Živnost při zaměstnání

Živnost při zaměstnání
« kdy: 27. 07. 2022, 10:07:48 »
Zajímalo by mě, jestli má někdo zkušenosti se zakládáním živnosti vedle zaměstnání. Konkrétně mi jde o případ, kdy se předměty činnosti shodují. Všude jsem se dočetl jen o tom, že podle § 304, chcete-li podnikat ve stejném oboru jako zaměstnavatel, potřebujete jeho písemný souhlas.

Jak je tento zákon vymáhán? Dokládá se písemný souhlas na živnostenském úřadě při zakládání živnosti nebo si to prostě zaměstnanec musí pohlídat sám?

Proč se ptám - momentálně jsem ve výpovědní lhůtě u zaměstnavatele a brzy budu muset začít fakturovat jako živnostník. Problém je, že zaměstnavatel by měl stejnou činnost, tedy poskytování software. Je skutečně kvůli těm dvěma měsícům potřeba shánět písemný souhlas, pokud už jsem ve výpovědní lhůtě? Zajímaly by se zkušenosti z praxe.
« Poslední změna: 27. 07. 2022, 12:09:16 od Petr Krčmář »


anonacct

Re:živnost při zaměstnání
« Odpověď #1 kdy: 27. 07. 2022, 10:55:50 »
Pokud je zaměstnavatel blbec a zjistí to, tak tě dá k soudu.

Takže nejlepší se domluvit a ukončit zaměstnanecný poměr hned, a nebo se domluvit s novým klientem, že mu pošleš faktury až pozděj.

Edit admin: Prosím slušně.
« Poslední změna: 27. 07. 2022, 12:08:40 od Petr Krčmář »

Re:živnost při zaměstnání
« Odpověď #2 kdy: 27. 07. 2022, 11:43:12 »
ŽÚ vůbec neřeší, jestli je někdo někde zaměstnán. A popravdě on to nebude řešit vůbec nikdo, leda by se shodou okolností fakturovalo stejnému subjektu, který je partnerem jak zaměstnavatele, tak zaměstnance (živnostníka).

Re:živnost při zaměstnání
« Odpověď #3 kdy: 27. 07. 2022, 12:13:42 »
K získání živnosti žádný souhlas zaměstnavatele nepotřebuješ. Ono totiž získání(příp. mít) živnosti a podnikat jsou dvě rozdílné věci.  Znám případy kdy lidi živnosti mají ale nemají tržby dle živnostenského zákona § 2 a tudíž nepodnikají, což ovšem neznamená že by nepodávaly daňové přiznání, apod.. . Tu povinnost mají.

Ten souhlas je prakticky jen pro tebe aby tě nemohl zažalovat tvůj zaměstnavatel. Nicméně to se dá obejít přes koupi před založeného sro, kdy ty fakturovat nebudeš ale fakturovat bude tvoje sro a ty jako vlastník si na konci,začátku či průběhu roku peníze vybereš.

Re:živnost při zaměstnání
« Odpověď #4 kdy: 27. 07. 2022, 13:38:15 »
K získání živnosti žádný souhlas zaměstnavatele nepotřebuješ. Ono totiž získání(příp. mít) živnosti a podnikat jsou dvě rozdílné věci.  Znám případy kdy lidi živnosti mají ale nemají tržby dle živnostenského zákona § 2 a tudíž nepodnikají, což ovšem neznamená že by nepodávaly daňové přiznání, apod.. . Tu povinnost mají.

Ten souhlas je prakticky jen pro tebe aby tě nemohl zažalovat tvůj zaměstnavatel. Nicméně to se dá obejít přes koupi před založeného sro, kdy ty fakturovat nebudeš ale fakturovat bude tvoje sro a ty jako vlastník si na konci,začátku či průběhu roku peníze vybereš.

