Živnost při zaměstnání

XMen

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #15 kdy: 28. 07. 2022, 11:43:55 »
Neresi dokud neni potreba. Ale muze resit az te budou chtit pojebkat.

To jsou dotazy tvl asi jako na antikoncepci jestli to jde bez..

No len riesit nasledky, ked vas uz niekto zazaluje, moze byt neskoro a dost drahe. Bud si teda nastuduje legislativu, spyta sa aktualneho zamestnavatela ci mu to povoluje alebo pocka 2 mesiace. Inak pocas tych dvoch mesiacov moze zatial pracovat "nacierno" a po tom co bude mat zivnost si to dat preplatit. Sice je to tiez taka seda zona ale defacto nedokazatelna.

Inak co sa tyka toho, ze mam zivnost na predaj niecoho a zrazu robim programovanie, moze byt problem. Teoreticky by ste za to mohol dostat pokutu, lebo nerobite cinnost, ktoru mate v zivnosti. Samozrejme realne vas asi nikto kontrolovat nebude. U nas na SK  napr. zivnost na programovanie neexistuje. Robi sa to cez autorsky zakon ale v podstate to ma rovnaky efekt ako cez SZCO (dane, byrokracia,...)


Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #16 kdy: 28. 07. 2022, 11:50:49 »
Pretoze vas sposob je ze hladate ako to "oblbnut" a fungovat cez nejaku "sedu zonu". Ja som to skor myslel na to urobit to uplne legalne a sudne nenapadnutelne. Pokial nema v zmluve konkurencnu dolozku, tak nevidim problem, preco by nemohol pracovat aj pre 10 firiem. Akurat je skor problem v tom, ze to nesmie robit pocas svojho pracovneho casu, ked pracuje ako zamestnanec. Nemyslim si, ze v CZ to mate nejak inak co sa tyka zakonov ale treba to nastudovat.

Sorry ale mluvíš o zcela rozdílných věcech. Zde nejde o pracovní smlouvu, ale zákoník práce (§ 304 odst. 1):
Citace
Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat zádělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
Nevím jak to máte na Slovensku, ale konkurenční doložka je něco úplně jiného, většinou se vztahuje na dobu po skončení zaměstnání.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #17 kdy: 28. 07. 2022, 11:54:52 »
Zrovna resim neco podobneho, ale v tehle byrokracii se vubec nevyznam.
Taky chci podnikat pri zamestnani, jelikoz jako vyvojar pracuji dost rychle a musim cekat na pomalejsi kolegy/dalsi zadani zakaznika, zvazuji, ze bych jako OSVC delal pro dalsi firmu.
Kamarad mi poradil, ze predmet podnikani muzu mit jakykoliv a nikdo to neresi, napr. tiskove sluzby nebo fotografovani, a i presto vesele programovat pro jinou firmu.
Samozrejme firma pro kterou bych na zivnost chtel pracovat, dela v uplne jinem oboru.
Je to problem? Resi nekdo predmet podnikani? ...

Řeší, to bych neriskoval. V případě kontroly ze živnostenského úřadu by je zajímalo zda faktury sedí s předmětem podnikání.
Můj názor je, že se vyplatí raději "risknout" stejný předmět podnikání jako má tvůj zaměstnavatel. Pokud mu skutečně nepřebíráš klienty, tak ze zákona ti může dát akorát hodinovou výpověď (pokud se to samozřejmě dozví a bude mu to vadit). Je to lepší varianta než problémy se ŽÚ.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #18 kdy: 28. 07. 2022, 12:07:55 »
Živnostenský úřad faktury neřeší, od toho je Finanční úřad. Kromě toho na faktuře vůbec nemusí být specifikována nějaká činnost dle oprávnění z Živnostenského úřadu, typicky třeba "Fakturujeme Vám za práce v měsíci 06/2022" a částka bez/s DPH a celková cena. A jestli to byly práce v IT nebo v kuchyni, to se z faktury nikdo nedozví. Obvykle se vše specifikuje ve smlouvě o dílo.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #19 kdy: 28. 07. 2022, 12:08:28 »
Pokial nema v zmluve konkurencnu dolozku, tak nevidim problem, preco by nemohol pracovat aj pre 10 firiem. Akurat je skor problem v tom, ze to nesmie robit pocas svojho pracovneho casu, ked pracuje ako zamestnanec. Nemyslim si, ze v CZ to mate nejak inak co sa tyka zakonov ale treba to nastudovat.
Takze znova: tvoje domnenky jsou bullshit. Proc se k tomu vyjadrujes kdyz nic nevis o zakoniku prace v CR?
Děkuji za možnost editace příspěvku.


Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #20 kdy: 28. 07. 2022, 12:16:45 »
A urcite je cinnost zamestnavatele shodna s tim, co budes na zivnostak delat? Ja to treba resil, kdyz jsem programoval v bance. Jenze cinnost banky je poskytovani bankovnich sluzeb a ne vyvoj SW, takze i kdyz jsem byl zamestnan jako SW vyvojar, shodnou cinnost bych vykonavat na zivnostak ani nemohl. Nakonec by se to rozlousklo u soudu, ale smyslem zakona podle me je, abys neprofitoval ze znalosti ziskavanych v zamestnaneckem pomeru.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #21 kdy: 28. 07. 2022, 12:32:34 »
Pokud je to reakce na mne, tak muj zamestnavatel tam ma fakt sirokou skalu cinnosti - od pohostinstvi az po vzdelavani a tvorbu SW. Je to korporat, takze tech cinnosti maji hromadu.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #22 kdy: 28. 07. 2022, 12:33:30 »
A urcite je cinnost zamestnavatele shodna s tim, co budes na zivnostak delat? Ja to treba resil, kdyz jsem programoval v bance. Jenze cinnost banky je poskytovani bankovnich sluzeb a ne vyvoj SW, takze i kdyz jsem byl zamestnan jako SW vyvojar, shodnou cinnost bych vykonavat na zivnostak ani nemohl. Nakonec by se to rozlousklo u soudu, ale smyslem zakona podle me je, abys neprofitoval ze znalosti ziskavanych v zamestnaneckem pomeru.
Smyslem zákona je, abys nepoškozoval svého zaměstnavatele (a to jak tím, že mu budeš např. přebírat klienty, tak ani tím, že budeš využívat jeho prostředky ke svému podnikání). Nikoliv to, abys neprofitoval ze získaných znalostí, protože z těch bys profitoval stejně až ukončíš pracovní poměr :)

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #23 kdy: 28. 07. 2022, 12:40:18 »
Smyslem zákona je, abys nepoškozoval svého zaměstnavatele (a to jak tím, že mu budeš např. přebírat klienty, tak ani tím, že budeš využívat jeho prostředky ke svému podnikání). Nikoliv to, abys neprofitoval ze získaných znalostí, protože z těch bys profitoval stejně až ukončíš pracovní poměr :)

Presne tak jsem to myslel, akorat jsem to asi nezvladl vyjadrit ;)

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #24 kdy: 28. 07. 2022, 13:30:03 »
:)