Anonymné konto na Facebooku

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #30 kdy: 29. 07. 2022, 09:14:03 »
A ani nějaké spárování neznamená, že se FB dozví něco víc, než co jsem mu já sám sdělil, o což v debatě jde.

Hmm. Takže když FB má jeden dílek skládačky, který jsi mu ty sám poskytnul, a k němu si dohledá další dílky odjinud, tak má pořád jen ten jeden? Zajímavá logika.


Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #31 kdy: 29. 07. 2022, 10:03:12 »
Mně je celkem šumák co si FB s kým nebo čím spáruje, protože mám profil jenom jeden. A ani nějaké spárování neznamená, že se FB dozví něco víc, než co jsem mu já sám sdělil, o což v debatě jde.

Zmapuje si socialne vazby, vie to co ste povedal niekomu inemu, prostrednictvom messengeru a whatsapp, podla lajkov k urcitym temam zmapuje vase nazory, etc...

To ze je to koli cieleniu reklamy je skor len zasterka. Kto normalny kupi produkt cez reklamu, miesto toho aby pouzil nejaky porovnavac cien. Naviac reklamu ktoru to vyhadzuje cielene mne, je na produkty ktore som uz kupil. Cize akurat obtazujuci spam...

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #32 kdy: 29. 07. 2022, 11:39:21 »
A ani nějaké spárování neznamená, že se FB dozví něco víc, než co jsem mu já sám sdělil, o což v debatě jde.

Hmm. Takže když FB má jeden dílek skládačky, který jsi mu ty sám poskytnul, a k němu si dohledá další dílky odjinud, tak má pořád jen ten jeden? Zajímavá logika.
A co jsem Facebooku asi tak poskytl, ty zajímavá logiko? Nějaké jméno, příjmení a datum narození (navíc nic z toho ani nemusí být pravda) a email (nějaký 10minute si založím kdekoliv) a tel. číslo pro ověření (k tomu stačí obyčejná SIM Twist nebo bleskmobil z první trafiky, kterou po použití vyhodím). Takže podle těchto "dílků" jsem fakt hrozně zvědavý, co si asi FB začne skládat a nakonec poskládá. Skoro bych řekl, že výsledkem bude akorát velké lejno :D

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #33 kdy: 29. 07. 2022, 11:50:44 »
Mně je celkem šumák co si FB s kým nebo čím spáruje, protože mám profil jenom jeden. A ani nějaké spárování neznamená, že se FB dozví něco víc, než co jsem mu já sám sdělil, o což v debatě jde.

Zmapuje si socialne vazby, vie to co ste povedal niekomu inemu, prostrednictvom messengeru a whatsapp, podla lajkov k urcitym temam zmapuje vase nazory, etc...

To ze je to koli cieleniu reklamy je skor len zasterka. Kto normalny kupi produkt cez reklamu, miesto toho aby pouzil nejaky porovnavac cien. Naviac reklamu ktoru to vyhadzuje cielene mne, je na produkty ktore som uz kupil. Cize akurat obtazujuci spam...
Nezmapuje si nic, protože na FB nemám žádnou povinnost mít jakékoliv přátele, někam přispívat, něco lajkovat nebo se jinak projevovat. Klidně mohu jenom sledovat co se kde děje. Takže pro účely tazatele, který chce primárně číst příspěvky na veřejných stránkách města nebo být i v nějaké privátní skupině, ale pouze pasivní, nepředstavuje FB žádný zásadní problém.

Spousta lidí kupuje dle reklamy, která se jim zobrazuje. Je iluze si myslet, že každý tráví čas v nějakých srovnávačích. Kromě toho cílená reklama není jenom na produkty, které již člověk zakoupil (to ostatně ani automat na FB obvykle neví, že k obchodu již došlo), ale je na produkty, o které se dotyčný zajímá a ty jsou mu pak cílenou reklamou podsouvány. Na FB třeba tak, že se mu stále zobrazuje stránka výrobce nějakého produktu nebo poskytovatele služeb (např. mobilní operátoři).

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #34 kdy: 29. 07. 2022, 11:52:32 »
Takže podle těchto "dílků" jsem fakt hrozně zvědavý, co si asi FB začne skládat a nakonec poskládá.

Na FB je nekde zastrcena stranka "Co o me FB vi" - kde je seznam zajmu podle kterych na vas cili reklamu. Kdyz jsem to porovnaval s tim co me realne zajima, tak z toho meho chovani maji poradny gulas a o uspesne profilaci nemuze byt rec :P


Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #35 kdy: 29. 07. 2022, 11:57:19 »
Asi tak :)

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #36 kdy: 29. 07. 2022, 15:10:44 »
Někdo to tu zmiňoval. Ne že by někoho hned zabanoval, ale relativně často háže klacky pod nohy (nutnost "ověřovat autenticitu" ) . Buď mailem SMS, nebo hádáním fotek přátel (po pár letech už člověk netuší kdo je kdo) nebo označováním ze skupiny komentářů, který jsem údajně napsal. Hlavně při mazáním cookies, změny user agenta, různé IP, nepoužíváním funkce zapamatovat si login.

