Aplikácia pre knihy v ePub

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Aplikácia pre knihy v ePub
« kdy: 14. 05. 2022, 20:12:24 »
Zdravím,

odporučili by ste mi nejakú aplikáciu na otvorenie epub kníh? gnome-books vyzerá zastaralo a neponúka ani veľmi základné funkcionality, ktoré požadujem (nevie to ani otvoriť knihy z iného adresára než ~/documents . Čo som pozeral našiel som Calibre-books, ktoré sú ale naopak príliš "heavy", moc komplexné...

Ďakujem za rady.
« Poslední změna: 14. 05. 2022, 23:23:33 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:aplikácia pre epub knihy.
« Odpověď #1 kdy: 14. 05. 2022, 20:47:21 »
fbreader

Re:aplikácia pre epub knihy.
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2022, 22:32:20 »
epub umí i okular z KDE

ja.

  • ****
  • 316
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:aplikácia pre epub knihy.
« Odpověď #3 kdy: 14. 05. 2022, 23:14:46 »
Foliate (flahub)

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2022, 22:07:19 »
Za sebe doporučuji koodo reader.
https://github.com/troyeguo/koodo-reader


Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #5 kdy: 15. 05. 2022, 23:14:28 »
Čo som pozeral našiel som Calibre-books, ktoré sú ale naopak príliš "heavy", moc komplexné...

Calibre je skutečně velký balík, který toho umí moc. Má v sobě ale zabudovanou pěknou čtečku, která se spouští příkazem ebook-viewer a umí všechno potřebné. Není potřeba přitom pak zbytek Calibre vůbec používat a udržovat nějakou knihovnu. Stačí otevřít soubor z disku a číst.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #6 kdy: 16. 05. 2022, 10:54:58 »
Calibre je super na konverze mezi formáty. Například knížka v epub a mám kindle, musím tedy konvertovat do mobi. Dokonce zvládá obstojně i konverzi z pdf.

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #7 kdy: 16. 05. 2022, 12:01:01 »
Calibre je super na konverze mezi formáty. Například knížka v epub a mám kindle, musím tedy konvertovat do mobi. Dokonce zvládá obstojně i konverzi z pdf.

Tady jenom trochu pozor - konverze z .pdf je poměrně pomalá (tisíce pdf za řádově hodiny) a občas má problém se znakovou sadou - po konverzi místo diakritiky máte neřešitelný maglajz.
To je při konverzi většího množství knih z různých zdrojů poměrně nepraktické - nutnost kontrolovat jednotlivé konverze.... ...Calibre požívané na W10....
Gréta je nejlepší.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #8 kdy: 16. 05. 2022, 14:46:26 »
Jj, z pdf je to pomale, pouziva to heuristiku k formatovani. Je to ale jediny program, ktery to zvladal. Vysledek je citelna knizka i s obrazky.

PS:pomale = na slabsim pocitace mi konverze jednoho obriho pdf zabrala mnoho hodin pres noc.
Konverze jedne normalne velke knizky na modernim pocitaci je par minut.

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #9 kdy: 16. 05. 2022, 14:50:50 »
Calibre je super na konverze mezi formáty. Například knížka v epub a mám kindle, musím tedy konvertovat do mobi. Dokonce zvládá obstojně i konverzi z pdf.

Což mi připomnělo, že ke konci roku nebude už pro Kindle konverze mobi > epub potřeba

https://www.root.cz/zpravicky/amazon-kindle-bude-umet-epub-ale-zrusi-mobi/

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #10 kdy: 16. 05. 2022, 14:58:00 »
Doporucuji KOReader. Je to hlavne alternativni aplikace pro ctecky s e-ink displejem, nastaveni a optimalizace perfektni, jenom na desktopu rozhrani vypada divne.

Nejvic mam zkusenost s fbreader, asi 15 let na kapesnich pocitacich a starem otocnem tabletu. Da se hodne detailne nastavit, ale je to spis na cteni proudu textu, ne strankovanou knihu.

Okular EPUB otevre, ale pouzivat se to moc neda: pomale a vypada to hnusne.

Calibre je moloch s prisernym uzivatelskym rozhranim. Vzpominam si, ze Calibre mi udelal strasny bordel ve sbirce knih na souborovem systemu. Hlavni vyvojar je lopata s podivnym pristupem k bezpecnosti a divokymi napady typu, ze by sam udrzoval Python 2. Ani nevim, jak po prechodu na Python 3 dopadly hlavni uzitecne funkce jako stripovani drm. Na konverzi PDF pozor, neporadi si se slozitejsi sazbou. Moje pokusy dostat vedecke clanky na ctecku skoncily fiaskem.

