tom o poznání hůře a vychází mi jen 2 dny. Ale dost se to liší, někdy to prostě padá vícekrát za den a pak je týden pokoj. Zrovna u tohoto mi nejede watchdog, mám jádro 5.15.48 a Armbian.
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #4 kdy: 29. 07. 2022, 11:34:58 »
Na téhle destičce provozuju cca půl roku Ubuntu 22.04. (začínal jsem než bylo stabilní)
- nginx
- dlna server
- samba
- openvpn
- homeassistant v kontejneru (ubuntu 20.04)
- postgresql
- postfix
- nextcloud
- a několik vlastních věcí (IoT)

Navíc to každých 15 minut překódovává video z dvou IP kamer s detekcí pohybu (z 1080p 10fps h264, do 720p h264).

Stíhá to bez problémů a rezerva je v paměti i v CPU výkonu (tam nepříliš velká ... video). Průměrný uptime je dokud nevypnou elektriku a nevybije se UPS.

Teploty jsou lepší než u RPI4 (bez chladiče).

NVME v tom mám 500GiB, ale nelíbí se mi, že je ohříváno SOC.
V USB je cca 20TiB pole.

Předtím stejnou službu zastalo několik let RPI4.

Tož asi tak.


Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #5 kdy: 29. 07. 2022, 11:39:21 »
@rabbizon Rock Pi 4 B+ tu zátěž bez problémů* zvládne, dominantní je Kodi protože tahle aplikace jako jediná požaduje nějakou minimální odezvu (aby se nesekalo video). U těch ostatních služeb můžete např. v systemd ubrat niceness, ioniceness... a Kodi naopak přidělit realtime prioritu (systemd.exec(5), CPUSchedulingPriority a CPUSchedulingPolicy).

* rockpi4 zvládne softwarově dekódovat H.264 1080p video, ale daleko víc headroomu bude mít když to půjde přes HW přehrávač. Je tedy potřeba mít v pořádku kernel+mesa, což by už na armbianu mělo být v pohodě.

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #6 kdy: 29. 07. 2022, 12:39:04 »
No asi je trochu trápím, ale nic až tak strašnýho  ;D

Včera jsem zrovna zjišťoval, jak dosáhnout nejvyšší teploty, aby se zjistilo, jestli chlazení stačí, nebo se zapne thermal throttling. Zrovna to Orange Pi 4 má špatné chlazení :( Nejsou k tomu moc chladiče ani krabičky.

Však si můžete taky zkusit. Čtyři největší teploty:

1. cpuburn-a53 z https://github.com/ssvb/cpuburn-arm, ale na procesoru s 6 jádry (jako chce tazatel) se pustí jen 4x. Opravit to jde tak, že se vyhodí ten forkovací kód mezi #ifdef __linux__ a #endif a pak se to ručně pustí 6x.

2. stress-ng --tz --cpu 0 --cpu-method matrixprod --timeout 10m

3. stress-ng --tz --matrix 0 --matrix-method hadamard --timeout 10m

4. stress-ng --tz --cpu 0 --cpu-method fft --timeout 10m

Na Raspberry Pi jde zjistit, jestli se aktivoval thermal throttling od restartu pomocí vcgencmd get_throttled, jinde musíte hlídat frekvenci třeba v htop.

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #7 kdy: 29. 07. 2022, 19:19:47 »
Na trvalou zátěž se mi líbí věci od Friendlyelec, mají tam pořádné heatsinky a se SATA HATem z toho je kompaktní 4-diskový NAS v pár Wattech.

A jinak mám prostě krabičku plnou samolepících heatsinků různých velikostí jako jsou tyhle. Nedělám si iluze o součiniteli tepelné vodivosti těch lepidel, takže si buď vybírám ty s nejtenčí páskou, nebo je kupuju bez lepení a používám svoji 3M termopásku. Většinou to sebere 5-10 stupňů z teploty v zátěži.

vcunat

  • ***
  • 122
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #8 kdy: 29. 07. 2022, 20:07:34 »
4K jistě nestihne dekódovat pokud nepůjde o kodek s HW akcelerací.  Tam bych se bál, že bude praktický problém, ale záleží odkud by ten obsah byl.  Pokud bude jistota, že zrovna půjde vždy o konkrétní kodeky a ověří se, že jsou v tomto HW podporovány...

Re:Co zvládne ARM počítač
« Odpověď #9 kdy: 29. 07. 2022, 20:57:07 »
@Jan Fikar čím to mučíte že Vám to tak umírá??

Čím to mučí netuším, ale ze zkušenosti, mizerný zdroj někdy udělá pěknou divočinu. Přičemž "mizerné" jsou občas i teoreticky kvalitní zdroje. (A naopak.)