Neřeší se to většinou jen okamžitou výpovědí ze strany zaměstnavatele? Předpokládám, že při žalobě by musel být prokázán skutečný ušlý zisk a škoda způsobená zaměstnavateli (vyzrazení tajemství, převzetí klientů apod.). Když je zaměstnavatel nadnárodní korporát, nedokážu si představit, že by se jim vyplatilo žalovat řadového lopaťáka ve firmě. Ale možná jsem jen naivní.


Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #5 kdy: 27. 07. 2022, 15:06:17 »
Miluju naše zákony, které říkají A a neříkají, co se stane, když A neplatí, nebo je porušováno. Živnostenský úřad to každopádně řešit nebude a živnost vydá. Ze zákona nevyplývá, co se má stát, když podnikáš ve stejném oboru jako zaměstnavatel. Je to hrubé porušení pracovní kázně a následuje vyhazov? Jediné, co by bylo problematické, kdybys vzal databázi klientů od svého zaměstnavatele a začal obchodovat s nimi.To bys neukecal a to by po tobě šel. Pokud pojedeš úplně novou linii, která nemá s původním zaměstnáním nic společného, můžeš být v klidu. Kdyby to byl extra důležitý business a ty zastával extra důležitou pozici, tak bys měl uzavřenou konkurenční doložku. Pokud zaměstnavatel přijal tvoji výpověď s klidem, tak o nic nejde.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2022, 16:13:04 »
Je to komplikovane.
Samotna existence zivnosti neni konkurencni cinnost (budou blbe dokazovat, ze neco fakt vykonavas).
Tato cast zakona se nevztahuje na publikacni a edukacni (a myslim jeste jednu) cinnost.
Zamestnanec je vzdy u soudu bran za vyznamne slabsiho.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:živnost při zaměstnání
« Odpověď #7 kdy: 27. 07. 2022, 17:57:50 »
Neřeší se to většinou jen okamžitou výpovědí ze strany zaměstnavatele? Předpokládám, že při žalobě by musel být prokázán skutečný ušlý zisk a škoda způsobená zaměstnavateli (vyzrazení tajemství, převzetí klientů apod.). Když je zaměstnavatel nadnárodní korporát, nedokážu si představit, že by se jim vyplatilo žalovat řadového lopaťáka ve firmě. Ale možná jsem jen naivní.

Ano, tak se to nejspíš dělá. Neznám a neslyšel jsem by to někdo někdy řešil. Vzhledem k tomu že český podnikatelský sektor je malý, tvrdě zkorumpovaný, založený na známostech a kontaktech čehož si je vědom každý kdo podniká tak majitelé to zase tak moc neprožívají a zaměstnancům neháží klacky pod nohy, protože šance že vyrosteš sám je skutečně mizivá. Ale to neznamená, že nemůžeš narazit na nějakého kokota. Já když jsem takto před spousty let začínal tak majitelům firem to ukradené ale můj nadřízený byl nasraný, že mě se daří a mu ne tak mě házel klacky pod nohy.

Myslím, si že to vnímáš a vyhodnocuješ celkem správně. A to co tu píšu ber jenom jako názor.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #8 kdy: 27. 07. 2022, 19:46:27 »
Problém může být, bude, na tvé straně, pakliže tvůj dosavadní zaměstnavatel ti toto nedovolil - viz. písemný souhlas. Zákon je totiž na jeho straně, je výslovně v zákoně uvedeno že pakliže jsi zaměstnanec, tak nesmíš zároveň podnikat ve stejném oboru.
Něco jiného je, kdyby si tě chtěl zavázat i po skončení pracovní smlouvy, pak by to byla konkurenční doložka.

Pro tebe je nejlepší ukončit zaměstnání ihned = dohodou.
Snad jdeš za lukrativnějším příjmem.

tecka

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #9 kdy: 28. 07. 2022, 03:38:50 »
by měl stejnou činnost, tedy poskytování software
To nic neznamená, ještě bys musel dělat stejný (druh) software. Tak nějak dá rozum, že tě zaměstnavatel neplatí za to, abys mu konkuroval. Pokud jsi v takové situaci, tak neřeš, jestli to někdo kontroluje a prostě to buď nedělej, nebo požádej o svolení. Pokud v takové situaci nejsi, tak svolení nepotřebuješ.

