RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« kdy: 16. 07. 2022, 17:40:42 »
Ahoj,

vzpamatuje se pole, když se ze serveru vyjmou disky v RAID 5 a vloží se do něj v jiném pořadí?
Vezmu server, vyndám z něj disky, přenesu ho a při vracení disků zpřeházím pořadí.
Bude to v rámci stejného řadiče.

Příklad: Disky ze šachet 2,3,7,8 dám do 1,2,3,4

Jednou jsem to udělal na PERCu, pole se naštvalo (označilo se jako degraded), ale po přepočítání se na mě zase hezky usmívalo....jen už to je nějaký ten pátek.


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #1 kdy: 16. 07. 2022, 17:53:07 »
Samozřejmě, MD RAID má metadata a když staví pole, tak ví přesně co kam patří a nedovolí ti ho sestavit (bez extrémního přesvědčování) špatně a disky mu můžeš zadat v libovolném pořadí. Žádné přepočítávání není potřeba.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #2 kdy: 16. 07. 2022, 17:58:21 »
Tohle je na HW řadiči - konkrétně SmartArray p420 tuším.
Nicméně i ten si značí disky, to vím.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #3 kdy: 16. 07. 2022, 23:42:57 »
Vytahni disky, udelej bitove kopie, nastrkej zpet do jinych sachet. Jede? Smaz zalohy.
V opacnem pripade obnov disky ze zalohy a nastrkej je tam, kde puvodne byli. Jede? Smaz zalohy.
V opacnem pripade kontaktuj firmu na obnovu dat.

U HW raidu a znackoveho servisu muzes prece vzdy kontaktovat support. A pouzivat nesupportovane zelezo? To si vyzer sam :-)

Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #4 kdy: 18. 07. 2022, 10:32:10 »
Ahoj,

vzpamatuje se pole, když se ze serveru vyjmou disky v RAID 5 a vloží se do něj v jiném pořadí?
Vezmu server, vyndám z něj disky, přenesu ho a při vracení disků zpřeházím pořadí.
Bude to v rámci stejného řadiče.

Příklad: Disky ze šachet 2,3,7,8 dám do 1,2,3,4

Jednou jsem to udělal na PERCu, pole se naštvalo (označilo se jako degraded), ale po přepočítání se na mě zase hezky usmívalo....jen už to je nějaký ten pátek.

Nechapu. Pokud prenasim server, proc z nej vyndavat disky?
Pokud ma raid subsystem metadata na disku, tak je fuk, v jakych slotech nakonec budou.


CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #5 kdy: 18. 07. 2022, 12:03:50 »
Pokud prenasim server, proc z nej vyndavat disky?

Třeba protože těch 12 (předek) + 2(zadek) 3.5" disků něco váží a budu to přenášet několik pater po schodech bez výtahu?



RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #6 kdy: 18. 07. 2022, 12:14:13 »
Pokud prenasim server, proc z nej vyndavat disky?

Třeba protože těch 12 (předek) + 2(zadek) 3.5" disků něco váží a budu to přenášet několik pater po schodech bez výtahu?

Lihovka / stitkovac. Nebo vyndat, umistit relativne jak bylo v radach, a vyfotit aby to slo identifikovat podle SN napr.

Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #7 kdy: 18. 07. 2022, 12:31:07 »
Stat se muze cokoliv, zalezi na technologii. Byly doby kdy se vyrabely RAID disky s velikosti blocku 528B a RAID radic si ukladal svoje metadata do kazdeho bloku. Dneska by si RAIDy mely ukladat metadata alespon na "konec" disku, takze by ten RAID mel identifikovat podle hlavicky (ktera je na konci disku) i v jine pozici.
Emulex umel dokonce identifikovat disk na jinem radici a udelat RAID pres vice adapteru.

Nejjistejsi je disky oznacit, vyndat, prestehovat zvlast, a pak je nastrkat na puvodni misto.

CPU

  • *****
  • 613
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #8 kdy: 20. 07. 2022, 23:30:03 »
ŘADIČ SI S TÍM ÚSPĚŠNĚ PORADIL.

To jen kdyby to někoho zajímalo.
Zpřeházení disků v rámci řadiče mu byla putna.

Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #9 kdy: 21. 07. 2022, 18:25:20 »
Dobrá zpráva.

Upgradoval jsem server z HP G5 na G7, tj. řadič P800 -> P420. Přehodil jsem disky (raid 1 mirror), samozřejmě P420 pole z P800 nepoznal a nabídl vytvoření nového. Nezbylo mi nic jiného, než to potvrdit, tak zasynchronizoval čistá data z A na B. Trnul jsem, jak to dopadne, jestli budu obnovovat zálohy, naštěstí celý root filesystém na partišně  přežil v pořádku, i boot sector, takže to na novém serveru nabootovalo. Někdy se jednoduchost mirroru vs. stripované raidy sakra hodí :-)

Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #10 kdy: 22. 07. 2022, 11:32:46 »
Pokud prenasim server, proc z nej vyndavat disky?

Třeba protože těch 12 (předek) + 2(zadek) 3.5" disků něco váží a budu to přenášet několik pater po schodech bez výtahu?

Lihovka / stitkovac. Nebo vyndat, umistit relativne jak bylo v radach, a vyfotit aby to slo identifikovat podle SN napr.
U dellu staci jen udelat dump z konfigurace at uz primo pristupem do idracu, omsa atd. a mate to vcetne slot id a SN mozna i WWN.  Je to jedna z polozek za kterou si platite. Ze idcko slotu odpovida fyzicke pozici a ze komponenty umi komunikovat s raid radicem.

Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #11 kdy: 22. 07. 2022, 15:23:12 »
U dellu staci jen udelat dump z konfigurace at uz primo pristupem do idracu, omsa atd. a mate to vcetne slot id a SN mozna i WWN.  Je to jedna z polozek za kterou si platite. Ze idcko slotu odpovida fyzicke pozici a ze komponenty umi komunikovat s raid radicem.

Překvapivě stejně dobře funguje i cage na HP DL G7 s onboard P420 při komunikaci s LSI SAS9211-8i v PCI-e slotu. Interní kabel SFF-8087 do P420 stačí zastrčit do LSI a fungují nejen pozice v nástroji sas2ircu, ale i ledka aktivity a hlavně ledka LOCATE, pozice jsou správně To mě docela překvapilo. Takže lze mít třeba 4 x s HDD SASy do P420 + HW raid na boot a velká data a 4x SSD na LSI + mdraid pro DB.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:RAID 5 - zpřeházení disků na řadiči
« Odpověď #12 kdy: 22. 07. 2022, 18:35:37 »
Upgradoval jsem server z HP G5 na G7, tj. řadič P800 -> P420. Přehodil jsem disky (raid 1 mirror), samozřejmě P420 pole z P800 nepoznal a nabídl vytvoření nového. Nezbylo mi nic jiného, než to potvrdit, tak zasynchronizoval čistá data z A na B. Trnul jsem, jak to dopadne, jestli budu obnovovat zálohy, naštěstí celý root filesystém na partišně  přežil v pořádku, i boot sector, takže to na novém serveru nabootovalo. Někdy se jednoduchost mirroru vs. stripované raidy sakra hodí :-)
Já jsem nikdy nepochopil proč lidi baví si tohle způsobovat. Ještě to asi chápu při SSDčkách s writeback cache zálohovanou baterkou, i když v poslední době už taky moc ne, ale u tebe, proč?