Někde to fakt dotlačí uživatele do x-(3)denního deadlocku, kde fakt nejde se přihlásit ani když se snaží. Je to nějaká hláška Potvrďte teoto přihlášení na druhém zařízení Jak proboha, když žádné 2. zařízení není, IP adresu už dávno má někdo jiný a cookies jsou fuč

Jak ale facebook nenávídím, chápu, že to je mířené proti zneužití účtu.

A facebook  je kombajn na data, ale je poteba to rozdělit na : 3 části:

-externí sledování - v pohodě jde elimitovat vyhrazeným prohížečem nebo blokací uBlock origin
Kód: [Vybrat]
facebook.com facebook.com *  noop
* facebook.com * block
nebo kontejnery, blokací linku l.facebook.com(odkazy v postech) (taky ublock origin ||facebook.com/l.php$document,popup )

-data co tam uživatel vykváká sám (není třeba rozepisovat)


-data co, facebook těží při používání (rozlišení obrazovky, interakce, otevření popupu, rozepsaný(í) text(u)!), xti.php, a/bz , /ajax.bz, (v browseru lze blokovat, v aplikaci sotva), scrolly, lajk-unlajk,  logování prohlížení fotek

- a 90% nedokumentovaných věcí, co nikdo nezjistil (.gateway.facebook.com, edge-chat.facebook.com, víc cookies, xmlhttprequesty). co jsou zač


Aplikace facebook je něco jako nezdokumentovaná černý skříňka s root právy!

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #37 kdy: 29. 07. 2022, 15:39:24 »
Aplikace facebook je něco jako nezdokumentovaná černý skříňka s root právy!

Tak to urcite... podejte si prihlasku do Bohnic.

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #38 kdy: 29. 07. 2022, 21:28:47 »
Dakujem za rozbehnutu diskusiu, i ked kus offtopic (cielom je poradit, ako to ide a ake su benefity/nevyhody). Ale odbehnem aj ja offtopic.

Preco sa spomina, ze facebook poskytuje sluzbu pre reklamy? To je imho az druhotna monetizacia. Prvotna je imho peniaze za COKOLVEK. Ci uz je to moznost rozhodnut volby pre toho, kto viac zaplati (vid cambridge analytica, ci ako sa to volalo), alebo (verim tomu, ze jednotky pripadov sa objavia po rokoch), predanim dat pre ziskanie vazieb medzi ludmi. Osobne som (a este nie som v Bohuniciach) presvedceny, ze sa najde aspon jeden pripad, kedy nejaky statny organ ziska za pomoci dat z facebooku info o identite cloveka a vysledkom bude, ze ten clovek bude eliminovany, alebo aspon muceny...

Je tu niekto, kto tomuto neveri?

PS: Ale osobne mam prozaickejsi dovod nepouzivania facefrasu. Nechcem, aby mi deti v dospelosti oplieskali o hlavu historiu na facefrase, aj s fotami v spodnom pradle na potoku v skolke... A osobne sa tomuto branim ako sa da, ale je to sialeny problem imho. Ludia nechapu. Argumentom je: vsak tie fotky su len v privatnej skupine. tam nik iny nema pristup.... Ako takemu cloveku vysvetlit, ze ked ta fotka raz je ulozena na disku, tak tam pristup ma ktokolvek, kto ide okolo? A neserte ma s argumentami typu "facebook datacentra maju biometricke dvere a podobne". Tu ide o veci typu, ze si zamestnanec zoberie domov vyradeny disk namiesto zosrotovania, alebo ze za peniaze dane data poskytne mimo, alebo milion inych moznosti.

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #39 kdy: 29. 07. 2022, 21:44:27 »
Běžně získaná data z FB nejsou pro státní správu (a v podstatě ani pro nikoho jiného) nijak relevantní. Nelze prokázat komu ten účet patří, nelze prokázat co dotyčný jedinec na FB dělá (pokud on sám nevyvíjí nějakou činnost) a v podstatě pokud si člověk svůj profil skryje jak to nejvíc jde, tak kdokoliv cizí nezjistí naprosto nic, viz obrázek níže - žádné příspěvky, žádné informace, žádní přátelé, žádné fotky ani videa, žádná poloha. Prostě vůbec nic (ten profil je nejspíš falešný, jde o jakéhosi náhodně vybraného trola, co prudí na stránkách předsedy vlády).


Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #40 kdy: 29. 07. 2022, 21:47:35 »
A k těm fotkám pak tolik, že i když člověk na FB není, tak to automaticky neznamená, že se tam jeho fotky nemohou objevit - samozřejmě mohou, když je tam postne někdo jiný (kromě toho je může označit i jménem dotyčného, stejně jako jeho jméno může uvést kdekoliv komentářích). Což je právě případ různých školních společných foto apod.

xunil

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #41 kdy: 29. 07. 2022, 22:02:42 »
Někteří v diskuzi na sebe prozrazují až moc. Netřeba mít ani Facebook.

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #42 kdy: 29. 07. 2022, 22:12:40 »
A někteří neprozradí nic - pouze ti ostatní si myslí, jak o nich všechno ví a ve skutečností ví leda prd :D

luvar

  • ***
  • 225
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #43 kdy: 02. 08. 2022, 08:12:00 »
Někteří v diskuzi na sebe prozrazují až moc. Netřeba mít ani Facebook.

Osobne ale nevnimam tieto prezradene veci rovnocenne. Ked daco prezradite facebooku, tak to vie facebook a ktokolvek, kto to od neho kupi/ukradne. Ked to prezradite napriklad na fore root.cz, tak to opat vie kazdy, kto tie data ukradne, kupi, alebo pozbiera (kedze su verejne dostupne). Rozdiel ale vidim v tom, ze rozny zaujemcovia budu vynakladat financie/energiu skor k vacsim spolocnostiam, ako k lokalnym, mensim cielom.

Inak povedane, svoj telefonny zoznam googlu nedam (i ked krepy priklad, nakolko 90% mojeho zoznamu si posklada z tych ostatnych ludi, ktori mu svoj zoznam daju), ale napriklad spolocnosti jouda sro, by som ho kludne poskytol (ak by aspon na vonok posobil seriozne a mal nejake to zabezpecenie).

PS: Asi som to nevyjadril jasne, ale mne nejde o to, co si o mne posklada nejaky BFU, ci potencionalny zamestnavatel pred pohovorom. Mne ide o to, ze nechchcem prispievat do modelov velkych spolocnosti, ktore potom vedia lepsie ovladat ludi (napriklad cez vhodne nadpisy clankov v reklamach, alebo inak nepriamo).

Re:Anonymné konto na Facebooku
« Odpověď #44 kdy: 02. 08. 2022, 09:19:00 »
Někteří v diskuzi na sebe prozrazují až moc. Netřeba mít ani Facebook.

Osobne ale nevnimam tieto prezradene veci rovnocenne. Ked daco prezradite facebooku, tak to vie facebook a ktokolvek, kto to od neho kupi/ukradne. Ked to prezradite napriklad na fore root.cz, tak to opat vie kazdy, kto tie data ukradne, kupi, alebo pozbiera (kedze su verejne dostupne). Rozdiel ale vidim v tom, ze rozny zaujemcovia budu vynakladat financie/energiu skor k vacsim spolocnostiam, ako k lokalnym, mensim cielom.

Inak povedane, svoj telefonny zoznam googlu nedam (i ked krepy priklad, nakolko 90% mojeho zoznamu si posklada z tych ostatnych ludi, ktori mu svoj zoznam daju), ale napriklad spolocnosti jouda sro, by som ho kludne poskytol (ak by aspon na vonok posobil seriozne a mal nejake to zabezpecenie).

PS: Asi som to nevyjadril jasne, ale mne nejde o to, co si o mne posklada nejaky BFU, ci potencionalny zamestnavatel pred pohovorom. Mne ide o to, ze nechchcem prispievat do modelov velkych spolocnosti, ktore potom vedia lepsie ovladat ludi (napriklad cez vhodne nadpisy clankov v reklamach, alebo inak nepriamo).

Jako neni podle mě rozdíl jestli pod svojí identitou (nickem) píšete na Fejsbuk anebo root. Protože všechno spojuje vaše skutečná identita/digitální stopa/chování a je to crawlené, logované a google/facebook/provider/atd. o tom ví a tedy je to dohledatelné a lze to s určitým úsilím spárovat.  Takže je to úplně jedno kam a co pod jakým nickem píšete a co komu vědomě poskytujete. 

Tak jako tak podle mě přispíváte k modelům velkých společností jen tím, že používáte web.  Dneska jsou všude nacpané různé knihovny třetích stran, které bonzují všechno co můžou svým správcům, ti to uchovávají, využívají, analyzují, prodávají. To je cena za to, že to je zadarmo. Můj názor.
Gréta je nejlepší.