XMen

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #10 kdy: 28. 07. 2022, 09:42:57 »
Ja si myslim, ze zalezi na tom ako je postavena zmluva so zamestnancom. Musi tam byt dolozka, ktora to jasne zakazuje (pracovat pre inu firmu resp. konkurenciu) cize nejaka konkurencna dolozka. Bez tej dolozky ti nemoze urobit nic. Ak nie je tak teda nevidim problem aj ked CZ zakony nepoznam. Ja som napr. bol jedneho casu zamestnanec a zaroven zivnostnik aj ked som fakturoval rovnakej firme.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #11 kdy: 28. 07. 2022, 10:10:16 »
Proc tady siris slovenske domnenky? Zakon je smlouve nadrazen.
Konkurencni dolozka je neco uplne jinyho nez to o cem je tady rec.

Opakuji: drzeni zivnostenskeho opravneni != "podnikani".

Pokud mam zivnost na vyvoj SW a zaroven nakup a prodej tak opravdu pri nastupu do noveho zamestnani nebezim na urad si tu cinnost za penize zrusit abych ji pak prihlasoval.

A taky opakuju: kdyz se budes citit, ze by to mohl byt problem tak se domluv se zakaznikem a napiste to jako skoleni, na to se konkurencni cinnost nevztahuje.

Citace
Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
Děkuji za možnost editace příspěvku.

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #12 kdy: 28. 07. 2022, 10:42:42 »
Zrovna resim neco podobneho, ale v tehle byrokracii se vubec nevyznam.
Taky chci podnikat pri zamestnani, jelikoz jako vyvojar pracuji dost rychle a musim cekat na pomalejsi kolegy/dalsi zadani zakaznika, zvazuji, ze bych jako OSVC delal pro dalsi firmu.
Kamarad mi poradil, ze predmet podnikani muzu mit jakykoliv a nikdo to neresi, napr. tiskove sluzby nebo fotografovani, a i presto vesele programovat pro jinou firmu.
Samozrejme firma pro kterou bych na zivnost chtel pracovat, dela v uplne jinem oboru.
Je to problem? Resi nekdo predmet podnikani? ...

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #13 kdy: 28. 07. 2022, 11:38:40 »
Neresi dokud neni potreba. Ale muze resit az te budou chtit pojebkat.

To jsou dotazy tvl asi jako na antikoncepci jestli to jde bez..
Děkuji za možnost editace příspěvku.

XMen

Re:Živnost při zaměstnání
« Odpověď #14 kdy: 28. 07. 2022, 11:38:47 »
Proc tady siris slovenske domnenky? Zakon je smlouve nadrazen.
Konkurencni dolozka je neco uplne jinyho nez to o cem je tady rec.

Opakuji: drzeni zivnostenskeho opravneni != "podnikani".

Pokud mam zivnost na vyvoj SW a zaroven nakup a prodej tak opravdu pri nastupu do noveho zamestnani nebezim na urad si tu cinnost za penize zrusit abych ji pak prihlasoval.

A taky opakuju: kdyz se budes citit, ze by to mohl byt problem tak se domluv se zakaznikem a napiste to jako skoleni, na to se konkurencni cinnost nevztahuje.

Citace
Toto omezení se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.

Pretoze vas sposob je ze hladate ako to "oblbnut" a fungovat cez nejaku "sedu zonu". Ja som to skor myslel na to urobit to uplne legalne a sudne nenapadnutelne. Pokial nema v zmluve konkurencnu dolozku, tak nevidim problem, preco by nemohol pracovat aj pre 10 firiem. Akurat je skor problem v tom, ze to nesmie robit pocas svojho pracovneho casu, ked pracuje ako zamestnanec. Nemyslim si, ze v CZ to mate nejak inak co sa tyka zakonov ale treba to nastudovat.