Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?

Ahoj,
portál AIS SFŽP ČR vyžaduje pro přihlášení identitu ze serveru identitaobcana.cz.
Nabízí 2 postupy jak ji získat - přes CzechPoint nebo přes bankovní identitu (třeba Fio banka).

Je jedno, přes co to založím? Má to stejnou váhu a využití? Není třeba u bankovní identity nějaké omezení?
Díky.


Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #1 kdy: 21. 06. 2022, 23:03:17 »
Doporučuju použít MojeID. Když budete chtít, dosáhnete s ním na nejvyšší úroveň zabezpečení, v brzké době bude mít akreditaci pro celou EU, a zřídíte si to také na CzechPointu (začněte ale na webu MojeID na výše uvedeném odkazu).

Bankovní identita je omezená – v ČR se s ní nepřihlásíte k soukromoprávním subjektům, které vystupují v roli orgánů veřejné moci (např. zdravotní pojišťovny). Nedosáhnete s ní na nejvyšší úroveň zabezpečení a platí jen v rámci ČR.

leten

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2022, 06:19:59 »
Identita občana umožňuje zvolit si uživatelské jméno podle vlastní představy (pokud už není zabrané)

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #3 kdy: 22. 06. 2022, 07:15:42 »
1) Czech Point je zbytečně složitý použitím (jméno/heslo/SMS) i zřízením, nízká úroveň ověření
2) Bankovní identita je lepší (úroveň značná) a použitím
3) Když už Czech Point, podívejte se na Mobilní klíč egovernmentu - appka do mobilu
4) Máte-li e-občanku, můžete si bez návštěvy Czech Pointu aktivovat třeba ten mobilní klíč nebo i jiný prostředek (MojeID)
5) Pokud se neověřujete u nestátních subjektů (zdravotní pojišťovna), bankovní identita postačuje a nemusíte řešit vůbec nic.

Zopper

  • *****
  • 657
    • Zobrazit profil
Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #4 kdy: 22. 06. 2022, 08:43:58 »
A můžete mít víc způsobů přihlášení. Jediné, co to stojí, je ten potenciálně duplikovaný čas na zřízení každého z nich. Ale pokud vám teď stačí bankovní identita, a za rok budete potřebovat nějakou vyšší úroveň, tak si pak prostě zřídíte nový způsob přihlašování a přihlašovat se budete tím, co zrovna potřebujete.


Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #5 kdy: 22. 06. 2022, 10:19:00 »
Děkuji všem,
- MojeID mám roky, ale nikdy jsem jej zatím nepoužil, možná už je čas
- nemám dotykový mobil, takže appky zatím nechci
- eObčanku taky nemám
- bankovní identitu bych mohl použít přes Fio
- do VZP už mám účet přes SMS, takže to zatím nepotřebuji
- použití jména/hesla/SMS není problém, dnes to po mě chce kdekdo

Ještě pro upřesnění:
- NIA ID - úroveň značná
- MojeID - úroveň vysoká, ale s použitím hardware, což mi ne úplně vyhovuje
- těch více způsobů je dobré - asi půjdu jednodušší cestou a pozdějí případně povýším

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #6 kdy: 22. 06. 2022, 10:44:17 »
Děkuji všem,
- MojeID mám roky, ale nikdy jsem jej zatím nepoužil, možná už je čas
- nemám dotykový mobil, takže appky zatím nechci
- eObčanku taky nemám
- bankovní identitu bych mohl použít přes Fio
- do VZP už mám účet přes SMS, takže to zatím nepotřebuji
- použití jména/hesla/SMS není problém, dnes to po mě chce kdekdo

Ještě pro upřesnění:
- NIA ID - úroveň značná
- MojeID - úroveň vysoká, ale s použitím hardware, což mi ne úplně vyhovuje
- těch více způsobů je dobré - asi půjdu jednodušší cestou a pozdějí případně povýším
Obávám se, že bankovní identitu bez appky nepoužijete. Při ověření přes SMS vám ani nemůžou dát úroveň značnou, ale nejspíš bankID nebudete mít takto vůbec.
Vůbec pro úroveň značnou musíte mít hardware, aspoň ten jednoduchý klíč od MojeID - ale zase, musíte ho aktivovat nějak, což při vaší konfiguraci znamená Czech Point.
Bez mobilu pak ještě e-občanka. Jenže použití je poměrně komplikované (nainstalovaná aplikace, připojená čtečka, ...) ve srovnání se sejmutím QR kódu Mobilního klíče nebo zastrčením USB tokenu MojeID...

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #7 kdy: 22. 06. 2022, 10:48:16 »
Tady píšou, že NIA ID má také značnou: https://info.identitaobcana.cz/KvalifikovaniSpravci.aspx
tak to zkusím.

