Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)

Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« kdy: 13. 06. 2022, 21:17:35 »
Klasická situace: mám notebook s Linuxem, jeho výrobce vydává nový firmware pouze v balíčcích pro Windows (ačkoliv notebook prodává i bez OS). Jak do notebooku dostanu aktuální firmware (s důležitými opravami power managementu), aniž bych musel jít cestou (zakoupení a) instalace Windows, která by mi nejspíš sebrala 1-2 dny?

Jde o HP Envy x360 model ds0000, je v tom Ryzen 3700U, v posledních kernelech má už konečně funkční s2idle, ale vyžaduje to opravu i ve firmwaru, který je (i na HP poměry) obzvlášť mizerný.

Starší vydání BIOSu (jak to HP nazývá) byly self-extracting 7-Zip archivy, které stačilo pomocí 7z rozbalit. Vypadlo z toho několik .bin souborů, jedním z nich byl právě obraz firmwaru. Ten stačilo dát do /boot oddílu (vfat EFI partition), restartovat, a firmware se nainstaloval. Jenže od určité verze HP distribuuje jen jakýsi spustitelný soubor, který (asi) přímo přes nějaký UEFI entry point nahraje bináč do flashky na desce.

Ve Zprávičkách zrovna visí program Ventoy na tvorbu bootovatelných USB disků, ale s Windows tam mají v podporovaných jen instalační média. Existuje něco jako Live USB Windows?


Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #1 kdy: 13. 06. 2022, 21:44:03 »
To jsou právě ty WinPE  v seznamu ISO na Ventoy, ale konkrétně který, to nevím. Chce to zkusit.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #2 kdy: 13. 06. 2022, 22:26:36 »
Pokial je to UEFI UpdateCapsule, nevie to nájsť fwupdmgr na lvfs? HP tam má firmware pre niektoré modely a toto je dosť nový na to, aby tam bol tiež.

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #3 kdy: 14. 06. 2022, 00:53:23 »
# fwupdmgr
WARNING: UEFI capsule updates not available or enabled in firmware setup


Bohužel tyhle consumer modely v LVFS nejsou, mají tam jen Zxxx řady a nějaké drobky okolo.

Díky za vysvětlení s WinPE, zatnu zuby a zkusím to!

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #4 kdy: 14. 06. 2022, 15:24:54 »
Windows PE nemají kompletní plnohodnotný multi-taskový desktop a i v dalších ohledech je user space zřejmě dost vykuchaný, ale jinak mají zřejmě zcela standardní kernel a binární kompatibilitu s aplikacemi pro "plnotučnou edici" Windows téže verze. Máte myslím slušnou šanci, pokud ten HP all-in-one binár nezávisí na nějakém návazném HP bloatwaru. Před pár lety jsem zkoumal i pár "náhražek shellu" pro PEčka, aby člověk neměl jenom modální příkazový řádek...


k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #5 kdy: 14. 06. 2022, 16:23:23 »
Windows PE nemají kompletní plnohodnotný multi-taskový desktop a i v dalších ohledech je user space zřejmě dost vykuchaný, ale jinak mají zřejmě zcela standardní kernel a binární kompatibilitu s aplikacemi pro "plnotučnou edici" Windows téže verze. Máte myslím slušnou šanci, pokud ten HP all-in-one binár nezávisí na nějakém návazném HP bloatwaru. Před pár lety jsem zkoumal i pár "náhražek shellu" pro PEčka, aby člověk neměl jenom modální příkazový řádek...
userspace je hodne vykuchanej, to exe od hp ani nemusi chtit neco dalsiho od hp, staci treba .NET ci hromada dalsich veci, nektere z nich jdou do WinPE pridat oficialne, nektere by mohl zkouset neoficialne nebo jit z "druhe" strany a rovnou zkusit nejake neoficialni/sedozonove Windows Live zalozene na WinPE (s doplnenim nejakych knihoven z regulernich Win) napr. https://www.hirensbootcd.org

EDIT: pripadne v tom hirensboot_pe zkusit jen z exe vytahnout ten bin (ve Wine mi to jen rozbali z exe dalsi exe :)

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #6 kdy: 14. 06. 2022, 18:34:29 »
Díky všem za nasměrování, hlavně pak @k3dAR za ten Hiren's Boot CD. Stáhnul jsem to, pomocí unetbootin z toho udělal bootovací USB disk, přikopíroval k tomu ten HP program, nabootoval. V tomto prostředí se ten program konečně nechal spustit. Nechal jsem ho vytvořit recovery USB disk (nechtěl jsem riskovat přímý zápis z Windows), a tím se konečně dostal k tomu obrazu ROMky. Restartoval, a použil nástroje pro upgrade firmwaru které tam HP má.

A tak mi po třech letech poprvé funguje s2idle :-)

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #7 kdy: 15. 06. 2022, 08:59:07 »
Myslím, že instalace windows by byla tak za 20 minut hotová a o dalších 20 min i opatchovaná a následně bych udělal ten update biosu do 20 minut určitě udělal tak jak se dělat má :) a nespoléhal na nějakou utilitku :)
Ale tak hlavně, že se podařilo :)

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #8 kdy: 15. 06. 2022, 10:16:14 »
Windows PE nemají kompletní plnohodnotný multi-taskový desktop a i v dalších ohledech je user space zřejmě dost vykuchaný, ale jinak mají zřejmě zcela standardní kernel a binární kompatibilitu s aplikacemi pro "plnotučnou edici" Windows téže verze. Máte myslím slušnou šanci, pokud ten HP all-in-one binár nezávisí na nějakém návazném HP bloatwaru. Před pár lety jsem zkoumal i pár "náhražek shellu" pro PEčka, aby člověk neměl jenom modální příkazový řádek...
Ale kdeze, WinPE umi prakticky vsechno, co clovek potrebuje, jenom si to tam musi vecpat. Prakticky vzato by mi to vyhovovalo jako primarni OS, nakolik je to zcela bez otravneho balastu.
Tusim, ze drive mi tam akorat chybela podpora SysWOW64, ale to se da dodat taky.

