Divná elektřina v bytě rozbíjí síť

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #15 kdy: 30. 05. 2022, 10:37:25 »
Ohledně "tlustoproudu" (pardon: 220V = "nízké napětí" = nikoli tlustoproud):
tohle chce průzkum na místě. Každopádně by to měl dělat někdo, kdo ví co dělá a má na to papíry. Aby nezpůsobil horší průser, než tam teď zrovna je.
Napadá mě rámcově následující postup:
1) shodit hlavní jistič a změřit / zkontrolovat / zajistit, že je rozvod bez napětí (co ty UPSky? Aby něco neposlaly zpátky)
2) na "centrálním uzlu zemí" = asi ekvipotenciální přípojnice na patě baráku, odpojit modrý nulák (resp. všechny modré nuláky co vedou do baráku)
3) změřit na tom odpojeném nuláku (nulácích) odpor proti stromu žlutozelených zemí. Pokud je nižší než nekonečný, hledat kde je to propojené.
4) po nalezení nežádoucího propoje (a jeho odstranění) uvést nulovací můstek na patě baráku do původního stoprocentního stavu a nejspíš by na to měla být i nová revize :-( Což ale... když hledáte ducha v napájení, tak je možná revize namístě i tak.
5) Pokud to celé vypadá dobře, tak zkusit naopak změřit průsakové proudy ve žlutozeleném stromě (měřit nějaké miliampéry bez odpojení - snad kvalitním klešťákem?)

Pokud máte jeden chránič a na něm houfec okruhů k různým spotřebičům, nebo třeba jeden okruh široce "rozesmyčkovaný" (rozvětvený), a lítá Vám chránič, doporučuji to rozdělit na větší počet menších větví a na každou zvlášť chránič. Pokud máte nějaký "podezřelý spotřebič" tak šup s ním na samostatný chránič. Pokud nechcete cpát peníze do chráničů / nemáte místo v rozvodnicích, tak aspoň osadit jističe s odpojováním nuláku - jističe na uvedeném odkazu jsou široké 1 modul. Aby toto mělo smysl, tak to předpokládá, že máte rozvětvené (samostatné) aspoň rozvody=kabely 1F+N(+PE) do různých větví.

Ohledně záhady v LAN při "správném" pořadí naběhnutí jednotlivých aktivních prvků:
- dá se problém nasimulovat i mimo událost s vybavením chrániče? Možnost reprodukovat problém na požádání je snadno 80% práce na úspěšném řešení :-)
- totálně lehne na záda vždy tentýž z obou switchů, a to ten ke kterému je připojené APčko?
- zkoušel jste koukat wiresharkem, co se na síti děje ve chvíli, kdy "se všechno strašně vleče"? Cíl: možná byste viděl konkrétní traffic, který se tam zacyklil...

Viděl jsem nebo jsem zaslechl o všelijakých "malých překvapeních" :-) která mohou mít za následek broadcast storm nebo něco podobného - obecně mám pocit, že není jeden konkrétní well-known problém, ale spíš že "zelený je strom života". Namátkou:

Sešly se mi kdysi na stole (resp. v síti):
1) krabička (tuším průmyslový switch/router nebo tak něco), která když neměla napájení, tak vykazovala vazbu mezi páry RX/TX na 100Mb Eth portu, který koukal do mé sítě. Prostě bez napájení se to chovalo jako loopback.
2) switch, který ve spojení s dotyčnou krabičkou "detekoval vrácenou energii" = linknul se sám proti sobě a při "nasazení RX/TX loopbacku" rozjel mocný broadcast storm. S jinými switchi tento problém nenastával - co jsem tehdy zkoušel jiné switche, tak se na loopbacku odmítly linknout.

