Upgrade CentOS 5.6 na 6

Upgrade CentOS 5.6 na 6
« kdy: 26. 07. 2011, 14:26:52 »
Dobrý den,
je možné provést upgrade z CentOs 5.6 na CentOs 6?
Kód: [Vybrat]
yum update - nenachází žádné aktualizace.

Pochopil jsem správně, ze stránek CentOsu, že se doporučuje nová instalace?

Děkuji

« Poslední změna: 31. 07. 2011, 21:55:31 od Petr Krčmář »

vencis

Re: Ugrade CentOs 5.6 na 6
« Odpověď #1 kdy: 26. 07. 2011, 14:53:45 »
Officialne upgrade mezi major verzema neni podporovan.
Muzes zkusit dle http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/6/html/Installation_Guide/ch-upgrade-x86.html

ale me to system akorat rozbilo a nez resit vznikly problemy tak je rychlejsi cista instalace

« Odpověď #2 kdy: 26. 07. 2011, 17:40:33 »
Dobrý den,

děkuji myslel jsem si to. Mohl by někdo poradit, jak nejlépe upgrade provést? Běží mi na serveru standardní věci dhcp, openvpn, firewall, postfix.

Dle mě by měl postup následující:
1. Záloha /etc a uživatelských mailboxů
2. Instalace nové serveru
3. Instalace balíčků
4. Přepsání konfiguračních souborů

Nebo jak na to?

Děkuji

rr

« Odpověď #3 kdy: 26. 07. 2011, 18:12:59 »
Mam taky jednu radu - nepouzivej CentOS. Je skvelej, ale neumeni upgrade je opravdu naprd. Mam nekolik serveru, ktere musi bezet 24/7/365 a upgrade preinstalaci systemu je nemyslitelny. Proto pouzivam Debian.

vvv

« Odpověď #4 kdy: 26. 07. 2011, 18:48:20 »
offtopic:
Zrovna dneska jsem upgradoval, nechal jsem uplne stejne md, lvm, jen jsem povysil ext3 na ext4 a po uspesny instalaci mi anaconda napise "mdadm error status 127" a grub po rebootu uz nenajede.

viz. http://www.centos.org/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=32383&forum=55

war

« Odpověď #5 kdy: 26. 07. 2011, 21:05:12 »
Mam taky jednu radu - nepouzivej CentOS. Je skvelej, ale neumeni upgrade je opravdu naprd. Mam nekolik serveru, ktere musi bezet 24/7/365 a upgrade preinstalaci systemu je nemyslitelny. Proto pouzivam Debian.
No nezlob se na mne, tohle neni zrovna rozumny pristup. Lepsi, kdyz CentOS neumi upgrade (nedoporucuje ho), nez Debian, ktery se po upgrade rozsype (jsou toho plna fora a zkusenosti). Navic u systemu, ktery ma podporu deset let (CentOS vychazi z RHEL) nepotrebujes upgradovat kazdy pul rok. A nakonec, nedovedu si predstavit system, ktery musi bezet 24/7/365 upgradovat za behu a jeste k tomu na debianu. To by byl hotovy hazard. Pokud mas systemy 24/7/365 (a nemyslim tim nejake hostingove stroje kdejake garazovky ani systemy pro podporu spolecnosti, ale neco co je opravdu dulezite a takovy uptime potrebuje), tak je pro tebe spravna volba system s dlouhou podporou vyrobce, cluster reseni a ne debian pro deti. Sry, ale pis o tom o cem neco vis.

Nomen

« Odpověď #6 kdy: 27. 07. 2011, 07:03:26 »
A něco tě nutí k upgrade? CentOS 5 je podporovaný až do března 2014. Teď je zhruba tak doba na rozjezd migrací strojů s CentOS 4, kterému (základní) podpora končí v únoru 2012. Na stroje s CentOS 5 je času dost. Leda, že by tě něco opravdu citelně limitovalo.

U serveru beztak není nad to nechat stávající běžet, v klidu nainstalovat a otestovat nový, zasynchronizovat data, přehodit traffic na nový a pak teprve původní odstavit.

« Odpověď #7 kdy: 27. 07. 2011, 11:14:02 »
Dobrý den, nenutí mě nic. Jsem administrátorem spíše začátečníkem, ale snažím se co nejvíc proniknout do tématiky serverů na linuxu. Takže mám doma server a zkouším různé věci.

Nikdo mi bohužel nenapsal, jak nejlépe server upgradovat?

Děkuji

Nomen

« Odpověď #8 kdy: 27. 07. 2011, 16:51:19 »
Viz výše: nechat stávající server běžet, v klidu nainstalovat a otestovat nový, zasynchronizovat data, přehodit traffic na nový a pak původní odstavit. A platí to i pro jiné systémy.

« Odpověď #9 kdy: 27. 07. 2011, 17:38:10 »
Jsem administrátorem spíše začátečníkem, ale snažím se co nejvíc proniknout do tématiky serverů na linuxu.

Fakt se snaží seč může, potvrzuju! ;)

Takže mám doma server a zkouším různé věci. Nikdo mi bohužel nenapsal, jak nejlépe server upgradovat?

Třeba tu otázku kladeš špatně. Odpověď totiž zjevně je "takový druh upgradu dodavatel nepodporuje", takže na co se vlastně potom ptáš? Pokud už chceš udělat něco, co dodavatel nepodporuje, tak "nejlépe" je podle mě vždycky "tak jak to umím" - protože v takové situaci jsi tím, kdo to řešení má, podporovat jenom ty sám :) Takže se asi nejspíš zeptej sám sebe, jak umíš konfiguraci serveru běžícím na Centos X.Y přenést na Centos X+1.Z

P.S. nějak se mi nechce věřit, že by neexistovaly aspoň nějaké instrukce k upgradu, jaké by to potom bylo "enterprise" distro?

Lenin POWER!

• 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
« Odpověď #10 kdy: 27. 07. 2011, 18:16:43 »
ale centos neni "enterprise" distro. Je to distro pro lidi co nemaji tech par desitek dolaru rocne na RHEL. Proste nouzovka.

Jinak souhlasim s tim, ze nejlepsi je u major upgradu nainstalovat novy system a preklopit do nej data. Osobne to doporucuji u migraci Oracle, tam ty upgrade 9-10-11 povetsinou dopadaji vselijak ze se pak jeste par mesicu pote delaji rucni update do data dictionary. Zalezi co na tom vsechno bezelo. Replikace radi delaji v data dictionary dost velkej binec.

Upgrady nemam moc rad, neni duvod vrtat to spravne fungujiciho systemu.

« Odpověď #11 kdy: 27. 07. 2011, 18:45:59 »
ale centos neni "enterprise" distro. Je to distro pro lidi co nemaji tech par desitek dolaru rocne na RHEL. Proste nouzovka.

A co bylo receno pro Centos snad neplati pro RHEL?

Nomen

« Odpověď #12 kdy: 28. 07. 2011, 06:22:41 »
A co bylo receno pro Centos snad neplati pro RHEL?

Platí. A nejen pro RHEL, ale i pro jiné systémy.