Budto rucne pres DISM a pouzivat ruzne portable verze programu (ale porad je to dost vopruz stran reseni cehokoliv v registru a naslednyho ladeni)...

Nebo pouzit nastroj k tomu urceny:
http://azin.cwcodes.net/

Navzdory asi (?) nekompletni dokumentaci a trochu neintuitivnimu ovladani je to naprosto genialni vec, ktera upravy WinPE umi hezky zautomatizovat. Dodate tomu WinPE (boot.wim), naintegrujete co chcete (ovladace, nastroje pro obnovu, moznost odemknuti bitlockerem zasifrovaneho oddilu, ...) a jedem.


Omezeni:
uplne koser je to pouzit jenom na masinach, ktere maji platnou licenci na windows
je to WinPE, maximalni uptime je snad 24 nebo 48 hodin, pak se to vypne (protoze to neni urceno k provozu jako primarni OS)



Ja jsem si z toho udelal svuj "svycarak" s veskerymi nastroji, co potrebuju v praci. Takze si z toho flashuju BIOSy, zachranuju data, mam v tom naintegrovany ovladace pro vsechny sitovky a chipsety, takze se z toho daji bez problemu instalovat widle bez reseni vecnyho shaneni "F6" ovladacu pro novej cihpset... jo a samo je v tom i prohlizec, pokud by mi nahodou nejakej ovladac chybel, at si ho najdu a dohledam.


Vrele doporucuji k odzkouseni aspon ve VM, budete prekvapen.

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #9 kdy: 15. 06. 2022, 12:03:53 »
Děkuji za nabídku nicméně jsem s Windows spokojený :)
na druhém stroji mám MacOS (hackintosh) ale ten používám jenom na střih videa a úpravu fotek... jinak přebootuji do Windows i tam

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #10 kdy: 15. 06. 2022, 12:28:51 »
Myslím, že instalace windows by byla tak za 20 minut hotová a o dalších 20 min i opatchovaná a následně bych udělal ten update biosu do 20 minut určitě udělal tak jak se dělat má :) a nespoléhal na nějakou utilitku :)
Ale tak hlavně, že se podařilo :)

Instalace kam? Na USB disk?

Molex1

  • ***
  • 213
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #11 kdy: 15. 06. 2022, 12:37:12 »
Instalace kamkoliv na cokoliv s alespiň i3 procesorem a SSDčkem.
Spravuji v rodině cca 5 - 6 PC vesměs cca 5-8 let staré notebooky a sem tam dělám reinstalaci Windows 10 (pouze z Webu Microsoftu - ovladače dávám co si stáhne instalačka sama) - většinou to je z důvodu změny SSDčka za větší nebo nějakého jiného důvodu / zjišťování závady (např. naposled nefunkční wifi karta - a šlo o potvrzení, že se nejeedná o softwarovou závadu).
Většinou to je jak uvádím cca 20min instalace z flashky pak 20min dokončení instalace a stažení aktualizací. Zbytek na dotažení Chrome, LibreOffice, PDF prohlížeč a přidání tiskárny... víc netřeba (data mají na onedrive)

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #12 kdy: 15. 06. 2022, 14:21:09 »
Jako kvůli updatu BIOSu instalovat wokna???? Wtf... A kvůli většímu SSD taky není nutný znovu instalovat wokna....
Gréta je nejlepší.

Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #13 kdy: 15. 06. 2022, 14:54:29 »
Na začátku jsem zapomněl zmínit – tu HP utilitu jsem jako první samozřejmě zkusil spustit na jiném PC s Windows 10 (odchytil jsem kolegu, co se moří s AutoCADem). Neběžela. Nic to nenapsalo ani do terminálu, ani do event logu. Věděl jsem, že by to snad mělo umět vyrobit tu recovery flashku, ale nechtělo se to na Dellu spustit.

Když jsem ten program spustil na tom HP ve WinPE, tak mi to nabídlo, cituji, "Create a recovery USB drive to recover the BIOS on another HP". To zní, jako že se to dá spustit jen na HP, aby to vytvořilo instalačku pro jiné HP...

Myslím, že instalace windows by byla tak za 20 minut hotová

Já nebudu kvůli rutinní údržbě počítače kupovat licenci Windows, to je přece naprostá kravina. Kor když to oficiálně prodávají bez OS. A pirátit to taky nehodlám. A ještě mi to tam dojebe secureboot klíče, rozbije grub a já nevím co.

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak na upgrade firmwaru (BIOSu)
« Odpověď #14 kdy: 15. 06. 2022, 18:02:55 »
Já nebudu kvůli rutinní údržbě počítače kupovat licenci Windows, to je přece naprostá kravina. Kor když to oficiálně prodávají bez OS. A pirátit to taky nehodlám. A ještě mi to tam dojebe secureboot klíče, rozbije grub a já nevím co.

Tak to zase netreba. Stiahnuť iso z Microsoftu, nainštalovať bez kľúča / aktivácie (je schopný tak nejakú chvíľu bežať), poupdatovať firmware a potom ho zmazať. Na UEFI systémoch ostane len adresár na ESP, čo sa dá zmazať, EFI premenná čo ide odstrániť cez efibootmgr a kľúčov SB sa dotýkať nebude, pretože na enrollment treba reboot a to by si si všimol :).

Ale to je už len teoreticky, keďže to máš vyriešené.