Storage Spaces Direct - zkušenosti

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Storage Spaces Direct - zkušenosti
« kdy: 22. 06. 2022, 12:43:03 »
Nedávno jsem navrhoval v rámci obměny IT v jedné firmě dvou nodový Hyper-V cluster, napadlo mne místo sdíleného úložiště použít Storage Spaces Direct od MS. Bohužel při konzultacích s výrobcem HW (DELL) mi bylo řečeno, že v CZ neexistuje oficiální podpora tohoto řešení, resp. nikdo s tím nemá zkušenosti.
Máte někdo s touto technologií praktické zkušenosti, nasazoval to někdo z vás do provozu? Papírově mi to přijde jako zajímavá technologie, ale samozřejmě mě zajímají praktické postřehy (výkon, škálovatelnost, stabilita apod).


Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #1 kdy: 22. 06. 2022, 14:06:23 »
Odpověď chápej tak, že český Dell s tím nemá zkušenost. Vím, že nějaké projekty v cz dělalo HPE, já s tím osobně zkušenost nemám.

mfrd

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2022, 14:07:11 »
Že by to DELL tvrdil, nevěřím. Pokud vím implementace Storage Spaces Direct na jejich HW např. běží na Státním zemědělském a intervenčním fondu a docela pravidelně ten cluster rozšiřují na větší a větší.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #3 kdy: 24. 06. 2022, 11:39:03 »
Že by to DELL tvrdil, nevěřím. Pokud vím implementace Storage Spaces Direct na jejich HW např. běží na Státním zemědělském a intervenčním fondu a docela pravidelně ten cluster rozšiřují na větší a větší.
Když jsem si naklikal HW serverů v konfigurátoru a chtěl jsem po nějakém DELL konzultantovi zkontrolovat sestavu a ptal jsem se na případnou podporu při implementaci, tak jsem byl v podstatě odmítnut, že nemají zkušenosti. Proto se ptám zde na praktické zkušenosti, zda mám řešit nějakou oficiální podporu nebo to příště risknout sám. Myslím, že S2D je zajímavá technologie schopná ušetřit HW a teoreticky i náklady. Tak jestli to není jen pozlátko na papíře a realita je trochu jinde.

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #4 kdy: 24. 06. 2022, 11:51:24 »
mám taky takovou "nezkušenost"- Když jsem s tím přišel, důrazně mě před tím varoval jeden z velkých implementátorů s tím, že je to technologie nedospělá a do produkce nevhodná, hezká tak leda na papíře a v labu, kde se nic nesere. Obzvlášť pokud chci pracovat s předem známým rozpočtem a nějak předvidatelnou spolehlivostí, mám se od toho zatím držet dál. Nakonec se šlo tradiční cestou sdíleného diskového pole, od kterého tak nějak všichni víme co čekat.


Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #5 kdy: 24. 06. 2022, 14:34:00 »
Nechapu proc by s tim mely mit servery problem. Je to softwarove definovana storage a data se rozlivaji po sitove vrstve. Pokud jsou servery spojeny aspon 10Gbit sitovkama pak nevidim problem s pouzitim. HW na to nema vliv vse je rizeno sytemem/softwarem. Jestli chcete info o tom zda pouzit nebo ne obratte se na MS ne na vyrobce "zeleza". Dnes se v HA resenich bez softwarove definovane storage neobejdete. Kdyz vam zdechne sitove uloziste jak dlouho vam trva nez nabehnete ze zalohy? V pripade storage napric nody jedete porad protoze data jsou rozlita napric vsemi nody podle replik

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #6 kdy: 28. 06. 2022, 14:41:32 »
No jenže tím jak je to celé v SW tak to pochopitelně může mít různé konsekvence. Používám jen CEPH a to prostě není pro každého.
Záleží jak na SW tak na HW aby to slušně hrálo dohromady, jinak se z toho stává utrpení.

Nechapu proc by s tim mely mit servery problem. Je to softwarove definovana storage a data se rozlivaji po sitove vrstve. Pokud jsou servery spojeny aspon 10Gbit sitovkama pak nevidim problem s pouzitim. HW na to nema vliv vse je rizeno sytemem/softwarem. Jestli chcete info o tom zda pouzit nebo ne obratte se na MS ne na vyrobce "zeleza". Dnes se v HA resenich bez softwarove definovane storage neobejdete. Kdyz vam zdechne sitove uloziste jak dlouho vam trva nez nabehnete ze zalohy? V pripade storage napric nody jedete porad protoze data jsou rozlita napric vsemi nody podle replik
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #7 kdy: 28. 06. 2022, 16:07:28 »
Je to softwarove definovana storage a data se rozlivaji po sitove vrstve. Pokud jsou servery spojeny aspon 10Gbit sitovkama pak nevidim problem s pouzitim. HW na to nema vliv vse je rizeno sytemem/softwarem. ... V pripade storage napric nody jedete porad protoze data jsou rozlita napric vsemi nody podle replik
Dovolím si mírné offtopic:

Jaké znáte alternativy?

Existuje něco jako služby na hostitelském systému (Linux, MacOS), který by vytvořil jeden super disk rozprostřený přes všechny (zaregistrované) počítače v síti?

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #8 kdy: 28. 06. 2022, 21:22:46 »
Na linuxu Ceph a GlusterFS.

mfrd

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #9 kdy: 28. 06. 2022, 23:10:55 »
Že by to DELL tvrdil, nevěřím. Pokud vím implementace Storage Spaces Direct na jejich HW např. běží na Státním zemědělském a intervenčním fondu a docela pravidelně ten cluster rozšiřují na větší a větší.
Když jsem si naklikal HW serverů v konfigurátoru a chtěl jsem po nějakém DELL konzultantovi zkontrolovat sestavu a ptal jsem se na případnou podporu při implementaci, tak jsem byl v podstatě odmítnut, že nemají zkušenosti. Proto se ptám zde na praktické zkušenosti, zda mám řešit nějakou oficiální podporu nebo to příště risknout sám. Myslím, že S2D je zajímavá technologie schopná ušetřit HW a teoreticky i náklady. Tak jestli to není jen pozlátko na papíře a realita je trochu jinde.

V Dellu CZ je šikovný člověk, který to umí zkontrolovat. Jen jeho jméno tady psát nechci. Je to jejich v serverové části asi nejlepší člověk. Obyčejný internak co sekunduje obchodníkovi tyto znalosti nemá.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #10 kdy: 29. 06. 2022, 11:45:06 »
V Dellu CZ je šikovný člověk, který to umí zkontrolovat. Jen jeho jméno tady psát nechci. Je to jejich v serverové části asi nejlepší člověk. Obyčejný internak co sekunduje obchodníkovi tyto znalosti nemá.
Podělíte se alespoň do SZ? Příště bych ho zkusil u DELLu poptat.

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #11 kdy: 29. 06. 2022, 14:23:06 »
Na linuxu Ceph a GlusterFS.

díky!

Re:Storage Spaces Direct - zkušenosti
« Odpověď #12 kdy: 29. 06. 2022, 23:46:41 »
u nás ve firmě to windowsáci používají na hypervizorech s hyper-v
ovšem moc o tom nevim, snad jen to, že to používají na standalone hostech a pod tím mají 10 nvme disků. Myslim, že s tim jsou spokojeni, ale já jakožto Linuxák ničemu od MS nevěřim :-)