Fakturování přímo do USA

none_

Fakturování přímo do USA
« kdy: 29. 05. 2022, 20:54:25 »
Ahoj,
chtel bych se zeptat, jestli ma tady nekdo zkusenosti s fakturovanim primo do USA. Zajima me:
- mate dolarovy ucty a kde?
- jak penize prevadet efektivne (co nejmensi poplatky) a bezpecne (zadne pofiderni sluzby) na korunovy ucet?
- nemate tip na nejaky software (klidne rozumne placeny), co by umel vystavovat jednoduse faktury do USA a zaroven by zvladl pripravu dani podle ceskych zakonu?

Diky
« Poslední změna: 29. 05. 2022, 21:01:04 od Petr Krčmář »


Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #1 kdy: 29. 05. 2022, 22:28:52 »
Jo, já fakturuju do USA, ale posílají mi eura, je to globální firma. Dolarový účet ti zřídí asi všude, třeba ve Fio.

Převod na koruny třeba easychange.cz

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #2 kdy: 30. 05. 2022, 00:29:55 »
Posílání https://wise.com/ (ale už jsem to dost let nepoužil, ale dřív to bylo dobré), směny https://fx.roklen360.cz/, případně se dohodnout s kamarádem, který zase potřebuje USD (populární je nakupování amerických akcií/ETF, a když má někdo českou výplatu, tak potřebuje směnit).

by_cx

  • ****
  • 290
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #3 kdy: 30. 05. 2022, 13:36:11 »
USD účet zvládnou ve FIO, mám tam CZK a EUR účty a v pohodě.
Já používám Revolut na běžné placení, takže bych posílal USD tam a převáděl na CZK podle potřeby. Převody má výhodné.
Na Fakturaci používám Fakturoid. Zvládne hodně pomoci i s daněmi - jako že jen přepošleš co vyplivne.

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #4 kdy: 30. 05. 2022, 13:54:22 »
Hmmm...

Pokud jde o USD 100 a podobně, tak názory tady na fóru určitě pomohou. Pokud jde o USD 100.000 - pak bych doporučil účetní/účetního, který je schopen poradit/zpracovat - přece jenom zjistit po 5-ti letech, že mě nahání IRS nebo finanční úřad je překvapení, které nemusím...


none_

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #5 kdy: 30. 05. 2022, 14:10:55 »
@MichalKovacic: Predpokladam, ze mluvite o danich. Ano, to mam samozrejme v planu. Posledni vec, co chci, jsou problemy s financakem (at uz kterekoliv zeme).

Jinak vsem ostatnim diky za tipy. Hlavne Fakturoid si chci projit. Vypada to, ze maji peknou podporu pro fakturaci do zahranici...

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #6 kdy: 30. 05. 2022, 14:46:32 »
Ahoj,
chtel bych se zeptat, jestli ma tady nekdo zkusenosti s fakturovanim primo do USA. Zajima me:
- mate dolarovy ucty a kde?
FIO, firemni USD ucet

- jak penize prevadet efektivne (co nejmensi poplatky) a bezpecne (zadne pofiderni sluzby) na korunovy ucet?
exchange.cz (kvuli me si zridili ucety ve FIO, takze odpadaji jakekoliv transakcni poplatky), potrebujes si s nima sjednat smlouvu, pak uz jenom zavolas, reknes kolik ceho na co, a v ramci Fia, a mas to behem 10min obratem v jine mene.

- nemate tip na nejaky software (klidne rozumne placeny), co by umel vystavovat jednoduse faktury do USA a zaroven by zvladl pripravu dani podle ceskych zakonu?
Na tomto fakt nic neni. Fakturu udelas i ve wordu, patri tam jen poznamka s paragrafem ze jde o plneni mimo EU, tj. jde to bez DPH, a na danovem priznani k dph to ma svuj dedikovany radek. U sluzeb je to jednodussi, u zbozi bys mel mit vyvozni doklad.

Mozna jeste napiste co budete fakturovat, treba v tom nekdo uvidi problem nebo potrebu jineho postupu.

none_

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #7 kdy: 30. 05. 2022, 14:59:28 »
Sluzba, vyvoj software. Diky...

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #8 kdy: 30. 05. 2022, 22:30:49 »
USD účet zvládnou ve FIO, mám tam CZK a EUR účty a v pohodě.
Ano, ale EUR převody jsou zadarmo (SEPA), ne? Zatímco mezinárodní USD se náhodně brutálně platí.

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #9 kdy: 30. 05. 2022, 23:16:06 »
Prevody v USD v ramci Fia jsou zdarma, takze napr. z/na Roklen (ma ucty ve Fiu) pro smenu z/do CZK funguje Fio dobre a bez drahych mezinarodnich poplatku.
Prichozi USD platba ze zahranici (nebo z jine banky v CZ) bude zpoplatnena podle ceniku.

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #10 kdy: 31. 05. 2022, 15:31:22 »
Jen poznámka: Fio nevydává platební karty k účtům vedených v USD, jestli se něco v posledním roce nezměnilo. Karty k účtům v EUR vydávají.

anonacct

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #11 kdy: 31. 05. 2022, 18:12:46 »
Mám zkušenost s dolarovým účtem ve FIO a převod přes Roklen. Je to OK, ale nedostaneš midmarket kurz. Převod pouze v týdnu, když jsou provozní hodiny, jinak je to hodně nevýhodné.

Existují i služby jako Wise, které jsou taky v pohodě (transakce a marže do 100 USD i včetně měnové konverze). Teď mě ale platí přímo přes wire transfer a přijde mi o 30 USD míň, než je na faktuře, a to mi zatím přijde asi nejlepší, protože tu konverzi udělám, když to je pro mě nejvýhodnější.

BTW zaregistruj se jako plátce DPH, pokud ještě nejsi...

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #12 kdy: 31. 05. 2022, 19:18:15 »
BTW zaregistruj se jako plátce DPH, pokud ještě nejsi...

Proc by se mel registrovat jako platce DPH? Na poskytovani sluzby (pise o vyvoji software) mimo EU snad platce DPH byt nemusi.

anonacct

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #13 kdy: 31. 05. 2022, 20:13:26 »
Stejně se bude muset stát plátcem za pár měsíců fakturování, takže je lepší být rovnou plátce než identifikovaná osoba a pak to řešit znovu. Navíc proč ne? Žádné DPH na faktuře do US stejně není.

Re:Fakturování přímo do USA
« Odpověď #14 kdy: 31. 05. 2022, 22:03:45 »
Nesmysl. Pokud bude jenom poskytovat službu mimo EU, tak se žádným plátcem ani identifikovanou osobou stávat nemusí. A je úplně jedno jak velký má tam odasad příjmy. Ze zemí mimo EU se totiž příjmy nepočítají do obratu pro povinnost k registraci DPH. Však to i sám píšeš "na faktuře do US žádné DPH není". K čemu by taková registrace pak asi byla?

Samozřejmě jiná situace bude, když přijme nějakou službu ať už z EU nebo mimo EU. To pak být bude muset ať už identifikována osoba nebo plátce DPH.