Minulý týden jsem si tu hrál s OpenWRT na platrofmě IPQ4019. Je tam taková bizardní fičurka, že on-chip switch prováže jedno vnější rozhraní s interním virtuálním eth1 a ostatní vnější rozhraní s interním virtuálním eth0. A i když si to oddělím VLANami, resp. je to tak odděleno magicky v hardwaru, tak pokud udělám soft-bridge mezi eth0 a eth1, tak sice nezpůsobím broadcast storm, ale každý broadcast projde switchem *2x*. A protože ten interní switch nemá per-VLAN FDB, tak si tím soft-bridgem způsobím, že se mi ve switchi (a potenciálně i v širší síti - přeskakuji ohavné podrobnosti) přesměrují FDB entries pro různé stroje špatným směrem, tzn. konkrétně směrem k té mojí hračko-krabičce s OpenWRT. Ozáplatoval jsem to záznamem v ebtables, který zamezil forwarfování mezi eth0 a eth1 = aby se mi provoz nevracel zpátky do HW switche. Rovnák na ohejbák a vytloukání klínu klínem, ale momentální problémek mi to vyřešilo...

Kdysi jsem znal síť s mnoha VLANami a STP, kde použité switche při určité úrovni zátěže CPU / za nějakých okolností přestaly stíhat počítat STP, a prostě forwardovaly všechno všude. Což v redundantní topologii znamenalo masivní broadcast storm. Následkem čehož všechny switche přestaly stíhat počítat STP, a forwardovaly všechno všude...

Při bootování firmwaru na různých malých switchích si lze představit chybku integrace FW+HW (např. OpenWRT se tak může chovat na některém hardwaru) kdy po startu po nějakou dobu funguje mezi všemi porty otevřený HW switch, bez STP. Což otvírá prostor pro všelijakou zábavnou neplechu v závislosti na tom, co a jak má člověk na takovou krabičku zvenčí připojeno. Netvrdím, že wifina od Cisca s originálním firmwarem bude dělat zrovna tohle :-)

Jinak divné věci v síti může způsobit taky nečekaný/nežádoucí/ "rogue" DHCP server, který si někde omylem zapnete. Výsledkem ale není broadcast storm a zmatení se nedostaví hned - dotkne se to jenom stanic, které si řeknou o DHCP ve chvíli, kdy je v síti druhý DHCP server (a tento stihne odpovědět jako první). Takže třeba pokud by byl "vadný" DHCP server vidět jenom pár vteřin v průběhu startu AP, tak se vlastně nic neděje.

Pokud se stane, že management switche (obvykle dost slabý CPU) dostane třeba pár vteřin kopanec broadcast stormem, nebo nějakým jiným provozem na ten způsob, který ho položí na záda, mohou se dít všelijaké věci. Bohužel u takových "nechtěných efektů" se může případ od případu velice lišit a chcete-li specifické odpovědi, je potřeba "vložit ruku do otevřené rány".
Pokud wireshark na koncové stanici nic moc neukáže, tak různá média se dají i pasivně odposlechnout. Nejsnáz optika. Konkrétně problém je to na 1Gb/10Gb metalice, tam leda vložit počítač se soft-bridgem (nebo drahý profi forwardující tap).

Zkoušel jste v těch switchích a v tom AP poaktualizovat firmware?


Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #16 kdy: 30. 05. 2022, 11:27:54 »
> OpenWRT na platrofmě IPQ4019
Já toho šotka jednou chytim a provedu mu něco hroznýho.

Ještě jsem si vzpomněl, jak jsem nedávno na dílně trýznil cisco IE4010 určitým specifkým provozem a... určité varianty mé konfigurace jsou zřejmě částečně podporovány CPU. Prostě je v seznamu procesů vidět něco co má výslovně v názvu [censored - prostě můj provoz], a když začnu zvyšovat četnost těch svých paketů (pár desítek za sekundu), tak tenhle proces žere víc a víc. Když tu náhle... se IOS zřejmě začne bránit přetížení. Asi jakože DoS prevention. Poklesne zátěž CPU, a "moje" užitečné pakety jsou houfně dropovány. A musím se svou zátěží na pár minut notně ucouvnout, aby se bezeztrátová průchodnost alespoň vrátila na původní baseline :-)

Na tom boxu byl IOS 15.2(7)E2. Starej dobrej IOS, tzn. nikoli XE.

