Diakritika v poznámkovém bloku

Diakritika v poznámkovém bloku
« kdy: 05. 07. 2022, 22:25:18 »
Ahoj, měl jsem poznámky s diakritikou v poznámkovém bloku a dnes mi najednou z písmen s diakritikou vznikly symboly.....háčky, nevo kosodélníkya uvnitř háček a jiné. Přitom jsem pouze do poznámkového bloku připisoval informace. Nevíte prosím kde by mohl být problém? V ostatních poznámkových blocích diakritika normálně funguje.
Někdo již toto řešil, našel jsem to na internetu, viz https://www.zive.cz/poradna/diakritika-spatne-znaky-u-win10/sc-20-cq-653881/?consultanswers=1 (poznámka: "Beta: Používat Unicode UTF-8 pro celosvětovou podporu jazyka.") ===to ale nevím, kde dohledat. Máte prosím někdo radu?


ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #1 kdy: 05. 07. 2022, 23:24:31 »
Pretože notepad nevie, v akom kódovaní je daný textový súbor. Len tipuje. Niekedy úspešne, niekedy menej. Keď sa súbor zmenil, zmenili sa aj šance.

Viac o probléme, vrátane riešenia: https://devblogs.microsoft.com/oldnewthing/20070417-00/?p=27223

viste

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #2 kdy: 06. 07. 2022, 09:00:21 »
(poznámka: "Beta: Používat Unicode UTF-8 pro celosvětovou podporu jazyka.") ===to ale nevím, kde dohledat.
Start -> Nastavení -> Čas a jazyk -> Jazyk -> vpravo Jazyková nastavení vyžadující správce -> na záložce Správa tlačítko Změnit místní nastavení systému

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #3 kdy: 06. 07. 2022, 16:09:02 »
Doporučil bych vyměnit za PSPad.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #4 kdy: 07. 07. 2022, 22:00:35 »
Děkuji za postup ohledně dopátrání se k tlačítku "Změny místního nastavení systému", ale bohužel to nepomohlo, jak jsem si myslel a jak jsem uváděl v dotazu. Takže neúspěsně jsem tomu věřil. Zkusím instalaci doporučeného PS padu, pokud tvoří jednoduché soubory s příponou .txt


Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #5 kdy: 08. 07. 2022, 09:19:20 »
V poznámkovém bloku můžete zkusit Soubor, Otevřít a dole v dialogu vybrat kódování. Při "Uložit jako" můžete v dialogu taky vybrat kódování, doporučuji UTF-8 s BOM.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #6 kdy: 08. 07. 2022, 10:38:39 »
Jak píše Dan, když v Poznámkovém bloku dáte Soubor → otevřít, dole pod názvem souboru je na výběr kódování souboru. Protože zůstaly v pořádku znaky bez diakritiky, nejde o kódování UTF-16. Pokud se vám místo jednoho znaku s diakritikou zobrazují dva jiné znaky, jde o kódování UTF-8. Pokud místo jednoho znaku je jiný znak, půjde pravděpodobně o kódování ANSI. Každopádně při nejhorším ty tři možnosti (ANSI, UTF-8 a UTF-8 s BOM) vyzkoušejte a uvidíte, co bude správně.

Při ukládání můžete kódování také zvolit, doporučuju UTF-8 – na rozdíl od dan8 doporučuji kódování bez BOM. BOM přidává na začátek souboru dva znaky navíc, které z reálně používaných editorů používá právě jen poznámkový blok. Nejde ani tak o ušetření dvou znaků, ale o to, že spousta programů s nimi nepočítá a pak se zobrazují jako smetí na začátku souboru.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #7 kdy: 09. 07. 2022, 02:56:17 »
Ten BOM je právě od toho, aby se nemuselo kódování hádat. A např. ten PS Pad mu rozumí.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #8 kdy: 09. 07. 2022, 10:29:30 »
Ten BOM je právě od toho, aby se nemuselo kódování hádat. A např. ten PS Pad mu rozumí.
Ne, BOM je od toho, aby se poznalo, zda jde o UTF-8 LE nebo BE. BOM totiž znamená „Byte Order Mark“. Že se podle toho dá odhadnout, že jde o UTF-8, je jenom bonus navíc. Přičemž odhadnout u textového souboru, zda se jedná o jednobajtové kódování nebo UTF-8, není nic těžkého.