Pak je moc ruznych veci postavenych na Electronu s nejakou JS knihovnou pro EPUB. Nestoji za rec.

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #11 kdy: 16. 05. 2022, 17:22:00 »
Ďakujem, vyskúšal som viacero z odporučených aplikácií...

- fbreader: celkom dobrý, vyhovuje mi, vie to aj dark-mode a pár vecí, ale listovanie strán mi trocha nevyhovuje.
- okular: sry ale vôbec nevyhovuje (čo pozerám nevie to ani plne tmavý mód), a inštaluje to spolu aj "bordel".
- Foliate: pekná aplikácia ale má bugy, je pomalá a najmä v tmavom móde to zobrazuje čierny text na tmavom pozadí (nefunguje nastavenie farba písma, ak keď je v ponuke táto položka). Ak by opravili všetky chyby čo som za pol hodinu našiel, tak by som to možno aj použil. Zas oproti fbreader to umožňuje až 4 režimy rozvrženia, či už ako strany, jeden sloupec, posouvaní či nepretržitý mód (kedy posúvam po riadkoch)
- calibre: ako som už spomínal je veľmi komplexný, nevyhovuje
- Koodo: dá sa to nejak nainštalovať normálnym spôsobom? Deb inštalátor mi zlyhal, snap nie je v store...
- KOReader: Hrozné UI/UX, žiadny tmavý mód.

Nakoniec som sa teda rozhodol pre fbreader..
« Poslední změna: 16. 05. 2022, 17:27:50 od Mlocik97 »

Mlocik97

  • *****
  • 831
  • Ubunťák, JS dev.
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #12 kdy: 16. 05. 2022, 17:31:04 »
K Foliate, po reštarte systému aplikácia už korektne zobrazuje svetlé písmo na tmavom pozadí, ale keď prepnem na svetlý režim a späť na tmavý zas zobrazuje čierne písmo na tmavom pozadí do reštartu systému. Hmm... Keďže ale svetlý režim používam zriedkavo, tak nakoniec tento bug nie je až taký problém pre mňa... len to nechám v tmavom móde.

Ešte sa rozhodnem medzi Foliate a FBreader

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #13 kdy: 16. 05. 2022, 21:42:23 »
Vidim, ze pan je odbornik.

Okular je prioritne prohlizec PDF a dalsich formatu dokumentu. Na PDF patri mezi nejlepsi. Kazdopadne v Nastavit > Zpristupneni > Zmenit barvy jsou barevne transformace, konkretne inverze nebo zmenit svetle a tmave barvy.

KOReader: dlouho jsem ho nepouzil, takze najit Night mode mi zabralo celych 15 sekund.

Re:Aplikácia pre knihy v ePub
« Odpověď #14 kdy: 16. 05. 2022, 23:43:47 »
Ďakujem, vyskúšal som viacero z odporučených aplikácií...

- fbreader: celkom dobrý, vyhovuje mi, vie to aj dark-mode a pár vecí, ale listovanie strán mi trocha nevyhovuje.
- okular: sry ale vôbec nevyhovuje (čo pozerám nevie to ani plne tmavý mód), a inštaluje to spolu aj "bordel".
- Foliate: pekná aplikácia ale má bugy, je pomalá a najmä v tmavom móde to zobrazuje čierny text na tmavom pozadí (nefunguje nastavenie farba písma, ak keď je v ponuke táto položka). Ak by opravili všetky chyby čo som za pol hodinu našiel, tak by som to možno aj použil. Zas oproti fbreader to umožňuje až 4 režimy rozvrženia, či už ako strany, jeden sloupec, posouvaní či nepretržitý mód (kedy posúvam po riadkoch)
- calibre: ako som už spomínal je veľmi komplexný, nevyhovuje
- Koodo: dá sa to nejak nainštalovať normálnym spôsobom? Deb inštalátor mi zlyhal, snap nie je v store...
- KOReader: Hrozné UI/UX, žiadny tmavý mód.

Nakoniec som sa teda rozhodol pre fbreader..

Koodo reader jsem používal jako appimage, než se objevil AUR repozitáři.