Překvapilo mě, jak ono se to mrcha brání. Ale tohle je Cisco, ne úplně starý model a ne úplně levný. Od nějakého normálního TP-linku bych tohle asi úplně nečekal.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #17 kdy: 30. 05. 2022, 11:58:14 »
Nejake napady? Nebo mechanismus jak se muze tohle tak priserne podelat kvuli vypadku (odpadnuti rekneme 1500-2000w zateze?)
Hypotéza: Při zákmitech během spínání či rozpínání kontaktu pod zátěží dochází k jiskření. To produkuje skupiny impulsů, které prolezou vzduchem i vodiči do nejbližších spotřebičů, které mohou zarušit.

Míval jsem potíže s levným osmiportovým switchem Planet, napájeným z adaptéru. Čas od času se dostal do zvláštního stavu, kdy se rozblikaly všechny LED a switch nebyl schopen fungovat až do ručního vypnutí/zapnutí. Pomohla výměna switche za jiný typ s vestaveným zdrojem.

A proc to dela vzdy ten samej switch a nikdy ne druhej, i kdyz jsou oba identicky model, fw, serie.
Mohlo by to být vzdáleností od zdroje rušení nebo závadou v napájecím zdroji jednoho ze switchů.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #18 kdy: 30. 05. 2022, 12:48:17 »
Pokud nechceš zasahovat do rozvodů, tak nejlevnějším řešení je nějaká malá UPSka s filtrací, ochranou přepětí, podpětí a bonus máš při výpadku funkční síť :) Myslím, že za dva tisíce pořídíš...

To prave nechci. Jsem tady prvni kdo bydli, takze pry "nova" elektrika. Ale kdyz jsem se ptal elektrikare, rikal ze jsou vsechny rozvody jen 2 vodicove (PEN/L) vyjma koupelny a kuchyne, kde je to rozdeleno na PE/N/L a je tam chranic.

Switche jsou za UPS, ten co nepada je za APC Back-UPS RS 1500VA (desktop vezicce), a ten co pada za APC SMT2200RMI2U v racku.

Mam z minulosti takove filtry co se davali do hracich automatu na 220V vstup.
To bych mohl predradit pred padajici switch treba?

...
Jo, simulovat vypadky muzu (test tlacitko na proudovem chranici), a optiku protahnout skrze dualport X520 v bridge rezimu, at vidim jak se strany ovlivnuji / rouge pakety.

FW jsou posledni/aktualni.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #19 kdy: 30. 05. 2022, 13:17:05 »
Pokud nechceš zasahovat do rozvodů, tak nejlevnějším řešení je nějaká malá UPSka s filtrací, ochranou přepětí, podpětí a bonus máš při výpadku funkční síť :) Myslím, že za dva tisíce pořídíš...

To prave nechci. Jsem tady prvni kdo bydli, takze pry "nova" elektrika. Ale kdyz jsem se ptal elektrikare, rikal ze jsou vsechny rozvody jen 2 vodicove (PEN/L) vyjma koupelny a kuchyne, kde je to rozdeleno na PE/N/L a je tam chranic.

Switche jsou za UPS, ten co nepada je za APC Back-UPS RS 1500VA (desktop vezicce), a ten co pada za APC SMT2200RMI2U v racku.

Mam z minulosti takove filtry co se davali do hracich automatu na 220V vstup.
To bych mohl predradit pred padajici switch treba?

...
Jo, simulovat vypadky muzu (test tlacitko na proudovem chranici), a optiku protahnout skrze dualport X520 v bridge rezimu, at vidim jak se strany ovlivnuji / rouge pakety.

FW jsou posledni/aktualni.
Novy byt a dvouvodicove zasuvky? Uz jsi reklamoval? Urcite mas jeste zaruku.Je byt novy ve smyslu stavebnim nebo ve smyslu ze o nem tak uvazujes jako o novem vzhledem k nabyti vlastnickeho prava?

 To je hnus velebnosti. Zapojeni TN-C. Tohle spis vypada na nejakou castecnou rekonstrukci - nejspis koupelna/jadro. Coz vzbudilo pochybnosti o tom zda-li se jedna o "novy" byt. Pokud se jedna skutecne o novy byt nechal bych to v ramci reklamace predelat.


Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #20 kdy: 30. 05. 2022, 13:37:48 »
...
Jo, simulovat vypadky muzu (test tlacitko na proudovem chranici)
V tom systému, který jde do smyku, jsou tři relevantní boxy: dva switche a AP. S tím, že jenom AP je postiženo výpadkem napájení. Měl jsem na mysli, zda je problém vyvolán, když prostě jenom seberete napájení tomu APčku (vytáhnete šňůru ze zdi). Pokud ano, nemůže za to specificky trouba. Pokud ne, je "něco dalšího jinak" = ta událost s troubou možná vážně zatřese napájením.

Už jsem pár duchů lovil s osciloskopem a dalšími pomůckami a statisticky vzato, pokud se týče té anomálie v LAN, zrovna tady bych čekal problém spíš někde jinde než v nějaké EMC duchařině. Například proto, že mezi switchi je optika a na metalickém twistovém ethernetu jsou na obou koncích každé linky signálová trafa s izolační pevností řádově kilovolt. Takže se nekonají žádné šílenosti ve sdílených referenčních zemích skrz signálová vedení, protože tam prostě žádné definované signálové země nejsou. Navíc když je zátěž odporová (trouba) a pokud správně chápu, že vybavuje chránič, nikoli primárně jistič (nadproud) tak to odpojení ani nebude kdovíjaká hrůza.

Jo kdyby tou chybovou událostí byl zkrat někde na dvoudrátovém zásuvkovém okruhu, tam může PEN pěkně poskočit proti patě baráku, a tím pádem i referenční země mezi zásuvkovými okruhy navzájem... ale podle popisu toto není ten případ: nemá se jednat o zkrat a trouba má nejspíš svůj vlastní okruh, navíc s pracovním nulákem odděleným od PE... a jak jsem psal, ani ty referenční země v Ethernetu nejsou dvakrát relevantní.

BTW @RDa Vy se živíte návrhem HW, ne? Zkusil jste zaimprovizovat rámovou anténu = pár závitů jakéhokoli vodiče na průměru třeba 0.5-1m, připojit na osciloskop a "vyvolat událost" ? Snímek takového nekalibrovaného měření samozřejmě sám o sobě nic neznamená, ale ve srovnání s jinými "zhruba podobnými" událostmi (cvaknutí vypínačem se 100W járovkou) už by to něco říkat mohlo. BTW nikdy jsem nezkoumal, co udělá trafo v levné UPSce při výpadku sítě ;-) Jinak na 230V skopem nejradši vůbec nešmatám - přestože vlastním i VN sondu (dědictví po kolegovi, dnes důchodci, který pamatoval CRT televize).

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #21 kdy: 30. 05. 2022, 13:54:29 »
Novy byt a dvouvodicove zasuvky? Uz jsi reklamoval? Urcite mas jeste zaruku.Je byt novy ve smyslu stavebnim nebo ve smyslu ze o nem tak uvazujes jako o novem vzhledem k nabyti vlastnickeho prava?

 To je hnus velebnosti. Zapojeni TN-C. Tohle spis vypada na nejakou castecnou rekonstrukci - nejspis koupelna/jadro. Coz vzbudilo pochybnosti o tom zda-li se jedna o "novy" byt. Pokud se jedna skutecne o novy byt nechal bych to v ramci reklamace predelat.

"Novy" ve smyslu ze tady byla puda / sklad eshopu predtim, takze ano, rekonstrukce. Je to pronajem, tak do toho tezko muzu zasahovat a kvuli vlastni bezpecnosti ani nechci. Jako hnus jsou teba all-in-one LED svitidla.. clovek tam nevymeni ani zarovku a ted otravuj majitele, ze nesviti svetlo na wc. Ale tak jeho volba, ze skocil na moderni vlnu neopravitelnosti.

BTW nikdy jsem nezkoumal, co udělá trafo v levné UPSce při výpadku sítě ;-) Jinak na 230V skopem nejradši vůbec nešmatám - přestože vlastním i VN sondu (dědictví po kolegovi, dnes důchodci, který pamatoval CRT televize).

To trafo je v techto ne-online UPS bypasnuto skrze rychla relatka, takze v klidovem stavu neni soucasti obvodu (lze poznat i podle zvukoveho projevu / brumu), muze tam byt maximalne nejaka mala filtrace. V logu od UPS neni zadny event v dobe vybaveni.