Že BOMu rozumí dva programy je hezké, ale spousta programů tomu nerozumí. Notepad byl jediný rozšířený program, který defaultně BOM ukládal – a dnes už to nedělá ani on.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #9 kdy: 09. 07. 2022, 13:15:04 »
Ten BOM je právě od toho, aby se nemuselo kódování hádat. A např. ten PS Pad mu rozumí.
Ne, BOM je od toho, aby se poznalo, zda jde o UTF-8 LE nebo BE. BOM totiž znamená „Byte Order Mark“. Že se podle toho dá odhadnout, že jde o UTF-8, je jenom bonus navíc. Přičemž odhadnout u textového souboru, zda se jedná o jednobajtové kódování nebo UTF-8, není nic těžkého.

Že BOMu rozumí dva programy je hezké, ale spousta programů tomu nerozumí. Notepad byl jediný rozšířený program, který defaultně BOM ukládal – a dnes už to nedělá ani on.

UTF-8 nie je LE ani BE; UTF-8 je octet stream bez endianess. V prípade UTF-8 BOM hovorí len o ton, že ide o Unicode, a z obsahu je jasné, že to nie je UTF-16. Pre UTF-8 sa BOM neodporúča používať.

Samotný byte order má zmysel len pre UTF-16, len to môže byť little alebo big endian.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #10 kdy: 09. 07. 2022, 16:07:45 »
UTF-8 nie je LE ani BE; UTF-8 je octet stream bez endianess. V prípade UTF-8 BOM hovorí len o ton, že ide o Unicode, a z obsahu je jasné, že to nie je UTF-16. Pre UTF-8 sa BOM neodporúča používať.

Samotný byte order má zmysel len pre UTF-16, len to môže byť little alebo big endian.
Ano, máte pravdu, omlouvám se za mylnou informaci.

Vypíchl bych to „nedoporučuje se“ – to není jen tak nějaké „lidé říkají“, je to tak napsané přímo ve standardu.

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #11 kdy: 10. 07. 2022, 15:42:26 »
...Vypíchl bych to „nedoporučuje se“ – to není jen tak nějaké „lidé říkají“, je to tak napsané přímo ve standardu.
V podobných případech bych se nebál použít výraz "nesmí se". Protože to "nedoporučuje se" nevylučuje možnost, že se to tak udělat může  >:(

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #12 kdy: 10. 07. 2022, 17:45:54 »
...Vypíchl bych to „nedoporučuje se“ – to není jen tak nějaké „lidé říkají“, je to tak napsané přímo ve standardu.
V podobných případech bych se nebál použít výraz "nesmí se". Protože to "nedoporučuje se" nevylučuje možnost, že se to tak udělat může  >:(
Kdyby se to tak nesmělo používat, stačí BOM pro UTF-8 vůbec nedefinovat. Ono to své použití má, takže někdy dává smysl to použít – ale obecně by se to používat nemělo (čehož si už všimli i v Microsoftu).

Re:Diakritika v poznámkovém bloku
« Odpověď #13 kdy: 12. 07. 2022, 08:54:32 »
Díky všem za rady, zkusil jsem jak ukládání vrůzných variantách UTF 8 xxxx, ANSI, apod, ale vždy to bylo s nějakým problémem. Mám to naštěstí psaný určitým systémem, takže vždy vykopíruji část a tu poupravuji žpět do diakritiky, uložím a hlavně ZAZÁLOHUJI. Což jsem doposud nedělal a tím jsem se neblaze poučil. Děkuji za sdílení Vašich zkušeností a rad.