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #8 kdy: 22. 06. 2022, 11:36:52 »
Tady píšou, že NIA ID má také značnou: https://info.identitaobcana.cz/KvalifikovaniSpravci.aspx
tak to zkusím.
„Značná“ je méně než „vysoká“. Nicméně „značná“ vám zatím stačí na většinu operací. V budoucnosti ale např. náhrada elektronického podpisu bude vyžadovat úroveň „vysoká“.

motyq

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #9 kdy: 22. 06. 2022, 16:18:11 »
Jak již bylo zmíněno - +1 pro MojeID -  mám hw yubikey a appku v mobilu. Pro přihlášení např do datovky stačí mojeid s ověřením přes appku v mobilu.
Taktéž jsem si nechal aktivovat e-občanku a doma pak donastavil všechny piny. Funguje přihlášení všemi způsoby. Když mám po ruce telefon, tak přes mojeid + appka, když peněženku, tak strčím občanku do čtečky v notebooku (staré lenovo x260).

hmmmw

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #10 kdy: 23. 06. 2022, 07:55:42 »
Citace
Obávám se, že bankovní identitu bez appky nepoužijete. Při ověření přes SMS vám ani nemůžou dát úroveň značnou, ale nejspíš bankID nebudete mít takto vůbec.
Vůbec pro úroveň značnou musíte mít hardware, aspoň ten jednoduchý klíč od MojeID - ale zase, musíte ho aktivovat nějak, což při vaší konfiguraci znamená Czech Point.
Bez mobilu pak ještě e-občanka. Jenže použití je poměrně komplikované (nainstalovaná aplikace, připojená čtečka, ...) ve srovnání se sejmutím QR kódu Mobilního klíče nebo zastrčením USB tokenu MojeID...

To je nějaké divné. V ČSOB mi bankovní identitu založilu proti mé vůli. Nejde zrušit. Když jsem ji zkoušel použít, tak to šlo, a to žádnou aplikaci nemám.

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #11 kdy: 23. 06. 2022, 09:14:24 »
To je nějaké divné. V ČSOB mi bankovní identitu založilu proti mé vůli. Nejde zrušit. Když jsem ji zkoušel použít, tak to šlo, a to žádnou aplikaci nemám.
Tohle je různé banka od banky. Některé to mají opt-in, některé opt-out a některé vám to založí a máte akorát možnost nepoužívat to. Prý se připravuje možnost na úrovni NIA zakázat, které poskytovatele identity nechcete používat – tj. třeba řeknete, že máte bezpečné MojeID a eObčanku, a pokud by se někdo pokoušel přihlásit vaší identitou od kteréhokoli jiného poskytovatele, neprojde to.
ČSOB myslím umožňuje i přihlášení na úrovni nízká, tam byste nic speciálního (aplikaci, hw klíč) nepotřeboval.

Otázka do pranice,  co způsob(ol)í žadateli  i datovou schránku? Četl jsem nějaké ďábelské plány, že někdo, kdo si dovolí využít "e-goverment", tak za to na něj pošlou datovou schránku. Ale nevím jestli od toho upustili. A i kyby, čejo se to týkalo (použití které metody z nadpisu)?

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #13 kdy: 23. 06. 2022, 10:55:56 »
Citace
Obávám se, že bankovní identitu bez appky nepoužijete. Při ověření přes SMS vám ani nemůžou dát úroveň značnou, ale nejspíš bankID nebudete mít takto vůbec.
Vůbec pro úroveň značnou musíte mít hardware, aspoň ten jednoduchý klíč od MojeID - ale zase, musíte ho aktivovat nějak, což při vaší konfiguraci znamená Czech Point.
Bez mobilu pak ještě e-občanka. Jenže použití je poměrně komplikované (nainstalovaná aplikace, připojená čtečka, ...) ve srovnání se sejmutím QR kódu Mobilního klíče nebo zastrčením USB tokenu MojeID...

To je nějaké divné. V ČSOB mi bankovní identitu založilu proti mé vůli. Nejde zrušit. Když jsem ji zkoušel použít, tak to šlo, a to žádnou aplikaci nemám.
To, že vám ČSOB založila identitu proti vaší vůli něco říká o ČSOB.
Ovšem bez aplikace (tedy při ověření jméno/heslo/SMS) vám může dát pouze nízkou úroveň.
Jiné banky k tomu přistupují jinak: např. FIO (teprve spouští) umožní zakázat předem (pak ale povolení vyžaduje návštěvu pobočky), nebo po spuštění lze identitu zablokovat (odblokování lze pak zase on-line). Ověřuje se ale aplikací.

hmmmw

Re:Identita občana přes CzechPoint nebo bankovní identitu?
« Odpověď #14 kdy: 23. 06. 2022, 11:30:00 »
Citace
To, že vám ČSOB založila identitu proti vaší vůli něco říká o ČSOB.
....

Přesně tak, ještě jsem později nedobrovolně zjistil, že z jejich bankomatů se revolutem vybírá za poplatek 150Kč. A od té doby s nimi nechci mít nic společného. Vždycky si říkám, jestli to té bance stojí za ztraceného klienta, co by si tam třeba vzal hypo...