Taky se nerad vrtam v 220V - nez zacnu v tom utapet penize skrze "odborniky", tak to vidim na vymenu hlavniho topniho telesa v troube (99% za 10 let to jelo na horkovzduch), coz je otazka cca litru a v pripade ze to nebude tim, zustane alespon nahradni dil jako investice. Pokud to bude delat i po vymene telesa - tak to bude na velice neprijemny rozhovor s majitelem a jeho elektrikarem (maji vicero bytovych domu a ten clovek delal vse).

Ze to ale vyhazuje i jine teleso, ktere nebylo temer pouzivano, by me spis rikalo ze problem neni v troube ale rozvodech. Dalsi varianta je zapojit umelou zatez na danou vetev a zjistit, zda to vybavi.

Kdybych to mel logicky ladit, tak spis strcim ampermetr na PE u trouby, zda to opravdu leakuje proud jinam a to je duvod vybaveni ochrany (ocekaval bych ze unik bude narustat rozehrivanim do limitu k vybaveni).

Krome tedy odposlechu paketu je jeste stredne slozita cesta, prepojit wifiap na jinou vetev / za ups, k switchi, tim by se zredukoval problem na "blame the switch" a AP by bylo ocisteno od viny.

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #22 kdy: 30. 05. 2022, 14:51:18 »
Mimochodem máte do bytu jednu fázi nebo tři? (viděl jsem trouba, možná tři?)

Pak by zřejmě všechna zařízení propojená metalickým ethernetem měla být napájená ze stejné fáze. Což když bude v každé místnosti v zásuvce jiná fáze asi nepůjde. A jestli je v každé zásuvce i jiná zem, tak to by mohl být potenciální problém. Ethernet je stíněný a uzemněný vždy jen na jedné straně?

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #23 kdy: 30. 05. 2022, 15:02:11 »

BTW nikdy jsem nezkoumal, co udělá trafo v levné UPSce při výpadku sítě ;-) Jinak na 230V skopem nejradši vůbec nešmatám - přestože vlastním i VN sondu (dědictví po kolegovi, dnes důchodci, který pamatoval CRT televize).

To trafo je v techto ne-online UPS bypasnuto skrze rychla relatka, takze v klidovem stavu neni soucasti obvodu (lze poznat i podle zvukoveho projevu / brumu), muze tam byt maximalne nejaka mala filtrace. V logu od UPS neni zadny event v dobe vybaveni.

Tohle jsem myslel tak, že pokud funguje 230V ze zdi, tak skrz trafo UPS se nabíjí baterka (resp. možná když je nabitá, tak už se nenabíjí a trafo je odpojené?) a když vypadne jistič v sérii s primárem trafa, tak zrovna trafo by mohlo hodit indukční neplechu. Ale to si vážně cucám z prstu. A pokud UPSky ani nejsou na okruzích, které vypadnou při "incidentu s troubou" tak už jsem zticha.


Citace
Kdybych to mel logicky ladit, tak spis strcim ampermetr na PE u trouby, zda to opravdu leakuje proud jinam a to je duvod vybaveni ochrany (ocekaval bych ze unik bude narustat rozehrivanim do limitu k vybaveni).

Ano, to je přístup z opačného konce = od konkrétního podezřelého. Pokud trouba nemůže mít svod jinudy než ochrannou svorkou, má takové měření vypovídací hodnotu. Akorát bych se podezřelé trouby moc nedotýkal ve chvíli, kdy má v sérii s ochrannou svorkou běžný ampérmetr (multimetr). Kdyžtak radši klešťák na ŽZ drátu :-) a tam si nejsem jistej, jestli změříte řádově 1 mA. Nebo nouzově aproximovat proudové trafo pár závity sekundárního vinutí na feritovém odrušovacím toroidu - ačkoli to už mi tu někdo vymlouval, že to bude měřit *hodně* podle plotu. Sám jsem tímhle koukal jenom na přechodové jevy (inrush v desítkách A), a to velmi orientačně - nikoli slaboučký průsak.

Citace
Krome tedy odposlechu paketu je jeste stredne slozita cesta, prepojit wifiap na jinou vetev / za ups, k switchi, tim by se zredukoval problem na "blame the switch" a AP by bylo ocisteno od viny.

Souhlas :-)

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #24 kdy: 30. 05. 2022, 21:12:09 »
Taky bych chtel upozornit na levne spinane zdroje, ktere pri nabehu proudu na vstupu stejne nabihaji i vystup, takze tam maly okamzik muze byt nizsi napeti, coz muze zatuhnout box. Spravna spinacka je pri nizkem napeti na vstupu zavrena a otevre se teprv kdyz ma na sekundaru spravne napeti.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #25 kdy: 31. 05. 2022, 08:45:19 »
Asi to nebude reseni problemu RDa, i kdyz by to mozna mohlo pomoci. Mnoho let jsem mel na pude nejake sitove prvky s jejich originalnimi zdroji. Zdroje odchazely jako na bezicim pasu, casto pred vlastnim odchodem zarizeni jen po nejake dobe vytuhlo, nebo se chovalo "podivne".

Umim si predstavit, ze na nejakych spatnych rozvodech polofunkcni spinany zdroj nemusi ruzne spicky nebo podpeti davat.

Problem jsem vyresil v okamziku, kdy mi dosel jeden typ zdroju. Misto toho jsem tam docasne strcil cinsky spinany 12V zdroj z eBaye, pravda proudove dost predimenzovany. Docasnost se stala hodne relativnim pojmem: je tam uz roky, roky na nej spokojene bezi cela rada zarizeni. A na 12V zdroj provozuji i nektera puvodne 5V zarizeni, protoze jsem zjistil, ze uvnitr maji step-down menic dimenzovany i na tech 12V. Na zbytek mam male externi step-down menice.

(Zdroj je stejne jako zbytek techniky v nehorlave krabici.)

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #26 kdy: 01. 06. 2022, 20:48:26 »
Mrknul bych jestli neleakuje neco pres zemeni utpcek. Tyhle propojeny zeme s temi co jsou v zasuvkach. Tuhle chybu delaji i projektanti lokálních siti.

Zemni,zemni az to vsechno totalne prozemni. Rozkaz znel jasne. Vse musi byt uzemneno. Vsude. Bez toho aniz by byly reflektovany rozdilne elektroinstalace nebo potencialy. Nemas nekde takhle pospojeny prvky ze troj a dvou vodicovych zasuvek?
« Poslední změna: 01. 06. 2022, 20:51:31 od Trident Vasco »

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #27 kdy: 02. 06. 2022, 07:15:50 »
@Trident Vasco: chce se mi zvolat Bingo :-) Trouba připojená pomocí CAT7 do switche. Nojo - ale to by na té troubě (napájení třídrátem) muselo být stínění RJ45 zásuvky přizemněno na pracovní nulák, nikoli na ochrannou zem = vnější kostru... Dělám si srandu - Vaše úvaha je v koncepční rovině správně.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #28 kdy: 02. 06. 2022, 07:49:29 »
Mrknul bych jestli neleakuje neco pres zemeni utpcek. Tyhle propojeny zeme s temi co jsou v zasuvkach. Tuhle chybu delaji i projektanti lokálních siti.

Kde se dá u UTP najít zemnicí vodič? Samozřejmě různé země a jejich nevhodné pospojování může způsobit velmi záhadné problémy, což třeba zvukaři (a my odkojení 10Base2) znají odedávna.

Abych to rozštípl - podle mne je zde předváděné teoretizování spíše na škodu a ke zmatení původního tazatele. Pokud problém přetrvává, doporučil bych mu, aby si pozval zkušeného elektrikáře s měřákem, ten třeba najde natolik primitivní závadu, že nikoho ani nenapadla.
Pokud by ovšem chtěl být masochistou bez kompromisů, může se optat na elektrika.cz ;-).

Re:Divná elektřina v bytě rozbíjí síť
« Odpověď #29 kdy: 02. 06. 2022, 08:22:40 »
este taka teoreticka uvaha: co ak je v ramci uspor nainstalovany nie klasicky prudovy, ale kombinacia prudovy+istic. A vypina, lebo truba ma vysoky odber. - to by zodpovedalo zhruba aj casu. Istic, ak nie je tvrdy skrat, tak dokaze "podrzat" 1-2 minuty aj vyssi prud, kym sa vypne.